Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 30.07.2020
Najlepsze seriale historyczne - TOP 20
1371V

Najlepsze seriale historyczne - TOP 20

Historia pisze najlepsze scenariusze... Słowa te wypowiedział mój dawny nauczyciel historii i do dziś znajduję ich potwierdzenie w wielu dziełach popkultury. Dzieje ludzkości mogą stanowić nie tylko inspirację, ale wręcz gotową fabułę z największymi zawiłościami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Z tego względu warto się nimi zainteresować, a jeśli nie wiecie, za jakie się zabrać, to stworzyliśmy dla Was ranking zestawiający najlepsze seriale historyczne, jakie możecie dziś oglądać. 

Okres wakacji to świetny czas, aby nadrabiać masę zaległości z branży popkulturowej. Wiele osób idzie w kierunku nadrabiania książek, jeszcze inni wreszcie eliminują kolejne stopnie z kupek wstydu w kontekście gier wideo, a są też tacy, którzy decydują się nadrobić najlepsze filmy oraz seriale. Szczególnie warto zabrać się teraz za produkcje odcinkowe, które są stosunkowo dużo bardziej absorbujące, jeśli chodzi o aspekty czasowe. 

I żeby oszczędzić Wam tego czasu, którego cała masa mogłaby pójść na szukanie odpowiedniej produkcji dla siebie, która trzymałaby dodatkowo prawidłowy poziom, przygotowaliśmy ranking przedstawiający najlepsze seriale historyczne, jakie różne studia wypuszczały dla nas przez ostatnie dekady. Jeśli tylko macie czas, to koniecznie zainteresujcie się nimi, bo potrafią wciągnąć, jak mało co! Dodatkowy smaczek w postaci nawiązywania do realnych wydarzeń tylko punktuje. Zapraszam do rankingu! 

Templariusze (2017) - TOP 20 - najlepsze seriale historyczne

Zestawienie otwiera jedna z nowszych produkcji, albowiem debiutująca zaledwie trzy lata temu seria traktująca o jednym z najbardziej znanych zakonów w historii, Templariuszach. "Knightfall" zachwyca swoim rozmachem i wiernym oddaniem tamtejszych realiów świata ubiegłego tysiąclecia. Pozycja warta sprawdzania przez wszystkich, którzy interesują się tym zagadnieniem i lubią obserwować wewnątrzzakonne intrygi. 

Fabuła skupia się na poszukiwaniu legendarnego artefaktu, Świętego Grala. Zadania ma się podjąć Landry, weteran Wypraw Krzyżowych, którego na potrzeby produkcji grał Tom Cullen. Członek zakonu staje na czele zakonu i prowadzi ich ku chwale oraz splendorowi, a widz ma możliwość zaglądania za kulisy największych intryg średniowiecznego kościoła. Nie zabranie krwi, brutalności, brudu i niebezpieczeństw. 

Templariusze - najlepsze seriale historyczne

Tutanchamon (2015) - TOP 19 - najlepsze seriale historyczne

Średniowiecze odhaczone na początek, więc skoczmy tysiące lat wstecz. Kanadyjska produkcja opowiada nam o życiu i panowaniu jednego z najbardziej znanych faraonów w starożytnym Egipcie, Tutanchamonie. Dużym plusem jest dobranie aktorów do ról. Świetnie wypadają choćby Avon Jogia czy Nonso Anozie, a warto dodać, że twórcom udało się zatrudnić także bardzo charakterystycznego Bena Kingsley'a. 

Sama fabuła skupia się na początkach ikonicznego faraona i zaczyna się, gdy w wieku 9 lat traci on ojca i zostaje oficjalnym następcą tronu. Przez wzgląd na jego małoletniość, władze nad Egiptem obejmują jednak wezyr Aj, Horemheb oraz arcykapłan Amun. Młody bohater po latach przyglądania się rozdzieraniu państwa i zawłaszczaniu dóbr dla siebie, postanawia obalić tymczasowych rządzących i zadbać o powrót do najlepszych czasów. Aby jednak do tego doprowadzić, będzie musiał przebyć długą drogę, która udowodni, czy jest wystarczająco dojrzały.  

Tutanchamon - najlepsze seriale historyczne

Ja, Klaudiusz (1976) - TOP 18 - najlepsze seriale historyczne

Najstarsza produkcja na całej liście, ale zdecydowanie powinna się na niej znaleźć. Choć serial powstał prawie 45 lat temu, wciąż potrafi zachwycić doskonale rozpisanymi intrygami i dialogami pomiędzy bohaterami. Zachwycające jest także wierne oddanie tamtych czasów. Zresztą - Imperium Rzymskie to przykład takiego punktu na osi czasu, który zdaje się mieć niewiarygodnie wiele ciekawych wątków, które nadają się do ekranizacji - coś jak historie podbojów rodów Wikingów. 

Serial opowiada nam o Klaudiuszu, jednym z najbardziej znanych cesarzy Imperium Rzymskiego. Ten od zawsze przekładał siłę umysłu ponad tę mięśniową, co prawdopodobnie pozwoliło mi przejąć schedę po Kaliguli i objąć panowanie nad ogromnym terytorium, a następnie zapisać się na kartach historii, jako jeden z najwybitniejszych władców. Fabuła przedstawia nam jego drogę na tron oraz późniejsze rządy. Jeśli leciwość projektów Wam nie przeszkadza, to zdecydowanie warto dać szansę. 

Ja, Klaudiusz - najlepsze seriale historyczne

Terror (2018) - TOP 17 - najlepsze seriale historyczne

Był najstarszy serial, to pora na najnowszy. "Terror" debiutował bowiem zaledwie dwa lata temu i powstał w oparciu o powieść Dana Simmonsa pod tym samym tytułem. Projekt AMC bardzo szybko zdobył serca fanów dramatów historycznych i ciężko być zaskoczonym takim stanem rzeczy. Świetną decyzją okazało się wmieszanie elementów horroru, które sprawiają, że nawet podczas nudniejszych momentów, wkrada się spora dawka napięcia, albowiem nigdy nie wiadomo, na co zaraz natkną się nasi bohaterowie. 

Tymi są natomiast członkowie Królewskiej Marynarki Wojennej, którzy wyruszyli na wyprawę przez Arktykę, aby odszukać Przejście Północno-Zachodnie. Załoga będzie musiała zmierzyć się z licznymi niebezpieczeństwami, wśród których tym najgroźniejszym mogą być oni sami. Kurczące się zasoby i malejące szanse na przeżycie sprawią, że zwierzęce instynkty zaczną brać górę, a to sprawi, że powrót do domu może okazać się wręcz niemożliwy. Czy i komu się to uda? Odpowiedź znajdziecie w serialu. 

Terror - najlepsze seriale historyczne

Wiktoria (2016- ) - TOP 16 - najlepsze seriale historyczne

Kolejny serial podobnież jak poprzedni należy do nowszych w całym zestawieniu. Przez ostatnie lata dane nam było oglądać trzy pełne sezony, a ostatni debiutował właściwie jeszcze w ubiegłym roku. Dramat w reżyserii 
Daisy Goodwin spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i doskonale trafił w gusta wielu fanów znacznie głośniejszego "The Crown", które ukazywało się w bardzo podobnym okresie. 

Fabuła kręci się wokół tytułowej Wiktorii, która w wieku 18 lat obejmuje tron królewski Wielkiej Brytanii i wprowadza ją w okres wielkiego rozkwitu na wielu polach. Imperium Brytyjskie przeżywało jeden z lepszych okresów w historii właśnie za panowania tej władczyni, a serial doskonale pokazuje, co stało za takim stanem rzeczy. Możemy obserwować także aspekty, o których nie przeczytamy na łamach podręczników od historii. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów angielskich dziejów. 

