Silent Hill

W mroku traumy i mgły, czyli które z odsłon Silent Hill są fabularnie najlepsze. Pora odświeżyć pamięć

Łukasz Musialik | 08.03, 22:00

Silent Hill to jedna z tych serii gier, która wdziera się w mroczne zakamarki umysłów, często pozostając już tam na zawsze. Od momentu debiutu na PlayStation w 1999 roku zyskała opinię ikony horroru w świecie gier wideo. 

Jednakże, w morzu licznych części, które poniekąd wypełniły główny wątek serii, gra oferuje także wiele ciekawych spin-offów. Tylko, które z nich są najlepsze? 

Dalsza część tekstu pod wideo

Przyjrzyjmy się najbardziej niezapomnianym i emocjonalnie intrygującym częściom, które wyróżniają się zwłaszcza pod względem fabularnym.

Silent Hill 2

Rozpocznijmy od klasyka gatunku — Silent Hill 2. Wydana w 2001 roku na PlayStation 2, to jedna z najbardziej przerażających i głębokich narracyjnie gier wszech czasów. Fabuła śledzi losy niejakiego Jamesa Sunderlanda. Przybywa on do tytułowego miasteczka, zainspirowany listem od swojej zmarłej żony, Mary. Powoli zagłębiając się w miasto, James odkrywa mroczne tajemnice, które są odzwierciedleniem jego własnych grzechów. Nie będę spoilerować, podając zbyt wielu szczegółów, ponieważ na za pasem jest remake, ale warto zaznaczyć, że historia jest pełna napięcia, tajemnic i głębokich psychologicznych motywów.

Silent Hill 3

Kolejną, według mnie dość niedoceniana częścią jest Silent Hill 3. Wydana w 2003 roku, kontynuuje tradycję mrocznej i intrygującej fabuły serii. Tym razem wcielamy się w żeńską postać — Heather Mason. Adoptowana córka Harry'ego Masona zostaje wciągnięta w koszmar. Po krótkiej rozmowie telefonicznej z ojcem spotyka tajemniczego detektywa, Douglasa Cartlanda, wynajętego przez „Zakon”, który próbuje ją odnaleźć. Od samego początku kobieta konfrontuje się z horrorem, powoli odkrywając mroczną stronę prawdy o sobie, swoim pochodzeniu, które łączy ją z tajemniczym miastem. To klucz do rozwiązania zagadki, z którą Heather będzie musiała się zmierzyć, aby zakończyć koszmar. 

Silent Hill: Shattered Memories

Nie można pominąć Silent Hill: Shattered Memories, wydanej w 2009 roku. Osobiście uważam ją za interesującą reinterpretację pierwszego Silent Hilla. Wcielamy się w postać Harry'ego Masona, poszukującego swojej zaginionej córki, Cheryl, w ponurej scenerii miasta. To, co wyróżnia Shattered Memories to innowacyjne podejście do narracji, gdzie decyzje gracza wpływają nie tylko na świat gry i postacie, ale też kształtują jej zakończenie. Aż chce się przejść grę wielokrotnie po to, aby odkryć wszystkie znajdujące się w niej tajemnice. Fabuła tej części może wydawać się nieco bardziej subtelna w porównaniu do innych, ale to właśnie jej niekonwencjonalność sprawia, że jest niezapomniana.

Silent Hill 4: The Room

Wydana w 2004 roku czwarta część serii to odważny eksperyment z gatunkiem, który wprowadza do uniwersum kilka ciekawych rozwiązań. Fabuła śledzi losy Henry'ego Townshenda, dręczącego koszmarami mężczyznę, który nagle zdaje sobie sprawę z tego, że został uwięziony w swoim mieszkaniu w Ashfield, w małym miasteczku leżącym nieopodal Silent Hill. Każda próba wydostania się z domu kończy się niepowodzeniem. Nie pomagają krzyki, ani uderzania w ściany lub drzwi. Sąsiedzi nie reagują, jak gdyby nic nie słyszeli. Czy apartament o numerze 302 został przeklęty? W piątym dniu Henry odkrywa tajemniczy portal, prowadzący do różnych miejsc, w tym więzienia, pobliskiej stacji metra, lasu, a nawet do alternatywnej rzeczywistości poza drzwiami swojego apartamentu. Chociaż The Room nie spotkało się z tak dużym uznaniem jak poprzednie części, to wciąż oferuje unikalne doświadczenie fabuły (z czterema różnymi zakończeniami) powiązanej z miasteczkiem Silent Hill.

Silent Hill: Homecoming

Wydany w 2008 roku Homecoming ponownie wprowadza graczy w koszmarny świat Silent Hill. Tym razem skupiamy się na historii i postaci Alexa Shepherda, weterana wojennego powracającego do miasta, aby odnaleźć zaginionego brata. Fabuła skupia się na rodzinnych tajemnicach, gdzie nasz bohater będzie musiał zmierzyć się z demonami przeszłości. Mimo nieco mieszanych recenzji, Homecoming wciąż przyciąga fanów serii, dzięki mrocznemu klimatowi i wciągającej fabule.

Silent Hill: Downpour

Wydany w 2012 roku Downpour przedstawia historię więźnia, Murphy'ego Pendletona. Kradzież radiowozu to jedno, ale zabicie współwięźnia to już dużo poważniejsza sprawa. W zaistniałeś sytuacji nasz bohater, pod nadzorem więziennej funkcjonariuszki Anne Cunningham, ma zostać przeniesiony do zakładu karnego o zaostrzonym rygorze. Jednak nigdy tam nie trafia. Przewożący go więzienny pojazd rozbija się w pobliżu Silent Hill. Po odzyskaniu przytomności Murphy próbuje desperacko uciec z dala od miejsca wypadu, nieświadomy tego, że w miasteczku czeka go coś znacznie gorszego niż więzienie. Fabuła prowadzi gracza przez mroczne ulice, odkrywając kolejne tajemnice zarówno samego miasta, jak i bohatera. Pomimo pewnych problemów technicznych, Downpour wciąż oferuje świetną narrację, a także kolejne unikalne doświadczenie ze światem Silent Hill.

Silent Hill

Nie mogło zabraknąć i pierwszej odsłony, powiadającego historię Harry'ego Masona.

Harry wraz ze swoją adoptowaną córką Cheryl wyrusza w podróż do spokojnego miasteczka. Niestety, po drodze dochodzi do wypadku, w wyniku którego nasz główny bohater traci przytomność. Kiedy tylko się budzi, z przerażeniem odkrywa, że Cheryl zniknęła, a miasto spowija gęsta mgła. Nieświadomy czyhającego na niego niebezpieczeństwa, Harry zamierza odnaleźć swoją zaginioną córkę.

Silent Hill: Origins

Jako prequel wydarzeń z pierwszej części gry (7 lat przed tym co spotkało Harry'ego Masona), Origins opowiada historię Travis'a Grady'ego, kierowcy ciężarówki, który trafia do Silent Hill po spotkaniu tajemniczej dziewczynki na drodze. W pościgu za nią dociera do płonącego domu, z którego udaje mu się uratować Alessę, postać znaną z pierwszej części. Niestety, wkrótce potem Travis traci przytomność. Po przebudzeniu nasz dzielny bohater jest zdeterminowany, aby za wszelką cenę odnaleźć dziewczynę, którą wcześniej uratował. Ta część oferuje głębszy wgląd w tajemnice miasta, które pozostają w cieniu oryginalnej gry.

Podsumowanie

Silent Hill

Wybór najlepszych części Silent Hill pod względem fabuły to zadanie niełatwe, ale osobiście uważam, że wymienione przeze mnie odsłony wyróżniają się szczególnie mocno na tle pozostałych. Silent Hill zawsze starał się opowiadać interesujące historie. Jej postacie są częścią tego, co czyni serię tak wielką. Każda z nich wnosi coś unikalnego do uniwersum — od eksploracji ludzkiej psychiki po zmagania z nadprzyrodzonymi siłami. I bez względu na to, która część jest Twoją ulubioną, to z pewnością pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia.

Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper