Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 12.01.2021
Najlepsze gry zręcznościowe [PS5, PS4, XO, XSX, NS, PC]. Ranking TOP 15
1464V

Najlepsze gry zręcznościowe [PS5, PS4, XO, XSX, NS, PC]. Ranking TOP 15

Dzisiejszy ranking skupi się na gatunku niezwykle rozległym, albowiem powstało już setki głośnych i godnych polecenia produkcji. Dziś skupimy się na piętnastu, w ramach których postaram się przedstawić Wam najlepsze gry zręcznościowe, jakie kiedykolwiek powstały. Starałem się zawrzeć dzieła klasyczne oraz te nowsze, a także zupełną mieszankę klimatyczną - tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie!

Gry zręcznościowe to temat niezwykle obszerny – w gruncie rzeczy ciężko jest je jednoznacznie sklasyfikować, ale posiłkując się różnego rodzaju opracowaniami, można odnieść wrażenie, iż powszechnie uznaje się za takie wszystkie gry platformowe, których mechanika opiera się na chodzeniu i skakaniu – sama walka jest bowiem często uproszczona do minimum. I tym właśnie tematem zajmiemy się w dzisiejszym rankingu.

Na tapet weźmiemy najlepsze gry zręcznościowe, w jakie można obecnie grać. Starałem się dobrać tytuły nowsze oraz starsze i bazujące na zupełnie różnym klimacie. Jestem pewien, że pośród wymienionych poniżej każdy znajdzie coś dla siebie, aby zapewnić sobie długie godziny fantastycznej zabawy przed konsolą (a w wielu przypadkach również spore wyzwanie). To po prostu znakomite pozycje.

Jeśli natomiast wśród poniższych zabrakło Waszych ulubionych gier tego typu, koniecznie wspomnijcie o nich w sekcji komentarzy. Jestem pewien, że znajdzie się dużo tytułów, które mogłyby się zmieścić – czekamy więc na propozycje. Tymczasem przejdźmy do sedna samego tekstu, naszego zestawienia!

Shovel Knight (2014) – TOP 15 – Najlepsze gry zręcznościowe

Listę otwiera nam bardzo ciekawy tytuł od Yacht Club Games, który prócz elementów zręcznościowych, łączy w sobie także RPG oraz kilka aspektów rodem z przygodówek. Niemniej, zdecydowanie warto się nim zainteresować, albowiem dumnie łamie kilka utartych schematów, dzięki czemu mocno wyróżnia się na tle konkurencji.

Shovel Knight - najlepsze gry zręcznościowe

Oddworld: Abe’s Oddysee New N’ Tasty (2015) – TOP 14 – Najlepsze gry zręcznościowe

Genialne odświeżenie kultowej gry o przygodach Abe’a z 1997 roku ukazało się zaledwie pięć lat temu i spełniło marzenia wszystkich fanów pierwowzoru. Twórcy podeszli do tematu niezwykle pieczołowicie i z ogromnym szacunkiem odtworzyli to, co tak bardzo zachwyciło graczy pod koniec ubiegłego wieku. Zdecydowanie warto dać szansę – zwłaszcza przed zbliżającą się kontynuacją serii!

Oddworld: Abe’s Oddysee New N’ Tastt – Najlepsze gry zręcznościowe

Sonic Mania (2017) – TOP 13 – Najlepsze gry zręcznościowe

Kto nie lubi superszybkiego Niebieskiego Jeża? Jedna z ikon branży gier wideo i postać, która od zawsze była swego rodzaju synonimem dla projektów zręcznościowych. Produkcje o Sonicu zawsze kojarzyły się ze skakaniem oraz niezwykle szybkim przemieszczaniem po mapach. Jeśli chcecie zrozumieć fenomen oryginałów, sięgnijcie po Sonic Mania z 2017 roku.

Sonic Mania – Najlepsze gry zręcznościowe

Limbo (2010) – TOP 12 – Najlepsze gry zręcznościowe

Jedna z moich ulubionych gier 2010 roku – bez wątpienia! Cudowna, mała przygoda o chłopcu, który wybrał się do tytułowego Limbo, aby odszukać swoją ukochaną siostrzyczkę. Po drodze napotkamy na masę przeciwników (jak wielkie pająki) i pułapek, w które bardzo łatwo wdepnąć. Wszystko brzmi dość zwyczajnie, ale ten klimat jest nie do podrobienia!

Limbo (2010) – Najlepsze gry zręcznościowe

Spyro Reignited Trilogy (2019) – TOP 11 – Najlepsze gry zręcznościowe

Odświeżenie przygód uroczego, fioletowego smoczka, które debiutowało w 2019 roku, przyniosło nam aż trzy kultowe odsłony. Oznacza to, że za cenę pojedynczej gry, dostajemy kilkadziesiąt godzin znakomitej zabawy i prawdziwą przeprawę przez kolejne etapy gier platformowych. Niewątpliwym plusem jest również fakt, iż przy tym tytule ograniczenia wiekowe kompletnie nie istnieją.

Spyro Reignited Trilogy– Najlepsze gry zręcznościowe

Little Nightmares (2017) – TOP 10 – Najlepsze gry zręcznościowe

Bardzo interesująca gra w 2.5D, za którą opowiada mała ekipa z Tarsier Studios. Zadanie, jakie zostaje przed nami postawione, jest bardzo proste. Wcielając się w dziewczynkę o imieniu Six, uciekamy z Paszczy – wielkiego i niebezpiecznego kompleksu, w którym nas zamknięto. Bardzo czekam na kontynuację, albowiem pierwsza część dostarczyła mi masę frajdy.

Little Nightmares – Najlepsze gry zręcznościowe

Donkey Kong (1981) – TOP 9 – Najlepsze gry zręcznościowe

Tytuł umieściłem tu, ponieważ zwyczajnie wypada oddać hołd klasykowi. Oczywiście przez ostatnie czterdzieści lat wyprodukowano całą masę lepszych i bardziej rozwiniętych gier platformowych, ale to właśnie ta była prekursorem dla całego gatunku i wyznaczyła kierunek, którym do dziś kieruje się cała masa mniejszych i większych twórców.

Donkey Kong – Najlepsze gry zręcznościowe

Celeste (2018) – TOP 8 – Najlepsze gry zręcznościowe

Projekt ten był prawdziwym fenomenem i czarnym koniem 2018 roku – zwłaszcza jeśli spojrzymy na liczbę zdobytych nagród. Celeste zachwycało swoją oprawą audiowizualną oraz pomysłem na samą rozgrywkę. Trzeba napisać wprost – rzadko dostajemy tak oryginalne i dopieszczone gry niezależne. To prawdziwa perełka, którą zwyczajnie warto poznać.

Celeste – Najlepsze gry zręcznościowe

Rayman Legends (2013) – TOP 7 – Najlepsze gry zręcznościowe

Cudowna gra, którą najlepiej warto sprawdzić w kooperacji. Choć początkowo pomysł przeniesienia Raymana w 2D rodził sporo kontrowersji, to Origins pokazało, że może być dobrze. A Legend udowodniło, że nawet lepiej, niż tylko „dobrze”. Pozycja obowiązkowa i to nie tylko dla fanów jednej z maskotek branży.

Rayman Legends – Najlepsze gry zręcznościowe

Cuphead (2017) – TOP 6 – Najlepsze gry zręcznościowe

Ileż się naprzeklinałem przy tej produkcji! Niezwykle wymagająca, a przy tym wciągająca gra. I choć sam gameplay jest genialny, a nawet mechanika umierania zdaje się bardzo sprawiedliwa, to najbardziej zachwycała mnie od zawsze warstwa wizualna. To, jak cudownie Cuphead nawiązuje do klasyków animacji, jest jego największą siłą.

