Maciej Zabłocki Maciej Zabłocki 17.07.2020
Nowoczesny router Huawei WiFi AX3 ze wsparciem WiFi 6 – pierwsze wrażenia z użytkowania
2137V

Nowoczesny router Huawei WiFi AX3 ze wsparciem WiFi 6 – pierwsze wrażenia z użytkowania

Do naszej redakcji trafił właśnie router firmy Huawei, który wspiera już najnowsze standardy i rozwiązania sieciowe, tj. WiFi 6 i prędkość teoretyczną aż do 3000 MB/s. Opiszę tutaj pierwsze wrażenia, na gorąco, świeżo po rozpakowaniu, bo ten sprzęt może spokojnie obsłużyć wiele różnych urządzeń w naszym domu, a dodatkowo ma kilka rozwiązań, które mogą się przydać w codziennym użytkowaniu.
 

Kiedy podłączamy domowy internet, zazwyczaj otrzymujemy od technika podstawowy router w ramach oferty dostawcy. W zdecydowanej większości przypadków to najtańsza opcja, dlatego w przyszłości zmagamy się z utraconym sygnałem, problemami z podłączeniem większej liczby urządzeń czy spadkami prędkości internetu po sieci bezprzewodowej. Z pomocą przychodzą bardziej zaawansowane routery, wspierające znacznie więcej technologii, których podłączenie jest zazwyczaj dość proste, a znacznie zwiększa nam komfort użytkowania sieci domowej. 

 Huawei WiFi AX3 ze wsparciem WiFi 6

Jednym z takich sprzętów jest najnowszy Huawei WiFi AX3, który przyjechał do naszej redakcji i który już na pierwszy rzut oka sprawia bardzo dobre wrażenie. Na pudełku widzimy aż cztery wielkie anteny, smukły i nowoczesny wygląd, a całości dopełniają informacje o zawartości – czterordzeniowy procesor, wsparcie dla WiFi 6 czy transmisja wielu strumieni danych jednocześnie. Rokuje to nadzieje na znakomite i niedrogie (ok. 220 zł) rozwiązanie, z powodzeniem zastępujące domowe, podstawowe routery. Spójrzmy na możliwości techniczne tego sprzętu. 

Huawei WiFi AX3 wyposażono w cztery specjalne wzmacniacze – po dwa dla częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Umożliwiają utworzenie sieci „Mesh” dla wielu routerów Huawei oraz obsługę bezprzewodowych, przewodowych i hybrydowych trybów połączeń sieciowych, których zadaniem jest poprawa sygnału w miejscach, gdzie zasięg internetu jest słabszy. Dobrze sprawdzi się to w sklepach, restauracjach, dużych halach czy wielopiętrowych domach. Czterordzeniowy procesor rozpędza się do częstotliwością 1,4 GHz, sam router waży raptem 403g, jest dostępny tylko w białym kolorze i z przodu ma niewielką diodę LED, która informuje o stanie połączenia. W pudełku znajdziemy natomiast, oprócz urządzenia i zasilacza, także kabel Ethernet. 

Czym jest WiFi 6? 

 Huawei WiFi AX3 ze wsparciem WiFi 6

We wszystkich sprzedawanych w ostatnich latach urządzeniach mamy dostęp do standardu WiFi 5, określanego też często protokołem 802.11ac. Router Huawei AX3 wspiera natomiast najnowszą technologię, czyli WiFi 6 (802.11ax), która jest znacznie szybsza i bardziej wydajna. Pozwala na osiągnięcie trzykrotnie wyższych wartości w pojedynczym paśmie (nawet do 1,2 Gbps) oraz podłączenie do 128 urządzeń w jednym momencie (zamiast 32 po WiFi 5). Oferuje też znacznie niższe opóźnienia (nawet trzykrotnie) w sieci bezprzewodowej i zdecydowanie lepszą sprawność energetyczną. Żeby skorzystać z protokołu „ax” musimy oczywiście posiadać odpowiednią kartę sieciową w komputerze lub telefon ze wsparciem tego standardu. Dla przykładu, najnowsze iPhone’y 11/Pro czy droższe telefony wydane w tym roku w pełni zgodne są z WiFi 6. generacji.  

Najnowsze pasmo sprawdzi się także wśród miłośników usług VOD, bo zwiększa przepustowość podczas przesyłu danych w rozdzielczości 4K i wyższych. Powinniśmy dzięki temu odczuć różnicę i doświadczyć znacznie mniejszej liczby spadków jakości podczas oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości na wielu urządzeniach jednocześnie w obrębie jednej sieci WiFi. 

Podłączenie do sieci

Konfiguracja jest bardzo prosta, powiązana z aplikacją Huawei o nazwie „Huawei AI Life” (prostotę podłączenia zapewnia natomiast Huawei Share). Wystarczy podpiąć zasilanie, by aplikacja wykryła sprzęt i przeszła do ustawień sieci. Router jest przystosowany do połączeń typu ADSL (takich jak np. Neostrada) – może też posłużyć za wzmacniacz sygnału poprzez typ połączenia „bridge” jeśli korzystamy z dostawców typu Vectra czy UPC.
 
 Huawei WiFi AX3 ze wsparciem WiFi 6

Połączenie wykrywane jest natychmiast, router momentalnie rozpoczyna pracę i pozwala na dostęp do internetu. Posiadacze smartfonów z Androidem z funkcją NFC mogą zbliżyć telefon do brzegu urządzenia, by automatycznie uzyskać hasło do sieci, co jest wygodną i z pewnością przydatną funkcją. Samych ustawień jest bardzo dużo – od podstawowych zabezpieczeń (firewall) przez diagnostykę połączenia aż po ustawienia prędkości połączenia dla gości, liczby dopuszczalnych urządzeń czy nawet wyłączenia sieci WiFi w określonych godzinach – np. na noc. 
Korzystam z tego urządzenia w dwupiętrowym domu rodzinnym, gdzie główny modem stoi w sypialni na pierwszym piętrze.

Przy podstawowym urządzeniu dostarczanym przez operatora, zasięg mojej sieci w salonie na parterze (po drugiej stronie budynku) był bardzo słaby. Huawei WiFi AX3 oferuje kilka zakresów mocy sygnału. Jednym z nich jest tryb nazwany „ściana”. To najbardziej „prądożerne” ustawienie, ale znacząco poprawia jakość połączenia w znacznie oddalonych miejscach, pracując wtedy z pełną mocą swoich czterech anten. Efekt jest dość spektakularny, bo z jednej kreski po WiFi nagle dostałem cztery, czasem nawet pięć, co znacząco poprawiło sygnał i komfort korzystania z laptopów czy SmartTV w telewizorze. A przecież te dwa routery stoją w tym samym miejscu. Znakomicie. Pozostałe dwa tryby działania to standard (też mocny, ale wykorzystujący mniej prądu, bo regulujący dostęp do najwyższej przepustowości) oraz uśpienie, które pomaga przy zaplanowaniu wyłączenia dostępu do sieci, np. na czas wakacji czy snu celem oszczędzania energii. 

 Huawei WiFi AX3 ze wsparciem WiFi 6

Router działa w oparciu o system operacyjny „Harmony OS” i został wyposażony w niezbędne zabezpieczenia. Ponieważ nie mam w domu rodzinnym dostępu do zbyt szybkiej sieci (przekracza 200 MB/s), nie mogę sprawdzić jeszcze maksymalnego potencjału tego sprzętu, ale są to spisywane na gorąco pierwsze wrażenia. Już teraz mogę natomiast określić jakość sygnału, która jest dalece wyższa od „podstawowego” routera od dostawcy. Internet nie traci zasięgu, a dostęp do niego mam nawet w piwnicy. Wcześniej bez wzmacniacza sygnału mogłem jedynie pomarzyć o jakiejkolwiek pracy w tym miejscu, a taki wzmacniacz też pozostawał jedynie półśrodkiem bo prędkość po nim ślimaczyła się w żółwim tempie. 

Pierwsze wrażenie? Świetne – zobaczymy, jak będzie dalej

Huawei AX3 pozwala mi natomiast bez przeszkód pracować z laptopem w dowolnym punkcie mojego domu, nawet w ogrodzie na zewnątrz. Podłączenie PS4 do telewizora w salonie skutkowało dotychczas prędkością internetu na poziomie maksymalnie 40 MB/s. Po podłączeniu Huawei AX3 jest prawie czterokrotnie szybciej, co uważam za gigantyczny przeskok. Nie muszę chyba dodawać, że ping też kilkukrotnie się zmniejszył. Na ten moment uważam, że za te pieniądze omawiany tutaj router jest doskonałą alternatywą dla „podstawowych” rozwiązań oferowanych przez dostawców, a dzięki wsparciu dla najnowszych standardów i obsłudze wielu urządzeń jednocześnie może być z powodzeniem rozpatrywany nie tylko w domach, ale też punktach usługowych, magazynach czy sklepach. Niebawem wrócimy do was z pełnym testem i konkretnymi wnioskami. 
 

Tagi: Huawei WiFi AX3 pierwsze wrażenia test