Blog użytkownika Reinvented

Reinvented Reinvented 20.04.2017, 07:26
Wspominamy Hogwart! - TOP #5 | Najciekawszych gier!
768V

Wspominamy Hogwart! - TOP #5 | Najciekawszych gier!

Jako rocznik 92' mogę być dumny i zadowolony, z faktu że będąc dzieckiem dane było mi przeczytać dzieła Pani Rowling, żyć tym magicznym światem który wykreowała i co najważniejsze, zagrać w gry oparte na jej książkach. Jedne były bardziej udane, inne mniej. Dzisiaj ponownie zanurkujemy w ten magiczny świat Pottera, aby przypomnieć sobie jak to kiedyś było! Serdecznie Zapraszam! 

Cześć! Ja jestem Reinvented, bliżej znany jako prowadzący cykl Poniedziałkowe Heheszki. Od czasu do czasu mam chęć napisania czegoś nowego i oryginalnego, z racji tego że ogrywałem ostatnio Lego Harry Potter Collection na PS4, w mojej głowie zrodził się pomysł stworzenia zestawienia, najlepszych moim zdaniem gier w uniwersum Harry'ego Pottera. Przypomnimy sobie jak to było kiedyś, gdy w produkcje o młodym czarodzieju zagrywały się miliony, a Potteromania panowała na całym świecie, także i w Polsce. Do dziś pamiętam pierwszą książkę (Kamień Filozoficzny) którą w sumie wypożyczyłem z biblioteki publicznej, "ot tak" do poczytania, wtedy jeszcze chyba nikt nie przypuszczał że będzie to taki hit. Niestety czasy się zmieniają, a może to ja się nie starzeję? Nie mniej jednak, Potter to już przeszłość - zostało tylko grono największych fanów, przeglądałem ostatnio z ciekawości portale internetowe tematycznie związane z serią o tym młodym czarodzieju, i przyznam szczerze że wyniki są dość kiepskie, większość aktywności wygasła po premierze ostatniego filmu z 2011 roku, a te dalej się rozwijające posiadają starą Gwardię użytkowników którzy po prostu są, bo zostali - być może z sentymentu lub też przywiązania do strony bo akurat "mam tutaj znajomych i to jedyna forma kontaktu" Ja jednak piszę ten wpis, bo chcę zostawić jakiś ślad po sobie i przyszłym pokoleniom które być może znajdują się na tym portalu, i kto wie? Może nigdy nie słyszały o Harrym Potterze!

Tekst nie zawiera spoilerów wątku fabularnego w niżej wymienionych tytułach.


Harry Potter i Komnata Tajemnic (PC) - Śmiało można stwierdzić że Komnata Tajemnic to jedna z najbardziej udanych gier zręcznościowych, którą wyprodukowało EA na licencji Potterowskiego uniwersum. Po pierwsze była bardziej udana niż jej poprzedniczka czyli Kamień Filozoficzny, a do samej oprawy graficznej widocznie się przyłożono. Po drugie usprawniono system poruszania się postacią, i po trzecie co najważniejsze po raz pierwszy dostaliśmy dowolność w poruszaniu się po zamku. Sam uważam że ze wszystkich książek akurat tą czytało się najciekawiej, a bo to mamy jakiś sekret do odkrycia, czym faktycznie była Komnata Tajemnic? Kto ją otworzył i co najważniejsze co petryfikuje innych uczniów zamku Hogwart? Na to i na wiele innych pytań znajdziemy tutaj odpowiedź, warto wspomnieć że jak na produkcje dość ściśle powiązaną z drugim tomem przygód Harry'ego, mamy tutaj dość dużo swobody - zbieramy karty i fasolki, bierzemy udział w drodze po mistrzostwo aby zdobyć puchar Quidditcha, walczymy w Klubie Pojedynków, czy też poznajmy sekrety zamku, a tych jest naprawdę dość sporo. Doskonale pamiętam jak macałem wszystkie ściany z nadzieją że "być może" trafię jeszcze na coś nowego. Komnata Tajemnic, zaraz po Więźniu z Azkabanu (o którym piszę nieco niżej) jest moją ulubioną przygodówką w tym magicznym świecie do której często lubiłem wracać.

Ciekawostka: Wersja konsolowa, Komnaty Tajemnic tak jak i wcześniej Kamienia Filozoficznego, a później Więźnia Azkabanu, znacznie różniła się od wersji PC'towej za sprawą innych producentów, śmiało można stwierdzić że to dwie różne gry całkowicie inaczej opisujące przygody młodego czarodzieja.

    

    


Harry Potter: Quidditch World Cup (PC) - pierwsza i jedyna gra w całości poświęcona rozgrywkom Quiddicha tak bardzo uwielbianych przez czarodziejów. Mimo że gra jest sygnowana imieniem i nazwiskiem młodego czarodzieja, sama z nim ma nie wiele wspólnego, Harry robi tutaj za jednego z czterech dostępnych na początku nauczycieli tego sportu, w zależności od tego który dom wybierzemy, po krótkim samouczku w którym zapoznajemy się z mechaniką gry, bierzemy udział w tytułowych Mistrzostwach Świata, kierując jedną z drużyn narodowych (Polski niestety brakuje) jest natomiast Irlandia czy Bułgaria, tak dobrze znana fanom czwartego tomu Czary Ognia. Na ogromny plus trzeba zaliczyć sporą różnorodność umiejętności zespołów, każdy z nich ma chociaż jedno specjalne zagranie, pozwalające na zdobycie przewagi w meczu. Drużyny prowadzi się szybko, a wykonywanie coraz to różniejszych zwodów i ataków sprawia ogromną satysfakcję. Chętnie ujrzałbym odświeżoną wersje tej produkcji bo niestety tak jak i inne gry z tego uniwersum dość ostro nadszarpnął upływający czas.

    

    


Harry Potter i Więzień Azkabanu (PC) - mimo że wielkim fanem trzeciego tomu przygód Pani Rowling nie jestem, choć wielu uważa że to najlepsza część, jednego odmówić Więźniowi nie mogę, tego że to najlepsza gra przygodowa ze świata Harry'ego, zdecydowano się tutaj na możliwość prowadzenia trzech postaci, Harry'ego, Rona i Hermiony, calkowicie został przepudowany zamek, jest jeszcze większy skrywa jeszcze więcej sekretów, całkowicie porzucono też cukierkowy styl poprzedniczek, Więzień Azkabanu był bardziej agresywny, dorosły i miejscami potrafił wystraszyć gdy w podłodze nagle wyrosła przed nami dziura pełna krabów czy też innych przeciwników, zrezygnowano niestety z rozgrywek pucharu Quidditcha, przez co lotu na miotle tutaj niestety nie uświadczymy, mamy natomiast lekcje Opieki nad Magicznymi Stworzeniami i loty na Hardodziobie (Hipogryfie, Hargrida) Mimo że historia może nieco przynudzać bo mnie osobiście Więzień Azkabanu specjalnie nie porwał, sama rozgrywka to już czysta przyjemność. A sam tytuł polecam wam sprawdzić lub też sobie go odświeżyć, niedawno uruchomiłem go ponownie, i z czystym sumieniem mogę zaświadczyć że gra nadal prezentuje się bardzo ładnie.

Ciekawostka: PC'towy Więzień Azkabanu, tak jak Komnata Tajemnic i Kamień Filozoficzny, znacznie różnił się od wersji konsolowych za sprawą innego producenta, warto dodać że obie gry prezentują rozgrywkę w całkowicie inny odmienny sposób. Jest to też ostatnia gra, która tak znacząco różniła się od swoich konsolowych odpowiedników. 

    

    


LEGO Harry Potter: Collection (PS4) - Kolekcja Lego Harry Potter, to nic innego jak odświeżona wersja tytułu który już wcześniej pojawił się na PCtach, i konsolach minionej generacji, na Playstation 4 otrzymujemy odświeżoną wersję Harrego w świecie zbudowanym z klocków LEGO, działającą w 60 klatkach, poprawionym oświetleniem i z kilkoma nowymi zaklęciami i postaciami. Jest to z pewnością najbardziej rozwinięta przygoda opowiadająca historię chłopca z blizną w jaką dane nam było zagrać, grę podzielono na dwie części, na lata nauczania 1-4 i 5-7, w obu przypadkach otrzymujemy nieco zmodyfikowaną wersję zamku Hogwart pełnego różnych ciekawostek, ale i lokacji których w filmach kinowych nie ujrzymy, jest tutaj na przykład możliwość zwiedzenia pokojów wspólnych, Ravenclawu czy też Slytherinu. W grze główny nacisk został położony na kooperacje między dwójką graczy, więc dobrze zasiąść z kimś przed telewizorem i w dwie osoby chłonąć tą historie, oczywiście gdy nie mamy pod ręką znajomego, nad postaciami pomocniczymi przejmuje kontrole sztuczna inteligencja, która w niektórych miejscach jednak potrafi trochę napsocić. Jeśli posiadacie Playstation 4, a jakimś cudem ominęła was przyjemność gry w LEGO Pottera na konsolach starszej generacji, śmiało możecie sięgać po ten tytuł bo z pewnością będziecie miło zaskoczeni. 

    

    


Harry Potter i Książę Półkrwi (PC) - teraz pewnie wielu z was się zastanawia dlaczego wybrałem Księcia Półkrwi, zamiast przełomowego Zakonu Feniksa, a to dlatego że szósta opowieść posiadała wszystko to co miał w sobie Zakon Feniksa, a i tutaj dodano kilka ważnych usprawnień o których warto wspomnieć. Jeśli graliście w Zakon Feniksa to z pewnością pamiętacie duży lecz pusty zamek Hogwart, tutaj natomiast otrzymujemy to samo, tylko że więcej. Jeśli czytaliście książki lub też oglądaliście filmy, z pewnością wiecie że na szóstym roku Harry za sprawą książki Księcia Półkrwi był mistrzem w warzeniu eliksirów, tak i tutaj zadbano o rozwinięcie tego zajęcia, ważenie eliksirów jest przyjemne i sprawia naprawdę niemałą satysfakcję. Graficznie tytuł został znacząco poprawiony względem swojego poprzednika, całe lokacje po których będziemy się przechadzać zostały odnowione, wyglądają lepiej i przede wszystkim pełniej. Sama historia również został opowiedziana w dość ciekawy sposób, system walki został przebudowany przez co nie ma durnowatego machania różdżką na lewo i prawo jak miało to miejsce w Zakonie Feniksa. Polecam, chociażby z racji tego że była to ostatnia nieliniowa przygoda Harry'ego w otwartym świecie po którym mogliśmy się swobodnie poruszać.

    

    


A czy wy graliście w jakieś tytuły z uniwersum Harry'ego Pottera? Może nie zgadzacie się z tym zestawieniem? Jak wy zapamiętaliście dzieciństwo pełne magii? Czekam na wasze komentarze i zapraszam do wspólnej dyskusji!

Tagi: harry potter reinvented top 5

Oceń notkę
+ +12 -

Emma Watson
Oceń profil
+ +117 -
Reinvented
Ranking: 244 Poziom: 56
PD: 22931
REPUTACJA: 14732