Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 19.11.2020
Najlepsze gry akcji. TOP 15 – Ranking gier akcji
1485V

Najlepsze gry akcji. TOP 15 – Ranking gier akcji

Na dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie, w którym spróbowaliśmy pomieścić najlepsze gry akcji. Jest to bez wątpienia gatunek niebywale obszerny, więc tytuły, które się tu znalazły, to prawdziwe hity. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie, a ranking gier akcji pozwoli Wam wybrać tytuł, z którym przyjemniej Wam będzie spędzić najbliższe dni.

Muszę przyznać, że rankingu, który może zawierać tak wiele mocnych tytułów, jeszcze chyba nie tworzyłem. Na wstępie zdecydowanie warto podać definicję samego gatunku, albowiem jest on dość obszerny, a nie chcę pozostawiać żadnych niedomówień. Według wielu źródeł, tworząc coś na wzór definicji zbiorowej pojęcia z tytułu, jest to typ gier, w których akcja dzieje się bardzo szybko i zmusza nas do różnych działań, które zazwyczaj mają odgórnie określony, wspólny motyw.

Przez wzgląd na niezwykle szeroki zakres tytułów, jaki obejmuje swoimi mackami pojęcie „gier akcji”, wykształciło się wiele podgatunków. Pojawiły się bowiem strzelaniny, pozycje beat‘em up, platformówki i pewnie wiele więcej. Z tego względu bądźcie gotowi na prawdziwą mieszankę – jedno jest jednak pewne, najlepsze gry akcji będą niezwykle mocne.

Z racji objętości, jestem przekonany, że w naszym rankingu gier akcji nie było miejsca na wszystkie tytuły, które powinny się tu znaleźć. Kilka projektów będzie bez dwóch zdań poszkodowanych, więc koniecznie podajcie swoje typy w komentarzach! Wiem, że będą równie kapitalne. Tymczasem przejdźmy do dania głównego.

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy (2017) – TOP 15 – Najlepsze gry akcji

Ranking otwiera odświeżenie trzech kultowych odsłon przygód popularnego Jamraja. Projekt okazał się genialny w swoich założeniach, albowiem tak świetnie odwzorowano pierwowzór, iż wielu graczy stwierdziło, że w ten właśnie sposób zapamiętało przygody na PSX. Cudowny powrót do młodzieńczych lat i doskonała gra, którą wypełniono akcją po brzegi!

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy - najlepsze gry akcji

Far Cry 3 (2012) – TOP 14 – Najlepsze gry akcji

Gier z serii „Far Cry” od Ubisoftu ukazało się już całe mnóstwo. Swego czasu stworzyłem nawet ranking wszystkich odsłon i nie zaskoczę chyba nikogo, jeśli zdradzę, że to właśnie trójka tam królowała. Uważam, że nawet po ośmiu latach wciąż stanowi najlepszą część cyklu i do dziś świetnie broni się warstwą wizualną oraz tym, jak bardzo jest grywalna.

Far Cry 3 - najlepsze gry akcji

Super Mario Galaxy (2007) – TOP 13 – Najlepsze gry akcji

W zestawieniu nie może zabraknąć także kultowej już przygody Mario z Wii! Genialna pozycja, która zdecydowanie wyróżniała się na tle wszystkich, które ukazały się wcześniej. Wysłanie przez Shigeru Miyamoto ikony branży gier w kosmos okazało się świetną decyzją. Jeśli wciąż nie mieliście okazji grać, warto wspomnieć, że pozycja jest teraz do dorwania w zestawie na Nintendo Switch.

Super Mario Galaxy - najlepsze gry akcji

Soul Calibur (1999) – TOP 12 – Najlepsze gry akcji

Ikona bijatyk i bez wątpienia gra, która przetarła szlak dla wielu głośnych dzieł ukazujących się po niej. Projekt debiutował w 1998 roku na maszynach arcarde, a kilkanaście miesięcy później także na Dreamcaście. Od tamtego czasu przeniesiono go także na urządzenia z systemami iOS i Android oraz Xboksa 360. To po prostu jeden z tych klasyków, w które trzeba kiedyś zagrać.

Soul Calibur - najlepsze gry akcji

Halo 3 (2007) – TOP 11 – Najlepsze gry akcji

Seria Halo to jeden ze znaków rozpoznawczych konsol Microsoftu. Nie ma w tym nic dziwnego – Master Chief jest twarzą Xboksa, a gry z serii to rzeczywiście najwyższy możliwy poziom. I choć ukazało się całkiem sporo odsłon, to właśnie trzecia była dla mnie tą, którą zapamiętam najdłużej. Świetna przygoda i genialny tryb multiplayer.

Halo 3 - najlepsze gry akcji

Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009) – TOP 10 – Najlepsze gry akcji

O tak! Jestem ogromnym fanem serii Call of Duty, a zwłaszcza serii Modern Warfare. I choć wszystkie cztery (włączając w to ubiegłoroczną wersję) dostarczyły mi masę frajdy, to właśnie druga wciągnęła mnie na dziesiątki godzin i sprawiła, że prócz genialnego trybu fabularnego, przesiedziałem także długi okres na serwerach, strzelając do innych graczy.

Call of Duty: Modern Warfare 2 - najlepsze gry akcji

Gears of War (2006) – TOP 9 – Najlepsze gry akcji

Kolejny tytuł na wyłączność dla sprzętów Microsoftu i jednocześnie strzelanina, która sprawiła, że wiele osób ostatecznie zdecydowało się na zakup Xboksa 360. Cudowna historia Marcusa Fenixa została wykreowana przy użyciu technologii Unreal Engine trzeciej generacji, co sprawiało, że robiła swego czasu kolosalne wrażenie na odbiorcach.

Gears of War - najlepsze gry akcji

Red Dead Redemption 2 (2018) – TOP 8 – Najlepsze gry akcji

Lwia część osób, które postawiły stopę na Dzikim Zachodzie od Rockstara, wsiąknęły w niego do reszty. Cudowna historia i niesamowicie wciągający świat, które wspólnie dały nam jedną z najlepszych gier minionej generacji – tego po prostu trzeba spróbować. Wiele osób narzeka, że całość postawiła dwa kroki za dużo w kierunku immersji i być może coś w tym jest, ale nie zmienia to faktu, że mówimy o prawdziwym dziele branży gier.

Red Dead Redemption 2 - najlepsze gry akcji

God of War (2018) – TOP 7 – Najlepsze gry akcji

Tak, jak poprzednia, tak i ta pozycja debiutowała dwa lata temu, w 2018 roku. I ponownie dostaliśmy niezwykłą przygodę, w której kładziono ogromny nacisk na emocjonalną stronę fabuły. W czwartej pełnoprawnej odsłonie o „Bogu Wojny” Sony pokazało prawdziwy pazur, dopracowując wręcz do perfekcji wszystko to, co dostaliśmy w poprzednich częściach. Jedna z najlepszych gier na PlayStation 4 – co do tego nie mam żadnych wątpliwości.

God of War (2018) - najlepsze gry akcji

The Last of Us 2 (2020) – TOP 6 – Najlepsze gry akcji

Choć mógłbym umieścić w takim zestawieniu także pierwszą część przygód Ellie, to postanowiłem, że reprezentantem serii będzie sequel. Wszystko przez wzgląd na niesamowite dopieszczenie i przywiązanie do detali twórców. Naughty Dog stworzyło grę, która jeszcze przez wiele lat będzie stanowiła wzór tego, jak powinno się podchodzić do tego typu tematów. Projekt skutecznie żongluje emocjami gracza i to chyba najlepszy komplement, jakim można potraktować ten tytuł.

The Last of Us 2 - najlepsze gry akcji

Wiedźmin 3: Dziki Gon (2015) – TOP 5 – Najlepsze gry akcji

Tak jest, na liście znajdzie się miejsce także dla polskiego akcentu i to w pierwszej piątce! Wydaje mi się, że na temat trzeciej odsłony przygód Geralta z Rivii powiedziano już absolutnie wszystko. Najnowsza odsłona Wiedźmina to dla wielu przykład idealnej gry RPG akcji i ciężko z taką opinią walczyć. Dostaliśmy projekt, którego klimat stoi na najwyższym poziomie. Co więcej, kompozycja świata oraz cudowne motywy sprawiły, że mamy do czynienia z prawdziwym hitem.

Wiedźmin 3: Dziki Gon - najlepsze gry akcji

Half-Life 2 (2004)– TOP 4 – Najlepsze gry akcji

Kontynuacja hitu od Valve Software zadebiutowała w 2004 roku i z miejsca została okrzyknięta kolejnym kamieniem milowym dla gatunku gier akcji. W projekcie zaserwowano nam 12 różnorodnych i bardzo rozbudowanych poziomów, które rozgrywały się w przeróżnych miejscach. Dostaliśmy kilkadziesiąt godzin jakościowej rozgrywki i gwarancję cudownej, niezapomnianej przygody.

Half-Life 2 - najlepsze gry akcji

The Legend of Zelda: Breath of the Wild (2017) – TOP 3 – Najlepsze gry akcji

Podium otwiera tytuł, którego po prostu nie mogło zabraknąć. Najnowsza odsłona przygód Linka rzucała nas do świata, w którym mogliśmy robić dosłownie wszystko. Niewiele było ograniczeń, a największe stanowiły bez wątpienia nasze doświadczenie oraz wyobraźnia. Choć osobiście wciąż nie dotarłem do końca, to cały czas wracam, a na liczniku mam już kilkadziesiąt godzin. To ten typ produkcji, który sam sprzedaje konsole.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild - najlepsze gry akcji

Grand Theft Auto V (2013) – TOP 2 – Najlepsze gry akcji

Najnowsza odsłona kultowej serii od Rockstar i jednocześnie tytuł, który po prostu musiał wylądować w takim zestawieniu i na tak wysokim miejscu! Niezwykle rozbudowana produkcja robiła w momencie premiery ogromne wrażenie, które właściwie utrzymuje się do dziś. Piękna, rozległa mapa, masa misji oraz tryb wieloosobowy, sprawiający, że gra cieszy się ogromną popularnością od tak wielu lat.

Grand Theft Auto V - najlepsze gry akcji

Super Mario Odyssey (2017) – TOP 1 – Najlepsze gry akcji

Choć popularny hydraulik zajął już jedno miejsce w zestawieniu, to musiał zasiąść także na tronie. Genialny projekt na wyłączność konsol Nintendo Switch okazał się tym, czego gracze oczekiwali. Próżno szukać bardziej dopracowanej i zarazem rozwiniętej gry platformowej. Nintendo przeszło samo siebie i oddali w nasze ręce cudowne doświadczenie, do którego aż chce się wracać, aby tylko przeszukiwać kolejne zakamarki w celu odnalezienia księżyców.

Super Mario Odyssey - najlepsze gry akcji

Najlepsze gry akcji – Podsumowanie

Jak widzicie, gatunek, za który się dziś zabraliśmy, jest niesamowicie szeroki. W jego ramy można załadować większość dzisiejszych gier AAA i prawdopodobnie wynika to z tego, że właśnie tego typu produkcje (prócz gier sportowych) trafiają do największego grona odbiorców. Najlepsze gry akcji sprzedają się jak świeże bułeczki i zazwyczaj cieszą się nieporównywalnie ogromnym zainteresowaniem.

Nasz top gier akcji zawiera stosunkowo różne produkcje – dążyłem do tego, aby zmieścić w nim bijatyki, tytuły platformowe, największe hity AAA, a także pozycje nowsze, jak i starsze. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście mogę obiecać, że zdecydowanie warto dać szansę dosłownie każdemu z powyższych projektów.

Tagi: gry akcji mario platformówki ranking