Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 21.03.2020
10 gier z najwyższą sprzedażą na PS4
9519V

10 gier z najwyższą sprzedażą na PS4

Choć wszyscy myślą już o PlayStation 5, to obecna na rynku konsola Sony nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa (w końcu czekamy cały czas np. na The Last of Us II). PS4 nadal otrzymuje bardzo mocne gry a software wydawany na tej konsoli generuje ogromną sprzedaż na całym świecie.

Wystarczy przypomnieć, że już przynajmniej 8 gier, które zostały wydane na PS4, przekroczyło granicę sprzedaży 5 mln sztuk. Poniżej znajdziecie listę takich bestsellerów, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać.

Czemu w poniższej liście zabrakło najpopularniejszej gry świata, czyli Minecrafta (180 mln sprzedanych kopii) oraz Grand Theft Auto V (120 mln kopii)? Wspomniane gry pojawiły się na rynku jeszcze na poprzedniej generacji sprzętu i dorobiły się tylko później konwersji na PS4. Uznałem zatem, że umieszczanie tych produkcji funkcjonujących na rynku od 2011 (Minecraft) i 2013 roku (GTA 5) byłoby niesprawiedliwe.

W liście zawarto tylko gry, które pojawiły się na PS4 w swoim pierwotnym wydaniu (a więc nie remastery takie jak np. The Last of Us).

1. Uncharted 4: Kres Złodzieja - 16 mln sztuk

Jedno trzeba powiedzieć na temat konsoli Sony - ten sprzęt potwierdza, że nadal opłaca się tworzyć i wydawać exclusive'y. I to bardzo się opłaca! Uncharted 4 to jedna z najpopularniejszych gier ostatniej dekady, która wygenerowała sprzedaż na poziomie aż 16 milionów sztuk. Spora w tym zasługa zestawów bundle, w których dołączano Uncharted 4 do PS4. Przede wszystkim jednak to ogromny triumf Naughty Dog, które stworzyło naprawdę piękne zakończenie dla całej sagi przygód Nathana Drake'a. Zdecydowanie warto zagrać w tę wspaniałą przygodę.

2. Red Dead Redemption 2 - ok. 14 mln sztuk w wersji na PS4

Westernowe magnum opus Rockstar Games nie rozchodzi się tak dobrze jak GTA 5, ale to nadal ogromny komercyjny sukces. Oczywiście gra debiutowała również na Xbox One, ale nawet zakładając, że na PS4 przypadło 50% sprzedanego nakładu (zwykle w przypadku multiplatformowych produkcji jest to więcej - często 60-70%), otrzymujemy oszałamiający wynik, w okolicach 14 mln sprzedanych sztuk tylko na konsoli Sony. To nie powinno dziwić - Red Dead Redemption 2 zdecydowanie nie jest przereklamowane i nie bazuje tylko na pięknej grafice. To pozycja, która zachwyca również wzruszającą fabułą, niesamowitymi lokacjami i świetnie przemyślanym gameplayem, z którego z łatwością można wycisnąć ponad 100 godzin w samym trybie singleplayer. To jedna z najwspanialszych gier ostatniej dekady.

3. Marvel's Spider-Man - 13,2 mln sztuk

Kolejny exclusive na liście i ogromny sukces, którego nie spodziewało się chyba nawet Insomniac Games, które przyznało w wywiadach, że było oszołomione niesamowicie wysoką sprzedażą. Czasy, gdy gry z superbohaterami kojarzyły się z tandetą i kiczem na szczęście już dawno odeszły do lamusa. Marvel's Spider-Man to jedna z mocniejszych pozycji dostępnych na konsoli Sony. Warto dać jej szansę, nawet jeśli jesteście na bakier z komiksowymi herosami. Gameplay jest tu na tyle porządny a środowisko tak ciekawe, że przy grze świetnie zabawią się nawet przeciwnicy postaci ubranych w trykot.

4. God of War - 10 mln sztuk

Ależ to dobrze wyszło SIE Santa Monica Studio. Nowy God of War nie tylko wygląda niesamowicie dobrze (przy okazji polecam odpalić grę na telewizorze z dobrym HDR - to chyba najlepiej wykonany efekt tego typu, dostępny w grach na PS4), ale też oferuje zaskakująco głęboką fabułę i rozgrywkę. Poprzednie odsłony God of War przypominały trochę odmóżdżone slashery, zapewniającą narrację na poziomie przeciętnego filmu akcji klasy B. Gra z 2018 roku znacząco się jednak podciągnęła w tych aspektach, serwując nam naprawdę fascynujący scenariusz z nową, bardzo ciekawą postacią w serii. Absolutny must-have na PS4, który z pewnością część swego komercyjnego sukcesu zawdzięcza dołączaniu go do zestawów z PS4.

5. Horizon: Zero Dawn - 10 mln sztuk

Fabularnie gra Guerrilla Games okazała się pewnym rozczarowaniem. Do pewnych aspektów rozgrywki też można by się przyczepić. Natomiast pod względem wizualnym Horizon: Zero Dawn to zdecydowanie 1 liga. To też przełożyło się na wysoką sprzedaż. To i fakt, że Horizon był bardzo często dołączany do zestawów z PlayStation 4, co z pewnością znacząco wywindowało ostateczny wynik sprzedaży gry.

6. Wiedźmin 3: Dziki Gon - ok. 10 mln sztuk w wersji na PS4

CD Projekt chwalił się w zeszłym roku (jeszcze przed premierą na Switch), że na całym świecie rozeszło się już ponad 20 mln sztuk Wiedźmina 3. Przyjmując ostrożnie, że 50% z tego nakładu przypadło na PS4 (zapewne były to w rzeczywistości 60% lub więcej), otrzymujemy i tak oszałamiający wynik - aż 10 mln sprzedanych kopii gry tylko na konsoli Sony. Polska gra cieszy się ogromną popularnością nie bez przyczyny. To tytuł, który zadziwił świat niesamowicie wykonanymi misjami pobocznymi, głęboką i dojrzałą fabułą (fenomenalnie zrealizowany quest z Krwawym Baronem) oraz cudowną muzyką. To bez cienia wątpliwości jedna z najlepszych gier RPG ostatniej dekady.

7. Gran Turismo Sport - 8 mln sztuk

Mogę się zgodzić z krytyką Gran Turismo Sport w dniu premiery, ale obecnie? To po wielu znakomitych darmowych aktualizacjach to znacznie lepsza, bogatsza produkcja, niż w 2017 roku. Nie dziwi fakt, że cały czas bawią się przy niej setki tysięcy osób z całego świata. Dzięki dołączaniu Gran Turismo Sport do "bundli" z konsolą i licznym promocjom, tytuł dobił też do imponującego wyniku sprzedaży.

8. Monster Hunter World - ok. 7 mln sztuk w wersji na PS4

Całkowita sprzedaż Monster Hunter World to obecnie ponad 15 mln sztuk. Niestety Capcom nie podał ile z tego wyniku przypada na PS4. Na potrzeby rankingu założyłem, że to 50% podanej wartości (w rzeczywistości jest to pewnie wyższy procent). Daje nam to bardzo imponującą wartość - ponad 7 mln sprzedanych kopii Monster Hunter World tylko na PS4. Nie ma się co dziwić - to bardzo porządna produkcja, zapewniająca ogrom dobrej zabawy. W szczególności Capcomowi udało się też rozszerzenie Iceborne, które rozeszło się już w ponad 5 mln kopii.

9. Final Fantasy XV - ok. 4,45 mln w wersji na PS4

Globalnie na wszystkich platformach Final Fantasy XV rozeszło się już w nakładzie ok. 9 mln kopii. Przyjmując założenie, że połowa z tej liczby przypadła na posiadaczy PS4, otrzymujemy ok. 4,5 mln kopii. Imponująca liczba. I pocieszająca, bo przy niezwykle długim okresie powstawania FFXV, istniało już ryzyko, że Square Enix nie będzie chciało znów zaangażować się w równie ambitny projekt roleplayowy. Na szczęście wygląda na to, że wydawca jest usatysfakcjonowany z uzyskanego rezultatu finansowego. Pozostaje więc wyczekiwać zapowiedzi kolejnego "Fajnala" (jak tylko Square Enix skończy robotę nad kolejnymi epizodami FFVII Remake, co pewnie stanie się w okolicach 2034 roku ;).

10. Detroit: Become Human - 3,2 mln sztuk

Detroit z pewnością daleko do ideału, ale mocna kampania reklamowa i ciekawe demo zdecydowanie zrobiły tu swoje. Gra dostępna przez prawie 1,5 roku wyłącznie na PS4 sprzedała się na konsoli Sony w bardzo wysokim nakładzie (jak na poniesiony budżet) ponad 3 mln kopii.

Tagi: ps4 top 10