HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - główne zdjęcie

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - recenzja i opinia o sprzęcie [PS5]. Piękno i skill

Wojciech Gruszczyk | 21.07, 19:38

Sezon bijatyk trwa w najlepsze, więc producenci sprzętu wykorzystują okazję, by zaprosić graczy do rozgrywki. HORI z okazji premiery Street Fightera przygotowało arcade stick, który okaże się znakomitą opcją dla wielu fanów gatunku. Jak działa i co potrafi HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6? Przeczytajcie naszą recenzję.

Street Fighter 6 to pierwsza z kilku dużych bijatyk, które w najbliższych miesiącach wymęczą palce entuzjastów gatunku. To idealny moment, by sięgnąć po nowy arcade stick, więc w ostatnich tygodniach w każdej wolnej chwili sprawdzałem najnowszy sprzęt HORI. Producent nie tylko dogadał się z Sony, by zaoferować urządzenie na licencji PlayStation i tym samym zapewnić kontroler dla PlayStation 5, PlayStation 4 i PC, ale dzięki współpracy z Capcomem zadbano o ciekawy design.

Design HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 robi różnicę

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - recenzja - z boku

HORI realizując sprzęt opracowany z myślą o premierze gry Capcomu postawiło na efektowny wygląd. Recenzowany HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 otrzymał główną grafikę prezentującą dwóch fighterów z japońskiej bijatyki (Luke i Jamie), a jednocześnie zadbano o fioletowe ringi przycisków – tylko jeden jest pomarańczowy. Po obu bokach dorzucono fioletowy kolor, z którym jest kojarzona najnowsza produkcja Japończyków i dodatkowo zadbano o białe napisy Street Fighter 6. Wygląd to zdecydowanie jeden z dużych atutów kontrolera, ponieważ projektanci w mądry sposób wykorzystali motyw pozycji.

Na przestrzeni ostatnich dwóch generacji na rynku pojawiło się wiele arcade sticków, ale w moim odczuciu to właśnie HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 wygląda najlepiej. To przemyślany projekt, który powinien szczególnie wpaść w oko graczom preferującym barwny sprzęt. HORI wpadło również na ciekawy pomysł, bo choć domyślnie otrzymaliśmy jedną grafikę, to jednak korporacja opracowała jeszcze 18 dodatkowych wzorów – materiały można wydrukować, by następnie je podmienić. Twórcy z Japonii przygotowali materiały prezentujące wszystkich wojowników z najnowszego Street Fightera.

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 to przemyślany projekt

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - recenzja - przyciski

Współpraca trzech japońskich korporacji sprawiła, że na rynku pojawił się kontroler do trzech platform, ale zdecydowanie najważniejszą informacją w tym wypadku jest pełna współpraca recenzowanego HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 z PlayStation 5. Jak wiadomo Sony nie zdecydowało się na wsteczną kompatybilność urządzeń z PS4, więc w tym wypadku musimy sięgać po sprzęt stworzony z myślą o aktualnej generacji – PS4 i PC to miły dodatek.

HORI projektując najnowszy arcade stick ponownie sięgnęło po swój autorski układ, który pojawił się już w wielu kontrolerach tej korporacji – HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 otrzymał przyciski w dwuszeregu, gdzie w pierwszej linii znalazły się kwadrat, trójkąt, R1 i L1, a poniżej dorzucono x, kółko, R2 i L2. Korporacja nie zmieniła schematu, więc ponownie trójkąt i kółko są umieszczone najwyżej w swoich liniach, o 9 mm niżej wylądowały R1 i R2, a pozostały przyciski zostały umieszczone na tym samym poziomie. Wystarczy dosłownie chwila, by opanować ten model, ponieważ niezależnie od tego, jak ustawicie palce, będziecie mogli w skuteczny sposób wyprowadzać kombinacje. Po lewej stronie dorzucono ośmiokierunkowy joystick.

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - recenzja z boku projekt bryły

W samym projekcie trzeba jeszcze wyróżnić górny panel, gdzie znalazły się dodatkowe przyciski (PlayStation, Create, Funkcje, L3, R3), a także panel dotykowy, przełączniki (lock do wyłączenia przycisków funkcyjnych oraz ten odpowiedzialny za platformy). W tym miejscu znajdziemy także dwie lampki LED potwierdzający włączony profil oraz aktywowanie blokady. Arcade Stick może posiadać cztery zapisane profile, które ustawiamy w aplikacji na PC, a po zapisaniu ustawień możemy je płynnie zmieniać podczas gry – odpowiedni kolor podświetlenia określa, który schemat przycisków aktualnie wykorzystujemy.

Na spodzie HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 znalazły się dwie duże gumy uniemożliwiające poruszenie się arcade sticka z kolan lub z biurka/stołu, a jednocześnie firma zadbała o dwa wyżłobienia od spodu, dzięki którym możemy w prosty sposób przetransportować sprzęt. Producent dorzucił również wejście na słuchawki, więc podczas gry skorzystacie z wybranego przez siebie headsetu i nie musicie się martwić, że możecie go podłączyć wyłącznie przez DualSense.

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 zapewnia pełną personalizację

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - recenzja - środek, możliwość wymiany części

Jednym z dużych atutów recenzowanego HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 jest możliwość wymiany wszystkich najważniejszych elementów. Wystarczy trochę czasu, by całkowicie odświeżyć wygląd urządzenia – już wcześniej wspomniałem o możliwości wykorzystania różnych grafik, a poniżej znajdziecie prezentację przygotowanych materiałów. Firma zdecydowała się na indywidualne grafiki dla wszystkich bohaterów, ale nawet jeśli przykładowo sięgniecie po projekt z Blanką, to fioletowe ringi przycisków i fioletowe boki nadal dobrze wyglądają.

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 otrzymał także opcję modyfikacji części wewnątrz – firma zamontowała otwieraną pokrywę i w środku otrzymujemy łatwy dostęp do wszystkich przycisków oraz błyskawicznie wymienimy części... niestety, tym razem korporacja nie zdecydowała się na dorzucenie dodatkowych elementów, więc niektórzy mogą chcieć dokupić przykładowo Battopa. W środku znajduje się również 3-metrowy przewód, który jest zamontowany na stałe – producent jednak pomyślał o miejscu, dzięki któremu kabel możemy wyciągnąć, by podłączyć go do konsoli. Projekt Fighting Stick przypadł mi do gustu, ponieważ nie jest to kolejny dość standardowy arcade stick.

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 został dobrze zaprojektowany – cały kontroler mierzy 41 cm x 30 cm x 12 cm (szerokość x głębokość x wysokość), więc jest to duży arcade stick, ale ze względu na odpowiednie rozmieszczenie elementów oraz zastosowaną gumę, sprzęt naprawdę dobrze leży na kolanach czy też świetnie gra się na nim podczas ułożenia go na biurku lub stole. Waga kontrolera jest standardowa (2.7kg).

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 stawia na high-endowe komponenty

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - recenzja - lewy bok

HORI realizując swój najnowszy arcade stick ponownie sięgnęło po komponenty najwyższej jakości – kij HORI Original HAYABUSA Arcade Stick o małej nóżce (2 cm) idealnie odczytuje każdy z ośmiu kierunków, a podczas ruchu słyszymy charakterystyczne kliknięcie – u szczytu zamontowano dobrze leżącą pod palcami 3,5 cm kulę, która pojawia się w wielu urządzeniach tego producenta. Firma wykorzystała autorskie przyciski HORI Original HAYABUSA Buttons o szerokości 25 mm, które reagują na minimalne dotknięcie – przełącznik działa perfekcyjnie, więc możemy błyskawicznie wykonywać kolejne ataki. HORI już wcześniej decydowało się na autorskie części i w zasadzie nie jest to zaskakujące biorąc pod uwagę, że ten sprzęt idealnie sprawdza się podczas rozgrywki.

Japończycy realizując najnowszy arcade stick sięgnęli tak naprawdę po pewniaka – świetny układ przycisków, dobrze wyprofilowana i tym samym świetnie leżąca obudowa oraz komponenty z serii HAYABUSA. Muszę jednak wspomnieć, że naprawdę kapitalnie w tym wypadku prezentuje się najnowszy design, który pojawił się już w pierwszych arcade stickach tego producenta dla konsol aktualnej generacji. HORI zdecydowało się na odświeżenie bryły – ta nie jest już prostokątna, a ze względu na możliwość otworzenia pokrywy przypomina raczej laptop.

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - recenzja - przyciski z bliska

Siadając do recenzowanego HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 tak naprawdę wiedziałem, na co mogę liczyć i w najmniejszym miejscu się nie zawiodłem. Przyciski w tym wypadku działają wprost fanatycznie – standardowo możecie bez problemu używać podczas rozgrywki więcej siły i w takiej sytuacji sprzęt wydaje przyjemny dla ucha odgłos... choć śpiąca w tym samym pokoju małżonka może inaczej podchodzić do tego dźwięku ;). Joystick reaguje na minimalne ruchy, ale możecie mieć pewność, że w trakcie rywalizacji nie będziecie myśleć o skromnym ruszaniu kijem – często akcja wymaga użycia siły i w tej sytuacji narobicie sporo hałasu.

Testowałem HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 przez kilka tygodni i w tym czasie spędziłem przy sprzęcie kilkadziesiąt godzin i... urządzenie nigdy mnie nie zawiodło w trakcie gry. Nadal nie potrafię dostrzec na nim żadnych zadrapań – tutaj nic nie trzeszczy, nic się nie wygina i każdy element nadal wygląda tak, jak w dniu wyciągnięcia go z pudełka. To tylko potwierdza jedno – korporacja w tym wypadku postawiła na elementy wysokiej jakości.

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 pozwala poczuć różnicę

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - recenzja - wejście na słuchawki

Nie będę przy tym ukrywał, że testując sprzęt HORI najwięcej czasu spędziłem przy... Street Fighter 6. Przez jeden weekend wskoczyłem jeszcze na serwery Mortal Kombat 1, a wkrótce za pomocą propozycji japońskiego producenta będę obijał graczy w trakcie testów Tekken 8 – jednak tak naprawdę niezależnie od wybranej gry możecie liczyć na satysfakcjonującą rozgrywkę. HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 znakomicie leży na kolanach – wspominam o takim ustawieniu, ponieważ siadając na kanapie najczęściej właśnie w taki sposób kładę sprzęt. Ten nie jest za ciężki, dzięki zastosowanym gumom nie ucieka, a w trakcie gry możemy liczyć na sporo zabawy.

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 nagle nie sprawi, że będziecie miażdżyć na serwerach, jednak z doświadczenia wiem, że każdy profesjonalny arcade stick zapewnia odpowiednią przewagę i nie inaczej jest z najnowszym urządzeniem HORI. Pierwszą różnicę poczujecie po spędzeniu ze sprzętem kilku godzin – combosy w pewnym momencie wchodzą płynniej, ponieważ ośmiokierunkowy kij odczytuje nasze dokładne ruchy, szybko dochodzi do tego, że znacznie łatwiej wyczuć kliknięcie na dużych i błyskawicznie reagujących przyciskach i... to po prostu trzeba poczuć. To jest właśnie w tym wszystkim najprzyjemniejsze – dobrej jakości sprzęt, do którego śmiało mogę zaliczyć recenzowaną propozycję HORI, pozwala nam znacznie lepiej doświadczyć, gdzie wykonujemy błąd, co przekłada się na szybszą naukę i lepsze rezultaty.

Za jakość oraz wykonanie trzeba jednak swoje zapłacić – recenzowany HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 jest dostępny za 1149 zł, co może sprawić, że nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na tę przyjemność, ale jeśli należycie do wiernych fanów bijatyk, już rozpoczęliście sezon, a szykujecie się na jeszcze przynajmniej dwie gry, to urządzenie HORI będzie idealnym partnerem dla wszystkich topowych bijatyk.

Czy warto sięgnąć po HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6?

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 - recenzja - cały arcade stick

Premiera Street Fighter 6 to dopiero początek dobrych czasów dla fanów bijatyk, ale już teraz możemy sięgnąć po znakomicie zrealizowany arcade stick. Recenzowany HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 spełni oczekiwania dosłownie wszystkich graczy, ponieważ producent nie tylko sięgnął po najlepsze podzespoły, zadbał o istotne dodatki, oferuje pełne dostosowanie platformy i zarazem nie zapomniał o zjawiskowym designie. Jedynym problemem w tym wypadku może być cena, ale jeśli możecie sobie pozwolić na najnowszą propozycje HORI, to będziecie zachwyceni.

HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 jest dostępny w za 1149 zł.

Atuty

  • Kapitalny projekt! Ten arcade stick wyróżnia się z tłumu,
  • Topowe podzespoły pozwalają poczuć różnicę,
  • Możliwość pełnej personalizacji,
  • Przemyślana i dobrze zrealizowana bryła.

Wady

  • Cena mogłaby być odrobinę niższa,
  • Przydałby się dodatkowy Battop.

Fantastyczny design i najlepsze komponenty... HORI Fighting Stick Alpha Street Fighter 6 będzie dla wielu graczy znakomitą opcją. Japończycy przygotowali sprzęt, który dobrze wygląda i zapewnia świetną rozgrywkę.

9,5
Wojciech Gruszczyk Strona autora
Miał przyjść do redakcji zrobić kilka turniejów, ale cytując klasyka „został na dłużej”. Szybko wykazał się pracowitością, dzięki której wyrobił sobie pozycję w redakcji i zajmuje się różnymi tematami. Najchętniej przedstawia wiadomości ze świat gier, rozrywki i technologii oraz przygotowuje recenzje gier i sprzętu. Jeśli jest zadanie – Wojtek na pewno się z nim zmierzy. 
cropper