Manga, Anime, Fantasy, Filmy, Seriale, Komiksy, Książki & Gry na konsole ^^

Yukikaze Yukikaze 20.08.2016, 23:39
Girls und Panzer der FILM – Recenzja
1738V

Girls und Panzer der FILM – Recenzja

Najlepsza kinówka anime roku 2015! Znana w Japonii jako: Girls und Panzer: Fury Road lub Mad Max: Girls und Panzer. Uwaga Spoilery! Recenzja z ciekawostkami z filmu. Zapraszam do lektury notki za równo fanów anime, jak i osoby, które może zainteresują się, tą animacją. ^^
 

W oczekiwaniu na kontynuacje

 

Wraz z zakończeniem emisji serialu w 2013 roku, społeczność fanów nie tylko w Japonii, ale też na świecie oczekiwała kontynuacji serii od studia Actas, pod koniec roku została zapowiedziana informacja, że w roku 2014 fani dostaną kolejną OVA-wę oraz film w postaci godzinnego odcinka! i tak w 2014 dostaliśmy OVA z walką dziewczyn z Oaraii przeciwko Anzio. Która wypełniała lukę w serialu, jednak kinówka została odroczona i tak miesiącami nie wiadomo, co będzie z nią dalej. Tym czasem zaraz przed zakończeniem produkcji specjalnej OVA-wy z Anzio. Na azjatycki rynek gier MMO zaczęła wchodzić coraz śmielej firma producent gier komputerowych z Europy Wschodniej: Wargaming. Zarówno twórcy gry World of Tanks i osoby zajmujące się, marketingiem w firmie byli pod wrażeniem serii anime o dziewczynach walczących w czołgach. Właśnie wtedy nawiązano współpracę pomiędzy studiem Actas i Wargamingiem w celu promowania za pomocą dziewczyn z anime Girls und Panzer gry World of Tanks. Rzecz jasna po usłyszeniu, że studio planuje zrobić dłuższą wersje odcinka w postaci kinówki. Wargaming sypnął dużą ilością kasy na kinówkę i tak twórcy anime musieli zmodyfikować wersje filmową tak, że z jednej godziny wyszedł ponad dwu godzinny film animowany. To była jedna rzecz. Kolejną sprawą twórcy filmu chcieli, aby ich animacja jak najbardziej odzwierciedlała prawdziwe czołgi i dokładnie pedantyczna (Nie zachowując praw fizyki i działania prawdziwych czołgów). Animacja wszystkich pojazdów została stworzona na nowo!, tak samo zrobiono z lokacjami oraz ciekawostkami, które po ukrywano w filmie jest ich masa! Autorzy jeździli specjalnie do trzech muzeów pancernych, by zdobyć jak najwięcej szczegółów oraz wymiarów. Jedno z muzeów fińskie Muzeum czołgów w Parola zrzuciło się, kasą na film. Kolejny raz zaproszono do współpracy orkiestrę symfoniczną z pierwszego sezonu anime. Tak, że film był przekładany: wpierw na Lipiec 2015 po czym Wrzesień. Aby ostatecznie dać film fanom na 21 Listopad 2015 roku. Taka ciekawostka w okresie Listopada i Grudnia w Japonii kina są, najbardziej oblegane przez mieszkańców kraju wiśni.

Dla osób, które nie wiedzą czym jest anime Girls und Panzer zapraszam do drugiego postu na moim blogu PPE.

 

 

Girls und Panzer: Fury Road

 