Wiktoria - najlepsze seriale historyczne

Duma i Uprzedzenie (1995) - TOP 15 - najlepsze seriale historyczne

Druga i zarazem ostatnia pozycja na liście, która powstała w ubiegłym wieku. Kostiumowy serial skupia się na przedstawieniu widzowi realiów XIX-wiecznej Anglii oraz intryg dwornych, jakie miały wtedy miejsce. I choć zdaję sobie sprawę, że sam opis może nie zachęcać, to warto dać szansę i przekonać się samemu, że tej książki zdecydowanie nie powinno się oceniać po okładce. Zdziwicie się, jak bardzo potrafi wciągnąć i jak ciekawie przedstawić tarcia pomiędzy rodami. 

Historia przedstawiona w "Pride and Prejudice" skupia się w dużej mierze na obrazowaniu filozoficznych rozterek na temat życia. Bohaterowie kontemplują nad znaczeniem władzy, życia, pozycji społecznej i pieniędzy, a wszystko to w niezwykle melancholijnej otoczce, co dodaje tylko wydźwięku. Pochwalić warto również za świetnej jakości kostiumy i grę aktorską, która stoi na najwyższym poziomie. Nie ma tu "sztuczności", którą często zarzuca się podobnym dziełom. 

Duma i Uprzedzenie - najlepsze seriale historyczne

Filary Ziemi (2010) - TOP 14 - najlepsze seriale historyczne

Podstawą dla serialu była znakomita książka Kenna Folletta, która debiutowała w 1989 roku. Jak pewnie wiele osób wie, na podstawie tej samej lektury powstała również gra w 2017 roku. Jeśli więc mieliście okazję już obcować z którymś dziełem (a może nawet oboma), to podejście do serialu jest obowiązkową pozycją. Cała historia zamknęła się w ośmiu odcinkach, spośród których każdy trwa około godziny. Warto więc wygospodarować troszkę czasu, nagroda Emmy nie wzięła się znikąd.  

Seria opowiada nam o losach XII-wiecznej Anglii, która pełna była anarchii, brudnych interesów i brutalnej walki o wpływy. W centrum wydarzeń znajduje się Waleran Bigod (którego gra Ian McShane) oraz kilka innych osób, a wszystkimi kieruje jeden cel - pieniądz. Całość została doskonale zrealizowana i niemały w tym wkład Ridley'a Scotta, twórcy "Gladiatora", który odpowiadał za scenografię.

Filary Ziemi - najlepsze seriale historyczne

Marco Polo (2014-2016) - TOP 13 - najlepsze seriale historyczne

Kim był Marco Polo, każdy wie. Nie trzeba chyba nikomu przybliżać jego osiągnięć ani sylwetki. Warto jednak zagłębić się w życiorys odkrywcy, albowiem zapoznając się z nim, można odnieść wrażenie, że przygody Nathana Drake'a czy Indiana Jonesa to zaledwie dziecinne perypetie! Odkrywca przeżył chyba wszystko, cło tylko wielki poszukiwacz przygód mógł. Serial od Netflix'a, który pojawiał się w latach 2014-2016 (zamknął się w dwóch sezonach), stara się przedstawić trochę zakulisowych momentów jego życia. 

Serial skupia się w dużej mierze na pobycie Marco (świetna rola Lorenzo Lichermy'a) u mongolskiego władcy, gdzie musi wykorzystać swój spryt, inteligencję i umiejętności bojowe, aby przeżyć i poradzić sobie z niebezpiecznym otoczeniem azjatyckich wojowników i lordów. Choć oczywiście całość została nieco podkoloryzowana, to wciąż warto dać szansę, bo wciąga, jak mało co! 

Marco Polo - najlepsze seriale historyczne

Pacyfik (2010) - TOP 12 - najlepsze seriale historyczne

HBO potrafi robić seriale historyczne z rozmachem, tego nikt im nie może odebrać. Wiedzą, jak przedstawić ówczesne realia, a do scenografii i reżyserii ciężko się przyczepić. Jednym z ich pierwszych, głośnych dzieł gatunkowych był właśnie "Pacyfik" sprzed dekady. Dziewięcioodcinkowy serial zebrał masę świetnych ocen od widzów i recenzentów, a wisienką na torcie było wygranie aż ośmiu nagród Grammy. 

Tom Hanks, Steven Spielberg oraz Gary Goetzman przedstawiają nam historię trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej: Roberta, Johna oraz Eugene'a, którzy podczas II Wojny Światowej biorą udział w walkach na Pacyfiku przeciwko Japonii. Akcje obserwujemy z ich perspektywy, a wszystko to w niezwykle pięknej i zjawiskowej oprawie scenograficznej, która sprawia, że wiele odcinków ogląda się z opadem szczęki. Cudowne dzieło twórców i bynajmniej nie ostatnie w zestawieniu! 

Pacyfik - najlepsze seriale historyczne

Rodzina Borgiów (2011-2013) - TOP 11 - najlepsze seriale historyczne

Jedną pozycję wcześniej pisałem, jak świetnie HBO potrafi realizować produkcje historyczne. Potrzebowaliście potwierdzenia? Nie każę długo czekać, albowiem "The Borgias" idealnie potwierdza tę tezę i genialnie obrazuje sytuację z końcówki XV wieku, gdy do papieskiej władzy dochodzi przedstawiciel tytułowych Borgiów - Rodrigo Borgia, który mianuje się na Aleksandra IV. 

Przez trzy genialne sezony biograficznego dramatu od Neila Jordana mogliśmy oglądać walkę głównego bohatera (Jeremy Irons) z licznymi przeciwnikami jego rządów, spiskami i próbami obalenia papieskiej władzy byłego kardynała. Idealnym dopełnieniem są tutaj genialnie grani Lukrecja Borgia (Holliday Grainger) oraz Micheletto (Sean Harris), którzy sprawiają, że produkcję ogląda się jeszcze lepiej, a widz jest w stanie uwierzyć, że tak mogło to wyglądać w rzeczywistości. 

Rodzina Borgiów - najlepsze seriale historyczne

Dynastia Tudorów (2007-2010) - TOP 10 - najlepsze seriale historyczne

Kolejna pozycja na liście, która traktuje o historii Anglii, co tylko doskonale udowadnia, jak bogate były jej dzieje. Tym razem twórcy pozwalają nam jednak rzucić okiem na panowanie króla Henryka VIII, który jest jedną z najgłośniejszych postaci, jakie kiedykolwiek władały Anglią. Krąży o nim masa legend i jeszcze więcej plotek, spośród których wyjątkowo ciężko rozpoznać te prawdziwe. Był równie ambitny, co niezrównoważony. 

Na przestrzeni czterech (stosunkowo równych) sezonów widzowie mogą doskonale zrozumieć, czemu tak jest i z czego wynika masa jego zachowań. I trzeba przyznać, że ukazane zostało to bardzo przystępnie - nawet osoby, które nie lubują się w historii, będą w stanie czerpać przyjemność z seansu. Dwadzieścia cztery różne nagrody to dość wymowna liczba, a jeszcze lepiej zadziała, gdy podkreślę, że 6 z nich to Emmy. 

Dynastia Tudorów - najlepsze seriale historyczne

Zakazane Imperium (2010-2014) - TOP 9 - najlepsze seriale historyczne

Przeskoczmy na chwilę do nieco nowszych czasów i dziejów z początków ubiegłego wieku, a dokładniej rzecz biorąc, Dwudziestolecia Międzywojennego. Wraz z końcem I Wojny Światowej pojawiło się wiele zmian, które dotknęły zwłaszcza społeczność Stanów Zjednoczonych. Największą transformacją i ciosem dla ludzi okazała się prohibicja. Zakaz handlu alkoholem pod surową karą. Jak jednak wiadomo, zakazany owoc smakuje najlepiej, a co więcej, zazwyczaj jest najdroższym ze wszystkich. 

