Blog użytkownika Kenpachi

Kenpachi Kenpachi 14.05.2020, 22:19
Gdzie ten NextGen?
1398V

Gdzie ten NextGen?

Wszyscy powoli zaczynają obgryzać paznokcie u stóp w oczekiwaniu na konsole nowej generacji. Portale growe niczym pudelek prześcigają się w produkcji newsów z przypuszczeniami i przeciekami. Fanboje ostrzą dzidy hejtu. Fani poszczególnych marek zaczynają tłumaczyć członkom rodziny, że w tym roku Mikołaj nie przyjdzie, bo "mają niespodziewane wydatki". Zaczyna się gorączka zmiany generacji. Czy to co zobaczyliśmy do tej pory pozwala nam już poczuć nową jakość?

Skok generacji to zawsze wielki festiwal oczekiwań i wróżb. Od zawsze każdy gracz spragniony nowej jakości analizuje szczątki informacji które do nas docierają, a dziennikarze snują swoje przepowiednie niczym wróżbita Maciej. Nie inaczej jest w tym sezonie. Otrzymujemy już powoli pierwsze trailer'y i gameplay'e gier nadchodzących na nową generację. Zobaczmy w takim razie czego możemy się spodziewać..

W tym zestawieniu wprowadziłem jeden poziom oceny - Next gen level. Im bliżej oceny 10/10, tym mniej prawdopodobne było by stworzenie tej samej gry na aktualną generację. Punktację podwyższa wykorzystanie unikatowych technologii lub wyjątkowa wydajność produkcji czyniąc ją unikatową, lub zauważalnie lepszą niz potencjalne wersja na current-geny..


Godfall

Pierwsza prezentacja nowego IP na PS5. I pierwsze mieszane uczucia - gameplay to lekki mix Souls'ów i God of War. Graficznie jedyne zaskoczenie, to bardzo ciekawe efekty świetlne i cząsteczkowe. Zarówno mechanika jak i pozostałe aspekty graficzne to raczej poziom aktualnych topowych tytułów z aktualnej generacji. Zapewne tytuł zaoferuje 60fps w 4K jako demonstracja nowej platformy.

Next gen level: 4/10


Assassin's Creed Valhalla

Klimatycznie ta gra już skradła moje serce. Trailer jak zwykle w wykonaniu AC trafia w mój gust, świetna aranżacja i udźwiękowienie. Szkoda, że nie widzieliśmy jeszce prawdziwej rozgrywki, a ta może różnić się znacznie od prezentacji (jak to UBI ma w zwyczaju). Dodatkowo, informacje na temat 30fps na nowej generacji i fakt, że to cross-gen, pozwala przypuszczać, że będzie to tylko Odyssey na sprzętowych sterydach.

Next gen level: 3/10


Cyberpunk 2077

Tytuł legenda jeszcze przed premierą. Po wielu trailerach, możemy oczekiwać ciekawych efektów i znacznego skoku jakościowego wzgledem W3, ale cross-platformowość tej produkcji zapewne odrobine podetnie skrzydła rozwojowi mechaniki tej gry. No ale, ponoć będzie customizacja siusiaka :)

Next gen level: 4/10


Hellblade 2

Jedna z moich ulubionych gier tej generacji doczeka się kontynuacji, tym razem wyłącznie na platformie MS. Klimatyczny trailer i zapowiedź wykorzystania UE5 pozwalają się nastawiać pozytywnie. Plotki o wykorzystaniu ray-traycing'u i nowych możliwości audio pozwala przypuszczać, że ta gra zaskoczy jeszcze bardziej niż poprzedniczka. Z sympatii daje duży kredyt zaufania.

Next gen level: 5/10


The Medium

Kolejna polska gra w zestawieniu, tym razem od studia Bloober Team. Klimat Silent Hill połączony z settingiem okolic Krakowa potrafi pozywtywnie wpłynąć na naszą sentymentalną stronę i zaszeleścić patriotycznym ortalionem w duszy. Też dałem się kupić, szczególnie po informacji o zatrudnieniu znanego ze świata 'cichego wzgórza' kompozytora. Trailer buduje ciekawie klimat, ale niestety gameplay'u zbyt wiele nie pokazuje, a udostępnione screenshoty, prezentują raczej podrasowaną grę aktualnej generacji z ciekawymi efektami cząsteczkowymi.

Next gen level: 3/10


Bright Memory: Infinite

Szybki, efektowny i kontrastowy FPS przypominający odrobinę estetyka wczesne Killzony. Zapowiedziane wykorzystanie ray-tracingu i wysokiego klatkarzu nastraja pozytywnie, ale bliższe spojrzenie na gameplay i wykorzystaną technlogię (UE4), pozwala zrozumieć niskobudżetowe korzenie tej produkcji. Gra wyprodukowana przez niezależne chińskie studio nadal zachwyca jednak przy pierwszym kontakcie.

Next gen level: 4/10


Call of the Sea

Mam zupełnie ambiwalentny stosunek do tej gry. Dla mniej wtajemniczonych, ambiwalentne uczucia można mieć kiedy Twoja dziewczyna mówi Ci, że masz największego ptaszka ze wszystkich Twoich kolegów:) W podobny rollercoaster emocji wprowadza mnie ta gra. Świetny klimat pachnący nieco Bioshockiem, stylizowana grafika, a do tego totalny brak poczucia next genowego sznytu w tej grze. Trailer był na tyle enigmatyczny, że wiele może się w tej ocenie zmienić, a mechanika gry zaskoczyć pozytywnie.

