Blog użytkownika wojtekadams

wojtekadams

wojtekadams wojtekadams 17.09.2020, 21:02
Genesis Xenon 800 - polski ażur(nal)
1887V

Genesis Xenon 800 - polski ażur(nal)

Pojawienie się ultralekkiej myszki od polskiego producenta było pewne jak parawan nad Bałtykiem w okresie wakacyjnym. W końcu każdy dostawca gamingowego sprzętu posiada taki model w portfolio. Genesis z wprowadzeniem swojej propozycji czekało dość długo i, moim zdaniem, warto było. Xenon 800 to produkt, którego mogliby pozazdrościć najwięksi gracze dostarczający sprzęt dla segmentu gamingowego.

Xenon 800, to nie tylko ultralekka myszka, która może stanąć w szranki z modelami od CoolerMaster czy Glorious. Genesis daje nam możliwość regulacji jej wagi, a także zmiany części obudowy. I to czyni ten produkt wyjątkowym!

Każdy element ma znaczenie. Każdy element skalibruj pod siebie.

Poza wspomnianymi już ciężarkami i wymiennym grzbietem, w zestawie z myszką znajdziemy dodatkową parę ślizgaczy, instrukcję obsługi i trzy gumki nasady przycisku dpi.

Wszystkie elementy obudowy Xenon 800 zostały wykonane z czarnego, matowego plastiku, który nie stroni od kolekcjonowania tłustych śladów. Oba wymienne grzbiety posiadają identyczny kształt. Jedyna różnica to dziurawość lub jej brak, co przekłada się bezpośrednio na wagę X800. Mocowane są na dwa małe magnesy. Szkoda, że Genesis nie poszedł dalej w swojej modułowość i nie dostarczył zamienników dla łopatek przycisków, które (notabene) także są zdejmowalne.

Niewymienialne pozostały tylko boczne ścianki. Ażurowa konstrukcja jest bardzo sztywna i nie czuć, aby któryś element uginał się pod naciskiem. Bryła myszy została wyprofilowana dla praworęcznych graczy, oznacza to, że jej lewa strona jest delikatnie wzniesiona.

Po tej samej stronie znalazło się wgłębienie dla kciuka z dodatkowymi przyciskami. Łopatki głównych klawiszy również są płytko wyprofilowane dla palców. Spód gryzonia także posiada kratę z pięcioma ślizgaczami.  A obok ujścia sensora znalazł się suwak zmieniający taktowanie USB.

Przełączniki głównych przycisków nowego modelu Genesis, to oczywiście Omrony o żywotności do 20 milionów kliknięć. Aktywacja ma świetny feeling, jest bardzo sprężysta i dynamiczna. Zupełnie inaczej zachowują się dodatkowe przyciski. Klik jest płytki i miękki. Tutaj zastosowano przełączniki Huano Green o żywotności do 5 milionów kliknięć.


Rozczarowaniem była dla mnie sama rolka… Jako fan mocno wyczuwalnych, chrupkich skoków otrzymałem niewyraźnie „pyknięcia” niczym w myszce biurowej. Szkoda. Złego słowa nie można natomiast powiedzieć o przełączniku pod scrollem.

Stawia fajny opór i nie da się go aktywować przez przypadek. Tuż nad kółkiem do przewijania umiejscowiono klawisz domyślnie odpowiedzialny za zmianę profilu dpi. Co ciekawe, możemy regulować jego wysokość i kolor dzięki dodatkowym nasadkom w zestawie.


Jak przystało na oświetleniową modę, Genesis Xenon 800 został wyposażony w strefy RGB. W tym model znajdziemy podświetlaną rolkę, neon i logo, które (w zależności od wybranego grzbietu) może być schowane. Oczywiście iluminację dostosujemy w dedykowanym oprogramowaniu. Muszę przyznać, że spodobał mi się tęczowy neon w X800. Jego kolory są bardzo intensywne i przykuwają oko.

Kabel posiada lekki, elastyczny, sznurówkowy oplot, jednak sam przewód w środku już taki giętki nie jest, co niestety rzutuje na cały zamysł rozwiązania. Na szczęście nie wpływa to na swobodną pracę myszki. Na końcu przewodu, dla zniwelowania zakłóceń elektrycznych, umieszczono ferryt i pozłocono wtyk USB, który także ma na celu poprawę “transferu danych”.

Genesis zaimplementował w Xenon 800 sensor PMW3389, który ostatnio dominuje w nowych modelach myszek, ze względu na jego perfekcyjną responsywność i idealne odwzorowanie prowadzenia kursora. Ponadto posiada niski LOD, który jest konfigurowalny (<2mm, 2/3mm). Brak akceleracji, jitteringu i interpolacji do natywnej wartości 1600 cpi czujnika. Nie mogło być lepiej! Całość przekłada się na frajdę grania na tym sprzęcie.

Właśnie, Xenon 800 jest moją trzecią myszką o ażurowym wzorze. Przekonałem się do tego obudowy, a kolejne modele utwierdzają mnie w tym przekonaniu. Malkontentom, narzekającym, że w dziurach zbiera się brud, można powiedzieć tyle - sprężone powietrze i po kłopocie. Opcja dociążania tego genesisa to, świetna sprawa. Każdy z ciężarków waży około 1,33 grama, a jest ich dwanaście, plus sama tacka dodająca kolejne dwa gramy. Daje to możliwość manipulacji wagą od 58 do 79 gramów. To czyni X800 perełką wśród innych myszek o dziurawej obudowie. Choć mocowanie samej tacki z ciężarkami wymaga zmiany, aktualnie potrafi ona wypaść, gdy emocje wezmą górę :)

Spędziłem z ażurową myszką sporo czasu i nie mam jej nic do zarzucenia. Dłoń dobrze się na niej układa, choć sam preferuję myszki o wyższym grzbiecie. Chwyt to zdecydowanie palm, choć dla ludzi o długich paliczkach może być on problemem i trzeba mieszać go z fingertip. Sensor nie zawodzi, więc w ogólnie Xenon 800 sprawdza się świetnie! Podsumowując, Genesis stworzyło fajnego gryzonia ulepionego z dobrych podzespołów (PixArt, Omron, Huano) i o przystępniej cenie - aktualnie 229 zł. W sam raz dla graczy Entry-level lub nawet Mid-level, którzy szukając złotego środka między myszkami o sitowatej obudowie, a wyższej wadze. Do premiery Xenon 800 taka hybryda była nie do znalezienia ;)

Bonus

Nie tak dawno, Genesis do swojej oferty dorzucił materiałową podkładkę z podświetlanymi krawędziami: Boron 500. Dostępna jest w dwóch rozmiarach M (Wysokość 4 mm Szerokość 250 mm Długość 350 mm) i XXL (Wysokość 4 mm Szerokość 300 mm Długość 800 mm).

Wierzchnia warstwa pada wykonana została z miękkiej tkaniny zapewniająca dobre śledzenie ruchu i poprawiającej ślizg. Świecący neon obszyto nylonową nicią, która wydaje się dość trwała. Aby podkładka rozbłysła, musimy ją zasilić z portu USB, a tryby iluminacji zmieniamy za pomocą przycisku umieszczonego na plastikowej obudowie.

Spód został pokryty antypoślizgową warstwą, zabezpieczającą przed niekontrolowanym przesuwaniem się. Według mnie jest to dobra, klasyczna, materiałowa podkładka z małą fanaberią w postaci podświetlenia RGB.

Tagi: genesis wojtekadams Xenon 800

Oceń notkę
+ +1 -

Oceń profil
+ +7 -
wojtekadams
Ranking: 1592 Poziom: 42
PD: 10230
REPUTACJA: 479