Blog użytkownika chaos1981ol

chaos1981ol chaos1981ol 30.05.2014, 09:31
Urzekające Produkcje Japońskiej Animacji  #4 - Noir
1470V

Urzekające Produkcje Japońskiej Animacji #4 - Noir

Jako, że moje ulubione anime, którym jest Code Geass opisałem już wcześniej miałem duży problem z wybraniem kolejnej pozycji. W ostateczności zdecydowałem się na klimatyczną serię pod tytułem Noir.

   Tytuł: Noir

   Liczba odcinków: 26

   Rok Wydania: 2001

   Typ: Akcja, przygoda, dramat

   Reżyseria: Koichi Mashiomo

 

Fabuła

Jest to ciekawa produkcja ukazująca losy pary bardzo młodych płatnych morderczyń ukrywających się pod kryptonimem Noir. Cała przygoda rozpoczyna się w momencie kiedy piękna blondynka Mireille Bouquet otrzymuje maila. Jest ona jednym z najlepszych zabójców we Francji. Wiadomość pochodzi od Kiriki Yuumury. Prosi ona o kontakt. Mireille postanawia zignorować zaproszenie jednak w chwili usuwania wiadomości automatycznie uruchamia się plik. Z głośników leci muzyka, którą nasza bohaterka zna aż za dobrze. Utwór ten słyszała po raz ostatni na Korsyce wiele lat temu. W dniu, w którym straciła cała rodzinę.

 

 

Mireille rusza do Japonii gdzie nawiązuję kontakt z Kiriką. Szybko okazuje się że zarówno posiadane przez nią dokumenty jak i nazwisko są fałszywe. Kirika jakiś czas temu obudziła się w opuszczonym domu ubrana w szkolny mundurek. Prócz tego znalazła jedynie legitymację, broń oraz zegarek ojca Mireille. Jest pewna tylko jednej rzeczy. Jest Noir i w jakiś sposób jej losy łącza się z korsykańską sierotą.

 

Rozważania przerywa banda uzbrojonych mężczyzn. Kirika ujawnia swoje prawdziwe atuty. Unika kul niczym Neo eliminując przy okazji przeciwników. Wszystko na chłodno, bez żadnych emocji. Po potyczce dziewczyny zawierają pakt. Pomogą sobie nawzajem poskładać informacje na temat przeszłości. Gdy już tego dokonają Mireille zabije Kirikę. Na tą chwilę wracają do Paryża gdzie rozpoczynają współpracę.

 

Gdy do gry wkracza tysiącletnia bractwo Soldats sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Co może chcieć olbrzymia organizacja przestępca oplatająca swymi mackami świat? W kolejnych odcinkach nasze bohaterki będą wykonywać różnorakie zlecenia unikając pułapek zastawionych przez ich nowego wroga. Czym naprawdę jest Noir? Kto zabił rodzinę Mireille? Kim jest Kirika? Czego chce Les Soldats pod wodzą Alteny? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się oglądając tą bardzo interesująca serię.

 

Postaci

  • Kirika Yumura – Jedna z dwóch głównych bohaterek. Dziewczyna bez przeszłości i pamięci. Jedyne co wie na pewno to to , że jest Noir. Jest to bardzo cicha i spokojna osoba. Jednak pod powłoka kryje się zimnokrwisty zabójca.. Świetnie strzela, jest zwinna i szybka. Doskonale radzi sobie z eerettą ale każda inna broń palna nie stanowi dla niej problemu. Jej celem jest odkrycie własnej tożsamości.

 

  • Mireille Bouquet – Młoda i piękna kobieta. Mieszka w Paryżu jednak zlecenia wykonuje na terenie całej Francji. Jej korzenie sięgają Korsyki. Rodzina z której pochodzi była zamożna i bardzo wpływowa. Gdy była jeszcze dzieckiem wszyscy zostali zamordowani. Ulubiona broń Walter P99.

 

  • Chloe – Morderczyni w wieku Kiriki. Uważa siebie za prawdziwą Noir. Jest wierna Altenie i pracuje dla Les Soldats. W odróżnieniu od Kiriki preferuje broń białą. Świetnie posługuje się nożami.

 

 

  • Altena – Sprawuje pieczę nad Chloe. Kapłanka odcięta od świata zamieszkuje ruiny zamku gdzies na granicy francusko - hiszpańskiej . Jest wierna tradycji i ceremonii związanych z Noir. Nie obawia się śmierci a do tego jest bezwzględna. Głowa jednej z dwóch frakcji Les Soldats.

 

 

Grafika

Na dzisiejsze czasy kreska nie robi wrażenia. Jest poprawna i tylko tyle. Sceny akcji potrafią być bardzo widowiskowe jednakże najczęściej przeciwnicy stoją praktycznie w miejscu czekając na śmierć. Duży plus za odwzorowanie Paryża. Animacji przydałoby się czasem kilka klatek więcej ale są to tak naprawdę niuanse.

 

 

Muzyka

Dla mnie głównym elementem odróżniającym tą produkcję od wielu innych jest ścieżka dźwiękowa. Według mnie najlepsza jaką słyszałem w tego typu produkcjach. Poszczególne utwory są pod każdym względem wyjątkowe. Nawet prosta melodyjka wygrywana przez zegarek na długo zapada w pamięć. Połączenie muzyki poważnej a czasem nawet sakralnej, z elektroniczną wypada genialnie. Za pierwszym razem dopasowanie ścieżki do tego co dzieje się na ekranie robi piorunujące wrażenie.


 


 


 

Noir to teatr 4 aktorek. Po jednej stronie Kirika i Mireille po drugiej Chloe z Alteną. Setki członków Soldats tworzą jedynie tło i mięso armatnie. Skupienie się na czterech postaciach moim zdaniem wyszło produkcji na dobre. Noir prócz opowieści o szukaniu odpowiedzi to historia rodzącej się przyjaźni między młodymi morderczyniami. Przyjaźni silnej na granicy miłości. Takiej, która potrafi wybaczyć nawet najstraszniejsze uczynki.

Nie da się ukryć, że jest to wciągająca produkcja. Wszystkie wątki i motywy są w mniej lub bardziej logiczny sposób doprowadzone do końca. Dowiadujemy się również czemu filigranowe kobiety są w stanie położyć trupem kilkudziesięciu przeciwników nie odnosząc żadnych ran. To dobre anime, nie genialne ale na pewno należące do czołówki. Osobiście poleciłbym ją każdemu fanowi japońskiej animacji..

 

Pozostałe blogi w serii

1

http://www.pssit(...)ain.html

2

http://www.pssit(...)its.html

3

http://www.pssit(...)ive.html

 

Lista kolejnych części:

06.06.2014 - Laughter-XIII

13.06.2014 - Olson6897

20.06.2014 - robert163

27.06.2014 - ToxkAce

 

Tagi: Anime Japonia noir

Oceń notkę
+ +3 -

Oceń profil
+ 0 -
chaos1981ol
Ranking: 8312 Poziom: 20
PD: 1383
REPUTACJA: 10