Next gen level: 2/10


Chorus

Dawno nie było takiej gry. Wskrzeszenie takiego gatunku w next-genowym sosie może skończyć się bardzo satysfakcjonującym produktem. Mnie do połączenia ciekawej histori sci-fi ze zręcznościowym lataniem w kosmosie nie trzeba namawiać. Jedna z niewielu gier, która pokazuje ray-tracing'owy pazur razem w wieloma nowymi sztuczkami nadchodzącej generacji. Mam jedynie nadzieję, że mechanika gry dostarczy nam podobny poziom rozwoju jak wykorzystane technologie - inaczej skończymy z ładnym indykiem :)

Next gen level: 5/10


Scorn

Gęstą atmosferę trailera można zgarniać łopatami. Hipnotyzująca i niepokojąca stylistyka w Giggerowskim stylu automatycznie przyciąga wszystkich fanów 'Aliena'. Niestety trailer poza ciekawymi modelami nie zaprezentował nic next-genowego.

Next gen level: 2/10 (???)


DiRT 5

Jedyny wyróżniający aspekt to rozgrywka w 120fps na nowej generacji. Reszt wygląda i zapewnia rozgrywkę nie różniącą się niczym od current genów. Technologicznie ciekawostka, wizualnie i gameplayowo totalna nuda.

Next gen level: 3/10


Second Extinction

Kolejny FPS, tym razem kooperacyjny i z dinozaurami. To tyle ciekawego co można o tej grze powiedzieć na ten moment - nie porywa, ani nic nie urywa. Przyzwoita strzelanka z kilkoma przyjemnymi efektami graficznymi..

Next gen level: 2/10


The Ascent

Klimatyczny cyberpunkowy setting, ciekawy trailer i bardzo szcegółowa grafika wykorzystana do.. izomytrecznego, strzelanego klona Diablo III. Pewnie gra zaoferuje sporo miodu i zauroczy nie jednego gracza, jednak poza szczegółowoscią na zbliżeniach next gena tu tyle co w fanbojach wyrozumiałości.

Next gen level: 1/10


Scarlet Nexus

Zupełnie zwiarowana w swej stylistyce (kwiatowe potwory?), cell-shadingowa gra akcji przesiąknieta staroszkolnym japońskim klimatem. Ograłbym bardzo chętnie, ale na switchu. To nie gra, którą można chwalić next-geny.

Next gen level: 0/10


Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2

Zdaję sobię sprawę z kultowości pierwszej częsci w pewnych kręgach. Jestem nawet w stanie docenić zapowiadany ray-tracing w miejskich lokacjach i ich klimatyczne oświetlenie. Nie moge za to darować modeli postaci z poziomu wczesnego PS3 i animacji rodem z GTA3. Prezentacja tej gry to dla mnie osobiscie kpina i zniewaga dla graczy.

Next gen level: -7/10


Yakuza: Like a Dragon

Gra, która już wyszła na obecną generację (wydana w Japonii na PS4), więc możemy raczej oczekiwać jedynie remastera 4K w 60fps.

Next gen level: 1/10


Podsumowanie

Zmiana generacji to zawsze batalia ekonomii i oczekiwań. Wydawcy preferują sprzedaż podrasowanych tytułów cross-genowych niż inwestycję w drogie tytuły startowe z potencjalnie słabą bazą kupujących. Gracze oczekują przełomu, mimo, że znają już z doświadczenia, że perełek należy poszukiwać pod koniec generacji, a nie na jej starcie. Podświadomie karmimy się trailerami i technologicznymi demami, nakręcając 'hajp' i już przedwcześnie argumentując planowany absurdalny wydatek w postaci nowej konsoli. Widziałem tych zmian już wiele, ale ta w moim mniemaniu, jest jedną z gorszych.

Nawet PS2 z GOW2 i Black pod koniec życia, ani PS3 z TLOU nie narobiły nadchodzącej generacji takich problemów jak ostatni wysyp gier na PS4 i XOne.Ostatnie hity i nadchodzące exy Sony nie tylko podważają sens zakupu nowej generacji, ale mogą też poważnie nowe tytuły startowe zawstydzić.

Skok technologiczny i wydajnościowy zmniejsza się z generacji na generację, koszty tworzenia gier stale rosną. Dodatkowo pół-generacja w postaci PS4Pro i XOX jeszcze bardziej zmniejszyły dystans do nadchodzących sprzętów. Czy czeka nas rewolucja? Moim zdaniem nie. Możemy zobaczyć benefity w postaci wyższej rozdzielczości i płynności animacji. Wyśmiewane SSD mogą rzeczywiście wpłynąć na nowe gry najbardziej ze względu na możliwości budowania świata, mechaniki czy czasów loadingu. Zapowiadany jest też spory skok jakościowy w dziedzinie audio. I chyba na tyle możemy liczyć.

Mnie osobiście ostatnie nowe trailery roczarowały - po prostu nie zobaczyłem ani jednej gry, która nie mogłaby być odpalona na aktualnej generacji (przy pewnych kompromisach graficznych). Pierwszy raz mam wrażenie, że nie jest to wymiana generacji konsol.. to bardziej wymiana karty grafiki i procesora w PC.

Tagi: #sony #microsoft #playstation5 #ps5 #next-gen

Oceń notkę
+ +22 -

Oceń profil
+ +20 -
Kenpachi
Ranking: 1468 Poziom: 39
PD: 8451
REPUTACJA: 1445