Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 30.11.2019
TOP 10 gier do kanapowego coopa na tej generacji konsol
2876V

TOP 10 gier do kanapowego coopa na tej generacji konsol

Kanapowa kooperacja ma się obecnie znacznie gorzej, niż w latach 90., kiedy tradycją było spotykanie się przed konsolą i prowadzenie całodniowych rozgrywek. Nawet dzisiaj jednak  - w dobie dominacji sieciowego multiplayera - można znaleźć znakomite gry dla 2, 4 a nawet 8 graczy, zasiadających przed jednym telewizorem.

Powoli zbliżamy się już do końca "kadencji" obecnej generacji konsol, więc można pokusić się o wyłonienie najwspanialszych gier, w które warto zagrać ze znajomymi w trybie lokalnym. Jeśli macie swoje typu, to oczywiście piszcie o nich w sekcji komentarz - podzielcie się swoimi hitami kanapowego grania. 

10. New Super Mario Bros. U Deluxe

Rayman Legends może i smakuje odrobinę lepiej w lokalnej kooperacji, ale nie można zapominać o niewiele gorszym pod tym względem New Super Mario Bros. U Deluxe. Tytuł Nintendo ze Switch pozwala na wspólną, kanapową zabawę 4 graczy i daje przy tym radę aż miło. Dla fanów platformówek to pozycja obowiązkowa.

9. Enter the Gungeon

Enter the Gungeon oferuje kooperację tylko dla 2 graczy, ale w jakim stylu! Przed wami jedna z najfajniejszych przeróbek idei rozgrywki z Rogue, podana w strzelankowo-bullet-hellowej formule. Twin-stickowe sterowanie zostało tu zrealizowane świetnie, a kooperacja dla 2 graczy podbija tylko miodność żywiołowych starć z hardkorowo trudnymi bossami. To idealna pozycja dla graczy szukających naprawdę dużego wyzwania (poziom trudności w Enter the Gungeon to nie przelewki!).

8. Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

Exclusive ze Switch zaskakująco dobrze sprawdza się w roli kooperacyjnej pozycji dla 4 graczy. To na current-genach jedna z najprzyjemniejszych gier w tym stylu - pozwalających oczywiście na wspólną, kanapową zabawę. Miła, odmóżdżająca i dobrze wykonana zabawa dla fanów komiksowych superbohaterów.

7. Shovel Knight

Łatwo przeoczyć Shovel Knighta ze względu na prostą grafikę. Nie róbcie jednak tego błędu - to cały czas jedna z najfajniejszych gier kooperacyjnych dla 2 osób. Do tego dostępna na praktycznie każdej current-genowej platformie. Kto nie grał, niech się wstydzi... i szybko nadrabia zaległości!

6. Snipperclips

To jeden z tych tytułów, z którego pomocą można łatwo namówić do grania babcię/mamę/tatę/siostrę czy inne osoby, które mają zwykle duże opory z rozpoczęciem cyfrowej zabawy. Snipperclips zachęca do główkowana, przedstawiając nam świetne dylematy logiczne - oczywiście z papierem w roli głównej. Bohaterów z tej produkcji można przycinać, łączyć, sklejać itd - a wszystko w celu zaliczenia kolejnych poziomów. Znakomite, kreatywne wyzwania dla maksymalnie 4 graczy.

5. Rayman Legends

Fenomenalna platformówka Ubisoftu staje się jeszcze lepsza po zaproszeniu do zabawy znajomych. Tytuł spodoba się osobom w każdym wieku i z całą pewnością nie musimy się tutaj obawiać o sceny przemocy czy agresji - wszystko utrzymane jest w lekkich klimatach, idealnych dla dzieciaków. Równocześnie bawić się może w Rayman Legends 4 graczy w trybie lokalnego coopa.

4. Towerfall

To chyba najbardziej niedoceniana gra kooperacyjna z tej generacji konsol. Może dlatego, że narodziła się jako exclusive na totalnej hardwarowej wtopie. Towerfall, które stworzono z myślą o Ouya (konsoli, która finalnie okazała się wielką klapą), to wzorowy przykład tego, jak wykonać moduł lokalnej kooperacji na konsoli. Tytuł może i posiada bardzo prymitywną grafikę. Niech was jednak nie zwodzi ten mały szkopuł, bo trudno byłoby znaleźć inną tak fajną grę imprezową. Co ważne - dzięki rozszerzeniu Dark World, w tytule można nie tylko rywalizować, ale też współpracować w 4 osoby. Polecam!

3. Diablo III

O Diablo III zawsze warto przypominać w kontekście kanapowego coopa. Szczególnie teraz, kiedy gra jest dostępna również na Switch! Początki tego dungeon crawlera były trudne, ale po wielu aktualizacjach i poprawkach Blizzard stworzył  mocarnego RPG-a, którego da się bez większych problemów przechodzić w aż 4 osoby! Jeśli zatem macie trochę więcej czasu a wasi znajomi są zaangażowani w rozwałkę demonów i nieumarłych potworów, to uderzajcie śmiało - to jedna z najlepszych gier kooperacyjnych dostępnych na rynku.

2. Overcooked 2

Niepozorny tytuł, który zachwyca imprezowym potencjałem dla 4 graczy. Jeśli chodzi o wszelkie towarzyskie spotkania i posiadówy, to trudno znaleźć lepszą "natychmiastową" produkcję, przy której znakomicie będą bawić się nawet osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z graniem. Każdy łatwo zidentyfikuje się z koncepcją przygotowywania dań dla wiecznie głodnych gości osobliwych i często mobilnych (dosłownie) jadłodajni. Masa śmiechu, masa zabawy - jak za dawnych, 16-bitowych czasów. Polecam!

1. Super Smash Bros. Ultimate

To wg wielu osób mistrz kanapowej zabawy tej generacji. Doskonale wyważony gameplay, rodzinna atmosfera, która pozwala zaprosić do zabawy osoby w każdym wieku (czego nie można zrobić np. przy nowym Mortal Kombat) i masa śmiechu. Super Smash Bros. Ultimate to jeden z najlepszych exclusive'ów ze Switch i najwspanialsza gra z opcją lokalnej zabawy dla nawet (uwaga!) 8 osób. Musicie tego choć raz spróbować w tak licznej grupie.

Co ważne - grać można w multiplayerze nie tylko w trybie rywalizacji, ale też w kooperacji dla maks. 4 graczy. Wszystko dzięki modułowi Spirit Board i Classic Mode. Spróbujcie, nie pożałujecie.

Tagi: coop kanapowa kooperacja retro