Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 22.11.2020
Najlepsze seriale fantasy – TOP 15. Ranking seriali fantasy
1701V

Najlepsze seriale fantasy – TOP 15. Ranking seriali fantasy

Ostatnia dekada sprawiła, że zestawienie najlepszych seriali fantasy musiało mocno ulec zmianie. Gatunek powoli wraca do łask na małych ekranach i wielka w tym zasługa choćby Gry o Tron. Nie jest to bynajmniej jedyna pozycja, którą warto obejrzeć, będąc fanem tego typu produkcji. Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze ciekawego przyszykowały dla nas studia serialowe w minionych latach, koniecznie rzućcie okiem na nasz ranking seriali fantasy.

Powiedzmy sobie wprost – większość z nas lubi fantastykę. Nic nie pozwala nam tak dobrze przenieść się do innego, wyimaginowanego świata, jak właśnie produkcje z gatunku fantasy. Otwierają przed nami rejony, których nigdy byśmy sobie nawet nie wyobrażali i pokazują możliwości, jakie mogłyby wydawać nam się wcześniej wręcz niemożliwe. W bardzo dużym stopniu pobudzają naszą kreatywność i chęć poznania.

Gatunek jest jednak wyjątkowo szeroki, więc przygotowaliśmy dla Was ranking seriali fantasy, który pozwoli Wam odkryć to, co najlepsze w tego typu produkcjach odcinkowych. Starałem się dobrać projekty, które będą od siebie nieco odmienne, więc nie zabraknie tu animacji i przeróżnych mieszanek stylów. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Oczywiście przedstawione niżej najlepsze seriale fantasy nie pozostały bez wpływu nutki subiektywizmu. Jestem przekonany, że na liście mogłoby znaleźć się ich znacznie więcej. Jeżeli więc macie tytuły, które Waszym zdaniem również nadawałaby się do TOP 15, koniecznie wspomnijcie o nich w komentarzach pod tekstem!

Przygody Merlina (2008 – 2012) – TOP 15 – Najlepsze seriale fantasy

Zestawienie otwiera brytyjski serial w klimatach fantasy, który stanowi całkiem wierną adaptację legend arturiańskich. Całość zamknęła się w pięciu sezonach, które emitowane były przez cztery lata, dostarczając fanom całą masę przygód, pokaz rycerskości i, o czym nie można zapomnieć, naprawdę dużo magii!

Przygody Merlina – Najlepsze seriale fantasy

Strefa Mroku (1959 – 1964) – TOP 14 – Najlepsze seriale fantasy

Bezkonkurencyjnie najstarsza produkcja w zestawieniu, którą wyróżnia także fakt, iż została zrealizowana w formie antologii. W każdym z odcinków możemy oglądać zwyczajnych, stereotypowych ludzi, którzy w magiczny sposób znajdują się w nadprzyrodzonych sytuacjach. Budowa każdego z epizodów jest mocno schematyczna, ale wciąż warta sprawdzenia.

Strefa Mroku – Najlepsze seriale fantasy

The Originals (2013 – 2018) – TOP 13 – Najlepsze seriale fantasy

Kolejny na liście jest serial od stacji CW, który stanowi swoisty spin-off niezwykle ciepło przyjętych „Pamiętników Wampirów” (o których jeszcze oczywiście wspomnę). Historia ukazuje nam powrót najstarszych wampirów do Nowego Orleanu, za którego założenie sami odpowiadają. Masa ciekawych perypetii i niezwykłych przygód sprawiają, że ciężko się oderwać.

The Originals – Najlepsze seriale fantasy

Outlander (2014-) – TOP 12 – Najlepsze seriale fantasy

Bardzo głośny dramat kostiumowy został po premierze zasypany licznymi nagrodami. I trzeba śmiało przyznać, że były to wyróżnienia w pełni zasłużone. Szczególnie warto pochwalić twórców za scenografię, albowiem wszystko wygląda po prostu genialnie. Fabułą skupia się na sanitariuszce wojennej, która w magiczny sposób przenosi się o dwieście lat w przeszłość – do roku 1743.

Outlander - najlepsze seriale fantasy

Shadowhunters (2016-) – TOP 11 – Najlepsze seriale fantasy

Bardzo ciekawa, amerykańska produkcja. Historia skupia się na dziewczynie imieniem Clary Fray, która pewnego dnia odkrywa, iż jest jedną z tytułowych Shadowhunters – Nocnych Łowców. Jej życie wywraca się o 180 stopni, a ona sama dowiaduje się, iż musi teraz bronić świata ludzi przed atakami mistycznych demonów.

Shadowhunters – Najlepsze seriale fantasy

Mroczne Materie (2019-) – TOP 10 – Najlepsze seriale fantasy

Jedna z najnowszych produkcji na liście i kolejny przykład tego, jak dobrze Brytyjczycy radzą sobie w tym gatunku. Całość świetnie adaptowała książkę o tym samym tytule pióra Philipa Pullmana i niewiele czasu potrzebowano, aby zawładnąć sercami fanów gatunku na całym świecie. Jeśli tylko kolejny, drugi sezon podtrzyma poziom pierwszego, będziemy mogli mówić o nowym fenomenalnym serialu od HBO.

Mroczne Materie – Najlepsze seriale fantasy

Teen Wolf: Nastoletni Wilkołak (2011 – 2017) – TOP 9 – Najlepsze seriale fantasy

Zamknięta w sześciu sezonach historia pokazuje nam świat, w którym wilkołaki rzeczywiście istnieją. Co więcej, żyją normalnie wśród ludzi i gdyby nie mały szkopuł, prawdopodobnie w żaden sposób nie można by się o tym dowiedzieć. Niestety przez fatalny splot wydarzeń, młody chłopak zostaje ugryziony i zdobywa nadprzyrodzone mocne oraz bardzo ważne zadanie...

Teen Wolf: Nastoletni Wilkołak – Najlepsze seriale fantasy

Amerykańscy Bogowie (2017-) – TOP 8 – Najlepsze seriale fantasy

Jeśli jest wśród Was, Drodzy Czytelnicy, fan Neila Gaimana, to po prostu musi zabrać się za seans tej pozycji! Ekranizacja powieści o tym samym tytule została zrealizowana z dużym rozmachem i ogromną pieczołowitością. Najlepszym potwierdzeniem jakości historii jest nazwisko autora oryginały, a wszystko doskonale dopełnia świetna gra aktorska. Warto dać szansę.

Amerykańscy Bogowie – Najlepsze seriale fantasy

Lucyfer (2016-) – TOP 7 – Najlepsze seriale fantasy

W popkulturze mieliśmy już całe mnóstwo inkarnacji postaci szatana - były przerażające, depresyjne, zabawne i dobroduszne. Twórcy mają naprawdę prawdziwą lawinę kreatywności w tym zakresie. Jeśli chodzi jednak o serial od Netflixa, to trzeba przyznać, że takiego obrazu jeszcze nie było. Czego by nie napisać, jest to perspektywa niezwykle ciekawa i bez wątpienia intrygująca. Warto rzucić okiem.

Lucyfer – Najlepsze seriale fantasy

Pamiętniki Wampirów (2009 – 2017) – TOP 6 – Najlepsze seriale fantasy

Wiecie, co to znaczy, aby dążyć do celu po trupach? Cóż, nie musicie wiedzieć. Tu jest to przedstawione w sposób dosłowny. Gdy do Mystic Falls po 150 latach powracają wampiry, życie mieszkańców zmienia się nie do poznania. Historia kręci się wokół członków rodziny Salvatore i tajemniczej Eleny, która może nie być tym, za kogo się podaje.

Pamiętniki Wampirów – Najlepsze seriale fantasy

Stranger Things (2016-) – TOP 5 – Najlepsze seriale fantasy

Najgłośniejsza produkcja od Netflixa? Prawdopodobnie tak! Świetna historia o dorastaniu w latach 80. i tym, jak tamten świat wyglądał – zwłaszcza w oczach zwykłych dzieciaków. Kolejny sezon przygód to prawdopodobnie jedna z najbardziej wyczekiwanych premier najbliższych lat, jeśli chodzi o seriale.

Stranger Things – Najlepsze seriale fantasy

Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009 – 2012) – TOP 4 – Najlepsze seriale fantasy

Jak wspomniałem we wstępie, na liście znalazło się także anime. Trafiło na, moim zdaniem, jedną z najbardziej dopracowanych japońskich animacji w historii. Historia opowiada o alternatywnym świecie, w którym alchemia (równa wymiana) jest na porządku dziennym. Dwaj główni bohaterowie, bracia Al i Ed, złamali fundamentalną zasadę sztuki i próbowali wskrzesić zmarłego, za co zapłacili niewiarygodnie wysoką cenę.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood – Najlepsze seriale fantasy

Nie z tego świata (2005 – 2020) – TOP 3 – Najlepsze seriale fantasy

Podium otwiera nam niezwykle obszerna produkcja, która na przestrzeni piętnastu sezonów pokazywała nam prawdziwą walkę dobra ze złem. Fabuła przedstawia historię dwóch braci, którzy zamierzali porzucić swoje dawne, nadprzyrodzone życie i zacząć normalną, ludzką drogę. Niestety nie jest im to dane, albowiem demony przeszłości nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Nie z tego świata - Najlepsze seriale fantasy

Wiedźmin (2019-) – TOP 2 – Najlepsze seriale fantasy

W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć także hitowego serialu z ubiegłego roku, który powstał na podstawie powieści Pana Andrzeja Sapkowskiego. Ekranizacja przygód Geralta z Rivii bardzo przypadła do gustu wielu widzom - nawet pomimo wysokiego skomplikowania wątków czasowych. Bez dwóch zdań jest to produkcją, którą powinni zainteresować się wszyscy fani fantastyki niemający wcześniej styczności z serią.

Wiedźmin - najlepsze seriale Netflix

Gra o Tron (2011 – 2019) – TOP 1 – Najlepsze seriale fantasy

Na pierwszy miejscu nie może znaleźć się inna produkcja, niż ta, która zrewolucjonizowała świat seriali telewizyjnych. Żaden wcześniejszy tytuł nie był tworzony i wyczekiwany na taką skalę – do tego stopnia, że w wielu zakładach pracy, w dniach premiery odcinków można było przyjść później do pracy. I choć ostatni sezon zdecydowanie zawiódł, to wciąż cudowna historia, którą warto poznać.

Gra o Tron - najlepsze seriale fantasy

Najlepsze seriale fantasy - Podsumowanie

W przedstawionym powyżej rankingu seriali fantasy starałem się zawrzeć tytuły nowsze, starsze, krótsze i dłuższe - chciałbym, aby każdy znalazł tam coś dla siebie. Jestem pewien, że jest to możliwe i jeśli zbierzecie się za któryś z seansów, to koniecznie dajcie znać w komentarzu, na który postawiliście i czym Was oczarował.

Najlepsze seriale fantasy mają bowiem do siebie to, że potrafią wciągnąć, jak mało co. I, jak zdążyłem wspomnieć we wstępie, zdaję sobie sprawę, że przedstawicieli rzeczonego gatunku jest znacznie więcej. Jest tak obszerny typ produkcji, że prawdopodobnie mógłbym bez problemu stworzyć kilka podobnych TOP 15 i wciąż miałbym materiału bez liku. Niemniej - życzę miłego seansu, jeśli na coś się zdecydujecie.

Tagi: epizody got ranking seriale fantasy