AYANEO 2 — gram i przestać nie mogę

BLOG
1021V
user-41230 main blog image
wojtekadams | 18.01.2023, 10:26
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Od mojej recenzji AYANEO 2 minęły ponad dwa tygodnie. Przyznam, że nie dysponowałem tak dużą ilością wolnego czasu, aby cieszyć się nowym handheldem i wypełnić obietnice, które złożyłem w komentarzach.

W przeciągu tych kilkunastu dni. Udało mi się ukończyć Stray, rozpocząć w końcu przygodę z Cyberpunk 2077 i regularnie odhaczać daily w Fall Guysjeny, jaka ta gra jest uzależniająca. Oczywiście poświęciłem trochę czasu, aby spiąć moje dotychczasowe obserwacje na temat żywotności baterii w AYANEO 2 w całość.

W zestawieniu niema za wiele pozycji jednak lista będzie się rozrastać z każdym rozegranym przeze mnie tytułem. Nie chcę skakać po grach „dla testu”, tylko czerpać prawdziwe doświadczenia przygody z tym handheldem. 

Jak wspomniałem moim poprzednim tekście każda konsolka z kuźni AYANEO zawiera preinstalowaną aplikację AYA Space, której najważniejszym zadaniem jest zarządzanie aktualnymi ustawieniami wpływającymi głównie na wydajność i czas pracy na baterii. Z poziomu Quick Tool możemy monitorować aktualne parametry konsoli, zmieniać rozdzielczość ekranu, obroty wentylatora i co najważniejsze przełączać się między profilami TDP. Łącznie jest ich cztery, z których jeden możemy definiować wedle własnego uznania. Dla AYANEO 2 mamy następujące predefiniowane profile: Game (22W), Balance (15W), PowerSaving (11W). 

Już sam wybór, któregoś z trybów pozwala oszacować mniej więcej czas pracy na baterii, której pojemność wynosi 13050 mAh (50,52Wh). Tryb piętnastowatowy wystarczy, aby ograć starsze tytuły lub nawet najnowsze z ograniczonymi szczegółami graficznym. W tej konfiguracji bateria pociągnie ponad dwie godziny. Dla przykładu w Stray można ogrywać dwie godziny i 20 minut z niskimi ustawieniami grafiki gry i w stałych 30 klatkach przy rozdzielczości 1200p. Z tą samą rozdzielczością i TDP zagramy w GTA 5 na średnich ustawieniach wtedy będziemy cieszyć rozgrywką w 60 fps przez mniej więcej dwie godziny. Każda gra wymaga eksperymentów z ustawieniami, aby znaleźć złoty środek między pracą na baterii i oczekiwaną jakością oprawy wizualnej. Podnosząc TDP do 22 W osiągniemy dużo lepsze rezultaty, które pozwolą zagrać w Shadow of the Tomb Raider w 62 fps lub Cyberpunka 2077 w 40 przy minimalnych ustawianiach graficznych i rozdzielczości również 1200p. Odpalenie profilu Game nie tylko wiąże się z większą wydajnością i szybszym rozładowaniem się akumulatora konsoli (maksymalny czas to około półtorej godziny), ale także ze wzmożoną pracą wentylatora, który uprzykrza nieco rozgrywkę.

Schodzą z TDP do poziomu 11 W osiągniemy niespełna trzy godziny grania bez konieczności ładowania. Ten profil idealnie nadaje się do ogrywania wszelkiej maści indyków. A jeśli tytuł jest jeszcze mniej wymagający, to dzięki konfigurowalnemu profilowi możemy skręcić TDP do 6 W i wtedy bateria AYANEO 2 pociągnie ponad 4 godziny. Więc jest naprawdę zacnie.

Myślę, że zarówno klatkaż, jak i detale graficzne mogę swobodnie podbić do wyższych wartości, rezygnując z natywnej rozdzielczości ekranu i przełączając się z 1200p na 1080p lub nawet 800p. Ale tego nie robię, bo nie lubię ;)

TL;DR
Podsumowując czas pracy na baterii w AYANEO 2 jest różny w zależności od ustawienia głównie TDP. Bazując tylko na parametrach zdefiniowanych przez producenta, czas pracy wyniesie od jednej godziny do niespełna trzech. Oczywiście TDP możemy dowolnie konfigurować od 3 W do 33 W w zależności od wymagań gry. Więcej aktualizacji już niebawem. 

BTW. Dzisiaj AYANEO na swoim kanale na Youtube będzie prowadziło streaming na żywo, gdzie Arthur (CEO) udostępni informacje o modelu NEXT II.

 

Oceń bloga:
8

Komentarze (17)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper