Hiksemi dysk

Hiksemi Future 2TB - test dysku SSD na złączu PCI-E 4.0, rozpędza się do ponad 7400 MB/s

Maciej Zabłocki | 15.12.2023, 16:10

Do naszej redakcji przyjechał dość egzotyczny dysk SSD firmy Hiksemi. Zaskoczyła mnie jego specyfikacja i cena, bo potencjalnie może to być prawdziwa bestia, która będzie stanowić niesamowitą konkurencję dla oferty pozostałych producentów. Sprawdźmy więc, jak sobie radzi w codziennym użytkowaniu i czy z powodzeniem będzie pasował zarówno do mocnego PC, jak i do PS5. 

Marka Hiksemi nie jest szczególnie dobrze znana wśród polskich odbiorców. Sam o niej do niedawna jeszcze niewiele słyszałem. Okazuje się, że to submarka przedsiębiorstwa zwanego Hikvision, specjalizującego się w produkcji między innymi rozwiązań wideo. Hiksemi z kolei odpowiada za przygotowanie pamięci RAM i nośników danych dostarczanych przez Hikstorage. Trochę to zakręcone, ale muszę przyznać, że takich efektów się nie spodziewałem. Gdy otrzymałem dysk od Hiksemi, byłem przekonany, że będzie to raczej budżetowy i mało przekonujący dysk, natomiast rzeczywistość okazała się kompletnie inna. Zanim jednak przejdziemy do właściwych testów, spójrzmy co znajduje się w zestawie. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Dysk przyjeżdża w niewielkim, czarnym i eleganckim pudełku. Do naszej redakcji trafił model 2TB, ale w ofercie producenta znajdują się jeszcze mniejsze pojemności. W zestawie, obok samego sprzętu, znajdziemy też niewielki śrubokręt oraz śrubkę, która pozwoli nam przykręcić SSD do płyty głównej. To miły dodatek, bo możemy dokonać modyfikacji komputera czy konsoli bez sięgania po narzędzia schowane głęboko w szafie. Do zestawu trafiła też niewielka książeczka. Producent oferuje aż 5-letnią gwarancję, co jest miłym dodatkiem. Jak możemy przeczytać na opakowaniu, dysk rozpędza się do prędkości 7450 MB/s, wykorzystuje więc pełen potencjał złącza PCI-E 4.0. Sprawdzimy w trakcie testów, jak wyglądają jego wyniki także przy 80% zapełnieniu. 

Hiksemi Future 2TB zachwyca przede wszystkim swoim minimalistycznym wyglądem 

Zdjęcie

Dysk już od pierwszych minut może się podobać. Chociaż zwykle takie sprzęty schowane są pod radiatorem wbudowanym w płytę główną, to samo urządzenie wykonano z dużą starannością. Naklejka w czarnych kolorach dumnie prezentuje oznaczenie producenta, a po drugiej stronie znajdziemy jedynie informacje o produkcie. Prosto i bez kombinowania. Sprzęt wyposażono w 4-kanałowy kontroler Maxio MAP1602A, pamięci NAND produkcji YMTC oraz deklarowane przez producenta prędkości do 7450 MB/s przy odczycie oraz do 6750 MB/s przy zapisie. Dokładną specyfikację znajdziecie poniżej: 

 • Nazwa modelu: Hiksemi Future 2TB
 • Kontroler: Maxio MAP1602A
 • Interfejs: PCI-E 4.0 x4, NVMe
 • Format: M.2 2280
 • Deklarowane prędkości: 7450 MB/s przy odczycie i 6750 MB/s przy zapisie
 • Losowy odczyt i zapis: 860000 odczyt i 690000 zapis IOPS
 • Gwarancja: 5 lat

Dysk podłączyłem do nowoczesnej płyty głównej od MSI, ale sprawdziłem go także w konsoli PlayStation 5 Slim. Już na wstępie muszę przyznać, że doskonale sprawował się zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. Do konsoli brakowało jednak radiatora, co objawało się głośniejszą pracą wentylatorów przy większym obciążeniu, a także temperaturami przekraczającymi 70 stopni Celsjusza. Niemniej jednak, prędkości wskazane przez PS5 przy formatowaniu wyniosły 6873 MB/s, a to znacznie więcej od wymaganych 5500 MB/s, którymi może pochwalić się dysk wbudowany bezpośrednio w PlayStation. Możecie mieć zatem pewność, że wszystkie gry będą działać prawidłowo, a czasy wczytywania zostaną delikatnie zredukowane. 

