Tu wpisz nazwę bloga,

czyli nudna podróż do mojej rzeczywistości.

Sycho Sycho 19.03.2014, 18:12
Mody? Nie słyszałem o tym...
1122V

Mody? Nie słyszałem o tym...

Dzisiaj dla odmiany będzie podsumowanie. Jakie? Takie moje małe zestawienie najlepszych modów do gier (oczywiście nie muszę wspominać, że opinia jest czysto subiektywna?).
Słowem wstępu, czym są mody? Są to modyfikacje wynikające z grzebania w kodzie gry. Odpowiadają za nie fani gier, którzy chcą udoskonalić, lub urozmaicić wybraną produkcję. Dzięki modyfikacjom osoba znająca się na dewelopingu może całkowicie przebudować dany tytuł. Modyfikowanie gier pojawia się głównie na pc, choć jako ciekawostkę dodam, że spotkałem się nie dawno z modem do GTA V na PS3. Pamiętacie kody w grach? Mody to są takie kody do potęgi setnej.
Jako, że wielu graczom na ppe, temat modowania produkcji jest całkowicie obcy, postanowiłem wprowadzić was do tego świata, wybierając 9 najważniejszych moim zdaniem modyfikacji, które udowodnią, jak wielki jest ogrom tego zjawiska. Zapraszam!
 
9.Mody wizualne
Zaczniemy od uogólnienia do całej kategorii. Dlaczego? Bo uważam, że cały pomysł z modyfikowaniem grafiki w grach jest na tyle dobry, że ciężko wybrać, czy lepsze jest odnowione GTA IV, czy TES IV: Oblivion. Cały pomysł na grzebanie w leciwych grach i dawanie im drugiego życia zasługuje na medal. Jako przykład wezmę leciwego już TES III: Morrowind, który pomimo swojego wieku nadal jest przebudowywany przez fanów, by graficznie dorównywał grom ósmej generacji.  Cała seria The Elder Scrolls (szczególnie te nowsze) jest uwielbiana przez moderów, którzy nadal pracują nad min. udoskonalaniem jej graficznie, dzięki czemu możemy zagrać w takiego Skyrima:
 
8.Half-Life - Counter Strike
Choć nie przepadam zarówno za H-F, jak i za CSem, trzeba przyznać, że ta modyfikacja jest dość ważna w historii modowania. Counter Strike jest pierwszym modem, który rozwinął się z prostego pomysłu do poziomu całej gry na jego podstawie. modyfikacja pozwalała posiadaczom Half-Life pobawić się w znanych z podwórek policjantów i złodziei. Po zainstalowaniu, gracz stawał przed wyborem strony: terrorystów, lub antyterrorystów, następnie dostawał do ręki pistolet i ruszał na łowy. Gracz zabijając rywali zarabiał gotówkę, za którą kupował nowe bronie i amunicję, a cały mecz kończył się po upłynięciu określonego czasu. Mod został stworzony 19 czerwca 1999 roku przez Minha "Gooseman" Le'a i Jessa "Cliffe" Cliffe'a.
 
7. Half-Life 2 - Black Mesa
Black Mesa jest tworem 40-osobowego zespołu Black Mesa Modification Team. Sam tytuł jest próbą odtworzenia leciwej już pierwszej części Half-Life na dużo lepszej wersji silnika Source napędzającej Half-Life 2. Black Mesa uzyskał ogromne wsparcie fanów serii, dzięki czemu został jedną z pierwszych gier wybranych na Steam Greenlight (taka funkcja Steamu, pozwalająca graczom samodzielnie wybrać, jakie gry chcą mieć na tej platformie). Ilość włożonej w niego pracy jest przeogromna i godne podziwu jest to, że znalazło się 40 osób, które postanowiły odtworzyć 2 tysiące modeli, 5 tysięcy tekstur, 2 tysiące efektów dźwiękowych i 6 tysięcy linii dialogowych całkowicie za darmo.
 
6. Unreal Tournament 3 - BattleRPG
BattleRPG jest dla mnie idealnym przykładem, jak prawdziwi fani mogą diametralnie przebudować swój ulubiony tytuł. Modyfikacja, która powstała dzięki grupie BattleMode, dodaje do leciwego już Unreal Tournament 3 elementy żywcem wyjęte z Diablo, oraz innych H&S. Po zainstalowaniu moda, dowiadujemy się, że nasza postać ma 1 poziom, a my możemy rozpocząć nowy mecz i pobawić się w najlepszy sposób na motywowanie gracza, do zatrzymania go przy grze, czyli nagradzanie doświadczeniem. Oprócz poziomów mod wprowadza też sporo innych nowości, takich jak zaklęcia używanie dzięki manie, oraz umiejętności. Modyfikacja ukazała się 26 grudnia 2007 roku. Wspomniałem o BattleRPG z jeszcze jednego powodu, bo nie ma tematu modyfikowania gier bez Unreal Tournament. Cała seria, jest uwielbiana przez graczy, którzy masowo tworzą na nie ciekawe pomysłowe mapy, które przebudowują sposób gry. Znudziły ci się standardowe mapy? Zainstaluj Super Mario Mod i graj w 2D:
Po czym, zawsze możesz postrzelać w 3D, w lego landzie :) (PC joke - Lego Land, to nazwa panująca wśród fanów Unreal Tournament, gdy gra jest odpalana na najniższych detalach, ktoś zażartował i zrobił mapę do UT3 wyglądającą jakby była stworzona  z klocków Lego, przez co Lego Land nabiera podwójnego znaczenia)
 
5. GTA San Andreas - San Andreas Multiplayer
Podoba wam się multiplayer w GTA V? Zapewne od dawna marzyliście o GTA z multiplayerem, nie tylko wy. Dlatego moderzy na pc nie czekali całej generacji na ten tryb i sami dodali tryb wieloosobowy do swojej ulubionej serii gier. San Andreas Multiplayer pozwala na wspólną grę przez internet, lub po LANie maksymalnie 500 osobom. Modyfikacja zyskała ogromną popularność i na pewno znacie pecetowca, który swego czasu zagrywał się w San Andreas przez sieć. W moda możemy grać dzięki RenderWave, a został udostępniony w 2005 roku (3 lata przed premierą GTA IV z prawdziwym multiplayerem!).
 
4. The Elder Scrolls V: Skyrim - Falskaar
Założę się, że nawet tak zamknięta na pc społeczność, jak ppe musiała słyszeć o tym modzie. O Falskaarze było ostatnio głośno, ale zaczynając od początku. Modderów cechuje bez ograniczona wyobraźnia, normalny dev chcąc pracować w Bethesdzie napisałby CV, ale Alexander J. Velicky wpadł na lepszy pomysł i stworzył modyfikację do The Elder Scrolls V: Skyrim. Modyfikację, nie byle jaką, bo mogącą na równi stać obok Dragonborna i innych DLC. Po zainstalowaniu modyfikacji w Skyrimie pojawia się zupełnie nowy quest, po ukończeniu którego lądujemy w tytułowej krainie. Falskaar jest ogromny, składa się na niego 26 questów, nowe zaklęcia i krzyki, nowy soundtrack i całkowicie zdubbingowane dialogi. Najważniejsze jest to, że Aleksander 3 lipca udostępnił swoje dzieło za darmo i gracze pecetowi mają o jeden dodatek więcej.
 
3. Star Wars Knights of the Old Republic 2: The Sith Lords - Restored Content Mod
Grając w KotORa 2 na pewno mieliście wrażenie, że gra jest niedokończona. Niestety, to jest fakt i gra rzeczywiście jest nie dokończona. Powodem tego jest nacisk Lucas Arts, które dając licencję Obsidianowi postawiło warunek, by gra powstała w rok. Cel trudny, ale udało się osiągnąć, niestety kosztem wielu wyciętych i niedokończonych scen, których gracze konsolowi nigdy nie poznają... Zgadza się się napisałem konsolowi, bo na pc, grupka fanów o pseudonimach: Zbyl2, DarthStoney, Hassat Hunter, VarsityPuppet ruszyła z projektem o nazwie Restored Content Mod. Zamysł jest prosty, w kodzie gry nadal pozostało wiele pamiątek, po tym, czego Obsidian nie zdążył dodać do ostatecznej wersji, więc moderzy postanowili dokończyć grę za nich. Modyfikacja już poszerza grę o nowe wątki, questy, zakończenia, postacie i miejsca. Wszystko nadal jest powiększane, bo potencjał ukryty w grze jest ogromny, ale są już nawet plany odzyskania sławnej Planety Droidów, które wymagają dodania wielu elementów do istniejących...
 
2. ARMA 2 - DayZ
DayZ zrobiło taką furorę, że nawet konsolowy światek miał jakikolwiek kontakt z tym modem. Nie pozornie dzieło Dean "Rocket" Halla zrobiło gigantyczną furorę w mgnieniu oka. Na czym polega fenomen modyfikacji? Na samych ludziach, po zainstalowaniu mod zmienia grę ARMA 2 w survival, gdzie głównym zagrożeniem miały być grasujące po mapie zombie, a okazali się nim sami ludzie. Podstawowe zasady, to jedno życie (tracimy postać wraz ze wszystkim co zdobyła po śmierci) i bardzo realistyczne warunki (w świecie brakuje nawet wody, a broń jest rzadkością). Dzięki prostym sposobom na danie grupie osób uczucia dominacji nad innymi ludźmi mamy ciekawy eksperyment społeczny, który pokazuje co dzieje się z ludźmi, gdy da im się odpowiednie warunki. Mod szybko rozprzestrzenił po sieci i youtube'ie, zdobywając milion graczy w 4 miesiące od ukazania się w maju 2012 roku, a sam autor pracuje już nad wersją działającą w całości samodzielnie.
 
1. Warcraft III: DotA
Dlaczego pierwsze miejsce? Bo ten mod, to coś więcej, niż DayZ, czy CS, które dostały własne gry - ten mod zapoczątkował cały gatunek. Na pewno spotkaliście się z grami nazywanymi MOBA - to ten gatunek zapoczątkowała DotA. Zasady są proste, gracze dzielą się na dwie drużyny po pięć osób, wybierają jedną z kilkudziesięciu postaci i ruszają do pojedynku na stworzonej do tego celu mapie. Za twórców moda uważa się trójkę developerów: "Eul", "Guinsoo", oraz "IceFroga". Popularność moda jest ogromna, dzięki niej powstały takie tytuły, jak League of Legends (w którego grają 32 miliony), Dota 2, a także Infinite Crisis (z postaciami z komiksów DC),  Guardians of Middle-Earth (Władca Pierścieni), Nosgoth (Legacy of Kain), a nawet Transformers Universe.
 
 
 
 

Tagi:

Oceń notkę
+ +20 -

Lubię Davida Cage'a
Oceń profil
+ +95 -
Sycho
Ranking: 25 Poziom: 78
PD: 60164
REPUTACJA: 32662