redakcja PPE redakcja PPE 12.12.2020
Prince of Persia: Piaski Czasu Remake (PS4, Xbox One, PC) - premiera, cena, informacje o grze
756V

Prince of Persia: Piaski Czasu Remake (PS4, Xbox One, PC) - premiera, cena, informacje o grze

Gracze już od dłuższego czasu dopominają się powrotu serii Prince of Persia - jednej z ikon branży elektronicznej rozrywki. I o ile na zupełnie nową część przyjdzie wszystkim zainteresowanym być może jeszcze poczekać, Ubisoft postanowił odświeżyć Prince of Persia: Piaski Czasu, jeden z najważniejszych tytułów szóstej generacji konsol. Jego nowa wersja, Prince of Persia: Piaski Czasu Remake, ukaże się w marcu.

Premiera

Prince of Persia: Piaski Czasu Remake trafi do sprzedaży 18 marca 2021 roku (premiera została ostatnio przełożona o dwa miesiące). Tytuł ukaże się na PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Grę będzie można także odpalić na PS5 i Xbox Series X|S, jednak nie doczeka się ona usprawnień robiących użytek z możliwości nowych sprzętów.

Cena

Edycja standardowa:

  • PS Store: 160 zł
  • Microsoft Store: 159,99 zł
  • Epic Games Store, Ubisoft Store: 159,90 zł

Osoby, które złożą zamówienie przed premierą, otrzymają w prezencie:

  • Oryginalny zestaw broni
  • Oryginalny strój księcia
  • Filtr klasyczny

Polonizacja

Gra będzie dostępna w polskiej wersji językowej (napisy).

Fabuła

Akcja gry rozgrywa się w Persji w IX wieku naszej ery. Jej głównym bohaterem jest bezimienny Książę, syn Sharamana, króla Persji. 

Książę, jego ojciec i perska armia podróżują przez Indie, by złożyć wizytę sułtanowi Azadu. Podczas wyprawy Sharaman postanawia w pewnym momencie zboczyć z drogi w celu najechania zamku lokalnego maharadży. Przystanek ten okazuje się być jednak elementem starannie zaplanowanej intrygi wezyra.

Początkowo wszystko wydaje się iść zgodnie z planem: Persowie łupią co mogą, uprowadzają córkę maharadży Farah, zaś Książę w wyniku swojego efektownego rajdu zdobywa tajemniczy artefakt zwany sztyletem czasu. Historia na dobre nabiera rozpędu w Azadzie. Namówiony przez wezyra do użycia sztyletu Książę uwalnia piaski czasu, zamieniając wszystkich wbrew swej intencji w potwory. Przy pierwotnej postaci pozostaje tylko on, wezyr i Farah, z którą postanawia połączyć siły. Ich zadaniem staje się powstrzymanie knowań antagonisty, knowań, które w nieco dłuższej perspektywie zagrozić mogą całemu światu.

Prince of Persia: Sands of Time Remake - dagger of time

Za scenariusz gry odpowiadał Jordan Mechner, twórca pierwszej części Prince of Persia, który inspirował się nie tylko “Baśniami tysiąca i jednej nocy”, ale też “Księgą królewską” (“Shahnameh”) Ferdousiego. To zwłaszcza dzięki niej Mechner wykreował zupełnie nowy wizerunek Księcia - kogoś, kogo wciąż cechuje młodzieńczy zapał i energia, lecz jednocześnie człowieka wyraźnie dojrzalszego.

Fabuła w remake’u nie uległa żadnym zmianom. Twórcy ujawnili, że rozważano dodanie nowych scen (warto dodać w tym miejscu, że pierwotnie historia opowiedziana w Piaskach Czasu miała być mniej kameralna i bardziej rozbudowana), lecz ostatecznie zdecydowanie się tego nie robić i nie burzyć satysfakcjonującego tempa narracji oryginału.

Rozgrywka 

Prince of Persia: Piaski Czasu Remake to trójwymiarowa gra action-adventure. Za produkcję nowej wersji odpowiada oddział Ubisoftu z indyjskiej Puny. 

Choć Piaski Czasu nie były w momencie wydania pierwszą trójwymiarową odsłoną serii Prince of Persia, projektując rozgrywkę z myślą o nowej epoce gier video wspomniany Jordan Mechner i jego zespół podpierali się pierwowzorem 1989 roku, a nie chłodno przyjętym Prince of Persia 3D. Celem tamtego zespołu było zachowanie ducha serii i zadośćuczynienie mu po niezbyt udanym przedsięwzięciu studia Red Orb Entertainment.

Jak przystało na klasyczne action-adventure, gra stawia przed nami różne wyzwania - zarówno zręcznościowe, jak i takie wymagające ruszenia głową. Książę Persji jest w Piaskach Czasu wyjątkowo uzdolnionym akrobatą, dzięki czemu radzi sobie z najwymyślniejszymi pułapkami: ostrzami wystającymi ze ścian, wystrzeliwanymi w jego kierunku strzałami czy dołami z kolcami (będącymi stałym elementem repertuaru pułapek w oryginale). Potrafi on między innymi biegać po ścianach, balansować na belkach, huśtać się na linach czy chwytać się gzymsów i przeskakiwać między nimi.

Prince of Persia: Sands of Time Remake - wall running

Akrobatyczne zdolności przydają mu się również podczas walki. Może on wykonywać salta lub odbijać się od ścian. W Piaskach Czasu pojawiają się także różne kontekstowe czynności - to, którą z nich wykonamy po wciśnięciu stosownego przycisku, zależy od czynników w rodzaju ustawienia Księcia. W niektórych sytuacjach bohaterowi pomaga też Farah, która ostrzeliwuje przeciwników z łuku. Jej umiejętności nie są jednak wystarczająco oszlifowane, w związku z czym ma w zwyczaju przypadkowo trafiać walczącego na pierwszej linii partnera. 

Filarem rozgrywki są tytułowe piaski czasu, w istocie źródło magicznych mocy Księcia. Może on dzięki nim przykładowo przewinąć do tyłu czas o maksymalnie dziesięć sekund, co przydaje się przy wpadkach, lub go całkowicie zatrzymać i ułatwić sobie rozprawę z przeważającymi siłami nieprzyjaciół. Piaski nie są jednak źródełkiem bez dna - ich użycie reguluje specjalny wskaźnik. Jeśli nam się skończą, pozostaniemy bez asów w rękawie. Piaski można jednak uzupełnić zabijając przeciwników sztyletem (jest to jedyna broń zdolna tego dokonać) lub eksplorując otoczenie.

Prince of Persia: Sands of Time Remake - Farah

Nowości

Prince of Persia: Piaski Czasu Remake nie oferuje nowej zawartości. Jak mówił reżyser gry Pierre-Sylvain Gires, skupiono się na trzech “C”: kamerze, sterowaniu i walce (camera, controls, combat). Działanie kamery zostało poprawione, dodano nowe zdolności akrobatyczne, a także system pozwalający wybierać na cel ataku więcej niż jednego przeciwnika jednocześnie. Co jasne, uwspółcześniono też formę: zmodyfikowano interfejs, użyto nowych modeli postaci, filtrów (mających w założeniach podkreślać baśniowość świata przedstawionego), poprawiono animacje (przeprowadzono w tym celu nową sesję motion capture w Montrealu) oraz otoczenie inspirując się m.in. rzeźbami z Elury. Remake działa na silniku Anvil wykorzystanym do produkcji Assassin's Creed: Origins (oryginał działał z kolei na silniku Jade stworzonym z myślą o Beyond Good & Evil).

Na marginesie warto wspomnieć, że gra pozwoli odblokować oryginalną wersję Prince of Persia (1989). Jeśli uda nam się ją znaleźć, stanie się ona dostępna w menu głównym.

Video - Prince of Persia: Piaski Czasu Remake

Tagi: Prince of Persia: Piaski Czasu Remake Ubisoft Ubisoft Pune