
15-lecie PlayStation Plus - oto 10 najlepszych gier, jakie pojawiły się w tej usłudze
Generacja PlayStation 3 była przełomowym okresem dla całego Sony i oczywiście dla graczy, bo „na stałe” podpięliśmy konsole do Internetu. Start sieci PlayStation Network był tylko początkiem, choć Sony było już i tak spóźnione w kontekście podobnej inicjatywy od firmy Microsoft, która wprowadziła usługę Xbox Live - z płatnym online. Przedstawiciele Sony, inicjując PlayStation Plus w lipcu, 2010 roku zdecydowali się na pobieranie opłat od użytkowników w ramach sieciowej zabawy. Rok wcześniej firma twierdziła, że nigdy nie uruchomi usługi, której klienci będą uiszczać opłaty za rozgrywkę online. W ramach pewnego „zadośćuczynienia” Sony udostępniało gry do pobrania w ramach członkostwa PlayStation Plus. Przez piętnaście lat istnienia usługi trochę się ich nazbierało.
Jeśli są wśród naszej społeczności Czytelnicy, którzy nieprzerwanie korzystają z PlayStation Plus od początku istnienia usługi, to śmiało prosimy, aby w komentarzach zawarli swoją listę najlepszych gier, jakie zostały udostępnione przez te wszystkie lata w ramach abonamentu. W ofercie na ten miesiąc znajdziemy hity pokroju solidnego Diablo IV, czy bijatyki King of Fighters XV. W ciągu piętnastu lat istnienia PlayStation Plus zmieniło się bardzo dużo - ceny, gry i platformy. Nie zmieniły się zwyczaje Sony, które co miesiąc oferuje gry w ramach subskrypcji. Dzisiaj usługa to dostępna jest w trzech wariantach: Essential, Extra i Premium. Każdy z nich różni się ceną i zawartością, natomiast co miesiąc pojawiają się trzy gry do pobrania niezależnie od aktywnego wariantu.
W pierwszych latach istnienia PlayStation Plus bardzo rzadko oferowano gry z najwyższej półki. Sony częściej konstruowało oferty złożone z gier pochodzących od mniejszych zespołów. Sony zaczęło wrzucać „droższe” gry do katalogu, gdy na rynku niepodzielnie panowało PlayStation 4. Pod kątem zawartości różnica w zakresie oferowanych tytułów była znacząca. Z okazji 15-letniej rocznicy istnienia usługi postanowiłem zebrać dziesiątkę najciekawszych produkcji, w jakie mogliśmy (i nadal możemy) zagrać dzięki ofercie Sony. Jeśli w przeszłości pobieraliście którąkolwiek grę umieszczoną na poniższej liście, to wciąż możecie do niej wrócić, jeśli macie aktywne członkostwo. Kolejność opisywanych gier jest dziełem przypadku.




1. WipeOut HD
Nieodżałowane Studio Liverpool w 2008 roku dostarczyło utrzymane w futurystycznym tonie wyścigi. Celem autorów było opracowanie technicznej kombinacji, o której użytkownicy PlayStation 3 częściej marzyli, niż mieli. WipEout HD działało w rozdzielczości 1080p i 60 klatkach na sekundę. W kontekście gry była to konieczność dla utrzymania odpowiedniego tempa rozgrywki. Grę zaoferowano jako jedną z pierwszych produkcji w katalogu PS Plus przeznaczoną głównie dla hardkorowców.
2. Bloodborne
W mieście Yaharnam nastała wieczna noc łowów. Gracz wciela się w jednego z łowców polujących na grasujące bestie. Walutą rozwoju w grze jest krew, czyli odpowiednik dusz z serii Dark Souls pochodzącej od jednego studia, From Software. Bloodborne wymagał ofensywnej walki, bo reżyser, Hidetaka Miyazaki chciał zwiększyć wyzwanie i nie pozwolił tym samym graczom na obronę. Starcia są dzięki temu emocjonujące, a świat przedstawiony wyrywa się z ekranu niczym twory z kosmicznej wyobraźni Lovecrafta, na bazie których opracowano lore Bloodborne.
3. Yakuza Kiwami
Kazuma Kiryu w swojej debiutanckiej przygodzie. Gra stanowi remake klasycznej Yakuzy z 2005 roku wydanej na PlayStation 2. Tytuł szczyci się przede wszystkim świetnie poprowadzoną opowieścią w azjatyckim stylu, muzyką i uzależniającym systemem walki. Twórcy zadbali o mnóstwo zadań pobocznych i aktywności (randki, salony gier arcade itd.). Kiwami była pierwszą grą z serii, z którą miałem styczność i nie mogłem się od niej oderwać.
4. Control
Jessie Faden trafia do Biura, Najstarszej Siedziby. Splot nieprzewidzianych okoliczności stawia bohaterkę w obliczu nowej funkcji: dyrektora placówki. Do budynku wdarła się paranormalna siła, w grze nazywana Sykiem. Studio Remedy stworzyło angażującą opowieść, w której losy Jessie krzyżują się z pewnym, bardzo dobrze znanym pisarzem uwięzionym gdzieś w Bright Falls. Gra często korzysta z odniesień do Alan Wake, a na domiar wszystkiego deweloper opracował fabularny dodatek poświęcony historii Wake'a. Control zasłynęło również fizyką, bo np. ja lepszej w grach, a przynajmniej do tamtej pory, nie widziałem.
5. Hollow Knight
Dzieło studia Team Cherry, które (mam nadzieję) zawzięcie opracowuje kontynuację pt. Hollow Knight: Silksong. Bohater trafia do wymarłego królestwa, Hollownest, dawniej kolebki wysoko rozwiniętych insektów-teraz grobowca. Ta metroidvania urzeka wszystkim, co ma. Niezwykłe projekty lokacji, świetna muzyka i gameplay czynią z Hollow Knight artystyczną i mechaniczną perełkę. Pozycja obowiązkowa.
6. Obcy: Izolacja
Gdy zwątpiono w jakąkolwiek dobrą grę o Obcym, pojawili się ludzie ze studia Creative Assembly, i używając kliszy Nostromo, opracowali jeden z najlepszych horrorów we współczesnej historii gier. Amanda Ripley, córka Ellen wyrusza na spisaną na straty przez korporację Weyland-Yutani stację Sewastopol. Na miejscu okazuje się, że ludzie postradali zmysły z powodu strachu przed nieznanym zabójcą. Gra wykorzystuje patenty z Dishonored oraz modnych, pierwszoosobowych horrorów. Dzięki unikalnej oprawie oddającej ducha retro futuryzmu udało się stworzyć niezapomniane doświadczenie. Obcy: Izolacja wciąż dobrze się porusza.
7. The Last of Us: Remastered
Gra, która ustanowiła nową narrację w całej branży, a mowa o gatunku action-survival. Kartą przetargową gry studia Naughty Dog jest opowieść o poszukiwaniu nadziei, o emocjach i zbudowaniu niecodziennej relacji. Wszystko to zostało okryte solidną warstwą techniczną. The Last nie tylko się gra, ale się też przeżywa.
8. Celeste
Poruszająca historia ze skakaniem i eksploracją i wielkim wyzwaniem przed graczem. To opowieść o próbie udowodnienia własnej wartości. Madelline, usiłując wspiąć się na szczyt tytułowej góry zaliczy setki upadków, a graczem razem z nią. To gra bazująca na refleksie i emocjach i właśnie dlatego okrzyknięto ten projekt jednym z najlepszych w gatunku.
9. Dishonored 2
Emily Kaldwin czy Corvo Attano? Wybór leżał po stronie gracze, a decyzja wpływała na narrację samej rozgrywki. Dishonored 2 ewoluowało na każdej płaszczyźnie względem oryginału. Tym razem nie była to historia o zemście, lecz o odzyskiwaniu tego, co należne. W zależności od podejmowanych działań zmieniał się świat przedstawiony. Twórcy oferują nam decyzyjną swobodę. Grę można ukończyć przy użyciu nadprzyrodzonych mocy lub polegać na sile ciała i ostrzy.
10. Batman: Arkham Knight
Ostatnia krucjata Mrocznego Rycerza w okupowanym Gotham City spotkała się z pozytywnym odbiorem, lecz nie zabrakło opinii sugerujących pazerność wydawcy, firmy Warner Bros. Pomijając konieczność wykupu dodatków, aby rozegrać naprawdę ciekawe starcia z superzłoczyńcami, gra studia Rocksteady udowodniła, że silnik Unreal Engine sprawdza się jako narzędzie konstrukcji gier z otwartym światem. Gotham jest tutaj obszerne i gęste, a noc prezentuje się lepiej niż w wydanym lata później Spider-Manie od Marvela.
Przeczytaj również






Komentarze (36)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych