Komputer gamingowy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gotowych sprzętów? Które komponenty mają największe znaczenie?

Maciej Zabłocki | 01.03, 11:33

W sklepach znajdziemy całe mnóstwo gotowych komputerów i laptopów, a każdy z nich wydaje się bardzo zachęcający. Są jednak pewne aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kompletnej jednostki. Co ma kluczowe znaczenie? Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Chociaż cena jest istotnym czynnikiem, to jednak czasem warto dołożyć, by mieć spokój przez lata. 

Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD. 

Dobry i wydajny laptop jest dzisiaj czymś powszechnym. Komputery przenośne musiały przejść bardzo długą drogę, by osiągnąć aktualną pozycję. Przy zakupie musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy elementy. Czy zastosowano dedykowaną kartę graficzną (i jaką), czy znajduje się w nim optymalna ilość pamięci operacyjnej i czy w zestawie jest pre-instalowany system operacyjny. Jeśli nie, prowadzi to do wielu komplikacji, które potem trudno rozwiązać. W tym braku odpowiednich sterowników do dysku, płyty głównej czy karty sieciowej lub dźwiękowej. Czasem ich właściwy dobór zajmuje długie godziny, a często zderzamy się ze ścianą. Pre-instalowany system rozwiązuje wszystkie te problemy. 

Drugim, bardzo istotnym czynnikiem, jest świadomość oznaczenia procesorów mobilnych. Jeżeli dana jednostka wyposażona jest w symbol "U", możecie mieć pewność, że to wariant energooszczędny. Takie CPU są zwykle sporo słabsze, wyposażone w niższe taktowania i mniejszą liczbę rdzeni. Ich największą zaletą jest faktycznie dłuższy czas pracy na baterii, ale w praktyce nie będą zbyt wydajne. Z kolei mocniejsze procesory, np. z oznaczeniem "H" sprawdzą się znakomicie w gamingu czy bardziej zaawansowanych zadaniach, jak montaż wideo lub programowanie. Warto wziąć to pod uwagę. Równie istotny jest umiejętny dobór dedykowanej karty graficznej. Pamiętajcie, że model NVIDIA GeForce RTX 4060, który trafia do laptopa, to nie jest to samo, co stacjonarna odmiana GeForce RTX 4060. Różni je przede wszystkim pobór mocy, czyli tzw. TGP. Im wyższe, tym lepiej. Zwykle też jednostki mobilne mają mniej rdzeni CUDA, mniej RU czy Tensorów i są ogólnie słabsze. Niemniej, wspomniany wyżej RTX 4060 dalej będzie wystarczający, by uruchomić zdecydowaną większość współczesnych gier w 1080p na bardzo przyzwoitych detalach. 

Komputer stacjonarny rządzi się zupełnie innymi prawami 

Laptop gamingowy

W przypadku gotowych jednostek stacjonarnych również należy pamiętać o kilku istotnych elementach. Przede wszystkim, bardzo ważny jest zakup takiego sprzętu, który ma sprawdzony i certyfikowany zasilacz, najlepiej jeszcze renomowanego producenta. To gwarancja stabilnej pracy i spokoju przez długie lata. Kolejnym ważnym czynnikiem jest zastosowana płyta główna. Jeżeli kupujemy komputer z procesorem bez odblokowanego mnożnika (czyli bez literki "K" w nazwie w przypadku Intela), wówczas istotna będzie informacja, czy wykorzystane "mobo" pozwoli na rozbudowę w przyszłości. Jeżeli kupimy sprzęt z podzespołami AMD, taki problem znika, bo "czerwoni" mają nieco inną, bardziej łagodną politykę wydawania kolejnych CPU. Nowe generacje są często kompatybilne wstecz. Sprawdź nasze propozycje, bo w krainie "gotowców" wiele się pozmieniało i dziś już trudno o zakup bubla, jeżeli transakcji dokonamy w sprawdzonym sklepie. 

Oczywiście, gotowy komputer powinien mieć odpowiednią cyrkulację powietrza w obudowie, czyli minimum dwa wentylatory - jeden z przodu i jeden z tyłu. Większość jednostek ma także zaimplementowane podświetlanie RGB oraz obudowy wyposażone w atrakcyjną szybę, żebyśmy mogli zobaczyć, co dzieje się w środku. Taki sprzęt zazwyczaj wyposażony jest w plomby, które przez cały okres gwarancji zabraniają nam samodzielnych napraw i wymiany komponentów, ale są producenci, którzy dopuszczają takie operacje. Warto o tym wiedzieć przy ewentualnym wyborze komputera, jeśli czujemy się na siłach, by po kilku/kilkunastu miesiącach dołożyć w nim pamięci lub wymienić kartę graficzną. 

A jeśli już kupimy komputer stacjonarny lub laptop i będziemy chcieli pograć w nocy, nie budząc przy tym pozostałych domowników, to przydadzą się sprawdzone słuchawki. Modele gamingowe mają często bardzo duże nauszniki, wygodne i materiałowe pianki oraz długie i elastyczne pałąki, idealnie pasujące do naszej głowy. Już za mniej niż 200 zł można kupić SteelSeries Arctis 1 na kablu mini-jack, będące idealnym kompromisem pomiędzy ceną, a możliwościami. Nieco droższe, bo kosztujące ok. 300 zł będą modele Corsair HS55 lub HyperX Cloud II. Są one jednak jeszcze wygodniejsze, grają głębiej i bardziej basowo, a pierwsze z wymienionych dodatkowo połączą się z naszą jednostką bezprzewodowo. 

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper