Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 07.12.2019
10 najlepszych gier na podstawie książek
1441V

10 najlepszych gier na podstawie książek

Popularne książki to wyjątkowo atrakcyjny temat dla twórców gier. Biorąc na warsztat znaną powieść deweloperom odpada od razu dłubanie miesiącami nad szczegółami uniwersum, bohaterami a często i nad szczegółowymi wydarzeniami w scenariuszu.

Nie zawsze adaptacje książkowe wychodzą jednak deweloperom na odpowiednim poziomie - wtedy można ściągnąć na siebie gniew masy fanów danej marki.

Jeśli wykonać jednak adaptację odpowiednią dbałością o szczegóły, to efekty zapierają często dech w piersi. Szczególnie, że rysy fabularne większości książek są najczęściej dojrzalsze i bardziej wyrafinowane od scenariuszy z gier. Poniżej 10 przykładów produkcji, które można uznać za właśnie tak znakomite metamorfozy od książek w kierunku rozrywki interaktywnej.

10. Ken Follett's The Pillars of the Earth

Uważam, że zaraz po Kingdom Come Filary Ziemi to najwspanialsza produkcja o epoce średniowiecza, w jaką można obecnie zagrać. Całość bazuje na powieści Kena Folleta pod tym samym tytułem z 1989 r. Fantastycznie oddano tu charaktery postaci i przeróżne smaczki z rewelacyjnej książki Folleta, opowiadającej m.in. o rozwijaniu gotyckiej architektury.

9. The Sinking City

Jeśli chodzi o gry inspirowane opowiadaniami H. P. Lovecrafta, to próżno szukać lepszej gry niż The Sinking City. Gra ukraińskiej ekipy Frogwares doskonale oddaje nastrój i atmosferę światów tego kultowego pisarza.

8. Suikoden I/II

Niewiele osób wie, że jedna z najlepszych serii jRPG-ów w historii została zainspirowana słynnym, XIV-wiecznym chińskim eposem pt. Shui Hu Zhuan ("Bandyci z Moczarów"). To luźna inspiracja, ale fundamenty fabularne w roleplayu Konami są wyraźnie zauważalne - m.in. fakt, że gra opowiada o losach 108 wojowników, tworzących silną armię, przeciwstawiającą się skorumpowanemu imperium.

Ująłem dwie części Suikodenów jako jedną pozycję w rankingu, bo mamy tu do czynienia z bezpośrednim sequelem. Praktycznie nie można rozdzielać Suikodena I i II od siebie, bo tytułu stanowią razem spójną całość.

7. Harry Potter And The Half-Blood Prince

Pewnie wielu z was zdziwi obecność Harry'ego Pottera na tej liście. Half-Blood Prince, bazujący oczywiście na słynnej serii powieści J.K. Rowling, wyszedł zaskakująco dobrze. Jeśli macie ochotę na spróbowanie gier bazujących na tej popularnej wśród młodzieży marce, to zdecydowanie polecam zabawę właśnie w Half-Blood Prince.

6. Śródziemie: Cień Mordoru

Cień Mordoru może i odchodzi daleko od fabuły z "Władcy Pierścieni", ale nie zmienia to faktu, że to najbardziej błyskotliwa i klimatyczna adaptacja kultowej sagi Tolkiena. System Nemesis z tej produkcji stanowił prawdziwy przełom w grach akcji i tchnął sporo świeżego powietrza w kostniejący gatunek, oparty na schematach zabawy z marki Assassin's Creed. Gra pod względem klimatu i fabuły okazała się lepsza od kiczowatej części drugiej, która na dodatek zupełnie niepotrzebnie poszła w kierunku mikrotransakcji (wydawca na szczęście zmodyfikował ten element po czasie, ale niesmak w ustach mimo wszystko pozostał).

5. Sherlock Holmes: Crimes & Punishments

Powieści Artura Conana Doyle'a często inspirowały autorów przeróżnych przygodówek i kryminałów. Na najbardziej ścisłe nawiązania do kultowych opowiadań Doyle'a pokusiło się studio Frogwares. Po kilku mniej lub bardziej udanych produkcjach francuski zespół stworzył w końcu niesamowicie udane Sherlock Holmes: Crimes & Punishments, które stanowi szczytowe osiągnięcie w całej serii. Wspaniała intryga, dobrze wyważony gameplay, ciekawe łamigłówki - w ten tytuł rozgrywający się w Londynie z 1894 po prostu trzeba zagrać!

4. Dune II: Battle for Arrakis

Saga Franka Herberta doczekała się nie tylko wspaniałej filmowej adaptacji w wykonaniu Davida Lyncha z 1984 roku, ale również fenomenalnej w swoich czasach gry RTS pt. "Dune II: Battle for Arrakis". Produkcja, która wyszła na Amigę, MegaDrive i PC była w swoim czasie absolutnym przełomem, torującym drogę dla gatunku RTS-ów. Po dziś dzień Dune II uznawane jest przez wielu fanów za jedną z najlepszych gier wszech czasów (szczególnie w bibliotece pozycji amigowych).

3. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

CDP RED już w drugim Wiedźminie pokazał, z jak ogromną wprawą potrafi przekładać narracje książkową na niesamowitą interaktywną opowieść. Gra stała na znacznie wyższym poziomie od pierwszego Wiedźmina, dzięki o niebo lepszemu systemowi walki i grafice. Do dzisiaj Wiedźmin 2 zachowuje wielką atrakcyjność. I może szkoda tylko, że gra nigdy nie pojawiła się na konsolach Sony (wyszła tylko na X360 i PC).

2. Metro 2033

Wspaniałe książki Dmitrija Głuchowskiego stały się kanwą dla jednej z najlepszych serii gier ostatnich lat. W szczególności z marki Metro wyróżnia się odsłona Metro 2033, wydana na PC, X360, PS4 oraz XOne. W kategorii strzelanin FPP gra wyróżnia się niesamowitym, dojrzałym klimatem i bardzo autentyczną fabułą, w doskonały sposób nawiązującą do książkowej narracji.

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Myślę, że Dziki Gon nie potrzebuje specjalnych rekomendacji (sam dałem jej w PSX Extreme ocenę 10-; w obecnym stanie dopracowania na pewno dostałaby ode mnie już pełną "10"). Gra CDP RED pozostaje wierna prozie Andrzeja Sapkowskiego, ale przy tym w niesamowicie atrakcyjny sposób rozwija znaną historię. Scenarzyści z warszawskiego studia stworzyli tak namacalne i autentyczne problemy moralne, że nie sposób odłożyć pada (dramat rodzinny Krwawego Barona już przeszedł do historii gamingowych fabuł jako wielki kamień milowy narracji).

Tagi: cdp red książki metro Wiedźmin