Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 20.05.2020
10 najlepszych gier z motywami włoskiej mafii
3163V

10 najlepszych gier z motywami włoskiej mafii

Gier nastawionych na porachunki mafijne jest bardzo dużo, ale tylko garstka z nich stoi na wysokim poziomie. Poniższe zestawienie przedstawi dziesięć tytułów o rzeczonej tematyce, którymi w szczególności warto się zainteresować.

Będąc młodymi osobami często braliśmy udział w zabawach polegających na zaciętych bójkach pomiędzy dwoma drużynami - jedni wcielali się w groźnych mafiozów, a drudzy w stróżów prawa, mających za zadanie powstrzymać bandytów. Teraz, będąc już starszym, ponownie możemy wskoczyć w buty chuligana za pomocą gier video, które posiadają np. motywy włoskiej mafii. Tradycyjnie wybrałem dziesięć, według mnie, najlepszych gier o rzeczonej tematyce. Przedstawiam je poniżej.

Scarface: The World is Yours

Scarface: The World is Yours zdominowało w 2006 roku konkurencję. Niezbyt funkcjonujące obecnie studio Radical Entertainment wykonało kawał świetnej roboty, dostarczając w ręce graczy produkcję z przysłowiowym jajem - brutalności, a co za tym idzie, przelewania hektolitrów krwi, nie zabrakło. Fabuła tytułu, oparta na filmie „Scarface: Człowiek z blizną”, przedstawia zmagania Tony'ego Montany w alternatywnej wersji wydarzeń, bowiem w scenariuszu filmowego reżysera rzeczony bohater ginie, a w Scarface: The World is Yours uchodzi z życiem. 

Grand Theft Auto: Vice City

Podczas zabawy w GTA: Vice City udajemy się do tytułowego miasta (wzorowanego na Miami), aby przejąć kontrolę nad włoskim gangsterem Tommym Vercettim, którego zadaniem jest postawienie do pionu szajek robiących szum na ulicach Vice City. Jak to już bywa w kultowej serii Rockstar Games, nie zabrakło tematu narkotyków, dzięki którym mamy się obłowić. Aby osiągnąć swój cel wykonujemy przeróżne misje, a także aktywności poboczne, podczas których skorzystamy z bogatego arsenału broni - rozgrywkę zaczniemy od zwykłej pałki, a skończymy z mocarnymi karabinami maszynowymi w ekwipunku. 

L.A. Noire

L.A. Noire to druga i nie ostatnia gra Rockstar Games w tym zestawieniu. Owa produkcja została bardzo ciepło przyjęta przez odbiorców przede wszystkim za sprawą świetnych mechanik, takich jak zbieranie poszlak rzucających światło na śledztwo, czy śledzenie zachowania przesłuchiwanego - jeśli był poddenerwowany, łatwo mogliśmy się domyślić, że ukrywa coś, o czym nie chce nam powiedzieć. Pikanterii dodawał fakt, że nie zawsze udawało się rozgryźć wyraz twarzy NPC-a, co powodowało, że musieliśmy zaufać swojemu instynktowi. L.A. Noire przedstawia historię weterana wojennego, Cole'a Phelpsa, pnącego się po szczeblach detektywistycznej kariery - agent, wraz ze swoimi współpracownikami, próbuje odkryć tożsamość mordercy, który obrał sobie za cel kobiety mieszkające w Los Angeles.

Max Payne

Za Max Payne'a odpowiadało fińskie studio Remedy Entertainment, które możecie kojarzyć przede wszystkim ze świetnego Alana Wake'a, opowiadającego o szalonych przygodach tytułowego pisarza, czy także Control, w którym, główna bohaterka staje się szefową skrywającego wiele tajemnic biura. Otoczka fabularna wyżej wymienionej w zestawieniu gry toczy się wokół tytułowego bohatera, który prowadzi na własną rękę śledztwo mające zaprowadzić go do zabójców jego żony i córki. Żądny zemsty Nowojorczyk eliminuje każdego, kto wejdzie mu w drogę. Warto zaznaczyć, że Remedy wprowadziło do świata gamingu sporą nowość za sprawą Max Payne'a - mowa tutaj o spowolnieniu czasu, które zostało nazwane jako „bullet time”. Zostało ono wdrożone do wielu obecnych gier, a na myśl przychodzi mi np. Red Dead Redemption 2 czy także GTA 5.

Ojciec Chrzestny

W Ojcu Chrzestnym (znanym także jako The Godfather) wcielamy się w młodego opryszczka, którego w swoje szeregi przyjmuje mafijna rodzinka zamieszkująca Stany Zjednoczone. Stworzony przez nas bohater jest wysyłany na tereny, które należą do jednych z pięciu mafii, a każdy wykonany cel przybliża nas do najważniejszych osób w hierarchii. W wolnym czasie od osi fabularnej możemy terroryzować mieszkańców zamieszkujących Nowy Jork czy również wykonywać aktywności poboczne, takie jak odwożenie członków rodziny w dane miejsce. 

The Getaway

The Getaway to jeden z najbardziej rozpoznawalnych „eksów” na konsolę PlayStation 2. Był to najambitniejszy, a zarazem ostatni projekt brytyjskiego studia Team Soho, które zaraz po premierze zostało zamknięte. Wątek główny rzeczonego tytułu opowiada interesującą historię trzech postaci, z czego dwóch jest grywalnych. Pierwszym z nich jest gangster Mark Hammond, który po wyjściu z więzienia znajduje martwą żonę i wskazówki od mordercy dotyczące jego syna. Drugim z nich jest natomiast detektyw, Frank Carter, który został zawieszony w czynnościach zawodowych. Trzecią, ważną dla historii postacią jest (niegrywalny) lokalny mafiozo - Charlie Jolson. Ich wątki często się krzyżują, a ich obserwowanie z różnych perspektyw dodaje pikanterii do rozgrywki. Same zadania główne sprowadzają się natomiast najczęściej do dotarcia do danej lokacji, a następnie strzelania. 

Mafia: The City of Lost Heaven

Podczas zabawy w Mafia: The City of Lost Heaven wskakujemy w buty Thomasa Angelo, szerzej znanego jako Tommy, taksówkarza robiącego kursy w fikcyjnym, tytułowym mieście (wzorowanym na Chicago). Główny bohater, wożąc klientów do niebezpiecznych dzielnic rzeczonego miasta, zaczyna poznawać przestępczy świat - przełomową sytuacją jest spotkanie ze zbirami Dona Morello, mafiozy rządzącego wschodnią częścią Lost Heaven, które skutkuje zapoznaniem się z innymi wpływowymi gangsterami zamieszkującymi ową lokację.

Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Max Payne 2: The Fall of Max Payne jest pełnoprawnym sequelem wyżej wymienionego Max Payne'a - jego akcja rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach poznanych w pierwszej odsłonie marki. Podobnie, jak w poprzedniej odsłonie, kolejny raz główną rolę odegra strzelanie połączone z interesującą fabułą, która w dalszym ciągu obraca się wokół żony i córki zaginionego bohatera.

Ojciec Chrzestny 2

Akcja owej gry, podobnie jak jej poprzedniczki, rozgrywa się w przepełnionym mafijnymi porachunkami Nowym Jorku. Miastem nadal rządzi Michael Corleone, do którego, po ciężkich przeżyciach, przyłącza się Dominic, główny bohater The Godfather 2. Twórcy oddali do dyspozycji graczowi aż trzy miasta - oprócz tego wyżej wspomnianego, możemy trafić także do Miami i Hawany, w których czeka na nas wiele atrakcji i zadań mających na celu pokazanie, że nie cofniemy się przed niczym, a karabin nie jest dla nas żadną nowością.

Mafia 2

Grzechem byłoby nieumieszczenie tutaj Mafii 2 od czeskiego studia wchodzącego w skład firmy 2K Games. W rzeczonej pozycji wcielamy się w Vito Scalettę, żołnierza, który brał udział w II wojnie światowej. Podczas starć z wrogimi wojskami został ranny i przetransportowany do domu - jego przyjaciel, Joe Barbaro, załatwił mu fałszywe dokumenty, aby nie musiał wracać na front. Po wyzdrowieniu Sycylijczyk został zmuszony spłacić kosztowne długi swojego ojca, co spowodowało zamieszanie się w porachunki mafijne, które, na papierze, miały dać mu łatwą gotówkę. Vito poznał m.in. rodzinę Vinci, Falcone czy także Clemente, które, bez rozlewu krwi, nie miały zamiar oddać swojemu wrogowi Empire Bay. Mafia 2 może pochwalić się przede wszystkim wyjątkowym klimatem wylewającym się z ekranu, którego mogą pozazdrościć inne gangsterskie produkcje. 

Tagi: gangsterskie gry mafia