redakcja PPE redakcja PPE 25.01.2020
One Punch Man: A Hero Nobody Knows (PS4, Xbox One, PC). Premiera, cena, informacje o grze
412V

One Punch Man: A Hero Nobody Knows (PS4, Xbox One, PC). Premiera, cena, informacje o grze

W dobie niezwykłej popularności nurtu superbohaterskiego w światowej popkulturze “One Punch Man” wyróżnia się oryginalnością - bohater tego komiksu/mangi/anime, Saitama potrafi jednym ciosem powalać łotrów zagrażających światu, co w końcu doprowadza do tego, że traci on smak życia. One Punch Man: A Hero Nobody Knows to z kolei pierwsza gra na podstawie tej marki stworzona z myślą o komputerach i konsolach. Przed jej twórcami niełatwe wyzwanie: oddać specyfikę serii w grze video. Jak jednak sami deklarują, nie zamierzają oni przed nim uciekać.

Premiera 

One Punch Man: A Hero Nobody Knows odbędzie się w Europie 28 lutego 2020 roku. Tytuł ukaże się na komputerach oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Cena

Gra będzie dostępna w dwóch edycjach - standardowej i Deluxe:

Edycja standardowa - 289,00 zł (PS Store); 289,00 zł (Microsoft Store); 199,00 zł (Steam)

Edycja Deluxe - 349,00 zł (PS Store); 349,00 zł (Microsoft Store); 259,00 zł (Steam)

Edycja Deluxe zawiera:

 • Character Pass (Karnet Sezonowy)
 • Terrible Tornado (piżama)
 • Strój Genosa (tryb uzbrojony)
 • Strój Speed-o'
 • Sound Sonic
 • Hellish Blizzard (futro)

Osoby, które złożą przedpremierowe zamówienie na dowolną z ww. edycji, otrzymają dodatkowo w prezencie:

 • Wczesny dostęp do gry jako Saitama (wersja ze snu)
 • Strój Saitamy (czarny garnitur)
 • Strój Saitamy (koszula)
 • Część avatara – maska Saitamy

Polonizacja

Gra nie będzie dostępna w polskiej wersji językowej.

Fabuła i założenia

Produkcja Spike Chunsoft/Bandai Namco powstała na podstawie popularnego sieciowego komiksu “One Punch Man” (który później doczekał się też równie popularnej mangi, za którą odpowiadał Yusuke Murata, i serialu anime) autorstwa japońskiego autora o pseudonimie ONE. A Hero Nobody Knows jest pierwszą grą na tej licencji wydaną na komputerach i konsolach.

Akcja rozgrywa się w świecie terroryzowanym przez zakapiorów wszelkiej maści. By dać im odpór, rząd tworzy Hero Association, organizację zrzeszającą superbohaterów. Panuje w niej ścisła hierarchia: od klasy C do klasy S. Główny bohater Saitama, superbohater z miasta o nazwie City-Z, nie należy jednak do tego stowarzyszenia. Obijaniem facjat czarnych charakterów zajmuje się dla rozrywki, gdy ma na to ochotę. 

Saitama jest też przy okazji wyjątkowo potężnym wojownikiem, który po długotrwałym i intensywnym treningu przekroczył wszelkie ograniczenia i swoich rywali pokonuje jednym ciosem. Mimo to ta sytuacja to dla niego niemałe źródło frustracji - gigantyczna przewaga, jaką ma nad innymi, sprawia, że walka nie daje mu żadnej przyjemności.

Rozgrywka

Jeśli chodzi o rozgrywkę, One Punch Man: A Hero Nobody Knows to trójwymiarowa bijatyka w konwencji arena fightera charakterystycznej dla innych tytułów na podstawie anime wydawanych przez Bandai Namco.

W grze znajdziemy co najmniej ponad dwadzieścia grywalnych postaci (dokładna liczba nie jest jeszcze znana; co więcej, po premierze jako DLC zostaną dodane kolejne) znanych z mangi i anime (zarówno te reprezentująca jasną i ciemną stronę mocy), które różnią się między sobą umiejętnościami. Są wśród nich między innymi Saitama, Dream Saitama (Saitama w piżamie o znacznie ograniczonej sile), Genos, Tatsumaki, Bang/Silver Fang, Fubuki, Metal Knight, Deep Sea King, Carnage Kabuto czy Speed-o'-Sound Sonic. W starciach uczestniczy sześć postaci - po trzy na zespół. Pomiędzy podopiecznymi można się oczywiście przełączać.

Jak powiedział producent gry Yasuhiro Yahata w wywiadzie udzielonym japońskiemu serwisowi Dengeki Online, celem kierowanego przez niego zespołu nie było stworzenie gry, która miałaby być ogrywana na zawodach esportowych, tylko czegoś, co oddawałoby ducha materiału źródłowego - jego humor, widowiskowość i prawa panujące w uniwersum.

Najjaskrawszym tego przykładem jest postać wspomnianego Saitamy. Podczas rozgrywki, tak jak w komiksach i anime, potrafi on powalić każdego przeciwnika jednym uderzeniem i jest odporny na ciosy. Jeśli go wybierzemy do drużyny, nie będzie on jednak dostępny do naszej dyspozycji od samego początku. Zamiast tego pojawi się na polu walki dopiero po upływie pewnego czasu, o czym informuje specjalny licznik, i dopóki do tego nie dojdzie, pozostała dwójka będzie musiała sobie jakoś poradzić sama. Czas do przybycia Saitamy można też skrócić, jeśli zaczniemy umiejętnie korzystać z niektórych technik i zdolności.

Poza samą bitką A Hero Nobody Knows oferuje także tryb fabularny, który przypomina trochę gry RPG. Pozwala nam on stworzyć własnego superbohatera i zadecydować zarówno o jego wyglądzie, jak i umiejętnościach/mocach. Avatar następnie pnie się po kolejnych szczeblach hierarchii Hero Association, wykonując rozmaite misje mogące polegać np. na walce z czarnymi charakterami czy ratowaniu świata przed uderzeniem asteroidy. W przerwie zaś między wykonywaniem kolejnych zadań mamy możliwość wchodzenia w interakcje z innymi postaciami oraz eksplorowania otoczenia.

Twórcy twierdzili, że chcieli, aby tryb singlowy pozwalał poczuć się graczom jak superbohater w uniwersum "One Punch Man". Wspomniany wyżej Yahata zapytany w związku z tym przez dziennikarza serwisu Dengeki, czy będzie można np. przystąpić do grupy Fubuki, nie odpowiedział wprost (nie chcąc ujawniać zbyt wielu informacji), lecz dał dość jasno do zrozumienia, że da się to zrobić.

Wymagania sprzętowe

Minimalne:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i5-2550
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 570
 • DirectX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 8 GB dostępnej przestrzeni

Rekomendowane:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i5-7400
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 680
 • DirectX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 8 GB dostępnej przestrzeni

Video

​​​​​​

Tagi: Bandai Namco One Punch Man: A Hero Nobody Knows Spike Chunsoft