Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 23.11.2019
10 najlepszych Easter Eggów z twórcami gier
1403V

10 najlepszych Easter Eggów z twórcami gier

Easter Eggi w grach to temat rzeka, w której przebieraliśmy już trochę wiosełkiem w PPE.pl. Premiera Death Stranding zainspirowała mnie do podjęcia tematu z trochę innej strony. Tym razem przyglądamy się najlepszym i najciekawszym występom twórców gier w formie Easter Eggów.

Autorzy gier wrzucali swoje nazwiska i komunikaty w formie poukrywanych Easter Eggów już w czasach 8-bitowych platform. Tradycja przetrwała do dzisiejszych czasów, co świetnie widać np. w Death Stranding czy marce Metal Gear Solid. W innych grach również nie brakuje ciekawych smaczków z deweloperami. Poniżej najciekawsze przykłady takich Easter Eggów.

Pokój osobliwości w Saints Row IV

W jednym ze sklepów Saints Row IV znajdziemy "przejście służbowe", które da się jednak sforsować, strzelając w nie kilka razy. Po wejściu do odkrytego korytarza znajdziemy w nim stylizowane na makietę z lunaparku wizerunki deweloperów gry. Gdy zaczniemy strzelać w głowy twórców, zobaczymy fajerwerki.

Roztańczony Martin O'Donnell w Halo 3: ODST

W dosyć dobrze ukrytej lokacji w Halo 3: ODST można znaleźć nagrania z roztańczonym autorem muzyki do serii Halo, Destiny i Myth - Martinem O'Donnellem. Kompozytorowi nie można odmówić humoru i dystansu do siebie!

Komunikat od Rockstar w Max Payne

Easter Egg dźwiękowy? Proszę bardzo. W Max Payne można znaleźć komunikat od deweloperów z Rockstar. Deweloperzy z tego studia pomagali ekipie Remedy w pracach nad tym kultowym tytułem (głównie nad konwersją gry na PS2). Autorzy dziękują Remedy za bardzo miłą, wspólną robotę.

Gabe Newell w Half Life

W pewnych lokacjach pierwszego Half-Life warto użyć kodu "noclip", by przedostać się w dół, przebijając się przez siatkę geometryczną poziomu. Kiedy wlecimy do czarnego sześcianu i włączymy latarkę, okaże się, że pomieszczenie obklejone jest w całości wizerunkami... Gabe'a Newella, założyciela Valve. Co tu dużo mówić, to maly narcystyczno-psychodeliczny ołtarzyk!

Deweloperzy jako wrogowie w Serious Sam 3: BFE

W serii Serious Sam tradycyjnie występuje Easter Egg związany z wizerunkami deweloperów. Najlepszy przykład takiego smaczku ukryto w Serious Sam 3: BFE. W rzeczonym tytule wystarczy odpalić poziom Dark Bride, a następnie przez wykonanie kilku skomplikowanych skoków, przedostać się na drugą stronę zbiornika wodnego. Za kolumnadą, na rozległym dziedzińcu, znajdziemy ekipę 7 stworów z twarzami autorów gry.

Sam Lake, Kojima i inni w Death Stranding

W ramach opcjonalnych zadań w Death Stranding można spotkać wiele znanych osób - związanych nie tylko z branżą gier, ale również z przemysłem muzycznym, filmowym i rozrywkowym. W dziele Hideo Kojimy znajdziemy zatem przede wszystkim Sama Lake'a, słynnego autora gier z Remedy, który użyczył swojego wizerunku głównemu bohaterowi Max Payne. W produkcji nie zabrakło również: Geoffa Keighleya (prowadzącego imprezy The Game Awards), Daichiego Miury (muzyka), Hermena Hulsta (szefa SIE Worldwide Studios), Edgara Wrighta (reżysera filmowego), Errolsona Hugha (projektanta mody), Jordana Vogta-Roberta (reżysera filmowego), Hirokazu Hamamury (szefa Enterbrain), Junjiego Ito (autora mangi), Manaby Makimy (powieściopisarza) i Tommy'ego Wirkoli (reżysera filmowego).

W Death Stranding nie zabrakło też samego Hideo Kojimy. Twarz dewelopera możemy podziwiać przez chwilę w roli "gluta"... zresztą, zobaczcie sami (uwaga na drobne spoilery)

Hironobu Sakaguchi w Final Fantasy VII

W Final Fantasy VII znajdziemy kilka całkiem ciekawych Easter Eggów. Jeden z najmniej znanych smaczków wiąże się z wizerunkiem Hironobu Sakaguchiego, czyli de facto ojca marki Final Fantasy. Portret słynnego dewelopera znajdziemy na ścianie jednego z budynków w miasteczku Rocket Town. Łatwo to przeoczyć, bo obrazek jest bardzo mały!

Hideo Kojima w serii Metal Gear Solid

Kojima pokusił się o podobny zabieg, co Sakaguchi w Final Fantasy VII w Metal Gear Solid. Wizerunek słynnego dewelopera podziwiać możemy na ścianie sali, w której odbywa się pamiętna bitwa z Psycho Mantisem, odczytującym zawartość naszej karty pamięci.

To oczywiście nie koniec występów Kojimy w serii MGS. Deweloper nie mógł się opanować przed wrzuceniem swojego wizerunku do kilku innych tytułów z tej marki. Najbardziej spektakularny występ deweloper z pewnością zaliczył w MGS V. 

Zespół Square w Chrono Trigger

Mega Easter Egg - tak można określić to, co przygotowano w Chrono Trigger. Square nie ograniczyło się do wrzucenia do tej produkcji pojedynczego smaczka. Deweloper umieścili w ukrytym zakończeniu Chrono Trigger wizerunki praktycznie wszystkich ważnych osób odpowiedzialnych za Chrono Trigger. Znajdziemy tu więc ludka podpisanego jako Tetsuya Nomura, Yoshinori Kitase, Keizo Kokubo, Akiyoshi Masuda, Hiroki Chiba i innych kluczowych autorów projektu. Autorzy dzielą się kilkoma ciekawymi informacji - Kitase informuje, że w Chrono Trigger występuje 10 różnych zakończeń . Z kolei Nishida pyta gracza o to, czy "chciałbyś zobaczyć Chrono Trigger 2?". Niestety nigdy się takiej gry nie doczekaliśmy (no, chyba, że uznamy za nią Chrono Cross).

John Romero zmasakrowany w Doom 2

John Romero nie był chyba specjalnie lubiany przez swoich współpracowników (albo gość cechuje się wyjątkowo czarnym humorem). Deweloperzy z id Software ukryli bowiem w kultowym Doom 2 pomieszczenie, w którym znajduje się ucięta głowa Romero... nabita na pal. Można się nad nią nawet poznęcać. Ciekawe ilu twórców gier odważyłoby się dzisiaj na taki ukryty motyw?

Tagi: easter egg final fantasy hideo kojima sakaguchi