Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 19.12.2020
Najlepsze gry MMO – TOP 10 - Ranking
1390V

Najlepsze gry MMO – TOP 10 - Ranking

Na dziś przygotowaliśmy dla Was ranking gier MMO, które powstawały w ostatnich latach. Wiele z nich jest już wyłączona, ale zwyczajnie zasługują, aby się tu znaleźć. Co jednak warto zaznaczyć już w tym miejscu - nie znajdziecie poniżej żadnych przedstawicieli gatunku MMORPG - ten otrzymał swoje własne zestawienie. Tu trafiły wyłącznie najlepsze gry MMO i te chcielibyśmy Wam dziś przedstawić. Koniecznie rzućcie okiem!

Jakiś czas temu prezentowałem Wam zestawienie najlepszych gier MMORPG, w jakie możecie obecnie zagrać. Na liście znalazło się naprawdę sporo tytułów, spośród których lwia część to mocne produkcje na setki, a nawet tysiące godzin. Pozycje z pierwszych miejsc były projektami, które zna prawdopodobnie każdy i większość przez przynajmniej moment siedziała w tamtych światach.

Dziś przyszedł czas na ranking, w którym skupimy się na najlepszych grach MMO. Z racji, że ten, który odnosił się do podgatunku związanego z RPG, dostał własną listę, tu je pominę. Nie znajdziecie więc poniżej gier jak World of Warcraft albo TES: Online. Pojawi się jednak cała masa głośnych propozycje, które bez wątpienia będziecie w stanie pokochać, jeśli nigdy o nich nie słyszeliście! Znajdzie się miejsce dla paru hitów.

Jeśli natomiast uważacie, że w poniższym rankingu gier MMO powinna znaleźć się taka, której nie ma, koniecznie dajcie znać o tym w sekcji komentarzy. Napiszcie, czego Waszym zdaniem brakuje i dlaczego dane dzieło zasłużyło na miejsce na tej liście. Tymczasem przejdźmy do sedna!

Arctic Combat (2012) - TOP 10 - Najlepsze gry MMO

Zestawienie otwiera gra od koreańskiego studia Webzen, która cieszyła się swego czasu ogromną popularnością. Projekt debiutował w 2012 roku i rzucał graczy w sam środek konfliktu o zasoby naturalne Arktyki. Taktyczna strzelanina działa się w niedalekiej przyszłości, a my mogliśmy dołączyć do jednego z dwóch ugrupowań – Red Star Alliance lub Allied Force. Dziś niestety zainteresowanie tytułem znacznie spadło.

Arctic Combat - najlepsze gry MMO

Motor City Online (2001) - TOP 9 - Najlepsze gry MMO

Bardzo interesująca propozycja od EA Games z 2001 roku skupiała się na wyścigach, przy których kluczem było w gruncie rzeczy nabywanie nowych, klasycznych aut, które masowo jeździły po drogach w latach 1930 – 1970. Niestety, ku rozczarowaniu wielu graczy, serwery wyłączono już po zaledwie dwóch latach, aby skupić się na The Sims Online, o którym wspomnę jeszcze w późniejszej części tekstu. Cóż, mogło być pięknie, a niestety nawet duchowy spadkobierca nie dorównał jakością.

Motor City Online - najlepsze gry MMO

Audition Online (2007) - TOP 8 - Najlepsze gry MMO

Kolejna na liście jest bardzo ciekawa koreańska produkcja, która debiutowała już prawie 15 lat temu. Jest to jeden z niewielu przykładów gry MMORG – rytmicznego projektu przeznaczonego dla masowych odbiorców w trybie wieloosobowym. Założenia są dość proste i czerpią całymi garściami z innych tytułów rytmicznych, jak na przykład słynnego Dance Dance Revolution.

Audition Online - najlepsze gry MMO

World War II Online (2001) - TOP 7 - Najlepsze gry MMO

Na początku XXI wieku dostaliśmy nie tylko wyścigi MMO, ale także grę, która zapoczątkowała gatunek MMOFPS, a więc pierwszoosobowych strzelanin MMO. Za jej wydanie odpowiada Playnet, który wrzucał nas w wir II Wojny Światowej lat 1940-1944. Wirtualne pole bitwy robiło swego czasu ogromne wrażenie, a w ramach ciekawostki warto wspomnieć, że pozycja trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako pierwszy MMOFPS.

World War II Online - najlepsze gry MMO

Neocron (2002) - TOP 6 - Najlepsze gry MMO

Ów tytuł może niektórych zaskoczyć, albowiem zawiera w sobie elementy gier MMORPG (a takich miało tu nie być) – w rzeczywistości jednak stanowi hybrydę wspomnianego podgatunku z MMOFPS. Bardzo przyjemna mieszanka, którą CDV Software wydało już w 2002 roku, spotkała się z ciepłym przyjęciem. Wszyscy zainteresowani mogą sprawdzić się w Necron 2, które cały czas działa! Warto przetestować, choćby w ramach ciekawostki.

Neocron - najlepsze gry MMO

Need For Speed: World (2010) - TOP 5 - Najlepsze gry MMO

Piętnasta pełnoprawna odsłona serii Need for Speed cieszyła się zdecydowanie umiarkowanym odbiorem. Gracze nie byli zadowoleni z kierunku, który obrała seria. Projekt debiutował w 2015 roku i był pierwszą (a także ostatnią) próbą zwojowania gatunku MMO, jeśli chodzi o twórców tej serii wyścigowej. Serwery zamknięto po pięciu latach, wraz z wieloma innymi darmowymi tytułami online od EA. Cóż, obiecywano sobie (i nam) znacznie więcej.

Need For Speed: World - najlepsze gry MMO

The Sims Online (2002) - TOP 4 - Najlepsze gry MMO

Bardzo ciekawa wariacja MMO od Electronic Arts powstała na fali sukcesu serii The Sims studia Maxis. Niestety nigdy nie odniosła sukcesu, jakiego po niej oczekiwano i bardzo szybko została zapomniana. Wydawcy chcieli reanimować ją w 2008 roku pod nazwą EA Land, lecz i tym razem wytrzymała zaledwie kilka miesięcy. Od tamtego czasu wszystkie serwery zostały oficjalnie zamknięte.

The Sims Online - najlepsze gry MMO

Evony (2009) - TOP 3 - Najlepsze gry MMO

Część graczy może kojarzyć ten tytuł pod dawną nazwą - Civony. Strategiczna gra MMO działała przez przeglądarki i bardzo wiele czerpała z najlepszych odsłon serii Civilization. Jak na niszowy produkt, cieszyła się naprawdę sporym zainteresowaniem - w szczytowym momencie mogła pochwalić się przekroczeniem progu 10 milionów graczy. Zasady były dość proste – zbieraliśmy surowce, aby rozbudowywać miasto. Wszystko oczywiście w czasie rzeczywistym.

Evony - najlepsze gry MMO

PlanetSide 2 (2012) - TOP 2 - Najlepsze gry MMO

Niedaleko pierwszego miejsca uplasował się prawdopodobnie najgłośniejszy tytuł spośród wszystkich należących do podgatunku MMOFPS. Gra debiutowała na PC w 2012 roku, a trzy lata później wydana została przez Sony także na konsoli PlayStation 4. Tytuł kontynuował dokonania pierwszej części z 2003 roku i trzeba przyznać, że do dziś wychodzi mu to całkiem udanie. Dołączamy do jednej ze strony konfliktu, a następnie walczymy z tysiącami innych graczy na ogromnej mapie.

Planetside 2 - najlepsze gry MMO

World of Tanks (2010) - TOP 1 - Najlepsze gry MMO

Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna pozycja na liście, a jednocześnie gra, która na zawsze zapisała białoruskie studio Wargaming na kartach historii branży. Gigantyczne MMO traktujące o wojnach czołgów jest cały czas rozwijane i od ponad 10 lat stoi na pozycji hegemona, jeśli chodzi o ten typ rozgrywki. Trzeba przyznać, że twórcom udało się uczynić ze zwykłych pojedynków ogromnych maszyn coś, co przyciąga miliony ludzi na tysiące godzin. W pełni zasłużone pierwsze miejsce!

World of Tanks - najlepsze gry MMO

Najlepsze gry MMO - Podsumowanie

Mam ogromną nadzieję, że powyższy ranking gier MMO pozwolił Wam poznać kilka nowych, ciekawych tytułów. Część z nich nie jest już wcale rozwijana, a wiele serwerów pozamykano - to niestety najlepiej pokazuje, w jakiej kondycji jest rynek gatunku, jeśli wyjąć z niego wszystkie tytuły, które możemy zaliczyć do RPG.

Na szczęście część najlepszych gier MMO wciąż możecie sprawdzić. Jeśli macie dość typowych pozycji opartych na rozwoju bohaterów, koniecznie powinniście dać szansę projektom, które starałem się dla Was wyselekcjonować. Mam nadzieje, że każdy znalazł coś dla siebie i będziecie się dobrze bawić!

Tagi: gry MMO Microsoft Game Studios MMOFPS multiplayer ranking Wargaming.net World of Tanks