Na tym skupia się pięć sezonów Boardwalk Empire. Opowiada on o Enochu Thompsonie, który kryje się pod pseudonimem "Nucky" (świetny w tej roli jest Steve Buscemi), a który świetnie radzi sobie jako nieoficjalny szef miasta, kontrolujący wszelakie nielegalne biznesy na jego terenie (początkowo, albowiem później jego działalność zaczyna rozpościerać swe macki na wiele innych, większych metropolii). Serial skupia się na walce Nucky'ego z Federalnymi i próbą przechytrzenia jednych przez drugich. 

Zakazane Imperium - najlepsze seriale historyczne

Spartakus: Krew i Piach (2010-2013) - TOP 8 - najlepsze seriale historyczne

Czasem mam wrażenie, że ten tytuł znają chyba wszyscy. Każdy kojarzy te brutalne boje, genialną scenografię oraz wyśmienitą rolę Andy'ego Whitfilda, który wcielił się w tytułowego Spartakusa. Wydaje mi się, że dekadę temu o tym serialu mówili wszyscy spośród moich znajomych - podobne oblężenie odczuwałem tylko w przypadku Gry o Tron kilka lat później. Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że był to najlepszy Spartakus i prawdopodobnie największa produkcja Starz.

Głównego bohatera poznajemy w momencie sprzymierzenia Tracji z Rzymem. Przyszły gladiator należał do pierwszej nacji i niezbyt podobał mu się fakt, że miałby być podległy. Pewnego dnia sprzeciwił się legatowi imieniem Claudius Glaber, czym skazał siebie i swoją rodzinę na niełaskę. Świadom tego zdecydował się na ucieczkę, lecz wraz z żoną został pojmany w jej trakcie. Ukochanych rozdzielono i w tym momencie rozpoczyna się walka Spartakusa o przetrwanie i powrót do swojej wybranki.

Spartakus: Krew i Piach - najlepsze seriale historyczne

Deadwood (2004-2006) - TOP 7 - najlepsze seriale historyczne

Produkcja ta emitowana była około półtorej dekady temu i ciężko mi uwierzyć, że ma już tyle lat na karku. W branży filmowej to przecież cała wieczność, a jednak "Deadwood" dalej broni się przed młodszymi kolegami. Trzy westernowe sezony Davida Milcha to prawdziwa jazda bez trzymanki, której warto się podjąć. I sprawdzić choćby dla genialnego występu aktorskiego Iana McShane'a. 

Tytułowa osada to miejsce, które pod koniec XIX wieku opanowała istna gorączka złota, przyciągając licznych poszukiwaczy szczęścia. Gdy pisałem o tym serialu ostatnim razem, użyłem sformułowania "tam, gdzie pieniądz, tam i przemoc" - i do dziś nie wpadło mi do głowy nic, co lepiej oddałoby zarys przedstawionej historii. Próżno też szukać lepszego serialu o ludziach, którzy zwyczajnie szukają dla siebie nowej nadziei i lepszych czasów. 

Deadwood - najlepsze seriale historyczne

Peaky Blinders (2013- ) - TOP 6 - najlepsze seriale historyczne

Tak, HBO robi genialne seriale historyczne, ale tym tytułem BBC udowodniło, że również nie ma się czego wstydzić. Pierwszy sezon debiutował w 2013 roku, a zaledwie kilka miesięcy temu otrzymaliśmy piąty z nich. I co ważne - pomimo kilkudziesięciu odcinków, historia wciąż trzyma wysoki poziom, a to bynajmniej nie jest codzienność w przypadku tak długich  projektów. 

Twórcy przedstawiają nam losy gościa imieniem Tommy Shelby (Cillian Murphy), który należy do jednej z najsilniejszych gangsterskich rodzin panujących swego czasu w Anglii, a dokładniej w Birmingham. Młody pretendent robi wszystko, aby piąć się po drabinie wpływów i dotrzeć na jej najwyższe szczeble. Wszystko dla władzy, pieniędzy i uznania wśród innych, które zdaje się niekiedy cenniejsze, niż największe sztabki złota. 

Peaky Blinders - najlepsze seriale historyczne

Rzym (2005-2007) - TOP 5 - najlepsze seriale historyczne

Najlepszą piątkę otwiera głośny serial z połowy ubiegłej dekady, za który odpowiada BBC (przy małej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi). Projekt skupiał swoją akcję na czasach przed naszą erą, a dokładnie okolicach 50 r.p.n.e. Twórcom bardzo ciekawie udało się oddać tamtejsze realia świata, w dużej mierze również wizualnie, co najlepiej potwierdza zdobycie nagród Emmy np. za fryzury (prócz tego aż 11 innych, a w tym Złote Globy i różne Emmy). 

 W ciągu dwóch sezonów serialu obserwujemy dzieje Starożytnego Rzymu od połowy I w.p.n.e., a więc okres bardzo dobrze znany ze szkolnych podręczników. Widz może z bliska obserwować, jak przeplatają się perypetie Marka Antoniusza (życiowa forma Jamesa Purefoya), Juliusza Cezara, Oktawiana Wielkiego i Kleopatry. Są to persony, których nie trzeba nikomu przedstawiać, więc wydaje mi się, że nie potrzeba wielu zachęt. 

Rzym - najlepsze seriale historyczne

Upadek Królestwa (2015- ) - TOP 4 - najlepsze seriale historyczne

Tuż za podium uplasował się stosunkowo świeży serial dystrybuowany przez Netflix. Jak jednak zaznaczałem, miejsca w rankingu są stosunkowo zbliżone, a do podium zabrakło bardzo niewiele. Biorąc jednak pod uwagę to, jak z sezonu na sezon (a są ich już trzy) seans przynosi coraz więcej frajdy, nie zdziwię się, jeśli już po kolejnym dojdzie do pewnego przetasowania w takim zestawieniu. Gołym okiem widać, że twórcy mają jasny pomysł na rozwijanie historii i tego się trzymają. 

Serial skupia się na losach Uhtreda z Bebbanburga i adaptuje w dużej mierze bardzo popularne "Wojny Wikingów" pióra Bernarda Cornwella. Bohater w młodym wieku zostaje porwany przez wikingów, którzy niedługo potem wychowują go i traktują jak członka swojej załogi. Nawet pomimo tego mężczyzna dalej boryka się ze swoistą rozterką - nie wie, czy jest Sasem, czy Wikingiem. Serce bierze jednak górę, a on wybiera stronnictwo, któremu zamierza służyć i dalej... Cóż, dalej jest tylko ciekawiej. 

Upadek Królestwa - najlepsze seriale historyczne

The Crown (2016- ) - TOP 3 - najlepsze seriale historyczne

No i czas na pierwszą trójkę! Na najniższe miejsce podium trafił stosunkowo świeży serial od Netflix, "The Crown", który bardzo szybko okrzyknięty został jedną z najlepszych produkcji historycznych, jakie kiedykolwiek pojawiły się w formie odcinkowej. Od 2016 roku ukazały się trzy sezony (ostatni w 2019) i cała góra przeróżnych nagród, albowiem było ich ponad 20! To wynik wyjątkowo wysoki jak na serial dzisiejszych czasów. 

Historia przedstawiona w serialu to właściwie dzieje najdłużej panującej obecnie władczyni na świecie - królowej Elżbiety II. Jak się więc można łatwo domyślić, odcinki budują nam obraz XX-wiecznej Anglii i wydarzeń tamtego okresu, które wywarły największy wpływ nie tylko na sam wyspiarski kraj, ale także cały świat - pod kątem gospodarczym, społecznym i politycznym. 

The Crown - najlepsze seriale historyczne

Wikingowie (2013-2020) - TOP 2 - najlepsze seriale historyczne

O tej produkcji powiedziano już chyba wszystko. Siedmioletnia przeprawa, w ciągu których wypuszczono sześć pełnych sezonów przygód Wikingów, których imiona kojarzą dziś pewnie nawet osoby, które nie oglądały ani jednego odcinku. Obok tego po prostu nie dało się przejść obojętnie. Dla wielu okazał się to lek na brak "Gry o Tron" i osobiście jestem w stanie doskonale to zrozumieć, albowiem pod wieloma względami stał się on podobnie kultowy i głośny, jak miało to miejsce w przypadku największego dzieła HBO. 

Twórcy przedstawiają nam historię Ragnara Lothbroka, choć trzeba zaznaczyć, że głównie na początku - później poznajemy także jego braci i całą rodzinę (a nawet, można odnieść wrażenie, drzewo genealogiczne). Ciężko jednoznacznie napisać, o czym mówi serial. W pewnym sensie jest to opowieść o rodzinie, bliskości i oddaniu, trochę o podbojach Wikingów, ich rozwoju oraz sile, a także religii i tradycjach. To po prostu obraz jednego z najgłośniejszych plemion w historii. 

Wikingowie - najlepsze seriale historyczne

Kompania Braci (2001) - TOP 1 - najlepsze seriale historyczne

Na ten moment pierwszego miejsca w zestawieniu nie mógł chyba zająć inny serial. Nie mam wątpliwości, że jest to jeden z większych hitów od HBO i jednocześnie wzorowa adaptacja powieści Stephena Ambrose'a pod tym samym tytułem. Kiedyś napisałbym pewnie, że jedynym minusem produkcji jest to, że ma zaledwie jeden sezon - dziś wiem już, że to ogromny plus. Zejść ze sceny niepokonanym to ogromna sztuka, a brak przeciągania historii na siłę okazał się strzałem w dziesiątkę. 

Dramat wojenny przedstawia losy 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA, o których z perspektywy czasu opowiadają jej członkowie, ochotnicy żołnierscy z obozu Toccoa. Kolejne odcinki to obraz największych i często najbardziej przełomowych akcji II Wojny Świata - operacji Overlord, operacji Market Garden itd. Serial doskonale pokazuje to, jak kruche jest życie, oraz że wobec wojny, wszyscy jesteśmy bezbronnymi jednostkami, które tylko wspólnie są w stanie stawić czoła największym przeciwnościom. 

Kompania Braci - najlepsze seriale historyczne

Najlepsze seriale historyczne - podsumowanie

W powyższym zestawieniu zaprezentowane zostały najlepsze seriale historyczne, jakie powstały i cały czas powstają. Większość z nich dostępna jest w Internecie i można je oglądać za pośrednictwem wielu serwisów oferujących abonamentowe usługi wypożyczalni treści wideo (Netflix, HBO Go itd.). Jak zdążyłem wspomnieć, nie wszystkie pokrywają się z historią znaną z podręczników w stu procentach, ale każdy z nich bardzo mocno na niej bazuje i obrazuje doskonałą znajomość realiów ze strony twórców. 

Te najlepsze wart obejrzeć nawet jeśli seriale tego gatunku to nie Wasza bajka. Ranking historycznych produkcji odcinkowych powstał, aby ułatwić Wam ewentualny dobór treści, a wakacje są idealnym okresem, aby się z nimi zapoznać i nadrobić zaległości, które mogły powstać. 

Tagi: najlepsze seriale ranking seriale seriale historyczne