W komputerze do testów wykorzystałem oprogramowanie CrystalDiskMark, które przy niewielkim zapełnieniu (ok. 20%) wskazało 7351 MB/s przy odczycie i 6581 MB/s przy zapisie. Wyniki zgodne z deklaracją producenta, co już zasługuje na pochwałę, ale ciekaw byłem, jak sprzęt poradzi sobie przy jeszcze większym zapełnieniu. Zainstalowałem więc mnóstwo rzeczy (nawet dziś trudno jest zapełnić 2TB dysk) i przeprowadziłem test raz jeszcze. Wyniki były równie imponujące. Przy odczycie program wskazał 7293 MB/s, a przy zapisie nieco poniżej 6400 MB/s. Zmianie uległy czasy kopiowania plików (wydłużyły się) ale doprawdy nieznacznie. Równie imponująco wypadły temperatury. Chociaż urządzenia nie wyposażono we wbudowany radiator, to przyklejona naklejka (określana mianem grafenowego rozpraszacza ciepła) nie wpływa mocno na grzanie się tego sprzętu. Pod maksymalnym obciążeniem, czyli w trakcie instalacji i zgrywania dużych plików, dysk nigdy nie nagrzewał się powyżej 70 stopni C, co uważam za znakomity rezultat. 

Na co szczególnie chciałbym zwrócić uwagę, to na testy kopiowania plików - czyli coś, co w codziennym użytkowaniu zdarza nam się najczęściej. Przygotowałem sobie kilka dużych paczek (po kilka GB), by zweryfikować działanie wbudowanego kontrolera. Wyniki są doprawdy imponujące, bo pliki zgrywały się z niesamowitą szybkością. Mam odniesienie do swoich dysków SSD na złączu PCI-E 4.0 (Kingston KC3000 oraz Samsung 980 Pro) i przyznam, że Hiksemi radził sobie znacznie lepiej, często wyprzedzając wskazane modele o kilkadziesiąt procent (!). Oczywiście, w rzeczywistości różnice wynosiły od pół sekundy do sekundy, ale nie było w zasadzie takiego testu, w którym Hiksemi Future przegrałby ten pojedynek. To spore, ale pozytywne zaskoczenie. 

Hiksemi Future 2TB to dysk godny polecenia 

Hiksemi Future 2TB

Trudno jest wskazać jakieś większe wady testowanego dzisiaj dysku. Oferuje zaskakującą wydajność przy bardzo przystępnej cenie. Do tego imponuje swoim wyglądem, wyposażony jest w sprawdzony kontroler, a producent dorzuca aż 5-letnią gwarancję. Przy cenie ok. 500 zł za tak wielką pojemność, konkurencja ma się czego obawiać. Dysk może z powodzeniem służyć w nowoczesnym PC, laptopie czy konsoli PlayStation 5. Nie występują tu również jakiekolwiek problemy z temperaturami. Hiksemi nie zdecydowało się na dorzucenie wsparcia dla pamięci DRAM, jako dodatkowego bufora. Przypuszczałem, że może to wpłynąć na działanie urządzenia podczas testów, ale w ogólnym rozrachunku w ogóle tego nie czuć. Cieszy mnie też zawartość zestawu. Testowany dzisiaj dysk mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, kto chciałby w szybki i prosty sposób wyposażyć swój komputer w absolutnie topowy SSD, rozpędzający się do zawrotnych prędkości na złączu PCI-E 4.0. 

Atuty

 • Bardzo wysoka wydajność
 • Przystępna cena
 • Minimalistyczny wygląd
 • Brak wyraźnych spadków wydajności nawet po zapełnieniu 80% objętości
 • Kompatybilny zarówno z nowymi PC, jak i laptopami oraz PlayStation 5
 • Mały śrubokręt w zestawie
 • Długa gwarancja

Wady

 • Brak radiatora
 • Drobne problemy z dostępnością w polskich sklepach

Hiksemi Future to dysk, który bardzo pozytywnie zaskakuje swoją wydajnością przy dosyć niskiej cenie. Za testowaną dziś pojemność musimy zapłacić ok. 500 zł, co jak na te możliwości i rozwijane prędkości jest bardzo konkurencyjną kwotą. Dysk znakomicie sprawdzi się w nowoczesnym PC oraz w konsoli PlayStation 5, gdzie również pokazuje swój pełen potencjał. Szkoda, że nie został wyposażony w radiator, ale w tej cenie nie można oczekiwać takich bajerów. Dodatkowym atutem jest 5-letnia gwarancja oraz mały śrubokręt w zestawie, co pozwala szybko zamontować dysk w PC, bez szukania dodatkowych narzędzi.

9,0
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper