Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 30.05.2019
7 seriali, które warto obejrzeć po Grze o Tron
6735V

7 seriali, które warto obejrzeć po Grze o Tron

Gra o Tron była największym telewizyjnym wydarzeniem w historii HBO oraz bardzo dobitnym dowodem na to, że zła końcówka może zrujnować wieloletni dorobek. Dziś przedstawiamy wam kilka propozycji na to, jakie seriale możecie obejrzeć po zakończeniu epickiej sagi Pieśni lodu i ognia.

W dzisiejszym zestawieniu przygotowaliśmy listę 7 seriali osadzonych w podobnym klimacie bądź tematyce co Gra o Tron od HBO. Każde z wymienionych dzieł dostępne jest do oglądania w telewizji bądź na platformach VOD pokroju Netfliksa, HBO GO, Amazon Prime, czy też polska Ipla. Niektóre z nich wciąż są kręcone, inne zaś zostały dawno zakończone, niemniej jednak to 7 naprawdę świetnych dzieł, które powinny przypaść Wam do gustu.

Templariusze (Netflix/HBO GO/Ipla)

Opowieść o Templariuszach zadebiutowała na małym ekranie w 2017 roku i po dwóch bardzo udanych sezonach stali widzowie wyczekują już zapowiedzi trzeciej serii. Założony na początku XII wieku Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, czyli doskonale znany nam dziś zakon templariuszy był jedną z najpotężniejszych organizacji powiązanych z Kościołem na świecie. Watykan wezwał tym razem do siebie Sir Landry'ego, by ten wraz ze swoim oddziałem wiernych wojowników wyruszył na poszukiwania i ochronę Świętego Graala na Ziemi Świętej. Serial ten pełen jest krwawych walk, intryg ukazujących walkę o władzę i ciemne sprawki, za którymi być może stoi nawet i sama Stolica Apostolska.

Wikingowie (Netflix/Puls 2/Stopklatka TV)

Gdy na salonach zaczęła rozpychać się już łokciami Gra o Tron, stacja telewizyjna History podjęła się bardzo odważnego zadania i zrobiła zaskakująco dobrego konkurenta dla produkcji HBO. Wikingowie opowiadają o bardzo ciekawych aspektach kultury nordyckiego ludu oraz zamieszkiwanego przez nich kontynentu. Całość obfituje w epickie sceny bitewne, rodowe intrygi oraz na swój sposób mitologicznych odniesień. Aktorzy wcielający się w główne role, tacy jak na przykład grający Ragnara, Travis Fimmel, spisali się wprost rewelacyjnie i to głównie dzięki nim dzieło mało znanej stacji History stało się międzynarodowym hitem na ogromną skalę. Już za kilka miesięcy mamy zobaczyć zakończenie tej wciągającej sagi.

Rzym (HBO GO/Ipla)

Serialowy Rzym ukazywał się w latach 2005-2007 i niestety po zaledwie 2 sezonach został zakończony, dlatego też będzie to idealna propozycja dla tych, którzy szukają czegoś zarówno wybitnego, jak i zwięzłego. Fabuła produkcji HBO rozpoczyna się w 52 roku p.n.e. kiedy to Gajusz Juliusz Cezar powrócił do Rzymu po 8 latach walki z Galami. Serial na pewno trafi w gusta miłośników historii lubujących się w czasach narodzin Cesarstwa Rzymskiego, albowiem właśnie na tym okresie i na tych wydarzeniach skupia się Rzym. W pierwszym z sezonów możemy obserwować to jak Cezar doszedł do władzy i jak na niego wpłynęła, w kolejnym zaś przeniesiecie się do roku 44 p.n.e. - tuż po okrutnym losie jaki spotkał legendarnego imperatora.

Upadek królestwa (Netflix/Canal+ Seriale)

Kolejna propozycja na naszej liście również bazuje w głównej mierze na wydarzeniach historycznych, lecz ukazuje nam życie bohatera znanego z kart powieści z cyklu "Wojny wikingów". Zapoczątkowany w 2015 roku serial przedstawia nam losy niejakiego Uhtred z Bebbanburga, którego spotykamy w 872 roku. Wspomniany jegomość stanie w tym momencie przed niesamowicie trudnym wyborem w swoim życiu, który na zawsze odmieni losy Wysp Brytyjskich. Zrodzony na Wyspach chłopak został porwany, a następnie wychowany na świetnego wojownika, przez Duńczyków, z najazdami których męczyły się rozbite ówcześnie królestwa brytyjskie. W Upadku królestwa zobaczycie jak ciężkie potrafi być znalezienie odpowiedzi na, wydawałoby się proste, pytanie "Kim jestem?". 

Rodzina Borgiów (HBO GO/Ipla)

Rodzina Borgiów jest jedną z najsłynniejszych włoskich familii, której historię przybliży wam przygotowany w latach 2011-2013 serial poniekąd dokumentujący niecne dokonania jej członków. Akcja tej opowieści dzieje się na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to głowa rodziny, Rodrigo Borgia rządził jako papież Aleksander VI. Na przestrzeni wszystkich trzech sezonów serialu zobaczycie do czego zdolny był nie tylko sam przywódca Stolicy Apostolskiej, ale także tak znane persony jak przebiegła Lukrecja Borgia. Zastraszali, mordowali, otruwali i przekupywali tylko po to, aby jak najdłużej utrzymać się przy władzy - zdecydowanie warto poznać kulisy tego, co naprawdę działo się ówcześnie w Watykanie. 

Dynastia Tudorów (Amazon Prime)

Dynastia Tudorów przeniesie was tym razem do XV. wiecznej Anglii, a właściwie rzecz ujmując do przełomu wieków kiedy to wyspiarskim królestwem rządził Henryk VIII. Był to król okrutny, uparty i nieustępliwy, a przy tym bardzo kochliwy. Dziś wielu go miłośników historii zna go jako tego króla Anglii, który miał aż 6 żon i jeszcze więcej dzieci, co bezsprzecznie zapisało go na kartach historii jako najbardziej kontrowersyjną postać w dziejach tegoż regionu. W serialowej Dynastii Tudorów zobaczycie jak Henryk VIII rozporządzał swoim majątkiem, dlaczego i jak pozyskiwał tyle żon, a także dlaczego wkurzył się na Watykan i założył własny Kościół Anglikański.

Frontier (Netflix)

Tym razem uciekamy z Europy i przenosimy się do Nowego Świata, gdzie w drugiej połowie XVIII wieku grupka kłusowników zaczyna stawiać opór niesamowicie potężnej wtedy Kompani Zatoki Hudsona, która to miała absolutny monopol na terenach Kanady w dziale handlu futrami i innymi tego typu dobrami. W głównej roli występuje tu znany z roli Aquamana Jason Momoa, który tak naprawdę stanowi o sile tego dzieła. Jego świetna wręcz kreacja Declana Harpa pozwala nam poczuć klimat tamtych czasów i brutalność konfliktu małej grupki buntowników z gigantycznym monopolistą. Póki co produkcja Netfliksa ma tylko 3 sezony, lecz na pewno zobaczymy więcej odcinków!

Tagi: Amazon Prime Canal+ Gra o Tron hbo hbo go Netflix tv