21 Listopad 2015 roku. Data, ta przeszła do historii w Japońskich kinach. Film przebił oczekiwania fanów z Japonii i na całym świecie, od razu zostajemy wciśnięci w fotel. Epicka akcja, od samego początku. Spektakularna scena batalistyczna z udziałem czołgów. Dostajemy dziewczyny z Oaraii i nowe ze szkoły Chi-ha-tan. Walczące ze dziewczynami Saint Gloriany z Brytyjskimi czołgami oraz współpracujące z czołgami Katiuszy z Pravdy. Akcja tak szybka, że nie wiadomo na co patrzeć, czy na czołgi oraz ich załogi. Czy na napisy i tak jest prawie przez cały film! Trudno oderwać wzrok, żeby czegoś nie pominąć ponieważ sceny naładowane tak, jak babciny obiad w niedziele. A wszystko, to z okazji rocznicy zwycięstwa Oaraii w mistrzostwach Pancerjazdy. Właśnie to wydarzenie jest początkiem fabuły filmu. Dziewczyny po raz pierwszy od serialu przegrywają starcie pancerne, rzecz jasna od razu. Po zakończeniu meczu dostajemy scenę melancholijną, która zamienia się w dramatyczną. Okazuje się, że ministerstwo edukacji ma gdzieś wygraną dziewczyn z Oaraii i nadal chce zamknąć szkołę oraz posłać szkolny lotniskowiec na złom, który stanowi dom dla setek mieszkańców oraz ich rodzin. Natomiast czołgi sprzedać. Na to nie mogą się, zgodzić wszystkie protagonistki czołgistki dowodzonej przez Miho Nishizumi. Postanawiają walczyć nadal o szkołę i swoją przyszłość, ale też o honor rodziny. Co zapoczątkuje jeszcze większym epickim finałem, gdzie pojawienie się Mausa w serialu i ostatnie starcie pomiędzy siostrami to była spokojna walka, a za sam finał powinni autorzy dostać Amerykańskiego Oskara, jak i za cały film.

Wszystko to otrzymujemy od Tsutomu Mizushima, reżysera odpowiedzialnego nie tylko za telewizyjnego i kinowego Garupana, ale też za genialne anime Shirobako (Anime o tworzeniu anime. Incepcja do kwadratu) oraz dzięki dużej pomocy twórców militarnych anime i mang. Scenariusz był wielokrotny zmieniany, aby był jak najbardziej zajebisty oraz spójny. Czarnych dziur oraz nie dopowiedzeń nie dostajemy ich wogóle.

Postacie dziewczyn za bardzo się, nie zmieniają od pierwowzoru z anime i mang, jednak ich charaktery zostały bardzo poprawione, co jest na plus uwzględniając ich zachowanie z mang uniwersum GuP-a, a szczególnie dużo nawiązań do dwóch Girls und Panzer - Motto Love Love Sakusen Desu! i Girls und Panzer: Ribbon Warrior od Takeshi Nogami. W filmie maja wreszcie swoje minuty sławy pozostałe dwie załogi czołgów, które dołączyły na sam koniec serialu. Dziewczyny grające w parodie gry World of Tanks jeżdżące średnim japońskim czołgiem Type 3 Chi-Nu oraz mechaniczki z klubu samochodowego jeżdżące Tygrysem Porschego. Wymiatają na polu bitew pancernych, jak mają swoje pięć minut wykazując się. Pozostałe dziewczyny siatkarki, klub historyczny, samorząd, dyżurne i słodkie pogromczynie pancernych potworów z czołgu M3 Lee. Za bardzo się, nie zmieniły, ale razem pod rozkazami Miho widać, że stały się weteranami walk, można powiedzieć, że dzięki filmowi poznaliśmy lepiej Miho oraz jej spojrzenie na rodzinę. Poza tym Saki Maruyama, ta cicha i zapatrzona gdzieś dziewczyna z załogi M3 Lee mówi, aż dwa kapitalne zdania! Co do pozostałych dziewczyn, z innych szkół. Dostają więcej czasu. Wszystkie aktorki podkładające głosy postaci znowu się, spisały i włożyły dusze w postacie.

 

Nowe szkoły i nowe dziewczyny, które podbiły serca fanów

 

Jak każdy wie, każda nowa część gry, filmu, serialu lub anime musi wygenerować nowe postacie, które się sprzedają oraz dorównają poziomem starym. Na początku wiele było pogłosek o różnych rzeczach i postaciach, jakie zobaczymy w filmie. Jedna z pogłosek głosiła pojawienie się, wszystkich szkół z mistrzostw (W tym Polskiej szkoły Bonple) na meczu, które przedstawicielki oglądałby starcie i komentowały. Kolejna głosiła pojawienie się, pierwszych przyjaciółek Miho z mangi Girls und Panzer: Little Army na meczu. Można, je wymieniać jeszcze dużo. Nowe postacie i szkoły zostały ciepło oraz z uśmiechem przyjęte przez fanów.

Clara młodsza siostra Katiuszy oraz jej przeciwieństwo. Świetnie wypadła grana przez Seiyuu (osobę podkładającą głos) Rosjankę Jenya Davidyuk. Jest komicznie, jak Clara nie umie mówić po japońsku i doprowadza do szału Katiuszę, która nie umie mówić po rosyjsku oraz Nonna musi wszystko tłumaczyć, jako tłumacz ukrywając, że podczas meczu rozmawiają o niej. Rzecz jasna okazuje się, że Clara umie mówić, po Japońsku. Ma też duży wkład w akcje dramatu podczas finału.

 

Nowa dziewczyna z Św. Gloriany Rosehip. Dowódczyni plutonu czołgów Crusader ma ADHD (Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), co bardzo widać na filmie. Ma porywczy charakter i wszystko, co robi, robi za szybko. Podbiły serca fanów i jest, postacią przekomiczną. Podwładne Rosehip to Cranberry i Vanilla, które dowodzą swoimi czołgami Crusader.

Totalnym zakończeniem okazały się, dziewczyny z nowej szkoły Jatkosota High School nawiązujące do kultury fińskiej. Mika dowódczyni czołgu i radiooperator, Aki działonowa i ładownicza oraz Mekko kierowca. Ich akcja czołgiem BT-42 – fińskim samobieżnym działem polowym z okresu II wojny światowej, w tle słuchając fińskiej melodii. Zagięła czasoprzestrzeń i otworzyła usta fanom. Bardzo pomogły pozostałym bohaterkom w walce samotnie z chordą czołgów M26 "Pershing". Wielu fanów uważa, że Mika, Aki, Mekko oraz Rosehip są, najbardziej rozpoznawalnymi postaciami kinówki, poza tym w ramach hołdu oddano inne animacji japońskiej. Postacie Miki, Aki i Mekko, były wzorowane charakterami z Muminków oraz Włóczykija!

Kolejne dziewczyny z Chi-Ha-Tan Academy. Nawiązujące do kultury japońskiej, są dużym elementem komicznym w filmie. Postać dowódcy szkoły Kinyo Nishi oraz podwładnych Tamda, Nagura, Hamada, Hosomi, Teramoto, Ikeda, Kubota, Fukuda, są wielkim kabaretem na czołgach. Szczególnie, ich pancerne samobójcze szarże pancerne. Jedną z taktyk Japońskich wojsk pancernych w czasie wojny na Pacyfiku, były takie akcje.

Główne nemezis oraz przeciwniczki filmu. Selection University jest uniwesytem lądowym oraz nie mają, szkolnego lotniskowca i nawiązują do Organizacja Narodów Zjednoczonych. Chodzą do niej, najlepsze z najlepszy. Mają nowoczesny sprzęt oraz najlepsze czołgi, jest uznawana za szkołę sparingową do walk i jeszcze nigdy nie uczestniczyła w głównych walkach, aż do filmu. Określana, też jako walec drogowy. Selection University jest szkołą rywalki matki Nishizumi Shimady, które obie uważają, że ich style walki są najlepsze. Żeby przysłowiowo wkurzać matkę Miho. Shimada używa czołgów niemieckich, jako czołgów szkolnych oraz celów dla Selection University. Główną przeciwniczką, jest córka Alice Shimada, która jest, świetną dowódcą czołgu Centurion Mk.I. oraz fanką pluszowych misiów po przejściach(Tak samo ma MIho) i tu można powiedzieć, że autorzy stworzyli za mocną gwiazdę, tej szkoły. Ponieważ pozostałe podwładne Azumi, Megumi i Rumi. Wypadły blado w czasie całego filmu. Choć miały swoje sukcesy. Co jest ogólnie jedyną wadą w scenariuszu filmu.

 

Ścieżka muzyczna, animacja, pojazdy i scenariusz

 

Tak samo, jak w serialu tak w filmie. Ścieżka jest mistrzowska i obłędna. Znana fanom lina melodyczna została znacznie zmieniona z serialu, ale nadal buduję atmosferę pompatycznego widowiska. Hymny szkół w postaci znanych marszy i piosenek wojskowych, są świetnie wkomponowane w sceny. Dobrym przykładem, są nowe hymny: Säkkijärven Polkka, Yuuki no Shingun lub When Johnny Comes Marching Home, które oddają potęgę starcia. Nowa aranżacja openingu Enter Enter Mission! na instrumenty dęte i melodii na pewno każdemu przypadną do gustu. Polecam słuchać przez słuchawki albo zestaw kina domowego z oryginalnej wersji Blu-ray, inaczej odbiór wiele traci. Odgłosy eksplozji na miarę amerykańskich super produkcji, różnorodne, a w dodatku dynamiczne. Kakofoniczne natężenie zgrzytu gąsienic, zgniatanego metalu, odbić pocisków od metalu, ryku silników, pełnych emocji krzyków bohaterek i wybuchów nie jest dla widza uciążliwe. Tylko potęgują efekt końcowy.

Animacje i ruch, jaką wyciśnięto wszystkie możliwe możliwości komputerów studia. Fakt widać, które sceny był robione na danych komputerach, ale efekt finalny jest boski i naprawdę trudno się, do tego przyczepić do scen CGI i normalnych komputerowych, które ze sobą współpracują. Animatorzy musieli nieźle się, natrudzić przy animacji całego Oaraii. Na nowo stworzono pojazdy i do z modelarską dokładnością wyżej, niż w serialu. Nie mamy efektu jedno kolorowych pojazdów. Czołgi Japońskie Chi-Ha-Tan Academy mają, różne kamuflaże! Scena wspomnień Miho i jej siostry jest bardzo eksperymentalna i ekspresyjna zachwyca pięknem.

Dla fanów czołgów: Japońskich, Niemieckich, Radzieckich, Brytyjskich, Amerykańskich i Fińskich. Będzie to orgia dla oka. Twórcy przebili Mausa z serialu dwoma pojazdami. O ile pierwszy, jest bardzo sensowny amerykański T28. Natomiast drugi, to jeden wielki WTF! Rozumiem większy czołg, to większe pierdolnięcie. To jednak użycie jako czołgu! 

Karl-Gerät 040najcięższego samobieżnego moździerza zapachniało zagrywką w stylu. Maus został użyty, to wykorzystamy ten i zrobimy z niego czołg. Jest jeszcze wiele projektów, które można ruszyć. JS-3,T26E4-1 Super Pershing, E-100, itp. (W uniwersum Girls und Panzer można walczyć pojazdami z ram czasowych od 1.09.1939 do 14.08.1945r. oraz prototypami). Można jeszcze wymieniać wiele czołgów i nawet prototypowych. Autorzy moim zdaniem poszli na łatwiznę lub uznali, że tak będzie epicko i jest. Przynajmniej dostajemy oryginalne starcie. Tylko zastanawiam się, gdzie władowano załogę? Pozostanie to chyba zagadką, ale nie bierzmy rozwiązań i fizyki na serio, tej serii.

 

Ruch kamery jest płynny i mamy wiele ciekawych kadrów. Im szybsza akcja, tym coraz lepsza akcja kamery. Dostajemy różne ujecie i bywają bardzo wymyślne. Widać do bardzo w czasie walk, pościgów, ale też podczas spokojnej akcji jest to bardzo przemyślane i rozplanowane. Scenariusz wielokrotnie, był zmieniany i przerabiany. Są plotki, że początkowo chcieli zrobić trzy godzinny film. Jednak twórcy powywalali, że scenariusza najsłabsze części i jak widać przyczyniły się, dobrze filmowi. Akcja, dramat, tragedia, nieoczekiwane zwroty akcji, komedia, niesamowite sceny batalistyczne, pompatyczne wybory, ratowanie w ostatniej sekundzie strzałem, rozwałka i demolka. Takiego scenariusza nie powstydziłby się, żaden Amerykański blockbaster. Trudno znaleźć ogólne wady scenariusza. Choć wątek ratowania szkoły, już był to jednak ponownie jego przerabianie nie jest złe. Jest dużo argumentów z filmu, ze jest to dobry wybór. Kolejnym to, chęć pokazania rodziny Miho bardziej niż, w serialu oraz rozwinąć charaktery innych dziewczyn z Oaraii. Poza tym Miho nie tylko walczy o szkoły, ale też o honor i tradycje rodziny w jeździe czołgami przeciwko stylowi jazdy Alice i jej matki Shimady. Z całej opowieści wychodzi wiele mądrych i ukrytych cytatów. Zakończenie ma początek i koniec oraz wszystko wyjaśniające. Czy można nazwać, je  wstępem do następnego sezonu? Tak.

Filmie poukrywano wiele nawiązań do militariów i współczesnej popkultury filmów, gier, odniesień historycznych, itp. jest ich, naprawdę dużo i można je podzielić na wersje łatwe zauważeniem okiem i hardcorowe poukrywane. Tak więc jest, na co popatrzeć i odnaleźć. Pojawia się, wątek polskie związany z Wojtkiem oraz w czasie ucieczki czołgów Typ 89 Chi-Ro i Typ 95 Ha-Go na parkingu stoi Polski samochód pancerny Ford FT-B (Ford Tf-c, model 1920). Jest to scena 0:17:36

 

Odbiór kinówki w Japonii i na świecie

 

Tak jak wspomniałem na początku. Film okazał się, sukcesem. Bardzo dobre recenzje w Internecie spowodowały na pływ ludzi do kin. Nie zapomnijmy o promocji filmu w Japońskiej telewizji i spotkaniach fanów na konwentach. Japończycy w ramach promowania filmu. Zbudowali nawet metalową dokładną replikę czołgu Panzerkampfwagen IV z serialu, którą można spotkać na dużych imprezach. Pierwsze opinie w Japońskim Internecie określały i przyrównywały film do najnowszej ekranizacji Mad Maxa, która została określona najlepszym filmem roku. Stąd określenia filmu Girls und Panzer: Fury Road lub Mad Max: Girls und Panzer. Pod kinami w pierwszych tygodniach stały kolejki kilometrowe. Nie tylko fanów, ale można było zobaczyć cały przekrój społeczeństwa. Musiano robić dodatkowe seanse w 40 kinach! Nawet, jak wszedł do kin najnowsza część sagi Gwiezdnych Wojen. Sale z filmem nadal były pełne. Zdarzały się, dni gdzie na Girls und Panzer, były pełne sali ludzi, natomiast gwiezdnej sagi w połowie puste. Zauważono też, że wiele osób chodzi do kina, kilkanaście razy. I to nie są, tylko fani anime, tylko rodziny oraz fani zagranicy! Szczególnie to, było widać w Niedziele. Film dokonał dużego zamieszania, ponieważ kina Japońskie najczęściej świecą prawie totalnymi pustkami. Ponad połowa mieszkańców, nie chodzi do kin! Jest to związane z telewizją, która dostarcza do domu kinowe przeboje. Brakiem piractwa filmów przez telewizje i tańsze wydania filmów DVD i Blu-ray. Choć film w kinach przestał, być puszczany w Lutym. To jednak wiele kin nadal ma swojej ofercie, kiedy piszę ten tekst, jest to już 9 miesiąc! Jest to ewenement w filmach anime kinowych. Żadna kinówka anime, nie jest tak długo puszczana. W czerwcu został pobite dwa rekordy. Pierwszy to ilość zamówionych i sprzedanych wydań przed premierą na DVD i Blu-ray, a wyniosła ona w dwa tygodnie 195,000 egzemplarzy! Pierwszy nakład, który został dostarczony do sklepów znikł pierwszego dnia! 5 czerwca podano oficjalne dane, że film zarobił i przebił magiczną liczbę 2,200,801,484 yenów z 1,296,776 biletów z 40 kin w całej Japonii! Wiadomo, że film Girls und Panzer przebił rekord ustanowiony przez film Puella Magi Madoka Magica the Movie: Rebellion z 2013 roku, a była to suma 2.08 billiona yenów! Film nadal zarabia na siebie stając się, najlepszym filmem anime wszechczasów i zarazem kultowym niczym Gwiezdne Wojny! W roku 2016 kinówka wygrała statuetkę Sanctuary Award podczas 25-tego Japan Movie Critics Awards. Wygrała z normalnymi filmami! Przyznaną za najlepszy film oraz zdobyła statuetkę Best Dramatic Presentation Award podczas 47 rozdania nagród Seiun Awards. Oskarów Japońskiego przemysłu mangi i anime.

 

Do kogo skierowany jest film i czy warto, oglądać?

       

W swojej recenzji starałem się, jak najbardziej poszukać wad i ocenić godnie. Ale film jest za bardzo dobry. Wady nie przysłaniają zalet. Zacznę od tego, że film nie jest skierowany tylko dla fanów militariów. Ale też jest skierowany zarówno do męskiej i żeńskiej widowni. Każdy znajdzie sobie, coś dla siebie. Jedni epicką walkę o honor, a inni uniwersalną przypowieść o przyjaźni, poświęceniu, odwadze i rodzinnie. Totalny mix kinowych opowieści. Komedia pełną parą. Film jest schematyczny, ale też ma swój urok. Fakt jeszcze nie ma osoby, która dogodziła wszystkim fanom. Głównym zadaniem filmu jest odprężenie widza i fana militariów od dnia codziennego oraz jego hobby po ciężkim dniu. Może dla niektórych seria jest lekko za słodka, ale trudno narzekać się, na ten film.

Moja ocena końcowa to:

 

9,5 nawet 10/10

 

 

 

P.S.

 

Drugi sezon Girls und Panzer potwierdzony?

Filmie otrzymujemy parę wskazów na temat następnego sezonu. Wiadomo, że za dwa lata mają dobyć się, kolejne mistrzostwa. W mandze Girls und Panzer: Little Army II dostajemy kolejne wskazówki na ten temat. Bohaterki z Little Army II zapowiedziały, że będą walczyć w nadchodzących mistrzostwach. W mandze Girls und Panzer: Ribbon Warrior od Takeshi Nogami. Niektóre szkoły przygotowują się, do walki za pomocą nie regulaminowych walk Tankatlionu do kolejnych mistrzostw. Reżyser Tsutomu Mizushima udzielając wywiadu powiedział, że z miłą chęcią zrobiłby kontynuacje. Zasiewając ziarno nadziei fanom. Studio na razie nie potwierdza, ani nie dementuje o kontynuacji, choć oficjalnie zarobiło miliony i film zwrócił koszt produkcji. Nie oficjalnie wiadomo, że studio pracuje nad czymś. Ostatnio w tym roku wypłynęła grafika ze wszystkimi szkołami, jakie miałby się, pojawić w drugim sezonie.

Żeby było ciekawiej, w tym roku. Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie odwiedził duża grupa Japończyków kochających Polską broń pancerną z twórcą mangi GuP:RW Takeshi Nogami mający udział w filmie oraz użyczająca w serialu swój głos Nakamurą Sakurą (Podkładająca głos Akebi Sasaki z serialu i filmu). Czyżby w następnym sezonie pojawi się, Jajka i Bonple Polska szkoła kulturowa? Kto wie? Pozostaje nam czekać.

 

Wszystkie komentarze mile widziane ^^

Pozdro i do następnego razu.

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +10 -

Oceń profil
+ +25 -
Yukikaze
Ranking: 3069 Poziom: 30
PD: 3953
REPUTACJA: 2065