Roger Żochowski Roger Żochowski 10.10.2019
GRID - miniporadnik. 10 wskazówek na start
744V

GRID - miniporadnik. 10 wskazówek na start

GRID wjechał z przytupem na wirtualne trasy, a to doskonała okazja, by rzucić okiem na to, co oferuje nam najnowsza odsłona serii. Oto dziesięć wskazówek dotyczących gameplayu, trybu kariery i dostępnych opcji przygotowanych z myślą o tych, którzy zaczynają lub zamierzają dopiero zacząć przygodę z produkcją Codemasters.

Tytuł w wielu elementach kontynuuje tradycję serii, jak choćby w przypadku cofania czasu po błędach, ale wprowadza też kilka istotnych nowości oraz nowy tryb kariery. O tym wszystkim co warto wiedzieć zaczynając zabawę przeczytacie poniżej. 

System Nemesis

GRID - nemesis system

Zazwyczaj zapowiedzi agresywnej walki na torze i nowym, niewidzianym wcześniej poziomie SI, są tylko marketingową papką, ale w GRID to faktycznie działa. Nasza agresywna jazda może bowiem sprawić, że rywale staną się naszym prześladowcą. Nasz nemesis, zaznaczony czerwoną ikonką, nie tylko nie da się łatwo wyprzedzić, ale stanie się wobec nas agresywny, będzie próbował zepchnąć nas z toru nawet kosztem utraty swojego miejsca. A gdy takich nemesisów będzie dwóch? Czasami wystarczy nawet mocniejsza obcierka by sprowokować przeciwnika, czasami musi to być większy dzwon. Co więcej - naszym nemesis może stać się nawet kolega z drużyny, jeśli za bardzo uprzykrzymy mu życie na trasie i nie będziemy traktować z szacunkiem. SI w GRIDzie to efekt zupełnie nowego systemu, który sprawia, że wszyscy kierowcy na trasie mają własne osobowości SI. Opracowano ich na potrzeby gry blisko 400 schematów i definiują one poziom umiejętności, zachowanie na zakrętach, poziom agresji czy styl jazdy.

Zarządzanie "zespołem"

Najnowsza odsłona GRIDa nie ma tak rozbudowanego systemu zarządzania zespołem jak chociażby F1 2019. Możemy za to zatrudniać kierowców będących naszymi sprzymierzeńcami na trasie i oznaczonych zieloną ikonką. Tutaj opcji jest wiele - możemy jeździć z kimś kto nas nie lubi, ale jest świetnym kierowcą i będzie zdobywał dla nas kasę za wysokie miejsca, ale równie dobrze zatrudnić słabszego kierowcę, za to posłusznego i lojalnego. W trakcie rywalizacji możemy wydawać polecenia naszemu koledze używając do tego przycisków na d-padzie. Nakazać zaatakowanie rywala lub poprosić o zachowawczą jazdę i bronienie pozycji byśmy my mogli uciekać lub nadrobić straty. Oprócz tego istnieje możliwość szybkiego sprawdzenia na jakim miejscu znajduje się kierowca z naszego zespołu i co robi nasz rywal. Opcje te są przydatne przede wszystkim na wyższych poziomach trudności. 

Tryb kariery i zarabianie kasy

GRID - kariera

Na początku trybu kariery bierzemy udział w pokazówce składającej się z kilku wyścigów stylizowanych na telewizyjną transmisję, a następnie wybieramy jedną z sześciu kategorii wyścigowych - Touring, Stock, Tuner, GT, Fernando Alonso i Invitational - oraz kupujemy odpowiedni samochodów, by móc się w niej ścigać. Kariera nie jest fabularyzowana, więc możemy bez problemu żonglować kategoriami i brać udział w wyścigach różnych klas. O ile tylko mamy pieniądze na kolejne fury. Łącznie czeka na nas ponad 100 eventów, które aby zaliczyć musimy dojechać zazwyczaj na czołowych miejscach czy to pojedynczego wyścigu czy mistrzostw. Zaliczenie całych czterech drzewek danej kategorii odkryje nam z czasem możliwość wzięcia udziału w wielkim finale. Po każdym wyścigu na nasze konto wpada kasa zarobiona przez nas samych oraz naszego kolegę z zespołu pomniejszona o naprawy. Warto pamiętać, że posiadane auta można zawsze sprzedać, gdy brakuje nam na środków na furę o mocniejszych osiągach. 

Levelowanie i rozwój

GRID - levelowanie

Zaliczając kolejne wyścigi w ich trakcie możemy wykonywać różne manewry, za które zdobędziemy specjalne punkty w trzech kategoriach - prędkość, technika oraz odwaga. Wpadną one choćby za udane drifty, wyprzedzanie rywali, idealną linię przejazdu, ale i zaliczenie wyścigu bez poważnych uszkodzeń i ocierania się o przeciwników, ukończenie go przed naszym rywalem oznaczonym na trasie pomarańczową ikonką, wykonanie najdłuższego drifta czy największej liczby wyprzedzeń. Po każdym wyścigu liczba punktów jest sumowana co z czasem pozwoli awansować na kolejne levele doświadczenia. To z kolei pozwoli odblokować różne nagrody w tym dodatkową gotówkę, vinyle czy projekty sztandaru oraz wyróżnienia.

Profil i karta gracza

No właśnie czym są sztandary i wyróżnienia? Profil gracza kryje kilka fajnych opcji związanych z kustomizacją naszego avatara. Oprócz imienia, nazwiska i numeru możemy też zaprojektować kartę gracza, która będzie widoczna nad autem zarówno na starcie offline'owych jak i multiplayerowych wyścigów. Zmienimy odblokowane wcześniej obrazki panelu czy sztandaru, ale i wrzucimy zdobyte osiągnięcia w formie swoistych medali. Taka karta jest po prostu naszą wizytówką i pokazuje jak dużo już w GRIDzie osiągnęliśmy. W profilu znajdziemy też cele do zrealizowania - nie tylko te z kariery, ale również kamienie milowe jak i poboczne wyzwania sumujące chociażby nasze drifty. 

Własny poziom trudności

GRID to produkcja, której bliżej do zręcznościówki niż symulacji. Przynajmniej na bazowych ustawieniach, bo wchodząc w opcje da się zbliżyć model jazdy do bardziej realistycznego tym samym zwiększając wyzwanie. Co czeka w zakładkach? Możemy wybrać jeden z 5 poziomów trudności, określić czy uszkodzenia będą wpływały na zachowanie auta na trasie i włączyć lub wyłączyć uszkodzenia krańcowe (czyli czy auto będzie można całkowicie rozwalić po jednym solidnym dzwonie). Poziom sztucznej inteligencji również ma 5 poziomów nie bez znaczenia są też opcje ustawień asyst jak ABS, kontrola trakcji czy stabilizacja. W końcu można też wyłączyć lub włączyć linie przejazdu na całej trasie lub tylko na zakrętach.

Cofanie czasu

Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii GRID, gra pozwala na cofanie czasu po kolizjach i błędach. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, cofnąć czas do momentu, o którym chcielibyśmy zapomnieć i wcisnąć go jeszcze raz, by kontynuować grę i spróbować naprawić niepowodzenia. W opcjach można też określić ile razy na wyścig będziemy mogli cofnąć czas. Ostatecznie da się zupełnie wyłączyć tę opcję, z czego powinny skorzystać osoby lubiące wyzwania. 

Tuning 

GRID - tunning

W tym elemencie GRID nie oferuje takiego bogactwa jak choćby seria DiRT, ale w opcjach przed wyścigami możemy choćby pobawić się modyfikacjami przełożenia przekładni, sprężyn, amortyzatorów, stabilizatorów czy hamulców, co faktycznie wpływa na prowadzenie auta. Dodatkowo każdy samochód możemy pomalować we własne barwy używając do tego odblokowywane vinyle, grafiki i folie. 

