Corsair HS65 Surround recenzja cały sprzęt

Corsair HS65 Surround – recenzja i opinia o sprzęcie [PS5, XSX, PS4, XOne, Switch, PC]. Uniwersalny headset

Wojciech Gruszczyk | 30.05.2022, 14:34

Korsarze kontynuują tradycję dostarczania na rynek zróżnicowanych sprzętów dla graczy. Najnowsza propozycja producenta to w zasadzie cztery headsety, a ja miałem okazję sprawdzać jeden z najciekawszych modeli. Corsair HS65 Surround to propozycja dla szerokiego grona odbiorców, a nawet w tej sytuacji słuchawki zgarniecie w dobrej cenie. Jak wypada urządzenie? Przeczytajcie naszą recenzję.

Na początku miesiąca Corsair wrzuciło na rynek cztery nowe headsety – Corsair HS65 Surround (389 zł), Corsair HS55 Surround (349 zł), Corsair HS55 Stereo (309 zł) oraz Corsair HS80 RGB USB (569 zł). Ja miałem okazję sprawdzać ten pierwszy model, który wyróżnia się na tle pozostałych urządzeń intrygującym SoundID. Co to jest i czy faktycznie zapewnia coś nowego? O tym opowiem za chwilę, bo na dobry początek warto przyjrzeć się samej konstrukcji – choć recenzowany headset kupicie za mniej niż 400 zł, to producent zadbał o naprawdę dobrą jakość materiałów.

Dalsza część tekstu pod wideo

Corsair HS65 Surround, czyli lekka konstrukcja dla wielu graczy

Corsair HS65 Surround - recenzja - sprzęt z konsolami

Korsarze od lat wprowadzają na rynek ciekawe headsety i choć zawsze producent stawia na sprzęt dla graczy, to jednak często jednocześnie decyduje się na bardzo spokojną bryłę. Firma nie dorzuca do każdego sprzętu namolnego podświetlenia i taką sytuację widzimy w przypadku recenzowanego Corsair HS65 Surround. Słuchawki zostały wpakowane do klasycznego dla tej firmy żółto-czarnego opakowania, a sprzęt można kupić w dwóch kolorach: czarnym lub biało-szarym. Do naszej redakcji trafiła ta druga opcja, która dobrze prezentuje się przy designie PlayStation 5 lub Xboksie Series S.

Corsair HS65 Surround to połączenie plastikowej konstrukcji z metalowym wzmocnieniem w postaci pałąku oraz w samej bryle bardzo mocno wyróżniają się dobrej jakości pianki, które przez swój kolor nadają ciekawy ton całej konstrukcji. Urządzenie posiada dwa znaczące elementy zastosowane na nausznikach – po obu stronach wykorzystano siatkę z logiem Korsarzy. Korporacja często decyduje się na taki ruch, co nie powinno być specjalnym zaskoczeniem, ponieważ producent w prosty sposób nadaje urządzeniu ciekawy charakter, a jednocześnie akcentuje swój produkt przez taki detal. Ponownie na pałąku widzimy napis „Corsair”, a na metalowym łączeniu słuchawek wrzucono nazwę modelu („HS65”) – jeśli mieliście już słuchawki tego producenta, to na pewno kojarzycie, że firma często decyduje się na taki ruch.

Corsair HS65 Surround recenzja - słuchawki z boku

Producent wybierając połączenie plastiku i aluminiowej konstrukcji mógł zadbać o jeden z najważniejszych atutów urządzenia – recenzowany Corsair HS65 Surround jest niezwykle lekki. Headset o wadze 282 gramów zapewnia graczom przyjemną rozgrywkę nawet przez kilkanaście godzin. W moim przypadku sesje trwały najdłużej 14-16 godzin i nie czułem dużego zmęczenia słuchawkami. Do pełnej harmonii może przeszkadzać tylko forma podłączenia, ponieważ Korsarze zdecydowali się na przewód.

W samym wykonaniu Corsair HS65 Surround zaskakujący jest jeszcze jeden element – Korsarze w konstrukcji wykorzystali tylko jedną rolkę, która została umieszczona na lewej słuchawce. Firma nie zdecydowała się na żadne przyciski, co jest ciekawym rozwiązaniem biorąc pod uwagę, że recenzowany headset ma przecież mikrofon. Producent w tym wypadku zastosował prostą technologię – sprzęt zbiera nasz głos tylko w momencie, gdy jest podstawiony pod usta. Majk ułożony pionowo nie reaguje. Ma to swoje plusy, ale także minusy, ponieważ nie otrzymujemy łatwego dostępu do personalizacji naszego głosu i wszystko musimy wykonywać w aplikacji lub w ustawieniach urządzenia podczas podłączenia do konsoli. To między innymi w tym miejscu widać, że Korsarze postawili na dobrą jakość elementów, ale musieli zrezygnować z dodatków, które na pewno podbiłyby cenę i sprawiły, że słuchawek nie moglibyśmy kupić za mniej niż 400 zł. To klasyczne „coś za coś”.

Corsair HS65 Surround, czyli wygoda i wszechstronność

Corsair HS65 Surround recenzja - słuchawki i mikrofon

Corsair HS65 Surround korzysta ze złącza 3,5 mm i przewód jest przymocowany na stałe, ale w pudełku znajduje się także adapter USB, dzięki któremu możemy wykorzystać pełny potencjał urządzenia. Słuchawki łatwo podłączymy do PlayStation 5, Xboksów Series X|S, PlayStation 4, Xboksa One (za każdym razem do kontrolera), Nintendo Switcha (do samej konsoli) oraz właśnie do PC – najlepiej w tym momencie wykorzystać dołączony do zestawu sprzęt. Propozycja Korsarzy jest wszechstronna, choć trzeba mieć świadomość, że słuchawki pokazują największy charakter po podłączeniu do komputera, ponieważ adapter umożliwia między innymi korzystanie z dźwięku przestrzennego Dolby Audio 7.1. Headset współpracuje także z technologią Tempest 3D AudioTech, więc także i w tym miejscu nikt nie będzie narzekać.

Wracając jeszcze do samej konstrukcji – miałem okazję korzystać z Corsair HS65 Surround po kilkanaście godzin dziennie przez blisko dwa tygodnie i szybko przyzwyczaiłem się do samej budowy. Musicie jednak wiedzieć, że choć słuchawki są lekkie, to bardzo mocno przylegają do głowy, więc z jednej strony dobrze odcinają nas od dźwięków zewnętrznych, ale nie każdemu musi podobać się znaczące uczucie przylegania. Korporacja zastosowała dobrej jakości nauszniki, które zostały opracowane z pianki zapamiętującej kształt głowy, a dodatkowo wykorzystano w tym miejscu sztuczną skórę, która sprawia, że nie pojawia się uczucie przegrzania głowy. Producent zadbał także o gruby materiał na pałąku i dzięki niemu sprzęt bardzo przyjemnie przylega do ciała.

Recenzowany Corsair HS65 Surround to kolejny sprzęt Korsarzy, który korzysta ze znanej i rozbudowywanej aplikacji CORSAIR iCUE. To właśnie w tym miejscu zajmiecie się przygotowaniem ustawień, włączycie Dolby Audio 7.1 czy też wykorzystacie nową propozycję producenta zatytułowaną SoundID. Pod tą nazwą kryje się nowa technologia, która zachęca nas do przygotowania indywidualnego profilu użytkownika – z tego powodu na początku wybieramy jeden z utworów, a później za pomocą aplikacji możemy wybrać, która wersja muzyki brzmi dla nas lepiej lub czy ogólnie odczuwamy jakąś różnicę. Wystarczy kilka minut, by słuchawki zostały całkowicie do nas dostosowane... Choć w moim przypadku musiałem wykorzystać program dwukrotnie – dopiero w takiej sytuacji miałem wrażenie, że dźwięk był najlepiej dostosowany. Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że SoundID potrzebuje jeszcze przynajmniej jednej aktualizacji, bo testowałem program jeszcze na dwóch domownikach – jednej osobie całkowicie nie podszedł test i nie czuła większej różnicy, a druga znowu otwarcie powiedziała, że po personalizacji muzyka brzmi znacznie lepiej. Trudno mi jednak powiedzieć, gdzie leży problem, dlaczego SoundID w jednym przypadku sprawdza się świetnie, a innym razem technologia nie potrafi dopasować dźwięku.

Corsair HS65 Surround zapewnia znakomity dźwięk 7.1 (PC)

Corsair HS65 Surround recenzja - pałąk

Jeśli wyłączycie SoundID to w aplikacji Corsaira znajdziecie equalizer z pięcioma przygotowanymi trybami: Pure Direct, Movie Theater, FPS Competition, Clear Chat i Bass Boost. Użytkownicy mogą przygotować także własne zestawy, ale podczas testów odniosłem wrażenie, że pierwsza wymieniona propozycja jest faktycznie najbardziej wszechstronna i może okazać się dobrą opcją dla wielu graczy. Nie będzie jednak zaskoczeniem, że podczas rozmów na przykładowo Zoomie najlepiej włączyć Clear Chat, a podczas rozgrywki w przykładowo Counter-Strike: Global Offensive lub Overwatcha dobrać opcję z FPS w nazwie – Korsarze mają w swoich strukturach specjalistów, którzy naprawdę dobrze potrafią ułożyć poszczególne słupki equalizera, by słuchawki oferowały oczekiwany dźwięk.

Recenzowany Corsair HS65 Surround został wyposażony w niestandardowe 50mm neodymowe przetworniki, które charakteryzują się częstotliwością 20Hz – 20kHz. Podczas testów zostałem pozytywnie zaskoczony basem, bo szczerze mówiąc nie oczekiwałem tak mocnego brzmienia w słuchawkach za mniej niż 400 zł. Średnie i wysokie tony zostały dobrze wyróżnione i choć headset oczywiście w głównej mierze nadają się do grania, to jednak jestem pewien, że oczekując podstawowych wrażeń nie będziecie również narzekać na jakość muzyki lub filmów.

Corsair HS65 Surround recenzja - słuchawki i Xbox Series S

Największe atuty Corsair HS65 Surround zapewnia w momencie, gdy zamierzacie grać na PC – tutaj znakomitą robotę wykonuje dźwięk Dolby Audio 7.1, ponieważ podczas gry możecie bardzo łatwo usłyszeć, z której strony nacierają przeciwnicy. Poczujecie również nadlatujące w Waszą stronę pociski, a wybuchający gdzieś obok granat nie wpłynie negatywnie na pozostałe dźwięki i nadal dacie radę usłyszeć kolejne ruchy przeciwników. Nie będę ukrywał, że zostałem w tym miejscu pozytywnie zaskoczony, bo w ostatnim czasie miałem okazję testować kilka słuchawek w podobnej cenie i HS65 Surround wyróżnia się dopracowanym dźwiękiem 7.1, który podczas rozgrywki na PC może naprawdę zapewnić oczekiwaną przewagę. Po podłączenie sprzętu do konsol poczułem dobry, bogaty i pełen szczegółów dźwięk, jednak... Trudno nie odnieść wrażenia, że pod każdym względem brzmi na PC.

Nie mogę także narzekać na mikrofon – choć preferuję odłączaną lub chowaną konstrukcję, to jednak muszę zaznaczyć, że naprawdę dobrze działa system włączenia i wyłączenia przez ustawienie majka. Sprzęt charakteryzuje się pasmem przenoszenia od 100 Hz do 10 kHz i oferuje naturalne nagrania. Miałem okazję korzystać z headsetu podczas rozmów ze znajomymi oraz w samej rozgrywce i za każdym razem mój głos trafiał do adresata bez zakłóceń. Wszystko za sprawą wykorzystanej technologii Korsarzy, dzięki której ludzki głos jest naprawdę dobrze wyłapywany.

Czy warto sięgnąć po Corsair HS65 Surround?

Korsarze wrzucili na rynek bardzo wszechstronne urządzenie, które może okazać się dobrym wyborem ze względu na wykonanie oraz cenę. Producent nie bawił się w przesadne podkręcenie wyglądu lub nie skupiał się na zastosowaniu wielkiego podświetlenia oraz wielu przełączników, a zamiast tego otrzymujemy bardzo lekki headset, który mocno przylega do głowy i zapewnia naprawdę dobry dźwięk. Dobrze Corsair HS65 Surround sprawdza się podczas podłączenia do PS5 czy też XSX|S, ale nie będzie raczej zaskoczeniem, że największe atuty słuchawek otrzymacie w momencie, gdy skorzystacie z dołączonego adaptera (PC).

Biorąc jednak pod uwagę wspomniane atuty, Corsair HS65 Surround może okazać się bardzo dobrą opcją dla wielu graczy, którzy zamierzają sięgnąć po przewodowy headset w przystępnej cenie.

Źródło: Własne

Atuty

  • Świetna jakość dźwięku
  • Opcja podłączenia do PC i różnych konsol
  • Dobra jakość i funkcje w stosunku do ceny
  • Ciekawa opcja z SoundID (choć nie dla każdego)

Wady

  • Największe atuty tylko na PC
  • Tylko jedna forma podłączenia (brak bezprzewodowej łączności lub Bluetooth)
  • Brak większej kontroli mikrofonu

Corsair HS65 Surround to ciekawa propozycja w prezentowanej cenie. Urządzenie wygląda dobrze, zapewnia przyjemny dźwięk i choć w ostateczności nie możemy liczyć na wiele zróżnicowanych dodatków, to jednak producent pamiętał o najważniejszych elementach i wykorzystał dobrej jakości materiały. Pewnym dodatkiem jest wspomniana technologia SoundID.

8,5
Wojciech Gruszczyk Strona autora
Miał przyjść do redakcji zrobić kilka turniejów, ale cytując klasyka „został na dłużej”. Szybko wykazał się pracowitością, dzięki której wyrobił sobie pozycję w redakcji i zajmuje się różnymi tematami. Najchętniej przedstawia wiadomości ze świat gier, rozrywki i technologii oraz przygotowuje recenzje gier i sprzętu. Jeśli jest zadanie – Wojtek na pewno się z nim zmierzy. 
cropper