senix senix 25.01.2019
KARCZMA: Antagoniści. Historia trzynastu członków Organization XIII z Kingdom Hearts
656V

KARCZMA: Antagoniści. Historia trzynastu członków Organization XIII z Kingdom Hearts

Premiera Kingdom Hearts III zbliża się wielkimi krokami – jeszcze parę dni i będziemy mogli położyć nasze łapska na tym tytule i poznać finał przygód Sory i jego przyjaciół. Z tej okazji postanowiłem dla Was odświeżyć trochę mój stary tekst o Organizacji XIII, czyli głównych antagonistach serii Kingdom Hearts. Tekst został uzupełniony o wiedzę, której nie miałem przy pierwszy podejściu do tematu oraz wypadły z niego zbędne informacje. Dodatkowo, w drugiej części postaram się Wam przybliżyć członków „Prawdziwej Organizacji XIII”, którzy zwą się 13 Seekers of Darkness. Zapraszam do lektury!

Organization XIII (XIII機関 Jūsan Kikan, lit. "XIII Order") jest fikcyjną organizacją, którą stworzył Tetsuya Nomura dla Square Enix (pierwsza część ukazała się pod szyldem Squaresoftu) na potrzeby gry Kingdom Hearts. Liczy ona sobie trzynastu członków (czternastu jeżeli liczymy Xion, ale o tym za chwilę) – potężnych Nobodies, którzy stracili swoje serca w wyniku pewnych działań, ale chcą je odzyskać, aby stać się z powrotem „pełnymi” istotami. Pierwszych sześciu członków tejże organizacji poznajemy w Kingdom Hearts: Chain of Memories, a kolejnych w Kingdom Hearts II (siedmiu – jeżeli liczymy Roxasa). Natomiast w Kingdom Hearts: 358/2 Days poznamy czternastego i jest nim Xion.

Tak naprawdę o Organizacji XIII usłyszeliśmy dopiero w Kingdom Hearts: Chain of Memories, której akcja dzieje się bezpośrednio po wydarzeniach z pierwszej części gry. W scenariuszu Sory spotykamy czterech członków tej grupy, a są nimi: Marluxia, Axel, Larxene i Vexen. U Riku dochodzi kolejna dwójka – Zexion i Lexaeus. Ciekawostką jest, że lidera tej organizacji mogliśmy spotkać już w pierwszej części gry, ale występował on tylko w japońskiej wersji Kingdom Hearts – Final Mix. Xemnasa, bo o nim tutaj mowa, mogliśmy odblokować w Hollow Bastion jako dodatkowego bossa (dostępny jest też w kolekcji Kingdom Hearts – HD 1.5 ReMix – na PlayStation 3 oraz Kingdom Hearts – HD 1.5 + 2.5 ReMix – na PlayStation 4).

Pozostałych członków poznajemy w Kingdom Hearts II. Są nimi: Xigbar, Xaldin, Saix, Demyx, Luxord i Roxas, a powrót zaliczył też Axel i lider grupy Xemnas. W Kingdom Hearts: 358/2 Days do trzynastu znanych nam Nobodies dołączyła Xion – numer czternasty w organizacji.


HISTORIA: Organizacja XIII na przestrzeni kolejnych części Kingdom Hearts. Od czego się wszystko zaczęło?


UWAGA SPOILERY!!!


Organizacja XIII została stworzona przez grupę naukowców, która pracowała dla Ansem the Wise, władcy Radiant Garden. Badania odbywały się w zamku Ansema w Hollow Bastion. Szefem naukowców był Xehanort, uczeń Ansema, a resztę grupy tworzyli: Braig, Dilan, Even, Aeleus i Ienzo. Ansem the Wise zainicjował badania dotyczące ludzkiego serca, aby pomóc swojemu uczniowi odzyskać utracone wspomnienia. Za namową Ienzo skonstruował ogromne laboratorium pod zamkiem. Jednak Ansem the Wise po pewnym czasie porzucił eksperyment w obawie o konsekwencje swoich działań. Jednak nie był to jedyny powód. W czasie badań Xehanort wykazywał nadludzkie zdolności.

Nie spodobało się to Xehanortowi i reszcie naukowców. W tajemnicy przez Ansemem kontynuowali badania, które doprowadziły do odkrycia istot zwanych Heartless. Rodziły się w mroku, który skrywał się w sercu osoby zawładniętej ciemnością. Uczeń przejął tożsamość Ansema i zdobywając dane, które odkrył władca Radiant Garden, udało mu się wykryć drzwi, które umożliwiały przełamanie bariery pomiędzy światami i podróże między nimi. Na ratunek przybył Mickey, ale było już za późno. Xehanort porzucił swoje ciało stając się Heartless (ale z tą różnicą, że posiadał dalej ludzki wygląd i swoje wspomnienia). Tak narodzili się pierwsi członkowie Organizacji XIII, a sam Ansem the Wise został wygnany do Realm of Darkness.

Jednakże Tetsuya Nomura nie byłby sobą, gdyby nam tego nie utrudnił. W Kingdom Hearts X Black Cover poznajemy tajemniczego mistrza - The Master of Masters, który skrywa się pod czarnym płaszczem. Te same płaszcze noszą członkowie organizacji trzynaście. Poza wspomnianym mistrzem, to samo ubranie nosi jeden z uczniów Luxu. Dostaje od mistrza zadanie obserwacji, niereagowania na nadchodzące wydarzenia i ukrycia tajemniczego pudełka. Uczeń podejmuje się tego zadania i tak naprawdę tylko tyle wiemy. Czy mają oni bezpośredni wpływ na nadchodzące wydarzenia? Czy maczali palce w tworzeniu Organizacji XIII i True Organization XIII? Czy stoją po stronie światła, a może ciemności? To wie na pewno Nomura, a my musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwinięcie tego aspektu fabuły.

Dobrze! Wróćmy na razie do wydarzeń z Kingdom Hearts: Birth by Sleep. Wspomniałem już o Xehanorcie, Braigu, Dilanie, Evenie, Aeleusie i Ienzo. Jednak to nie wszyscy członkowie organizacji, których spotykamy w tej części Kingdom Hearts. Następnymi osobami, które wejdą w jej skład są Isa i Lea. Możemy ich spotkać w historii, która opowiedziana jest ze strony Ventusa. Ventus podejmuje się walki z Leą, którą wygrywa. Jak dobrze wiecie (jeżeli graliście), to Isa i Lea są w niej dość młodzi, więc ich przemiana w Nobody zaczęła się dużo później. Podobnie jest z Ienzo, który tutaj jest jeszcze uratowanym przez Ventusa dzieckiem. Kluczową rolę natomiast odgrywa tutaj Braig, który zaczyna knuć z Master Xehanortem (nie mylić z Terra-Xehanortem i Young Xehanortem). Dowiemy się też, skąd Braig ma bliznę na twarzy i jak stracił oko, ale to już musicie zobaczyć sami. Dodatkowo Axel, Roxas i Xion pojawiają się również w tajnym zakończeniu gry, a gościnny występ zaliczy Young Xehanort w wersji Final Mix.

Na wstępie pisałem, że pierwszy kontakt z organizacją mieliśmy w Kingdom Hearts: Chains od Memories i oczywiście tak było, ale w japońskiej wersji Kingdom Hearts Final Mix Tetsuya Nomura umieścił lidera tej organizacji jako dodatkowego bossa w Hollow Bastion i prawdopodobnie nie zrobił tego bez konkretnego celu. Xemnas trafił tam, aby zebrać dane na temat umiejętności Sory, w celu stworzenia Nobody Roxasa – oczywiście są to tylko spekulacje i nie ma potwierdzonych informacji na ten temat, ale znając Nomurę, to nie zrobił tego dla byle kaprysu. A jak też dobrze wiemy, Roxas pojawia się w kolejnych częściach gry.

Wróćmy do oficjalnego debiutu tych antagonistów. W Kingdom Hearts: Chains of Memories grupę Nobody poznajemy z perspektywy Sory i Riku, którzy trafiają do Castle Oblivion. Sora trafia do zamku razem z Donaldem i Goofym, którzy zawędrowali tutaj za Pluto. W zamku poznajemy grupę „ludzi”, którzy skrywają się pod czarnymi płaszczami, a ich twarze zakrywają kaptury. Okazuje się, że są nimi członkowie tajemniczej organizacji: Marluxia, Vexen, Axel i Larxene. Marluxia i Larxena planują obalić organizację i zabić Sorę, a do tego celu używają zdolności Namine. Ta miesza wspomnienia Sory, by ten po trochu tracił wspomnienia o najważniejszej osobie, jaką jest Kairi. Wspomnianej dwójce pomaga też Vexen, który tworzy replikę Riku (nie mylić z bohaterką Final Fantasy X i X-2). Ma ona za zadanie zabić Sorę. A w to wszystko zostaje wplątany Axel, który wysłany jest do zamku, aby odkryć, co się w nim dzieje i ujawnić tożsamość zdrajców.

Riku po wydarzeniach z Kingdom Heart zostaje obudzony przez tajemniczy głos i trafia za jego pomocą do Castle Oblivion, gdzie przyjdzie mu zmierzyć się z trzema członkami grupy, którymi są Laxeus, Zexion i Vexen. Oczywiście, udaje mu się ich pokonać i przeciwstawić ciemności, którą skrywa jego serce. Ale kim jest ten tajemniczy głos? Tego musicie dowiedzieć się sami, ale jest nim jeden z członków prawdziwej organizacji trzynaście, o których będzie za chwilę.

Historia w Kingdom Hearts: 358/2 Days skupia się na Roxasie, który trafia do grupy jako jedyny posiadacz Keyblade'a. Jego głównym zadaniem było zbieranie serc do stworzenia mistycznego Kingdom Hearts. Na przestrzeni różnych wydarzeń zaprzyjaźnia się on z Axelem, którego znamy z poprzednich części oraz z Xion, która jest numerem czternastym w tej organizacji. Xion została stworzona ze wspomnień Sory przez Xemnasa w obawie przed tym, że Roxas może opuścić ich i pokrzyżować plany lidera. W wyniku wydarzeń z tej części gry dochodzi do starcia między wspomnianymi przyjaciółmi. Najbardziej ucierpiał Axel, który stracił dwójkę przyjaciół (wrócili do Sory jako jego wspomnienia).

Kulminacją i końcem Organizacji XIII są wydarzenia w Kingdom Hearts II. Sora, Kairi, Riku, Donald, Goofy i King Miki mierzą się z Xemnasem, Demyxem, Xaldinem, Xigbarem, Luxordem, Saixem oraz z Axelem i ostatecznie zwyciężają. Co ciekawe, Axel nie do końca stoi po stronie swoich kolegów, ale chęć odzyskania swojego przyjaciela Roxasa jest dla niego przez pewien czas najważniejsza i dąży do tego celu, nie ważąc na koszta. Jedną z decyzji było jego poświęcenie i uratowanie Sory (jedna z najsmutniejszych scen w całej serii). Axel ginie, ale jak dobrze wiemy, nie do końca jest to prawdą, bo Lea żyje dalej ;) - o tym za chwilę. Ciekawostką jest to, że przyjdzie nam się też zmierzyć z Roxasem, ale w wersji Final Mix gry.

Nie ukrywam, że tą części Kingdom Hearts chętnie bym pominął, bo jest to najsłabsza historia w całej serii, ale też odgrywa kluczową rolę w dalszych wydarzeniach. W Kingdom Hearts Re: coded Data Sora dowiaduje się od Data Namine że Axel, Roxas i Xion dalej są połączeni z sercem Sory i trzeba ich uratować od cierpienia, które jest spowodowane tym połączeniem. Dodatkowo dowiadujemy się od Namine, że dzięki Sorze możemy uwolnić od niebytu trzy inne kluczowe postacie, które poznaliśmy już w Birth by Sleep, a mianowicie chodzi o Terrę, Aquę i Vena. Zapomniał o nich nawet Miki, a są oni kluczowymi elementami zbliżającej się wielkimi krokami wojny z Master Xehanortem, który odrodził się w wyniku działa Sory i jego przyjaciół z poprzednich części.

Zmartwychwstały Mistrz Xehanort postanowia wreszcie wyjść z cienia, a ma to miejsce w Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance, gdzie Sora i Riku przystępują do egzaminu Mark of Mastery, który polecił im Yen Sid. W czasie egzaminu trafiają oni do „uśpionych” światów, w których muszą odblokować siedem dziurek od klucza, aby w pełni przywrócić ich do „strefy światła”. Jednak plany te komplikuje postać w znanym nam czarnym płaszczu i kapturze. Tym osobnikiem okazuje się Young Xehanort, a towarzyszą mu Xemnas oraz Ansem, Seeker of Darkness. Oprócz wspomnianych wcieleń Master Xehanorta ujawniają się też Xigbar oraz Saix, którzy od początku znali zamiary mistrza. Istnieje też sześciu innych członków, ale na razie ich tożsamość jest nieznana. Dowiadujemy się, że Sora miał być jednym z członków nowej organizacji, ale Lea uratował go od opętania przez Xehanorta. Mistrz Xehanort mówi, że pewnego dnia nowa organizacja będzie nazywała się 13 Hearts of Darkness i będzie ona walczyć z 7 Lights. Z kolej młody Xehanort wyjaśnia Riku, że pierwotnie chciał, aby to on był trzynastym naczyniem. Jednak przez to, że Riku stara się być odpornym na ciemność, wybrali Sorę na nowego członka. Mistrz Xehanort wspomina, że jedno z siedmiu „świateł” było w jego posiadaniu – i tutaj domysły są różne - że jednym z tych „świateł” jest Terra, który połączył się z Xehanortem w Birth by Sleep. Spekulować można też, że był nim Ventus, który zasnął i jego część spoczywa w sercu Sory. Wiemy też, że Aqua uwięziona jest w Realm of Darkness, czyli teoretycznie odpada nam z tej listy. Oczywiście to wszystko wyjaśni się dopiero w Kingdom Hearts III.

Tagi: disney karczma kingdom hearts organizacja XIII square-enix

Przejdź do strony