Filmy o samurajach

Nie tylko Szogun. Inne tytuły o samurajach rozgrywające się m.in. w feudalnej Japonii

Łukasz Musialik | 01.04, 08:30

„Szogun”, kultowy serial z 1980 roku, zrewolucjonizował sposób, w jaki postrzegamy feudalną Japonię. Historia Johna Blackthorne'a, angielskiego żeglarza uwikłanego w dworskie intrygi, zachwyciła miliony widzów. Obecnie to serial z 2024 roku zdobywa serca widzów oraz krytyków w Polsce i na świecie.

Ale czy wiesz, że istnieje wiele innych, mniej znanych filmów i seriali, które również zabierają nas w fascynującą podróż do świata samurajów, gejsz i daimyo?

Dalsza część tekstu pod wideo

W tym artykule przedstawię Wam kilka perełek kina i telewizji, które umknęły uwadze szerszej publiczności. Choć nie dorównują one rozmachem „Szogunowi”, oferują intrygujące historie, dopracowaną scenografię i kostiumy oraz niezapomniane kreacje aktorskie.

Rashomon (1950)

Film Akiry Kurosawy, „Rashomon”, to prawdziwy klasyk. Opowiada historię morderstwa i gwałtu z perspektywy z czterech różnych perspektyw. Opowieści świadków są sprzeczne, co zmusza widza do samodzielnego odgadnięcia prawdy. To nie tylko fascynujący thriller, ale także głęboka refleksja nad naturą prawdy i subiektywizmem ludzkiej percepcji. Warto sięgnąć po ten film, aby zrozumieć, jak różne perspektywy mogą kształtować nasze spojrzenie na wydarzenia w filmie.

Harakiri (1962)

„Harakiri” w reżyserii Masaki Kobayashiego to film, który porusza temat samobójstwa honorowego. Opowiada historię ronina, który przybywa do rodu samurajskiego, by popełnić seppuku. To nie tylko wspaniała opowieść o honorze i lojalności, ale także doskonały przykład japońskiej kinematografii.

Ugetsu (1953)

„Ugetsu” w reżyserii Kenjiego Mizoguchiego to film z gatunku jida-igeki („sztuka z epoki”, „dramat kostiumowy z epoki”), który łączy elementy romantyczne, duchowe i grozy. Opowiada historię mężczyzny, który w poszukiwaniu sukcesu zostawia swoją rodzinę. W wyniku zdarzeń związanych z wojną i nadprzyrodzonymi siłami, losy Genjuro i jego rodziny ulegają nieoczekiwanej zmianie. To piękna i melancholijna opowieść o marzeniach i związanych z nimi kosztach.

Era samurajów: Bitwa o Japonię (2021)

Dynamiczne inscenizacje z komentarzem ekspertów ożywiają barwną historię XVI-wiecznej feudalnej Japonii, gdzie wojny i walka o władzę były codziennością. Miniserial, który warto obejrzeć, aby zgłębić tę fascynującą epokę.

Siedmiu samurajów (1954)

Kultowy film Akiry Kurosawy, który rozgrywa się w XVI-wiecznej Japonii. Mieszkańcy małej wioski wynajmują roninów, aby obronić się przed napadającymi na nich bandytami. To nie tylko wspaniała opowieść o honorze i lojalności, ale także inspiracja dla wielu innych produkcji. W roku 2004 powstała seria anime o nazwie Samurai 7, luźno bazująca na historii z filmu.

Zatoichi (2003)

Niewiarygodna historia niewidomego samuraja, który jest mistrzem w sztukach walki. Na pierwszy rzut oka Zatōichi jest nieszkodliwym ślepcem, przemierzającym cały kraj, jednakże świetnie włada mieczem, biegły jest zwłaszcza w iaijutsu. Jego miecz ukryty jest w specjalnej lasce do podpierania się, tak zwanej shikomi-zue. Dużo akcji, dużo walki i niezwykła postać głównego bohatera.

Ostatni samuraj (2003)

Kapitan Nathan Algren (Tom Cruise), weteran wojny secesyjnej, wyrusza do Japonii, aby szkolić tamtejszą armię przeciwko nieposłusznym rebeliantom – samurajom dowodzonym przez Katsumoto (Ken Watanabe). Niestety, nie ma zbyt wiele czasu na odpowiednie wyszkolenie żołnierzy, w związku z czym rząd wysyła nieprzygotowaną armię przeciwko świetnie wyszkolonym samurajom. Armia Algrena zostaje rozgromiona, a on sam trafia do niewoli. Tam odnajduje spokój, którego tak długo szukał po prowadzonych przez siebie wojnach.

47 Roninów (2013)

Miłośnicy mrocznych klimatów z pewnością docenią „47 Roninów” z Keanu Reevesem w roli głównej. Film opowiada historię grupy samurajów, którzy po śmierci swojego pana stają się wyjętymi spod prawa roninami. Ich celem jest pomszczenie śmierci pana i odzyskanie utraconego honoru. Film jest pełen akcji i krwawych scen walki, a jednocześnie porusza ważne kwestie moralne.

13 zabójców (2010)

W dziewiętnastowiecznej feudalnej Japonii, strach sieje brat shoguna. Lokalne władze, obawiając się o kruchy pokój, postanawiają w tajemnicy się go pozbyć. Misja zabicia tyrana zostaje powierzona doskonale wyćwiczonemu w walce samurajowi. On z kolei zbiera drużynę trzynastu wojowników, którzy wyruszą z nim w tę niebezpieczną misję.

Ghost Dog: Droga samuraja (1999)

W tym nietypowym filmie kodeks honorowy amerykańskiego gangstera splata się z duchem samurajskiej kultury. Główny bohater, Ghost Dog, jest płatnym zabójcą, ale co ciekawe, żyje według zasad samurajów. To taka mała odskocznia od reszty, ale z pewnością warto dać mu szansę.

Podsumowanie

Wspomniane tytuły to tylko wierzchołek góry lodowej. Feudalna Japonia to temat, który ciągle inspiruje twórców, a każdy z tych tytułów może otworzyć przed widzem fascynujący świat dawnej kultury i historii. „Szogun” to zaledwie początek. Istnieje wiele innych filmów i seriali, które pozwolą nam odkryć fascynujący ten fascynujący świat. Nie bój się sięgać po mniej znane produkcje. Obejrzenie ich to nie tylko sposób na poszerzenie swojej filmowej edukacji, ale też szansa na znalezienie prawdziwych perełek, które na długo zapadną w pamięć. 

Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper