Czarna Barbie

Czarna Barbie (2023) - recenzja i opinia o filmie [Netflix]. Siła ikony na mniejszym ekranie

Łukasz Musialik | 19.06, 22:15

Od chwili, gdy pierwsza Barbie pojawiła się na sklepowych półkach w 1959 roku, była zarówno ikoną mody, jak i symbolem kontrowersji. Przez dziesięciolecia Barbie przyciągała uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych, reprezentując ideały piękna, aspiracji i luksusu. 

Jednak przez wiele lat brakowało w tej bogatej historii jednego istotnego elementu – różnorodności. Film dokumentalny „Czarna Barbie” dostępny na platformie Netflix, z wyjątkową wrażliwością i głębią podejmuje temat wpływu pierwszej czarnej Barbie na społeczeństwo i kulturę. Reżyseria Laguerii Davis jest tu nie tylko dokumentacją historyczną, ale także poruszającym studium wpływu kulturowego oraz walki.

Dalsza część tekstu pod wideo

Film bada historię powstania pierwszej czarnej lalki Barbie, która pojawiła się na rynku w 1980 roku. W produkcji występują również czarnoskórzy celebryci, którzy zainicjowali stworzenie swojej własnej wersji lalki. Wśród nich jest Shonda Rhimes, potentatka telewizyjna i producentka tego filmu, gwiazda baletu Misty Copeland oraz szermierka olimpijska Ibtihaj Muhammad. Każda z nich opowiada o swoich doświadczeniach i przełamywaniu barier. 

Czarna Barbie (2023) - recenzja filmu [Netflix]. Historia w sercu plastiku

Czarna Barbie

„Czarna Barbie” została także wzbogacona o cenne wypowiedzi ekspertów i psychologów, którzy właściwie dochodzą do jednego wniosku — ważne jest, aby czarnoskóre dziecko miało możliwość wyboru lalki, które odzwierciedla ich wygląd. To także podróż w głąb Ameryki, która nigdy do końca nie poradziła sobie z rasizmem. Reżyserka Lagueria Davis doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego poprzez historię powstania czarnej Barbie chciała przekazać jedną ważną rzecz — co tak naprawdę oznacza być czarnoskórym w USA zarówno w latach 80., jak i obecnie.

W rozwinięciu filmu spotykamy osoby, które były bezpośrednio zaangażowane w stworzenie i promocję czarnej Barbie. Narracja prowadzona jest przez wywiady z projektantami, historykami, aktywistami i samymi użytkownikami tych lalek. To dzięki nim film ożywia nie tylko postać Barbie, ale i realne historie ludzi, którzy widzieli w niej odbicie własnych marzeń i ambicji. W sposób przemyślany i wyważony Davis prezentuje wpływ czarnej Barbie na poczucie własnej wartości młodych dziewcząt, podkreślając jej rolę w kształtowaniu ich tożsamości.

Jednym z najmocniejszych punktów filmu jest sposób, w jaki ukazuje on znaczenie lalki w popkulturze. Dokument nie ogranicza się tylko do historii jej powstania, ale również przedstawia szeroki kontekst społeczny, w którym pojawiła się czarna Barbie. Eksperci omawiają wpływ braku „pewnego wzorca” na psychikę dzieci, a także korzyści płynące z posiadania zabawek, które odzwierciedlają ich własne cechy fizyczne i kulturowe. W „Czarnej Barbie” wypowiadają się znane postacie, które z pasją mówią o wpływie zabawki na społeczne postrzeganie rasy i tożsamości. Davis mistrzowsko splata te wypowiedzi z osobistymi historiami ludzi, dla których czarna Barbie była czymś więcej niż tylko zabawką. Była symbolem nadziei, zmian i akceptacji.

Czarna Barbie (2023) - recenzja filmu [Netflix]. Lalka, która podbiła świat pomimo wad

Czarna Barbie

Technicznie rzecz biorąc, film — biorąc pod uwagę, że jest to tylko dokument — jest majstersztykiem. Zdjęcia są pięknie skomponowane, a montaż sprawnie łączy archiwalne nagrania, wywiady i sceny z życia codziennego. Muzyka, która towarzyszy narracji, doskonale oddaje emocje poszczególnych segmentów, podkreślając ich wagę i dramatyzm. Sceny z laboratorium projektowego Mattel, gdzie narodziła się czarna Barbie, są pełne nostalgii, ale również nowoczesnej dynamiki, co idealnie oddaje dualizm tematu – spojrzenie w przeszłość z perspektywy teraźniejszości.

Choć dokument jest całkiem dobry, w pewnych momentach jest nawet dość mocny z perspektywy równości i rasy, nie jest wolny od wad. Momentami film sprawia wrażenie zbyt dydaktycznego, a to nie spodoba się wielu osobom. Brakuje również głębszego wniknięcia w kontrowersje związane z komercjalizacją rasy i etniczności. Warto byłoby zobaczyć więcej zróżnicowanych opinii na ten temat, co dodałoby dokumentowi jeszcze więcej niuansów. A tak mamy jedynie opowieść „jednej ze stron”.

Czarna Barbie (2023) - recenzja filmu [Netflix]. Dziedzictwo Barbie

„Czarna Barbie” to film, który powinien zobaczyć każdy, kto interesuje się kulturą, historią i społecznymi przemianami. To nie tylko opowieść o lalce, ale przede wszystkim o ludziach, dla których ta lalka stała się symbolem. Davis udało się stworzyć dzieło pełne empatii, które z jednej strony edukuje, a z drugiej inspiruje. Czarna Barbie, choć jest tylko plastikiem, zyskała w tym filmie duszę i stała się ikoną walki o równość i akceptację.

Dla jednych to plastikowa figurka o nienaturalnych proporcjach, dla innych ucieleśnienie aspiracji i ideałów. Ale dla milionów czarnoskórych dziewczynek, które dorastały w cieniu segregacji i nierówności, czarna Barbie była lustrem, w którym mogły zobaczyć siebie, swoje piękno i swoją wartość. Była symbolem nadziei, że pewnego dnia ich marzenia mogą się spełnić.

Atuty

  • Dobrze zbadane i autentyczne relacje historyczne
  • Silne przesłanie o znaczeniu różnorodności
  • Pięknie skomponowane zdjęcia i montaż
  • Ogólnie przemyślana i wyważona narracja

Wady

  • Momentami zbyt moralizatorski
  • Niewystarczająca analiza kontrowersji
  • Brak różnorodnych perspektyw
  • Czasem powierzchowna analiza niektórych wątków
  • Przeważa jedna ze stron opowieści

Podsumowując, „Czarna Barbie” to głęboko przemyślany i pięknie wykonany film (w swojej kategorii), który przypomina nam, jak ważna jest różnorodność w każdej sferze życia, nawet tej wydawałoby się błahej jak zabawki.

6,5
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper