redakcja PPE redakcja PPE 04.01.2020
Wasteland 3 (PS4, Xbox One, PC). Premiera, cena, informacje o grze
1193V

Wasteland 3 (PS4, Xbox One, PC). Premiera, cena, informacje o grze

Wasteland 3 może nie być najdroższą grą pod słońcem, ale jej relatywnie skromny budżet nie ogranicza bynajmniej ambicji twórców ze studia inXile. I choć poprzednia część serii została przyjęta ciepło, studio Briana Fargo, wsparte przez Microsoft, liczy, że tym razem uda się osiągnąć więcej.

Premiera

Premiera Wasteland 3 odbędzie się 19 maja 2020 roku. Gra ukaże się na komputerach (systemy Windows, macOS, Linux) oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Cena

Edycja standardowa - 249,00 zł (PS Store); 249,99 zł (Microsoft Store); 249,99 zł (Steam)

Dodatkowo osoby, które zamówią grę przed premierą, otrzymają w prezencie:

 • Kapelusz i okulary generała strażników
 • Wypolerowaną odznakę strażnika
 • Broń ze śnieżnym kamuflażem

Polonizacja

Gra będzie dostępna w polskiej wersji językowej (napisy).

Historia produkcji

Produkcja Wasteland 3 została sfinansowana na serwisie crowdfundingowym Fig, gdzie studio inXile Entertainment, czyli developer gry, zebrało łącznie ponad 3 miliony dolarów.

Dodatkowe finansowanie projektu zapewnił Microsoft, który wykupił inXile w 2018 roku. Doprowadziło to do przełożenia terminu premiery, lecz jednocześnie pozwoliło, jak mówił Brian Fargo, czyli szef zespołu, znacząco poprawić jakość gry. Dłuższy czas produkcji, mówił Fargo, może się w efekcie przełożyć na 10 punktów więcej w serwisie Metacritic.

Fabuła

Wasteland 3 jest bezpośrednią kontynuacją części drugiej. Po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniku strażnicy zostają pozbawieni bazy. Z odsieczą przybywa im jednak samozwańczy tzw. patriarcha Colorado, de facto przywódca tego regionu, który oferuje na pozór niezwykle atrakcyjny deal: strażnicy pomogą mu utrzymać władzę, co wymagać będzie rozprawienia się lokalnymi wichrzycielami, a on w zamian udzieli im po osiągnięciu celu wszelkiej możliwej pomocy.

Zadanie jednak już na początkowych etapach napotyka trudności. Team November, oddział wysłany z pustynnej Arizony do zasypanego śniegiem Colorado, zostaje bowiem przetrzebiony. Ostaje się zaledwie jeden ocalały, który od teraz musi sobie poradzić w brutalnym świecie pełnym szalonych sekciarzy, rywalizujących ze sobą o władzę frakcji czy zwyczajnych, do szpiku kości zdemoralizowanych podrzynaczy gardeł.

Rozgrywka

Trzon rozgrywki Wasteland 3 nie różni się zbytnio od poprzednika. Produkcja inXile to gra RPG z nieliniową strukturą i z turowym systemem walki, w której kierujemy oddziałem złożonym z maksymalnie kilku strażników. Podczas starć możemy korzystać z elementów otoczenia, by np. zadać większe obrażenia przeciwnikom lub schować się przed ich czujnym okiem, a użycie umiejętności regulują specjalne punkty AP (Action Points). Na tym nie koniec. Integralną częścią naszych zmagań jest również eksploracja, nawiązywanie relacji z NPC-ami, a nawet rozwiązywanie łamigłówek.

Trzecia część Wasteland wprowadza także różne zmiany, zarówno te mniejsze, jak i większe. Jeśli chodzi o te pierwsze, wspomnieć warto np. o umiejętnościach drużynowych, mechanice Down-But-Not-Out pozwalającej uratować postać przed niechybną śmiercią, więcej możliwości w dziedzinie interakcji z otoczeniem czy też pewnych pomniejszych ułatwieniach i modyfikacjach, jak chociażby automatyczne przydzielanie postaci do czynności specjalnych.

Zmian doczekały się dialogi. System przypomina ten zaimplementowany w Torment: Tides of Numenera. Na przebieg konwersacji z innymi wpływ mają nie tylko wybierane odpowiedzi, ale też wyuczone zdolności odblokowujące niekiedy nowe opcje dialogowe. Dodać przy tym warto, iż w Wasteland 3 więcej będzie kwestii mówionych, a w trakcie ważniejszych rozmów naszego dyskutanta zobaczymy z bliska, w pełnej krasie, co jest jednym z dobrodziejstw większego budżetu.

Po raz pierwszy w historii serii pojawią się pojazdy. Na stosunkowo wczesnym etapie przygody będzie to jedynie zardzewiały rzęch wykopany spod śniegu, ale później zyskamy kolejne. Pojazdy przydadzą nam się w trakcie walk (choć nie dostaną się w każde miejsce na mapie), a także będzie się je dało modyfikować, co dotyczyć ma wyglądu zewnętrznego, uzbrojenia i pancerzy. Maszyny będą też jednak mogły ulec zniszczeniu. W takich przypadkach trafią one z powrotem do naszej bazy wypadowej.

A propos baz wypadowych, a konkretnie tzw. hubów, to w Wasteland 3 uraczymy dwie lokacje tego typu: miasto Colorado Springs, które jest największą miejscówką w grze, a także bazę strażników. Ta druga będzie początkowo pusta, jednak z czasem zapełni się innymi postaciami oraz przybytkami. Jej rozwój ma zależeć od podejmowanych przez nas decyzji, choć twórcy zapewniali również, że proces rozbudowy pozbawiony będzie żmudnego “mikrozarządzania”.

Multiplayer

Największe novum Wasteland 3 to tryb multiplayer dla dwóch osób. Gracze będą mogli połączyć dzięki niemu siły i razem przemierzać niegościnne zakątki postapokaliptycznego Colorado. 

InXile określa tutejszy multiplayer jako “co-experience”, czyli wspólne doświadczenie, nie jest to zatem kooperacja w ścisłym tego słowa znaczeniu. Postacie grających razem osób będą stanowiły część tego samego oddziału (gracze wspólnie zadecydują o składzie drużyny), lecz nie będą musiały współdziałać w każdej sprawie. Jedna osoba może wybrać jeden sposób działania, druga inny i podążać własnymi ścieżkami. Choć w grze nie dodano opcji PvP, działania żywego kompana mogą nam pokrzyżować plany, jeśli np. zamorduje on niewłaściwego NPC-a, sprowokuje neutralnie dotąd nastawioną frakcję lub przez swą nierozwagę doprowadzi do zejścia lawiny.

Co jeszcze warto wiedzieć

 • Ukończenie gry ma zająć ok. 50 godzin.
 • W planach są rozszerzenia, które mają zaoferować nowe lokacje, historie, bronie itd.

Wymagania sprzętowe

Minimalne:

 • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
 • System operacyjny: Windows 8.1/10 (64 bit)
 • Procesor: Intel Core i3-2120 | AMD Phenom II X4 960T
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 750 Ti | Radeon RX 460
 • Miejsce na dysku: 22 GB dostępnej przestrzeni

Video

Tagi: Deep Silver Inxile Enterainment Wasteland 3