15-lecie PlayStation Plus - oto 10 najlepszych gier, jakie pojawiły się w tej usłudze

15-lecie PlayStation Plus - oto 10 najlepszych gier, jakie pojawiły się w tej usłudze

Krzysztof Grabarczyk | Dzisiaj, 10:00

Generacja PlayStation 3 była przełomowym okresem dla całego Sony i oczywiście dla graczy, bo „na stałe” podpięliśmy konsole do Internetu. Start sieci PlayStation Network był tylko początkiem, choć Sony było już i tak spóźnione w kontekście podobnej inicjatywy od firmy Microsoft, która wprowadziła usługę Xbox Live - z płatnym online. Przedstawiciele Sony, inicjując PlayStation Plus w lipcu, 2010 roku zdecydowali się na pobieranie opłat od użytkowników w ramach sieciowej zabawy. Rok wcześniej firma twierdziła, że nigdy nie uruchomi usługi, której klienci będą uiszczać opłaty za rozgrywkę online. W ramach pewnego „zadośćuczynienia” Sony udostępniało gry do pobrania w ramach członkostwa PlayStation Plus. Przez piętnaście lat istnienia usługi trochę się ich nazbierało.

Jeśli są wśród naszej społeczności Czytelnicy, którzy nieprzerwanie korzystają z PlayStation Plus od początku istnienia usługi, to śmiało prosimy, aby w komentarzach zawarli swoją listę najlepszych gier, jakie zostały udostępnione przez te wszystkie lata w ramach abonamentu. W ofercie na ten miesiąc znajdziemy hity pokroju solidnego Diablo IV, czy bijatyki King of Fighters XV. W ciągu piętnastu lat istnienia PlayStation Plus zmieniło się bardzo dużo - ceny, gry i platformy. Nie zmieniły się zwyczaje Sony, które co miesiąc oferuje gry w ramach subskrypcji. Dzisiaj usługa to dostępna jest w trzech wariantach: Essential, Extra i Premium. Każdy z nich różni się ceną i zawartością, natomiast co miesiąc pojawiają się trzy gry do pobrania niezależnie od aktywnego wariantu.

Dalsza część tekstu pod wideo

W pierwszych latach istnienia PlayStation Plus bardzo rzadko oferowano gry z najwyższej półki. Sony częściej konstruowało oferty złożone z gier pochodzących od mniejszych zespołów. Sony zaczęło wrzucać „droższe” gry do katalogu, gdy na rynku niepodzielnie panowało PlayStation 4. Pod kątem zawartości różnica w zakresie oferowanych tytułów była znacząca. Z okazji 15-letniej rocznicy istnienia usługi postanowiłem zebrać dziesiątkę najciekawszych produkcji, w jakie mogliśmy (i nadal możemy) zagrać dzięki ofercie Sony. Jeśli w przeszłości pobieraliście którąkolwiek grę umieszczoną na poniższej liście, to wciąż możecie do niej wrócić, jeśli macie aktywne członkostwo. Kolejność opisywanych gier jest dziełem przypadku.

1. WipeOut HD

Nieodżałowane Studio Liverpool w 2008 roku dostarczyło utrzymane w futurystycznym tonie wyścigi. Celem autorów było opracowanie technicznej kombinacji, o której użytkownicy PlayStation 3 częściej marzyli, niż mieli. WipEout HD działało w rozdzielczości 1080p i 60 klatkach na sekundę. W kontekście gry była to konieczność dla utrzymania odpowiedniego tempa rozgrywki. Grę zaoferowano jako jedną z pierwszych produkcji w katalogu PS Plus przeznaczoną głównie dla hardkorowców.

2. Bloodborne

W mieście Yaharnam nastała wieczna noc łowów. Gracz wciela się w jednego z łowców polujących na grasujące bestie. Walutą rozwoju w grze jest krew, czyli odpowiednik dusz z serii Dark Souls pochodzącej od jednego studia, From Software. Bloodborne wymagał ofensywnej walki, bo reżyser, Hidetaka Miyazaki chciał zwiększyć wyzwanie i nie pozwolił tym samym graczom na obronę. Starcia są dzięki temu emocjonujące, a świat przedstawiony wyrywa się z ekranu niczym twory z kosmicznej wyobraźni Lovecrafta, na bazie których opracowano lore Bloodborne.

3. Yakuza Kiwami

Kazuma Kiryu w swojej debiutanckiej przygodzie. Gra stanowi remake klasycznej Yakuzy z 2005 roku wydanej na PlayStation 2. Tytuł szczyci się przede wszystkim świetnie poprowadzoną opowieścią w azjatyckim stylu, muzyką i uzależniającym systemem walki. Twórcy zadbali o mnóstwo zadań pobocznych i aktywności (randki, salony gier arcade itd.). Kiwami była pierwszą grą z serii, z którą miałem styczność i nie mogłem się od niej oderwać.

4. Control

Jessie Faden trafia do Biura, Najstarszej Siedziby. Splot nieprzewidzianych okoliczności stawia bohaterkę w obliczu nowej funkcji: dyrektora placówki. Do budynku wdarła się paranormalna siła, w grze nazywana Sykiem. Studio Remedy stworzyło angażującą opowieść, w której losy Jessie krzyżują się z pewnym, bardzo dobrze znanym pisarzem uwięzionym gdzieś w Bright Falls. Gra często korzysta z odniesień do Alan Wake, a na domiar wszystkiego deweloper opracował fabularny dodatek poświęcony historii Wake'a. Control zasłynęło również fizyką, bo np. ja lepszej w grach, a przynajmniej do tamtej pory, nie widziałem.

5. Hollow Knight

Dzieło studia Team Cherry, które (mam nadzieję) zawzięcie opracowuje kontynuację pt. Hollow Knight: Silksong. Bohater trafia do wymarłego królestwa, Hollownest, dawniej kolebki wysoko rozwiniętych insektów-teraz grobowca. Ta metroidvania urzeka wszystkim, co ma. Niezwykłe projekty lokacji, świetna muzyka i gameplay czynią z Hollow Knight artystyczną i mechaniczną perełkę. Pozycja obowiązkowa.

6. Obcy: Izolacja

Gdy zwątpiono w jakąkolwiek dobrą grę o Obcym, pojawili się ludzie ze studia Creative Assembly, i używając kliszy Nostromo, opracowali jeden z najlepszych horrorów we współczesnej historii gier. Amanda Ripley, córka Ellen wyrusza na spisaną na straty przez korporację Weyland-Yutani stację Sewastopol. Na miejscu okazuje się, że ludzie postradali zmysły z powodu strachu przed nieznanym zabójcą. Gra wykorzystuje patenty z Dishonored oraz modnych, pierwszoosobowych horrorów. Dzięki unikalnej oprawie oddającej ducha retro futuryzmu udało się stworzyć niezapomniane doświadczenie. Obcy: Izolacja wciąż dobrze się porusza.

7. The Last of Us: Remastered

Gra, która ustanowiła nową narrację w całej branży, a mowa o gatunku action-survival. Kartą przetargową gry studia Naughty Dog jest opowieść o poszukiwaniu nadziei, o emocjach i zbudowaniu niecodziennej relacji. Wszystko to zostało okryte solidną warstwą techniczną. The Last nie tylko się gra, ale się też przeżywa.

8. Celeste

Poruszająca historia ze skakaniem i eksploracją i wielkim wyzwaniem przed graczem. To opowieść o próbie udowodnienia własnej wartości. Madelline, usiłując wspiąć się na szczyt tytułowej góry zaliczy setki upadków, a graczem razem z nią. To gra bazująca na refleksie i emocjach i właśnie dlatego okrzyknięto ten projekt jednym z najlepszych w gatunku.

9. Dishonored 2

Emily Kaldwin czy Corvo Attano? Wybór leżał po stronie gracze, a decyzja wpływała na narrację samej rozgrywki. Dishonored 2 ewoluowało na każdej płaszczyźnie względem oryginału. Tym razem nie była to historia o zemście, lecz o odzyskiwaniu tego, co należne. W zależności od podejmowanych działań zmieniał się świat przedstawiony. Twórcy oferują nam decyzyjną swobodę. Grę można ukończyć przy użyciu nadprzyrodzonych mocy lub polegać na sile ciała i ostrzy.

10. Batman: Arkham Knight

Ostatnia krucjata Mrocznego Rycerza w okupowanym Gotham City spotkała się z pozytywnym odbiorem, lecz nie zabrakło opinii sugerujących pazerność wydawcy, firmy Warner Bros. Pomijając konieczność wykupu dodatków, aby rozegrać naprawdę ciekawe starcia z superzłoczyńcami, gra studia Rocksteady udowodniła, że silnik Unreal Engine sprawdza się jako narzędzie konstrukcji gier z otwartym światem. Gotham jest tutaj obszerne i gęste, a noc prezentuje się lepiej niż w wydanym lata później Spider-Manie od Marvela.

Krzysztof Grabarczyk Strona autora
Weteran ze starej szkoły grania, zapalony samouk, entuzjasta retro. Pasjonat sportów siłowych, grozy lat 80., kultury gier wideo. Pisać zaczął od małego, gdy tylko udało mu się dotrwać do napisów końcowych Resident Evil 2. Na PPE dostarcza weekendowej lektury, czasem strzeli recenzję, a ostatnio zasmakował w poradnikach. Lubi zaskakiwać.
cropper