Rebel Moon

Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Disney+, SkyShowtime, kina

Dawid Ilnicki | 18.04, 22:00

W tym tygodniu na Netflixie pojawi się druga część widowiska science fiction od Zacka Snydera, które mimo niskich ocen na portalach filmowych pewnie i tak będzie się cieszyło sporą popularnością. Lepszym wyjściem może być jednak zainteresowanie się dwoma nowymi serialami: na HBO MAX i Disney+.

W tym tygodniu przyglądamy ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, SkyShowtime i kin. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Od piątku można już oglądać “Rebel Moon Część 2: Zadająca Rany”, kolejną odsłonę - jak głoszą reklamowe opisy - “epickiej sagi Kory” i grupki żołnierzy, którzy przetrwali końcowe starcie w pierwszym filmie. Scenariusz do niej miał być pierwotnie nową wersją filmu z cyklu Star Wars, którą odrzucono. Już kilka lat później koncepcją Zacka Snydera zainteresowali się włodarze Netflixa, którzy jak widać pozwolili mu na stworzenie aż dwóch filmów z cyklu, a to ponoć nie koniec. No, chyba że tym razem klienci streamingowego giganta zdecydują się na zagłosowanie pilotami…

W środę na serwisie pojawił się się film “Gdzie śpiewają raki”, mający polską premierę kinową przed rokiem. Scenariusz do tego filmu powstał na bazie powieści Delii Owens i opowiada o porzuconej przez rodziców dziewczynie, żyjącej samotnie gdzieś na bagnach w Karolinie Północnej. Gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jej były chłopak, nagle znajduje się ona w centrum zainteresowania lokalnych służb. W główną rolę wcieliła się tu Daisy Edgar-Jones, a w filmie zagrali także David Strathairn i Harris Dickinson. 

Z kolei w 2022 roku swą premierę miał film “Przyznaj się, Fletch” w reżyserii Grega Mottoli (“Supersamiec”), w którym w tytułową rolę wcielił się Jon Hamm. To już trzecia odsłona komediowej serii, zapoczątkowanej dwoma filmami z lat 80’, w których głównego bohatera zagrał Chevy Chase. Mamy tu do czynienia z typową dla tamtych czasów komedią kryminalną, w której tym razem Irwin Fletcher zostaje oskarżony o morderstwo i będzie musiał dowieść swojej niewinności. Prócz gwiazdora serialu “Mad Men” w filmie zagrali również Ayden Mayeri, Kyle MacLachlan, Marcia Gay Harden i kojarzony również ze wspomnianego serialu, John Slattery.

Wśród propozycji dokumentalnych uwagę zwracają dwa tytuły. “1992 Wielka Gra” opowiada o legendarnym występie polskich piłkarzy na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie. To właśnie tam, pod wodzą Janusza Wójcika, drużyna Biało-Czerwonych dotarła do samego finału, gdzie zresztą rozegrała znakomity mecz przeciwko faworyzowanym gospodarzom. Zupełnie inną pozycją jest serial przyrodniczy “Nasz pełny życia świat”

Szukając nietypowych propozycji w tym tygodniu można zwrócić swą uwagę w kierunku ciekawie zapowiadającej się serii horrorowego anime “Baśnie braci Grimm wariacje”. Do oferty zostanie dodany również japońska seria “Powrót przeznaczenia”, reklamowana jako thriller, jak również nietypowa, izraelska pozycja jaką jest serial “Jak Bracia”. Dla najmłodszych przygotowano film “Tedi i szmaragdowa tablica”, a inną ciekawą pozycją, mającą już swoje lata jest film Davida Lowery’ego “Wydarzyło się w Teksasie”

HBO MAX

W poniedziałek na serwisie pojawił się pierwszy odcinek od dawna zapowiadanego serialu “Sympatyk”, którego jednym z twórców jest Park Chan-Wook. Podstawą scenariusza do tej produkcji jest nagrodzona prestiżową nagrodą Pulitzera powieści Viet Thanha Nguyena, opowiadająca o końcowej fazie wojny w Wietnamie, skupiająca się na postaci komunistycznego szpiega, rozpoczynającego swoje nowe życie w Los Angeles. Magnesem przyciągającym do tej produkcji jest również osoba Roberta Downeya jr.-a, zdobywcy Oscara za rolę drugoplanową w “Oppenheimerze”, który wciela się tu w aż cztery różne postacie. 

Disney+

Na serwis Myszki Miki zmierza z kolei niezwykle ciekawie zapowiadający się serial “Konflikt: Capote kontra Socjeta”. Jest to już drugi sezon antologii, mającej dłuższą przerwę. Premierowa odsłona pojawiła się bowiem w 2017 roku i w błyskotliwy sposób opowiadała o wielkim sporze pomiędzy Joan Crawford i Bette Davis, w które wcieliły się Jessica Lange i Susan Sarandon. Najnowsza produkcja opowie o słynnym pisarzu Trumanie Capote, opisującym życie przedstawicielek ówczesnych wyższych sfer, które postanawiają się na nim zemścić. W obsadzie znaleźli się m.in. Naomi Watts, Calista Flockhart, Diane Lane, Chloe Sevigny, Demi Moore, Molly Ringwald i Tom Hollander jako Capote. 

SkyShowtime

W wyjątkowo kiepskim okresie dla tego typu produkcji na SkyShowtime pojawia się nowy serial, którego gwiazdorem jest Ewan McGregor. “Gentleman w Moskwie” opowiada historię hrabiego Aleksandra Rostowa, który po rewolucji bolszewickiej odkrywa, że ze względu na swe klasowe pochodzenie znalazł się po złej stronie konfliktu. Radziecki sąd co prawda daruje mu życie, ale jednocześnie zsyła go do maleńkiego pokoiku na strychu ekskluzywnego hotelu Metropol, gdzie musi on pozostać. Scenariusz do tej serii powstał na bazie powieści amerykańskiego pisarza Amora Towlesa. 

Kina

Do kin w ten weekend wchodzi film “Back to Black. Historia Amy Winehouse”, który jest ni mniej ni więcej tylko kolejną próbą spojrzenia na zawrotną, ale niestety również zdecydowanie zbyt krótką karierę brytyjskiej piosenkarki, zmarłej w 2011 roku, w wieku zaledwie 27 lat. W najnowszej produkcji wciela się w nią mało dotąd znana Marisa Abela, a obok niej występują m.in. Jack O’Connell i Eddie Marsan. Reżyserka Sam Taylor-Johnson wcześniej zrealizowała m.in. “Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

Kolejnym po świetnym “Omenie: Początek” głośnym horrorem w tym miesiącu jest “Abigail”, które zrealizowali twórcy ostatnich odsłon “Krzyku”: Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillett. W obsadzie znaleźli się tu m.in. Melissa Barrera, Dan Stevens, Kathryn Newton, Kevin Durand, Giancarlo Esposito i zmarły przed rokiem Angus Cloud. Trailery zapowiadają klasyczną walkę, uwięzionej w wielkiej posiadłości, grupki ludzi z istotą nie z tej ziemii. 

Polecić z pewnością można za to nową koreańską produkcję. Pokazywany już na zeszłorocznych Pięciu Smakach “Duch” to świetny thriller szpiegowski, którego akcja toczy się w latach 30’ poprzedniego wieku, podczas japońskiej okupacji Korei Południowej. Służby zaborcy poszukują tytułowej postaci, będącej przywódcą prężnie działającego ruchu oporu. Znakomicie zrealizowana i wciągająca produkcja, którą warto zobaczyć na dużym ekranie.

Podobnie jest w przypadku “Anselma” już drugiej w tym miesiącu, po świetnym “Perfect Days”, produkcji Wima Wendersa. Tym razem jednak mamy do czynienia nie z fabułą, a dokumentem i to zrealizowanym w technice 3D, w której niemiecki klasyk przygląda się twórczości znanego artysty Anselma Kiefera, przy okazji pokazując, że wspomniana technologia znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku drogich superprodukcji. 

Do kin wchodzi również nietypowa, bo polsko-kanadyjska produkcja historyczna “Przysięga Ireny”, która opowiada o Irenie Gut, odznaczonej medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, w którą w filmie wciela się Sophie Nelisse, a obok niej występują również m.in. Andrzej Seweryn, Dougray Scott, Rafał Maćkowiak, Irena Melcer, Eliza Rycembel i Rafał Mohr. 

W kinach również europejska koprodukcja “Latanie dla początkujących”, w której grupa zmagających się ze strachem przed lataniem osób, w wyniku awarii maszyny, zostaje uwięziona na Islandii. Inną propozycją jest francusko-belgijska “Spadająca gwiazda”. Dla najmłodszych przygotowano “Podróż do krainy jutra”, a dla miłośników sportowych dokumentów “WinEverything”, polskiego twórcy Janusza Osińskiego. 

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper