Jędrzej Dudkiewicz Jędrzej Dudkiewicz 13.10.2020
Od nowa (2020) – opinia o pięciu odcinkach serialu [HBO]. Kto zabił?
1187V

Od nowa (2020) – opinia o pięciu odcinkach serialu [HBO]. Kto zabił?

Wspominałem ostatnio, że HBO przygotowało prawdziwą jesienną ofensywę serialową. Jedną z produkcji, które już wkrótce zostaną zaprezentowane (premiera pierwszego epizodu 26 października) jest stworzona przez Davida E. Kelley’ego ekranizacja książki Jean Hanff Korelitz. Oto opinia o pięciu odcinkach serialu Od nowa (2020).

Grace i Jonathan Fraser wiodą iście idealne życie. Ona jest psycholożką, on cenionym onkologiem. Stać ich na duży apartament oraz prestiżową szkołę dla syna, Henry’ego. Podczas spotkania komitetu ds. organizacji dobroczynnej aukcji Grace poznaje Elenę Alves. Wkrótce kobieta zostaje zamordowana, zaś Jonathan znika w tajemniczych okolicznościach i nie da się z nim skontaktować.

Od nowa (2020) - opinia o pięciu odcinkach serialu [HBO]

Od nowa (2020) – opinia o pięciu odcinkach serialu [HBO]. Wciągająca i nieoczywista fabuła

To już drugi raz (wcześniej było tak w przypadku serialu Dzień trzeci), kiedy – z zupełnie dla mnie niezrozumiałych powodów – HBO udostępnia przedpremierowo pięć z sześciu odcinków miniserialu. Powoduje to, że niespecjalnie mogę ocenić całość (stąd brak oceny), bo koniec jest równie ważny, a niekiedy ważniejszy, jak początek. Pozostaje mi więc póki co napisać opinię o tych epizodach, które miałem okazję obejrzeć.

Okazję i przyjemność, bo Od nowa jest serialem bardzo wciągającym i naprawdę dobrze zrealizowanym. Jego twórcą jest wspomniany David E. Kelley, utalentowany scenarzysta odpowiedzialny za takie produkcje, jak na przykład Ally McBeal, Boston Public, a w ostatnich latach świetnie przyjęte Wielkie kłamstewka. Z tymi ostatnimi jego nowy serial ma sporo wspólnego – to także kryminał obyczajowy. Tym razem jednak fabuła koncentruje się na czymś innym. Głównym motywem jest pytanie, w jaki sposób morderstwo, o której podejrzewana jest nam bliska osoba wpływa na relację. Na jaw wychodzą bowiem kolejne tajemnice, kłamstwa, w pewnym momencie Grace zaczyna mieć wrażenie, że w ogóle nie zna swojego męża. To ciekawe pytanie o to, na ile tak naprawdę można poznać drugą osobę. Z drugiej strony, twórcy zastanawiają się, czy tak istotne i traumatyczne wydarzenie musi oznaczać definitywny koniec. A może da się zacząć od nowa, może istnieje szansa, by wszystko wróciło do normalności, chociaż wiadomo, że nigdy nie będzie jak dawniej?

Brzmi może i banalnie, ale opowiedziane jest w sposób bardzo intrygujący. Tym bardziej, że nic tu nie jest oczywiste, co jakiś czas pojawiają się zwroty akcji, a widz zaczyna podejrzewać kolejne osoby, które mogły mieć motyw i dokonać morderstwa. Od nowa jest dość przewrotną produkcją, w której warto zwracać uwagę na detale, drobne gesty, czy miny. Jest tu jakieś podskórne napięcie, związane z tym, że tylko pozornie wydaje nam się, iż wszystko wiemy o sprawie. Jedyne do czego bym się tutaj przyczepił, to cliffhangery, które owszem, sprawiają, że od razu chce się włączyć kolejny odcinek, ale zwykle tak naprawdę do niczego nie prowadzą, bo natychmiast zostają fabularnie rozbrojone.

Tym niemniej Od nowa jest serialem, któremu warto poświęcić uwagę. To produkcja sprawnie wyreżyserowana, wciągająca, momentami zaskakująca. No i dobrze zagrana. Nicole Kidman – ponownie współpracująca z Davidem E. Kelley’em – dobrze pokazuje targające Grace emocje i wątpliwości. Doskonałą i bardzo ciekawą rolę ma też Hugh Grant – do teraz nie wiem (i będę musiał poczekać do ostatniego odcinka), czy to człowiek, który popełnił spore błędy, których autentycznie żałuje, czy niesamowity socjopata, potrafiący uwieść i wzbudzić sympatię u każdego, kogo napotka na swojej drodze. A są tu jeszcze Donald Sutherland i Edgar Ramirez jako dość tajemniczy policjant, którego motywacji też do końca nie można być pewnym. Od nowa może się więc pochwalić naprawdę wieloma zaletami. Nie mogę się doczekać, by obejrzeć finał tej historii.

PS Premiera pierwszego odcinka w HBO GO będzie mieć miejsce 26 października.

Tagi: hbo hbo go Hugh Grant Nicole Kidman Od nowa opinia recenzja recenzja serialu serial