Kwalifikacje 

GRID - kwalifikacje

Przed praktycznie każdym wyścigiem możemy wciąż udział w kwalifikacjach. To jaki wynik czasowy w nich uzyskamy będzie definiować, z którego miejsca na linii wystartujemy. Jest to też dobry sposób, by przed samym wyścigiem zapoznać się z trasą. Kalifikacje nie są ustawione domyślnie, więc trzeba wdusić odpowiedni przycisk, aby je rozpocząć. Bez tego za każdym razem startować będziemy z ostatniej pozycji musząc przebijać się do czołówki i tracąc cenne sekundy.

Wspierane kierownice

GRID to produkcja, która została dostosowana zarówno do gry padem jak i wszelkiego rodzaju kierownic. W obu przypadkach możemy skorzystać z bogatych ustawień wliczając w to wibracje i sprężenie, gdzie dostosujemy wstrząsy związane z poślizgami, kolizjami czy pracą silnika. GRID daje możliwość podpięcia jednocześnie do 15 urządzeń wejściowych i więcej niż 1 input dla danego urządzenia, więc pedały mogą działać osobno. Poniżej lista kierownic, które wspiera gra.

PC

Fanatec ClubSport Wheel Base v1
Fanatec ClubSport Wheel Base v2
Fanatec ClubSport Wheel Base v2.5
Fanatec CSL Elite Wheel Base
Fanatec Podium Wheel Base DD1
Fanatec Podium Wheel Base DD2
Fanatec Podium Wheel Base DD1 PS4™
Fanatec CSL Elite Racing Wheel – Officially licensed for PS4™
Fanatec CSL Elite Pedals (AO)
Fanatec ClubSport Pedals V1 (AO)
Fanatec ClubSport Pedals V2 (AO)
Fanatec ClubSport Pedals V3 (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Porsche 918 RSR (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel BMW GT2 (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Formula (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Formula V2 (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel F1® PS4™ (AO)
Fanatec CSL Elite Racing Wheel – Officially licensed for PS4™ (AO)
Fanatec CSL Steering Wheel PS4 (AO)
Fanatec CSL Steering Wheel McLaren GT3 (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Universal Hub for Xbox One (AO)
Fanatec CSL Steering Wheel P1 for Xbox One (AO)
Fanatec ClubSport Shifter (SQ) (AO)
Fanatec ClubSport Shifter (SQ) via Fanatec ClubSport USB Adapter (AO)
Fanatec ClubSport USB Adapter (AO)
Fanatec ClubSport Handbrake (AO)
Fanatec ClubSport Handbrake via Fanatec ClubSport USB Adapter (AO)
Generic Keyboard
Generic Keyboard Azerty
Logitech G25 Racing Wheel
Logitech G27 Racing Wheel
Logitech G29 Racing Wheel
Logitech G920 Racing Wheel
Official Xbox 360 Wired Pad
Official Xbox 360 Wireless Pad
Official Xbox One Wireless Pad
SimSteering
SimXperience AccuForce Pro
SPEEDLINK Torid Gamepad
SPEEDLINK Strike FX Gamepad
Thrustmaster T80
Thrustmaster T150
Thrustmaster T300 RS
Thrustmaster T500 RS
Thrustmaster T500 RS F1 Advanced mode
Thrustmaster TX
Thrustmaster TMX Force Feedback
Thrustmaster TS-PC Racer
Thrustmaster T-GT
Thrustmaster TS-XW Racer
Thrustmaster Sparco® P310 (AO)
Thrustmaster Sparco® R383 (AO)
Thrustmaster RS GT Edition (AO)
Thrustmaster 599XX EVO 30 (AO)
Thrustmaster Ferrari 488 Challenge Edition (AO)
Thrustmaster F1 (AO)
Thrustmaster Ferrari GTE (AO)
Thrustmaster Leather 28 GT (AO)
Thrustmaster Ferrari 458 Italia Edition (AO)
Thrustmaster 2-Pedal Pedal Set (AO)
Thrustmaster T3PA Pro pedals (AO)
Thrustmaster TH8 RS Shifter (AO)
Thrustmaster TH8A Shifter (AO)
Thrustmaster T.RJ12 USB Adapter (AO)
Thrustmaster TSS Handbrake Sparco® Mod (AO)
Thrustmaster TSS Handbrake Sparco® Mod+ (AO)

PlayStation 4

Thrustmaster BT LED DISPLAY
Thrustmaster T80
Thrustmaster T150
Thrustmaster T300 RS
Thrustmaster T500 RS
Thrustmaster T-GT
Thrustmaster RS GT Edition (AO)
Thrustmaster 599XX EVO 30 (AO)
Thrustmaster F1 (AO)
Thrustmaster Ferrari GTE (AO)
Thrustmaster TM Leather 28 GT (AO)
Thrustmaster Sparco® R383 (AO)
Thrustmaster 2-Pedal Pedal Set (AO)
Thrustmaster T3PA Pedals (AO)
Thrustmaster T3PA Pro pedals (AO)
Thrustmaster TH8A Shifter (AO)
Thrustmaster TSS Handbrake Sparco® Mod+ (AO)
Logitech G29 Racing Wheel
Fanatec CSL Elite Racing Wheel – Officially licensed for PS4™ (AO)
Fanatec CSL Steering Wheel PS4 (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel BMW GT2 (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Formula (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Formula V2 (AO)
Fanatec CSL Steering Wheel McLaren GT3 (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Porsche 918 RSR (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Universal Hub (AO)
Fanatec Podium Racing Wheel F1® – officially licensed for PS4™ (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel F1® PS4™ (AO)
Fanatec CSL Elite Pedals (AO)
Fanatec CSR Elite Pedals (AO)
Fanatec ClubSport Pedals V1 (AO)
Fanatec ClubSport Pedals V2 (AO)
Fanatec ClubSport Pedals V3 (AO)
Fanatec ClubSport Shifter (SQ) (AO)
Fanatec ClubSport Handbrake (AO)

Xbox One
Thrustmaster Ferrari 458 Spider Racing
Thrustmaster TMX Force Feedback
Thrustmaster TX
Thrustmaster TS-XW Racer
Thrustmaster 599XX EVO 30 (AO)
Thrustmaster F1 (AO)
Thrustmaster Ferrari GTE (AO)
Thrustmaster 458 Italia (AO)
Thrustmaster TM Leather 28 GT (AO)
Thrustmaster Sparco® R383 (AO)
Thrustmaster TH8A Shifter (AO)
Thrustmaster 2-Pedal Pedal Set (AO)
Thrustmaster T3PA Pedals (AO)
Thrustmaster T3PA Pro pedals (AO)
Thrustmaster TSS Handbrake Sparco® Mod+ (AO)
Logitech G920 Racing Wheel
Fanatec CSL Elite Wheel
Fanatec ClubSport Wheel Base v2
Fanatec ClubSport Wheel Base v2.5
Fanatec Podium Wheel Base DD1
Fanatec Podium Wheel Base DD2
Fanatec ClubSport Steering Wheel BMW GT2 (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Formula (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Formula V2 (AO)
Fanatec ClubSport Steering Wheel Porsche 918 RSR (AO)
Fanatec CSL Steering Wheel P1 for Xbox One (AO)
Fanatec ClubSport Wheel Universal Hub for Xbox One (AO)
Fanatec CSL Steering Wheel McLaren GT3 (AO)
Fanatec CSL Elite Pedals (AO)
Fanatec ClubSport Pedals V1 (AO)
Fanatec ClubSport Pedals V2 (AO)
Fanatec ClubSport Pedals V3 (AO)
Fanatec CSR Pedals (AO)
Fanatec ClubSport Handbrake (AO)
Fanatec ClubSport Shifter (SQ) (AO)

Materiał powstał przy współpracy z wydawcą gry GRID, firmą Koch Media Poland.

Tagi: Codemasters GRID