Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 12.10.2019
Najlepsze gry samochodowe - sprawdź w co zagrać!
1772V

Najlepsze gry samochodowe - sprawdź w co zagrać!

Ściganie się sportowymi samochodami w realu to niezwykle drogie hobby. Szybko okazuje się, że zdecydowanie lepiej i bezpieczniej oddawać się paleniu gumy w wirtualnym środowisku. Deweloperzy od lat odpowiadają oczywiście na to zapotrzebowanie, serwując nam świetne wyścigi.

Rozwój gier wideo prawie od samego początku napędzany jest przez wyścigi samochodów - chcemy od lat bardziej realistycznych produkcji, lepszej grafiki, doskonalszej fizyki. To właśnie dla tego gatunku ogromna liczba graczy kupuje coraz lepszy i droższy hardware, kierownice i inne gadżety. Pora zatem na mały przegląd najlepszych na rynku wyścigów. 

Project CARS 2

Pierwszy Project CARS był świetny - w szczególności, że gra stawiała nacisk na symulację znacznie bardziej, niż poprzednicy. Problemem gry była tylko niedoskonała fizyka uślizgów, z których nie sposób było wyjść obronną ręką. Ten szkopuł poprawiono w Project CARS 2. Slightly Mad Studios pokazało, że gra w pierwszej lidze i w niczym nie ustępuje np. ekipie Polyphony. Project CARS 2 to must-have dla fanów symulacyjnych klimatów!

DiRT Rally

Jeśli chodzi o rajdy , to nikt dotychczas nie dorównał jakości DiRT Rally z 2016 roku. Gra oferuje niezrównany realizm (hardkorowy poziom trudności jest jak wisienka na torcie!) a przy tym świetną grafikę. Zamiast schlebiać gustom masowego odbiorcy, deweloperzy poszli tu w kierunku największych zapaleńców gatunku i chwała im za to!

Driver: San Francisco

Ależ to była fajna gra! To jeden z przykładów "samochodówek", które serwują spore dawki fabuły i cutscenek. Driver na PS3 i X360 imponował otwartym światem i przede wszystkim funkcją Shift, czyli opcją błyskawicznego przełączania się między furami. To było dobre posunięcie, bo zwolniło deweloperów z babrania się z implementowaniem sekwencji poruszania się na piechotę, poza wozami. Pod względem stylu i klimatu trudniej znaleźć fajniejszą grę samochodową. Szczerze polecam!


Gran Turismo Sport

Część graczy może się zdziwić, co robi w tym miejscu Gran Turismo Sport. W końcu gra spotkała się ze sporą krytyką w momencie premiery za niedobory zawartości. Kaz Yamauchi dał jednak radę, cały czas wzbogacając swój projekt o świeże trasy, samochody i poprawki w modelu fizyki. Obecnie to pakiet, którego nie wolno pominąć, jeśli kochacie się ścigać na zamkniętych torach i przede wszystkim jeśli lubicie esportowe zmagania.

F1 2019 

Marzysz, by pójść w ślady Kubicy? Nie ma na rynku lepszej produkcji od F1 2019. Oczywiście można się tu przyczepić, że seria od Codemasters znajduje się w swego rodzaju stagnacji i że brakuje w niej naprawdę istotnych nowości. To w sumie prawda. Polityka małych kroczków i drobnych poprawek fizyki i sterowania skrystalizowała się jednak właśnie w F1 2019, które jest najlepszą wydaną dotychczas grą o ściganiu się bolidami. Produkcję polecam sprawdzić w szczególności osobom, które chciałyby zobaczyć, jak dobrze można wykonać SI oponentów w grze samochodowej.

Burnout Paradise Remastered

Criterion Software stworzyło tu coś naprawdę wyjątkowe w kategorii arcade'owych ścigałek. W grze możemy swobodnie rozbijać się w tytułowej mieścinie w wybranym przez siebie tempie. To coś jak wyścigi bez zdefiniowanych ściśle torów - Burnout Paradise zachwyca swobodą. Zremasterowana wersja gry zapewnia przy tym śliczną grafikę, podnosząc wydanie gry z 2008 roku do obecnych standardów wizualnych.

Assetto Corsa Competizione

Oto jeden z najlepszych symulatorów ścigania dostępny na PC. Assetto Corsa Competizione, skupiające się na wąskiej kategorii zmagań, okazało się nawet lepsze od podstawowej wersji gry. Sterowanie jest tu bardziej precyzyjne, fizyka doskonalsza a satysfakcja z pokonywania kolejnych zakrętów jeszcze większa. Wyborna jest tu również obsługa szerokiego wyboru kierownic z force feedbackiem i odtworzenie cykli dnia/nocy oraz różnych warunków pogodowych.

Forza Motorsport 7

Chociaż sporo fanów uznaje Forza Motorsport 4 za szczytowe osiągnięcie w serii, to ja wybieram jednak jako najlepszą Forzę część siódmą. To nie tylko najpiękniejsza grafika w dziejach tej marki - zachwycające jest w Forza Motorsport 7 bogactwo dostępnych samochodów - gra chwali się 700 maszynkami. W rzeczywistości jest ich ok. 400, ale to i tak oszałamiający wynik. Niesamowity jest też poziom wykonania tych pojazdów - deweloperzy zadbali o najmniejsze detale - nawet o naklejki w odpowiednich miejscach w kokpitach.

iRacing

Gran Turismo Sport jest mistrzem sportowego ścigania na konsolach. Na PC rządzi natomiast bezsprzecznie iRacing. Mowa tu o absolutnie szczytowym osiągnięciu w kategorii symulatorów - ludzie traktują ściganie w iRacing prawie tak samo poważnie jak prawdziwe zmagania na realnych torach wyścigowych. Rzecz nie jest tania - roczna subskrypcja kosztuje 50 dolarów, ale zdecydowanie warto tyle wydać, jeśli podchodzicie do tematu wyścigów poważnie.

Forza Horizon 4

Osobom, które szukają bardziej arcade'owo-rozrywkowych klimatów, polecić trzeba bez chwili zastanowienia Forza Horizon 4. To szczytowe osiągnięcie w całej serii. Gra zapewnia wspaniałe zróżnicowanie przepastnych krajobrazów, po których się ścigamy a do tego masę znakomicie zrealizowanych wozów. Sandboksowe szaleństwo motoryzacyjne!

Warto sprawdzić przy okazji:

Tagi: auta samochodowe samochody top 10