SKLEP
Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 24.05.2019
8 filmów i seriali, które wprowadzą was w klimat Total War: Trzy królestwa
893V

8 filmów i seriali, które wprowadzą was w klimat Total War: Trzy królestwa

Total War: Trzy królestwa to pierwsza od dawna wielka historyczna opowieść jaką dostajemy spod skrzydeł Creative Assembly. Dziś przedstawiamy Wam 8 filmów i seriali, które warto obejrzeć przed zagraniem w nadchodzący hit.

Creative Assembly zajmowało się ostatnio głównie uniwersum średniowiecznego Warhammera, przez co starsi fani studia dosłownie zaczęli domagać się powrotu serii Total War do klimatów historycznych. Po średnio udanym Total War Saga: Thrones of Britannia, Brytyjczycy oddają w nasze ręce pełnoprawną, dużą odsłonę zatytułowaną Total War: Trzy królestwa.

Tyrania - Tong que tai w oryginale (2012)

Cao Cao był jednym z najważniejszych ludzi w szeregach Cesarza Hana Xiandi (znany również jako Liu Xie). Chiński dowódca zaskarbił sobie przychylność swojego władcy dzięki odwadze, zmysłowi taktycznemu oraz sporemu wachlarzowi innych umiejętności - Cao Cao był poetą, kaligrafem, a także mistrzem sztuk walki. Gdy zatem Cesarz mianował go wasalem, a kraj obiegły pogłoski o tym, że ulubieniec Liu Xie ma chęć na jego tron, Cao Cao stał się głównym celem płatnych zabójców. 

Jeśli spodobała Wam się taka koncepcja i również chcielibyście skasować swojego politycznego przeciwnika po kryjomu, tradycyjnie Total War: Three Kingdoms zaoferuje znaną z poprzednich odsłon cyklu mechanikę wysyłania w bój szpiegów, sabotażystów oraz właśnie płatnych zabójców.

Trzy królestwa - Chi bi w oryginale (2008-2009)

Film znany na Zachodzie jako Red Cliff zadebiutował na rynku w dwóch częściach, licząc łącznie aż 4 godziny i 46 minut chińskiego kina akcji. Produkcja ta skupiała się w głównej mierze na wojnie o zjednoczenie narodu chińskiego. W 208 roku naszej ery Państwo środka podzielone było na tytułowe trzy królestwa. Głównym z nich władał potężny Han Xiandi, który dążył do zjednoczenia i władzy absolutnej. Aby zrealizować swoje marzenie wysłał na wojnę niezastąpionego Cao Cao i armię aż 800 000 żołnierzy. Na przeciw tej potędze stanęli zaś Liu Bei z królestwa Shu Han oraz Sun Quan z regionu Wu.

Bitwa o Czerwone Klify jest jedną z najznamienitszych w całej historii Państwa Środka, a jak dobrze wiemy, seria Total War od zawsze oferuje możliwość własnoręcznego poprowadzenia wybranych wojsk w trybie bitwy historycznej.

Romance of the Three Kingdoms - serial produkcji CCTV (1994)

Romans trzech królestw jest prawdopodobnie jednym z największych przedsięwzięć w historii telewizji na całym świecie. Dzieło wyprodukowane pod bandera chińskiej stacji CCTV został nakręcony w 1994 roku i miał aż 84 odcinki. Wydawać by się mogło, że to zwykła, tradycyjna produkcja oparta na znanej powieści o tym samym tytule, jednakże wyróżnia ją jeden, bardzo znaczący fakt. Każda z wielkich bitw jakie tu zekranizowano, a są to między innymi walki o Guandu, Czerwone klify oraz Xiaoting, zostały w całości nakręcone z udziałem aktorów i statystów. Oznacza to, że łączna lista płac serialu Romance of the Three Kingdoms wynosi aż 400 000 osób!

Zhuge Liang - serial produkcji Hubei TV (1985)

Podczas wojny trzech królestw przeciwnikiem cesarskiej armii i prowadzącego jej Cao Cao, było między innymi królestwo Shu Han, którym to dowodził niejaki Liu Bei. Nakręcony w 1985 roku serial Zhuge Liang przedstawia mało znaną historię tytułowego kanclerza rządów Liu Beia. W tej produkcji znajdziecie sporo ciekawych wątków politycznych, taktycznych i czysto zakulisowych. Co ciekawe w tym samym roku serial o dosłownie identycznej tematyce zrobiła chińska stacja ATV, a zatytułowano go The Legendary Prime Minister – Zhuge Liang. Jeśli opowieść o wielkiej polityce w jeszcze większym konflikcie was zainteresuje, polecamy obejrzenie obu dzieł.

Cao Cao - serial produkcji Xin Hu Media Broadcast (2014)

Cao Cao był przez setki lat ukazywany dosyć jednoznacznie jako postać negatywna, czyli najgroźniejszy antagonista okresu wojny trzech królestw. W 2014 roku chiński reżyserka Hu Mei postanowiła odczarować jego sylwetkę i stworzyć serial ukazujący Cao Cao takiego, jakim był naprawdę. Licząca sobie aż 41 odcinków produkcja telewizyjna stawia przede wszystkim na fakty historyczne i na ich bazie ukazuje całą karierę utalentowanego dowódcy od lat młodzieńczych aż do chwil poprzedzających legendarną bitwę o Czerwone klify.

Zgodnie z tradycją serii, w Total War: Three Kingdoms my również będziemy mogli nakreślić historię znanych postaci po swojemu. Przejmując stery nad daną frakcją będziecie mogli zdecydować o tym jakie losy spotkają nie tylko Cao Cao, ale również całą plejadę innych historycznych bohaterów.

God of War, Zhao Yun - serial produkcji Hunan TV (2016)

Cao Cao był wybitnym wodzem i strategiem, jednakże w czasach o których dziś piszemy, było jeszcze kilku, znacznie lepszych od niego mistrzów sztuki wojennej. Jednym z nich był niejaki Zhao Yun, czyli świetnie znający się na taktyce wojennej jegomość współpracujący z siłami Liu Beia i jego sprzymierzeńców. Serial zatytułowany God of War, Zhao Yun pokazuje nam właśnie te aspekty życia tytułowego bohatera, za które możemy podziwiać go najbardziej - jak na tamte czasy śmiało można uznać go za najwybitniejszego stratega wojennego danego tysiąc lecia, a być może nawet i całej historii Państwa Środka.

W nadchodzącej produkcji Creative Assembly, będziecie mieli okazję ku temu, aby samemu zmierzyć się z legendarnym strategiem królestwa Shu Han, a jeśli staniecie z nim w jednym szeregu, będziecie mogli pokazać, że jesteście znacznie lepszymi mistrzami sztuki wojennej niż on.

Zaginiony wojownik - Guan yun chang w oryginale (2011)

Zaginiony wojownik przedstawia historię jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci okresu kończącego rządy dynastii Han, czyli niejakiego Guana Yu. Był to bardzo dobry, utalentowany generał wojskowy, który przez wiele lat swojego życia współpracował z wielokrotnie wspominanym już władcą państwa Shu Han, którym był sam Liu Bei. Dwaj panowie byli ze sobą tak blisko, że mawiano o ich relacji jak o więzi braterskiej, a rzeczony Guan Yu przyczynił się mocno do sukcesów swego przyjaciela i powstania jego królestwa w wojnie trzech królestw. Tym większym zaskoczeniem może być dla was to, że tytułowy bohater tegoż filmu miał pewien okres bliskiej współpracy z Cao Cao, dla którego nawet dopuścił się zabójstwa podwładnego jednego z jego rywali, generała Yana Lianga w bitwie o Baimę.

Trzy królestwa: wskrzeszenie smoka - Saam gwok dzi gin lung se gap w oryginale (2008)

Ostatnie w dzisiejszym zestawieniu dzieło jest chyba jednym z najbardziej efektownych filmów wyprodukowanych na Dalekim Wschodzie. Trzy królestwa: wskrzeszenie smoka mogło pochwalić się budżetem w wysokości aż 20 milionów dolarów, co nawet i dziś robi wrażenie zważywszy na to, że to epopeja typowo historyczna. Według oficjalnych danych z Box Office film zarobił ostatecznie 21,2 mln dolarów, więc wyszedł jak najbardziej na plus. Fabularnie tytuł skupia się przede wszystkim na krwawych bitwach o władzę i jedność narodu chińskiego, w której udział brali Cao Cao, Liu Bei, Sun Quan oraz specjalna formacja znana z kart historii jako Five Tiger Generals.

Gdy już obejrzycie chiński przebój i nabierzecie ochoty na zorganizowanie własnej bitwy o losy Państwa Środka, idealną okazją ku temu będzie Total War: Trzy królestwa, w którym Creative Assembly zaimplementowało bardzo bogaty w funkcjonalności system bitewny z jeszcze bardziej rozwiniętą niż do tej pory sztuczną inteligencją przeciwników.

Tagi: Creative Assembly SEGA Total War: Three Kingdoms

Miesięcznik PSX Extreme