Piotr Rozbicki Piotr Rozbicki 08.04.2018
Red Dead Redemption 2 (PS4, Xbox One). Premiera, cena, edycja kolekcjonerska, opinie
4410V

Red Dead Redemption 2 (PS4, Xbox One). Premiera, cena, edycja kolekcjonerska, opinie

Jedna z najbardziej oczekiwanych gier tego roku z szansą stania się jedną z najważniejszych tej dekady. Kontynuacja doskonałego Red Dead Redemption wydaje się niemal w zasięgu ręki, a jednocześnie ta premiera wciąż jest tak odległa. Żeby nieco zająć Wam ten nieznośny czas wyczekiwania, przygotowaliśmy zestaw najważniejszych informacji o produkcji Rockstar.

Data premiery

Ogólnoświatowa premiera Red Dead Redemption 2 jest planowana na 26 października 2018 roku, jednak znając Rockstar, nie należy się zbytnio przywiązywać do tej daty. Niewykluczone, że gra zaliczy jeszcze jakieś (mniejsze lub większe) przesunięcie terminu debiutu. RDR2 pojawi się początkowo wyłącznie na konsolach PS4 i XOne. Nie ma na razie mowy o wersji pecetowej, podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej części serii.

Cena i edycje specjalne

Na chwilę obecną w cyfrowych sklepach Sony i Microsoftu nie znajdziemy zbyt wielu informacji dotyczących RDR 2. Brak też na razie konkretów na temat ewentualnych edycji gry. Cena pudełkowej wersji wyniesie jednak ok. 250 zł.

Edycja kolekcjonerska

Istnienie i zawartość edycji kolekcjonerskiej nie zostało jeszcze ogłoszone. Uaktualnimy te informacje, jak tylko wydawca przedstawi szczegóły.

Lokalizacja

Red Dead Redemption 2 pojawi się na naszym rynku w polskiej wersji językowej (napisy).

Proces powstawania

Red Dead Redemption okazało się jedną z najlepszych gier swoich czasów. Dla firmy, która zapewniła sobie z kolei bezprecedensowy sukces sprzedażowy dzięki GTA V i GTA Online, wyzwaniem było stworzenie kolejnej gry, która będzie dobrze radziła sobie na rynku, a jednocześnie nie zaszkodzi dominującej pozycji piątej części złodziejskiej serii. 

Kontynuacja RDR wydawała się być więc przesądzona, bo to najmocniejsze IP w portfolio Rockstara obok serii GTA. Jednocześnie nawet sami twórcy i wydawca - Take-Two Interactive - zdają sobie sprawę, że nie będzie to gra, która przebije gargantuiczny i w zasadzie niemal nierealny sukces piątej części Grand Theft Auto. Prezes Take-Two, Strauss Zelnick, w jednym z wywiadów otwarcie zresztą przyznał, że spodziewa się wprawdzie po RDR 2 ogromnych zysków, ale na pewno nie takich, które przyniosło korporacji GTA V.

Tak czy inaczej, skala zainteresowania grą jest niesamowita. Po długim utrzymywaniu prac nad grą w tajemnicy oraz szeregu spekulacji (w tym przecieku zw. z mapą gry) 17 października 2016 wystarczył tylko tweet ze słynną grafiką z kowbojami na tle zachodzącego słońca, by na Twitterze, w branżowych (i nie tylko) mediach oraz na giełdzie rozpętała się burza. Niedługo po tym przyszedł pierwszy trailer i kolejne konkrety. Od tego momentu pojawiły się zaledwie dwa materiały wideo oraz garść screenshotów. Rockstar ponownie dość pilnie strzeże swojego projektu.

Red Dead Redemption 2 będzie ponownie działał na ulepszonej wersji sztandarowej technologi Rockstara, czyli silniku RAGE. Gra najpierw została zapowiedziana na początek 2018 roku, jednak ta data została przeniesiona na ostatni kwartał.

Fabuła

Red Dead Redemption 2 to tak naprawdę prequel "jedynki", wg. niektórych spekulacji konkretnie 5 lat przed jej akcją. Wejdziemy w buty niejakiego Arthura Morgana, który jest członkiem znanego z części pierwszej gangu Van Der Linde dowodzonego przez niesławnego Dutcha. Morgan nie jest przyjemniaczkiem, nawet w zestawieniu z Johnem Marstonem, poza tym trailery wskazują, że jest (albo stanie się w trakcie gry) bliskim człowiekiem szefa gangu. Prawdopodobnie w trakcie gry przeżyjemy wraz z nim drogę do odkupienia. 

Wróćmy jeszcze na chwilę do omawianego umiejscowienia czasowego akcji w "dwójce". Data 1906 roku wydaje się mocno prawdopodobna, bowiem łączyłaby się z momentem, kiedy Marston, protagonista pierwszej części, został pozostawiony na śmierć przez Dutcha i jego ludzi. To wydarzenie z kolei było punktem otwarcia dla wydarzeń z RDR. Ponadto przecieki dotyczące mapy gry wskazują, że miejsce akcji będzie się znajdowało najprawdopodobniej na wchód od lokacji z "jedynki".

Rozgrywka

Oczywiście Red Dead Redemption 2 w dużej mierze opiera się na założeniach swojego poprzednika. Czeka nad więc przygoda w pięknym, otwartym świecie Dzikiego Zachodu oraz pełna swoboda działań. Będzie też cała masa pobocznych aktywności takich jak fucha poganiacza bydła, wyścigi konne, polowanie i łowienie ryb, poszukiwanie złota czy różne gry hazardowe. Na razie jednak nie znamy zbyt wielu szczegółów odnośnie gameplay'u. Spekuluje się jednak o dużo większym terenie dostępnym do eksploracji niż w poprzedniku. Funkcję szybkiej podróży ma pełnić kolej. Pojawiła się też hipoteza, że w grze pojawią się napady w stylu GTA V oraz tryb FPP do wyboru. Będziemy na bieżąco aktualizowali wpis wraz z nowymi przeciekami i informacjami.

Tryb online

Rockstar potwierdził, że w RDR2 pojawi się rozbudowany tryb online na wzór GTA V, który będzie wspierany i aktualizowany długo po premierze. Tutaj też pojawia się dużo mniej lub bardziej wiarygodnych spekulacji - w tym tryby Battle Royale, Revive and Survive oraz Money Grab. Będą też czasowe i stałe wyzwania oraz cykl dnia i nocy na wzór trybu singlowego. 

Opinie

Gdy tylko uda nam się dorwać do gry, tu właśnie znajdziecie nasze gorące wrażenia i opinie.  

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Niewiele osób pamięta, ale westernowa seria Rockstara narodziła się pod skrzydłami... Capcomu. Rockstar San Diego na początku XXI wieku nazywało się Angel Studios i pod wydawczym nadzorem japońskiej korporacji pracowało nad Red Dead Revolver. Po raz pierwszy wyjawiono grę w marcu 2002, jednak proces produkcyjny przebiegał z problemami. RDR był wówczas w niegrywalnym stanie i omijał największe branżowe imprezy. W sierpniu 2003 Capcom anulował projekt. Take-Two, które wcześniej przejęło Angel Studios widziało jednak w grze potencjał, dlatego w grudniu tego samego roku wykupiło od Japończyków prawa do tego IP i pozwoliło ekipie z Angel Studios (przemianowane już na Rockstar San Diego) na dalsze prace nad nim. Jak się okazało, był to początek długiej i fantastycznej przygody...
  • Z drugiego trailera można wywnioskować, że w RDR 2 wreszcie będzie można strzelać z łuków. To była jedna z rzeczy, którą bardzo chcieli fani w pierwszym Red Dead Redemption, a która była obecna w Red Dead Revolver.
  • Trailer ten pokazuje też nam Morgana na cut-scence strzelającego z dwóch rewolwerów. To również może wskazywać na obecność takiej możliwości w trakcie samej rozgrywki.
  • Do tej pory seria Red Dead ma w dorobku w sumie 3 gry oraz jeden, niekanoniczny i niezależny dodatek Undead Nightmares. Swoją drogą to ostatni kod, jaki pojawił się na rynku. Na RDR 2 od tamtego momentu czekamy już... 8 lat!

Warto obejrzeć

Tagi: Red Dead Redemption 2 Rockstar Games