Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 28.03.2020
10 najlepiej sprzedających się gier na Nintendo Switch
2520V

10 najlepiej sprzedających się gier na Nintendo Switch

Switch cieszy się niesamowitą popularnością na świecie (szczególnie w USA i Japonii) – globalnie rozeszło się już ponad 52 mln sztuk tego hardware’u. Zainteresowanie jest tak wielkie, że obecnie Nintendo ma problem z zaspokojeniem zapotrzebowania na towar w sklepach.

Oczywiście dzieje się to w pewnym stopniu na skutek pandemii koronawirusa - fabryki przez kilka tygodni były zamknięte w Chinach (sytuacja wróciła już jednak do normy w Państwie Środka). To może tłumaczyć obecne niedobory Switchów na rynku. Nawet gdybyśmy nie mieli jednak do czynienia z pandemią, okazałoby się pewnie, że w niektórych sklepach brakuje konsol Nintendo. To po prostu obecnie tak gorący i pożądany przez konsumentów towar. Taki stan przekłada się oczywiście na wyniki sprzedaży gier na Switch - niektóre pozycje rozeszły się już nawet w wyższych nakładach niż absolutne bestellery z PS4!

1. Mario Kart 8 Deluxe - 22,96 mln kopii

Hit z Wii U wrócił w ulepszonej, upiększonej i wzbogaconej formie na Switch. I święci tu jeszcze większe triumfy, niż w 2014 roku. Nintendo stworzyło cudownie grywalne i rajcowne wyścigi, w które może zagrać osoba w każdym wieku. Nawet starzy wyjadacze, wychowani np. na Gran Turismo, znajdą tu coś dla siebie, jeśli przymkną oko na umowny i arcade'owy model jazdy.

Ogromną sprzedaż Mario Kart 8 Deluxe trzeba po części tłumaczyć dołączanie rzeczonej produkcji do zestawów z konsolą. To zdecydowanie najczęściej oferowany "bundle" w historii Switch i to oczywiście przekłada się na wyniki sprzedaży tych wyścigów.

2. Super Smash Bros. Ultimate - 17,68 mln kopii 

Bijatyka marzeń? Dla wielu Super Smash Bros. Ultimate jest bliskie tego miana. Gra stworzona przez studio Sora Ltd. oraz Bandai Namco Studios okazała się bezpretensjonalna, radosna i pozbawiona zadęcia, znanego z wielu innych mordoklepek. Do tego to tytuł zapewniający masę frajdy z multiplayerowej zabawy - nawet dla 8 graczy. Nie dziwi zatem niesamowity wynik sprzedaży - prawie 18 mln sztuk (więcej niż największy bestseller z PS4!).

3. Super Mario Odyssey - 16,59 mln kopii

Pięknie to wyszło - prawie tak dobrze jak Breath of the Wild. Odyssey to jedna z najwspanialszych platformówek wszech czasów i nie dziwi fakt, że posiadacze Switchów wykupują ten tytuł jak świeże bułeczki. Zapewne za parę lat będziemy mówić o przekroczeniu granicy 20 mln kopii w przypadku Super Mario Odyssey.

4. The Legend of Zelda: Breath of the Wild - 16,34 mln kopii

Jeśli miałbym wybrać jednego must-have'a, którego powinien mieć każdy posiadacz Switcha, to wskazałbym właśnie Breath of the Wild. Fenomenalny game design, ciekawe pomysły gameplayowe, ogromny świat i wspaniałe wykonanie dźwiękowe. To jedna z tych gier, przy których warto myśleć o ocenie 10/10.

5. Pokemon Sword and Shield - 16,06 mln kopii

Przed premierą nowych poksów dochodziło do wielu kontrowersji. Fani burzyli się przykładowo, że w grze wykorzystano masę istniejących już modeli 3D potworków. Z kolei po premierze gry na jaw wyszły spore problemy techniczne z areną sieciową gry. Mimo wszystko Pokemon Sword and Shield okazało się porządną produkcją - nie rewelacyjną, ale całkiem solidną. W tym przypadku jednak ogromną sprzedaż trzeba chyba tłumaczyć ogromnym sentymentem fanów do marki Pokemon. Szczególnie, że fani byli od dawna spragnienie nowości.

6. Pokemon: Let's Go Pikachu!/Let's Go, Eeevee! - 11,76 mln kopii

W zasadzie można tu powtórzyć słowa, które napisałem przy Sword/Shield - ogromną sprzedaż Pokemon Let's Go napędził ogromny sentyment milionów fanów do poksów. Duże znaczenie miało też połączenie gry z niesamowicie popularnym, smartfonowym Pokemon Go. Nie oszukujmy się jednak - nie mamy tu do czynienia z produkcją najwyższych lotów (średnia ocen od dziennikarzy to 7,9/10, ale fani oceniają tytuł zdecydowanie niżej, na 6,1/10).

7. Splatoon 2 - 9,81 mln kopii

Cóż to za znakomita i bezpretensjonalna strzelanka! Nintendo pokazało, jak oryginalna i miodna może być zabawa w strzelankach TPP, które nie kopiują Fortnite i oklepanego już schematu Battle Royale. W Splatoon 2 deweloperzy jeszcze udoskonalili swoje dzieło, wzbogacając znacznie dostępną zawartość i ulepszając grafikę. Być może szkoda tylko, że dosyć cukierkowa i karykaturalna grafika powoduje, że sporo graczy nie docenia lub unika tej strzelanki. To błąd - to jedna z najfajniejszych gier tego typu na konsolach obecnej generacji.

8. Super Mario Party - 9,12 mln kopii

Super Mario Party trudno porównywać z tak znakomitymi hitami jak Splatoon 2 czy Breath of the Wild. To raczej przeciętna produkcja. Skąd zatem wzięła się tak imponująca sprzedaż, na poziomie ponad 9 mln kopii? Odpowiedź jest prosta - gra jest oferowana w pakiecie z Joy-Conami. Szczególnie dużo takich "bundli" sprzedało się w USA.  W istocie takie pakiety z kontrolerami są nadal dostępne na rynku.

9. New Super Mario Bros. U Deluxe - 5,86 mln kopii

Temu wzbogaconemu hitowi z Wii U, wydanemu w pierwotnej wersji w 2012 roku, nie udało się wykręcić tak niesamowitych wyników, jak Mario Kart 8 Deluxe. Mimo wszystko uzyskany przez grę rezultat (prawie 6 mln kopii) jest i tak bardzo imponujący. Spora w tym zasługa pakietów New Super Mario Bros z konsolami. 

10. Luigi's Mansion 3 - 5,37 mln kopii

W tym przypadku aż żal, że Luigi's Mansion 3 nie znajduje się wyżej w rankingu bestsellerów. To naprawdę zaskakująco dobra gra - chyba jedna z bardziej niedocenianych produkcji Nintendo z ostatnich lat. Luigi's Mansion 3 udało się uzyskać sprzedaż na poziomie prawie 5,5 mln sztuk. Być może sprzedaż gry jeszcze wystrzeli po tym jak Nintendo wyda w końcu obiecane wzbogacenie trybu multiplayer, m.in. z nowymi minigierkami. Ma to nastąpić w okolicach kwietnia 2020 roku. Druga część pakietu zostanie wydana do końca lipca.

Tagi: bestsellery mario switch zelda