Cuphead – Najlepsze gry zręcznościowe

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy (2018) – TOP 5 – Najlepsze gry zręcznościowe

Odświeżenie przygód Jamraja sprzed blisko trzech lat było prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Gry z serii zawsze odpowiadały na zapotrzebowanie graczy. Tak było również w przypadku Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, które stało się cudownym powrotem do przeszłości dla starszych oraz idealną formułą wejścia w fenomen Crasha dla młodszych.

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy – Najlepsze gry zręcznościowe

Super Meat Boy (2010) – TOP 4 – Najlepsze gry zręcznościowe

Na samym początku zestawienia wspomniałem o Limbo, jako jednej z moich ulubionych gier sprzed dekady – Super Meat Boy też mógłby się na niej znaleźć. Trudu było co niemiara, napociłem się za wszystkie czasy, a analogi zrobiły się wręcz gładkie. Było jednak warto, albowiem satysfakcja po każdym poziomie to prawdziwa nagroda.

Super Meat Boy – Najlepsze gry zręcznościowe

Hollow Knight (2017) – TOP 3 – Najlepsze gry zręcznościowe

Niezależna metroidvania od Team Cherry błyskawicznie stała się prawdziwym fenomenem. Zwiedzenie podziemi miasteczka Dirtmouth do dziś zdaje się ulubionym zajęciem wielu graczy, a części z nich na pewno niejednokrotnie niszczyło humor. Doskonale pamiętam, jak bardzo irytowałem się, gdy nie mogłem przebrnąć przez niektóre poziomy – jak jednak się udawało, szczęście zastępowało wszystko inne.

Hollow Knight – Najlepsze gry zręcznościowe

Ori and the Will of the Wisps (2020) – TOP 2 – Najlepsze gry zręcznościowe

Projekt ten można z pełną świadomością rozpatrywać w granicach sztuki. To, w jaki sposób dopieszczono tutaj oprawę audiowizualną, jest prawdziwym majstersztykiem. Jeśli dołożymy do wszystkiego cudowny gameplay, dostajemy grę na miarę czołówki minionej generacji. Oczywiście podobnie było z pierwszą częścią, która bynajmniej nie odstaje, jeśli chodzi o jakość.

Ori and the Will of the Wisps – Najlepsze gry zręcznościowe

Super Mario Odyssey (2017) – TOP 1 – Najlepsze gry zręcznościowe

Tego tytułu nie mogło tu zabraknąć. Osobiście nie bałbym się postawić tej gry, jako najlepszej, jaka debiutowała w 2017 roku. Bez dwóch zdań jest to czołówka pozycji na Nintendo Switch i szczyt, jeśli chodzi o przygody kultowego hydraulika (choć w szranki mogłoby stawać Super Mario 64). Tytuł cudowny i wciąż wierzę, że za jakiś czas dostaniemy kontynuację, albowiem to przykład gry bliskiej mitycznemu 10/10.

Super Mario Odyssey – Najlepsze gry zręcznościowe

Najlepsze gry zręcznościowe – Podsumowanie

I w ten sposób dotarliśmy na sam koniec rankingu. Jestem przekonany, że mogło się w nim znaleźć znacznie więcej pozycji, które zalicza się powszechnie do gier zręcznościowych. Niekiedy trudno jest przy tym ustawić je w kolejności, albowiem zwyczajnie mogą się od siebie stosunkowo mocno różnić – traktujcie więc kolejne miejsca zaledwie poglądowo i jako rzecz subiektywną. Najważniejsza jest tu bowiem całość.

Jestem przekonany, że wśród wymienionych wyżej najlepszych gier zręcznościowych każdy znajdzie coś dla siebie. Są tam bowiem te bardziej i mniej wymagające, więc jeśli tylko zamierzacie rzucić sobie wyzwanie, którego kluczem będą skakanie i poruszanie się po stosunkowo prosto zaprojektowanych planszach, koniecznie dajcie im szansę!

Tagi: Nintendo super mario odyssey