Streaming VOD

Streaming i podwyżki cen. Będzie drożej, ale gorzej

Łukasz Musialik | 16.06, 08:00

W ostatnich latach rynek streamingu w Polsce i na świecie przeszedł niezwykłą transformację. Wzrost popularności takich platform jak Netflix, Disney+, Max (wcześniej znany jako HBO Max) zmienił sposób, w jaki Polacy konsumują treści filmowe i telewizyjne. Pojawiły się nowe serwisy jak SkyShowtime, a niektóre wciąż pozostają niezmienne — np. Amazon Prime Video. 

Jednak wraz ze zmianami przyszły także wyzwania. Wzrost cen subskrypcji, rosnąca fragmentacja treści oraz pytania o jakość oferowanych materiałów budzą coraz większe obawy. Czy naprawdę zmierzamy ku erze, w której płacimy więcej za mniej? 

Dalsza część tekstu pod wideo

Obawiam się, że już powoli dochodzimy do tego kulminacyjnego punktu. A żeby to lepiej zobrazować, to „stoimy u progu i pukamy w drzwi”. Ale dopiero za kilka miesięcy, ktoś nam te drzwi otworzy, a za nimi będzie stać kolejna podwyżka, reklamy, czy mniej treści za więcej pieniędzy. A jeśli chodzi o ostatni element, to będą nam wmawiać (właściwie już to robią lub zapowiadają), że chcą się skupić na jakości, a nie na ilości, ale nie dajmy się nabrać.

Podwyżki cen — uzasadnione czy nadmierne?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy platformy streamingowe ogłosiły szereg podwyżek cen. Netflix, który jest najpopularniejszym serwisem streamingowym w Polsce, podniósł ceny swoich subskrypcji na całym świecie, argumentując to rosnącymi kosztami produkcji oraz inwestycjami w nowe technologie. Disney+ także wprowadził wyższe opłaty, powołując się na potrzebę finansowania nowych produkcji oraz konkurencyjność na rynku.

Podwyżki cen spotkały się z mieszanymi reakcjami użytkowników. Z jednej strony, wielu rozumie potrzebę inwestycji w nowe treści i technologie. Z drugiej strony, pojawia się pytanie, czy faktycznie warto płacić więcej za to, co dostajemy w zamian. W szczególności, w Polsce, gdzie średnie zarobki są znacznie niższe niż w krajach Europy Zachodniej, wzrost cen subskrypcji jest odczuwalny bardziej dotkliwie lub będzie odczuwalny, bo nie wszędzie wprowadzono jeszcze zmiany. Disney+ zapowiedział, że wprowadzi współdzielenie kont, a Netflix, że rozszerzy pakiet z dodatkowymi reklamami, który mogłyby obniżyć koszty subskrypcji — ale chyba nie o to chodzi w streamingu, prawda? Zwłaszcza że pakiet z reklamami ma już w swojej ofercie Max.

Więcej za mniej

Więcej za mniej

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają w zasadzie nie tylko polscy konsumenci, jest rosnąca fragmentacja treści. Każda z platform streamingowych stara się przyciągnąć widzów unikalnymi produkcjami, co oznacza, że aby obejrzeć wszystkie interesujące nas filmy i seriale, musimy subskrybować kilka różnych serwisów. Netflix, Disney+, HBO Max – każda z tych platform posiada swoje własne hity, których nie znajdziemy u konkurencji.

Ta fragmentacja prowadzi do sytuacji, w której sumaryczny koszt subskrypcji kilku platform staje się znacznie wyższy niż tradycyjny abonament telewizyjny. W praktyce oznacza to, że użytkownicy są zmuszeni do dokonywania trudnych wyborów: które z ulubionych treści porzucić, a za które płacić więcej. To rodzi frustrację i poczucie, że zamiast zyskać na wyborze, tracimy na jakości i dostępności treści. I nie dziwie się osobom (choć wcale tego nie popieram), że piractwo, które wydawać się mogło, już dawno „odpłynęło z polskiej przystani”, powoli wraca. Można zaoszczędzić kilkadziesiąt, jeśli nie setki złotych w zależności od subskrypcji i pakietów. I to kusi widzów, którzy nie widzą sensu płacić sporych pieniędzy „za jeden czy dwa seriale”, które chcą zobaczyć. Coraz częściej wybierają więc jedną główną platformę (może dwie), a reszta? No sami wiecie, w jaki sposób można oglądać resztę treści.

Jakość treści — nowe produkcje vs. klasyki

Klasyczne filmy

Kolejnym aspektem, który budzi kontrowersje, jest jakość oferowanych treści. Platformy streamingowe inwestują ogromne sumy w produkcję nowych seriali i filmów, starając się przyciągnąć widzów świeżymi, oryginalnymi tytułami. Jednak nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Wiele z nowych produkcji, choć atrakcyjnych wizualnie, nie dorównuje poziomem klasycznym filmom i serialom, które wcześniej dominowały w ramówkach.

Polscy widzowie coraz częściej wyrażają rozczarowanie, że za wyższe oceny otrzymują treści, które nie zawsze spełniają ich oczekiwania. Produkcje o niższej wartości artystycznej, często robione na szybko, aby wypełnić katalog platformy, nie rekompensuje wyższych kosztów subskrypcji. Ponadto wiele kultowych tytułów znika z platform, co dodatkowo ogranicza wybór.

Polskie produkcje na tle zagranicznych gigantów

Polskie firmy i seriale

Na szczęście, polski rynek streamingowy nie jest całkowicie zdominowany przez zagraniczne produkcje. W ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania rodzimymi treściami. Netflix, Disney+ i HBO Max coraz częściej inwestują w polskie produkcje, które zdobywają uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, pokazując, że rodzime treści mogą konkurować z najlepszymi światowymi produkcjami.

Jednak nawet tutaj pojawiają się wyzwania. Inwestycje w lokalne produkcje są często ograniczone przez budżety, co też wpływa na ich jakość. Ponadto rodzime produkcje muszą rywalizować o uwagę widzów z globalnymi hitami, co stawia je w trudnej sytuacji. Czy polscy twórcy będą w stanie utrzymać wysoki poziom i przyciągnąć widzów, mimo rosnącej konkurencji i oczekiwań? Ciężko to stwierdzić, zwłaszcza że (mimo i tak poczynionych postępów) wciąż jest ich jak na lekarstwo, co powinno się zmienić. A poza tym, powinniśmy mieć większy dostęp do filmów i seriali, które są regionalnie blokowane.

Alternatywy dla tradycyjnych platform streamingowych? Jest ich coraz mniej

Polsat Box Go

W obliczu rosnących cen i fragmentacji treści, wielu Polaków zaczyna szukać alternatyw. Jednym z rozwiązań są tzw. platformy hybrydowe, które łączą tradycyjną telewizję z możliwością streamingu na żądanie. Usługi takie jak Player.pl czy Polsatboxgo.pl (wcześniejsza Ipla.tv) oferują dostęp do szerokiej gamy treści, zarówno na żywo, jak i na żądanie, ale też nie wygląda to dobrze, patrząc na cenę subskrypcji (choć sumarycznie może być to tańsze niż płacenie za TV i streaming jednocześnie).

Ciekawą opcją jeszcze jakiś czas temu były serwisy oferujące bezpłatny dostęp do treści w zamian za oglądanie reklam. Choć tego typu platformy nie oferowały tak szerokiej gamy treści jak płatne subskrypcje, mogły stanowić atrakcyjną alternatywę dla osób, które nie chciały lub nie mogły pozwolić sobie na wysokie koszty subskrypcji. Niestety, ale większość z nich padła, albo została skanibalizowana przez większych graczy. Pod nóż poszły takie serwisy jak: Strefavod.pl, Kinoplex.gazeta.pl, Iplex.pl, Vod.pl — a to tylko kilka przykładów. Ostało się niewielu, jak m.in. vod.tvp.pl, czy Ninateka.pl. 

Co przyniesie przyszłość?

Streaming

Rynek streamingu jest dynamiczny i pełen wyzwań. Podwyżki cen, fragmentacja treści i pytania o jakość produkcji to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć zarówno platformy, jak i użytkownicy. Czy Polacy będą skłonni płacić więcej za dostęp do ulubionych treści? Czy platformy będą w stanie utrzymać wysoki poziom produkcji, jednocześnie konkurując o uwagę widzów? Obydwa pytania pozostawię bez odpowiedzi, ale myślę, że i w jednym i drugim sporo się zmieni na korzyść lub niekorzyść serwisów. Czy więc „statek ze znajomą flagą” ma szansę znów napłynąć i przycumować w polskiej przystani? Niektórzy mogą skorzystać „z jego oferty”, bardzo obszernej i darmowej

Jedno jest pewne. Rynek streamingu będzie się nadal rozwijał, a z nim będą pojawiać się nowe wyzwania i możliwości. Dla polskich konsumentów kluczowe będzie znalezienie równowagi między kosztami a jakością, a dla platform – umiejętność dostosowania się do zmieniających się oczekiwań i potrzeb widzów. W erze, w której płacimy więcej za mniej, to właśnie innowacja i elastyczność mogą okazać się kluczem do sukcesu.

Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper