senix senix 23.09.2018
KARCZMA: Od małości do wielkości. Krótka historia Akihiro Hino i Level-5
591V

KARCZMA: Od małości do wielkości. Krótka historia Akihiro Hino i Level-5

Czym byłaby branża bez szalonych japońskich twórców? Czym byłby gatunek jRPG bez takich osób jak Akihiro Hino i jego Level–5? Na pewno odczuwalibyśmy pewne zmęczenie kolejnymi wtopami japońskich wydawców tych gier (dobrze, że od początku tej generacji wszystko idzie w dobrą stronę). Dlatego też zapraszam do krótkiej historii osoby, która zaryzykowała i dała światu „duszki”, piłkarzyki i księcia, który chciał odzyskać królestwo.

Level-5 to japońska firma z siedzibą w Fukuoce, która zajmuje się tworzeniem i wydawaniem gier. Jej największymi markami są: Professor Layton, Inazuma Eleven, Ni no Kuni i Yo–kai Watch. Firma została założona w październiku 1998 roku przez Akihiro Hino, który odszedł z nieistniejącego już Riverhillsoft (twórcy Prince of Persia). Na początku swojego istnienia studio było blisko związana z Sony Computer Entertainment, a wiele jego tytułów było finansowanych i produkowanych wraz z nimi. Począwszy od 2007 roku zaczęli sami wydawać swoje tytuły w Japonii — natomiast pozycje, które wyszły na Zachód wydawało Nintendo (oczywiście wyłącznie na swoje systemy). Na początku 2010 roku Level–5 było jedną z dziesięciu największych firm produkujących gry wideo w Japonii, posiadając przy tym 3,2 % udziałów w japońskim rynku.

LEGENDA BRANŻY: AKIHIRO HINO

Akihiro Hino urodził się 20 lipca 1968 roku. Jest japońskim projektantem gier video i biznesmenem, a karierę rozpoczynał w latach 90. w Riverhillsoft w roli programisty, projektanta i reżysera gier. Jego pierwszymi dziełami w roli programisty były takie tytuły jak Prince of Persia i OverBlood, w którym był głównym programistą. Następnie jego rola w firmie znacząco wzrosła i w czasie prac nad drugą częścią OverBlood pełnił on już rolę głównego programisty i reżysera gry.

Jego przygoda z Riverhillsoft skończyła się dość szybko, bo w 1998 roku (mniej więcej po premierze OverBlood 2), ale ten rok był kluczowym w jego karierze, bo w październiku 1998 roku założył nowe studio — Level–5, które zaczęło współpracę z Sony. Od czasu stworzenia firmy Hino zaprojektował, wyreżyserował i wyprodukował pięć tytułów: Dark Cloud, Dark Chronicle i Rogue Galaxy na PlayStation 2, Jeanne d'Arc na PlayStation Portable oraz Professor Layton and the Curious Village na Nintendo DS. Odrodził też jedną z najbardziej kultowych serii jRPG Dragon Quest, we współpracy ze Squre Enix oraz z ojcem serii, którym jest Yuji Hori. Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King wprowadziło serię wyżej niż jakakolwiek inna część cyklu do tej pory.

Kolejnymi tytułami, przy których Hino pracował, były głównie gry na Nintendo DS, a dokładniej mówiąc to dwie kolejne części Profesora Laytona (Diabolical Box i Unwound Future) oraz Inazuma Eleven i Dragon Quest IX (była to druga gra, którą tworzył dla Square Enix). Akihiro nie zapomniał też o Sony i dla PlayStation 3 stworzył White Knight Chronicles. Ale i tak jego najwybitniejszym dziełem w roli reżysera są i długo będą dwie części Ni no Kuni, które wywindowały Level–5 na mistrzów gatunku jRPG.


USŁUGA ROID I LEVEL–5 abby

W 2009 roku Level–5 uruchomiło usługę ROID (Revolutionary Original Ideas Discovery) — aplikację na telefony komórkowe, która służy jako platforma do dostarczania informacji w grach mobilnych. Aplikacja jest kompatybilna tylko z mobilnym internetem NTT DoCoMo's i-mode w Japonii. Użytkownicy płacą miesięczny abonament i posiadają dostęp do ekskluzywnych gier i funkcji gier społecznościowych. W usłudze dostępne są następujące tytuły: Sloan and McHale's Mystery Story, Professor Layton and the Mansion of the Mirror of Death Remix, Chara Jo P, Yuuenchi wo Tsukurō Revolution, Treasure Island i Elf the Dragon.

W październiku 2015 roku Level–5 założyło firmę spin–off w Santa Monica (we współpracy z Dentsu) o nazwie Level–5 abby. Jej celem jest rozwój rozgrywki multimedialnej dla zachodnich grup demograficznych.


LEGENDA SQUARESOFTU ZALICZA EPIZOD W LEVEL-5

Yasumi Matsuno, ojciec takich gier jak Vagrant Story, Final Fantasy Tactics i serii Ogre Battle dołączył do Level–5 w czerwcu 2011 roku, ale dość szybko opuścił firmę, bo tuż po premierze swojej gry Crimson Shroud, która odbyła się w 2012 roku.

Tagi: inazuma eleven legendy branży Level 5 Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom yokai watch

Przejdź do strony