NO HARD FEELINGS

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+, Skyshowtime, kina

Dawid Ilnicki | 12.01, 20:55

Dwa ciekawe seriale zostaną dodane do oferty Netflixa i jest wśród nich jedna rodzima produkcja. Z kolei na Disney+ pojawi się miniseria powiązana z MCU, choć tym razem zapowiadająca się naprawdę interesująco. W kinach z kolei mamy prawdziwy wysyp polskich produkcji, wśród których są co najmniej dwa nietypowe tytuły. 

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+, Skyshowtime i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Już na początku nowego roku na Netflixie pojawia się kolejna głośna rodzima produkcja, którą jest  serial “Forst”. Scenariusz do tej serii został oparty na powieści niezwykle popularnego twórcy kryminałów, Remigiusza Mroza i opowiada o słynącym z niekonwencjonalnych działań detektywie, który po zawieszeniu musi wejść w pakt z pewną dziennikarką, po to by razem mogli wyjaśnić sprawę okrutnych zbrodni. Twórcy serialu obiecują wciągającą i mroczną atmosferę, a w głównej roli zobaczymy tu Borysa Szyca.

Inną wyczekiwaną premierą jest serial “Chłopiec pochłania wszechświat”, która podobnie jak poprzednik również została oparta na bestsellerowej książce, tym razem australijskiego pisarza, Trenta Daltona. Fabułę swojej powieści umieścił on w latach 80’ w Brisbane, przyglądając się życiu młodego chłopca, który za wszelką cenę próbuje przeżyć w mocno dysfunkcyjnym środowisku, starając się także uratować swą matkę. W obsadzie serii znaleźli się m.in. Travis Fimmel, Bryan Brown, Phoebe Tonkin i Simon Baker. Liczy ona sobie osiem odcinków.

Netflix uraczy swoich użytkowników także nowym widowiskiem akcji, którym jest “Skok w przestworzach”. Nie należy się w tym wypadku spodziewać wielkiej oryginalności; po raz kolejny mamy tu bowiem do czynienia z grupą przestępców, którzy będą chcieli ukraść pół miliarda dolarów. Jedyna innowacja to fakt, że złoto o tej wartości ma przewozić samolot, lecący 12 tysięcy metrów nad ziemią. W obsadzie Kevin Hart, Ursula Corbelo, Gugu Mbatha-Raw, Jean Reno, Billy Magnussen, Sam Worthington i Vincent D’Onofrio.

Kilka ciekawych produkcji pojawiło się w ofercie we wtorek. Taką jest z pewnością drugi sezon dokumentalnej serii “Break Point”, opowiadającej o codziennym życiu najlepszych tenisistów na świecie. Zgoła odmiennym dokumentem jest film “Beksińscy: album wideofoniczny” traktujący o życiu rodu, które stało się kanwą znanego filmu “Ostatnia rodzina”. Na Netflixie można będzie zobaczyć także nowy film Krzysztofa Zanussiego “Liczba doskonała”, horror “Umma”, w którym główną rolę zagrała Sandra Oh, a także japońskie widowisko “Kingdom 3”

HBO MAX

Najciekawsza propozycją na serwisie Warnera jest bez wątpienia oryginalna komedia “Bez urazy”, która miała swą premierę kinową w zeszłym roku. Główną bohaterką jest tu kobieta, która natrafia na niecodzienne ogłoszenie: bogate małżeństwo szuka kogoś do randek ze swym mocno zahukanym, 19-letnim synem, zanim ten wyjedzie na studia do Princeton. W roli głównej wystąpiła Jennifer Lawrence, która zagrała tu u boku m.in. Matthew Brodericka, Ebona Mossa - Bachracha i Natalie Morales.

Disney+

Premierą tygodnia na Disney+ jest rzecz jasna serial “Echo”, który ma wszelkie zadatki ku temu, by być w końcu udanym tworem wykorzystującym mało znaną bohaterkę MCU. Po pierwsze bowiem produkcja ma się skupiać na realnych problemach społeczności, mieszkającej w Oklahomie. Po drugie doczekamy się tu powrotu najlepszej wersji Daredevila, którego znów zagra Charlie Cox. Do gry wejdzie również Kingpin, w którego wcieli się ponownie Vincent D’Onofrio. Twórcy obiecywali produkcję dojrzałą i mroczną, a dotychczasowe trailery sugerują, że rzeczywiście mogła im się ona udać. Seria liczy sobie pięć odcinków i wszystkie pojawią się na serwisie od razu.

Amazon Prime

Który to już w ostatnim czasie film o z pozoru idealnym małżeństwie, w którym jedna z osób okazuje się prowadzić podwójne życie, będąc jednocześnie profesjonalną zabójczynią/zabójcą? Jak widać przedstawicieli Amazon Prime nie odstrasza to, że ich najnowsza propozycja zapowiada się na obraz, który widzieliśmy już dziesiątki razy, bo już od piątku będzie można oglądać “Role Play”, w którym zobaczymy m.in. Kaley Cuoco, Davida Oyelowo, Billa Nighy i Connie Nielsen. 

Apple TV+

Na serwis trafia w końcu "Czas Krwawego Księżyca", ostatni film Martina Scorsese, będący wielkim faworytem w wielu różnych kategoriach oscarowych za poprzedni rok. Fabuła tego monumentalnego, 3.5-godzinnego filmu została oparta na reportażu Davida Granna, dotyczącym serii zabójstw na najbogatszych, swego czasu, mieszkańcach Stanów Zjednoczonych, należących do plemienia Osagów, władających roponośnymi terenami w Oklahomie. Śledztwo w sprawie tych morderstw w ostateczności doprowadziło do powstania FBI. W rolach głównych wystąpili Lili Gladstone, Robert de Niro, Leonardo di Caprio i Jesse Plemmons. 

Poza tym będzie można tu zobaczyć również pierwsze odcinki nowego serialu o wszystko mówiącym tytule “Kartoteka policyjna”. Akcja serii ma się dziać w Londynie, a bohaterami będą młoda policjantka i doświadczony funkcjonariusz, zajmujący się sprawą morderstwa, po anonimowym telefonie informującym o jego popełnieniu. W obsadzie znaleźli się, znany przede wszystkim z “Doktora Who”, Peter Capaldi i Cush Jumbo.

Skyshowtime

Od niedzieli na serwisie można oglądać nowy film Wesa Andersona “Asteroid City”, który miał swą kinową premierę w zeszłym roku. Znany ze specyficznej estetyki swych filmów i zapraszania do współpracy wielu znanych aktorów reżyser tym razem opowiada historię fikcyjnego, pustynnego amerykańskiego miasteczka, do którego zmierzają uczniowie i rodzice z wielu różnych zakątków USA. 

Kina

Ciekawy weekend w kinach, gdzie trafi kilka przeróżnych produkcji. Najbardziej efekciarską jest z pewnością “Pszczelarz”, nowe widowisko w reżyserii Davida Ayera, w którym zagrał współczesny gwiazdor kina akcji Jason Statham. Wciela się on w tytułową postać, rodzaj uśpionego agenta, który wraca do gry, po tym jak jego przyjaciółka ginie w tragicznych okolicznościach. Niezmordowany heros wypowie prawdziwą wojnę tajemniczej organizacji przestępczej, oczywiście rzucając ją na kolana. W obsadzie znaleźli się również m.in. Josh Hutcherson, Jeremy Irons, a także znana z “The Umbrella Academy” Emmy Raver-Lampman. 

Po 25 latach od premiery pierwszego filmu powraca “Fuks 2”. Sequel do pamiętnego filmu Macieja Dejczera, w którym zagrali m.in. Maciej Stuhr, Agnieszka Krukówna i Janusz Gajos. W obsadzie zabrakło wspomnianej aktorki, a głównym bohaterem ma być tu - grany przez Macieja Musiała - Maciek Stawicki, syn Aleksa, który oczywiście zgodnie z porzekadłem “jaki ojciec, taki syn” wplątuje się w grubą aferę.

Potencjał na zapamiętywalny seans ma za to film Sary Bustamante - Drozdek “Piep*zyć Mickiewicza”, który na trailerach wygląda tak, jakby ktoś nagle w XXI wieku przypomniał sobie o klasykach w stylu “Stowarzyszenia umarłych poetów”, a może raczej “Młodych gniewnych” i chciał przenieść fabułę tych obrazów w dzisiejsze czasy. Grany przez Dawida Ogrodnika pisarz i wykładowca Jan Sienkiewicz, po wyrzuceniu z uczelni, zatrudnia się bowiem w lokalnym liceum, gdzie przyjdzie mu nauczać młodzież z tzw. “trudnej klasy”.

To nie koniec polskich produkcji, które trafiają do kina w tym tygodniu. Pojawi się w nich bowiem “Powstaniec 1863”, Tadeusza Syki, widowisko historyczne o Powstaniu Styczniowym, w którym w rolę księdza generała Stanisława Brzóski wciela się Sebastian Fabijański, a w obsadzie znaleźli się również Cezary Pazura, Olgierd Łukaszewicz, Ksawery Szlenkier, Karolina Szymczak i Daniel Olbrychski.

Do kin trafia również, pokazywany już na zeszłorocznych Nowym Horyzontach film Lily Aviles “Totem”, który opowiada ciekawą historię siedmioletniej dziewczynki, trafiającej na przyjęcie-niespodziankę, zorganizowane dla jej ojca, na której poznajemy przeróżnych - bliższych i dalszych - członków jej rodziny.

W kinach również dwie propozycje dla najmłodszych. Pierwsza jest brytyjska animacja “Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele”, a drugą duński film familijny, wykorzystujący konwencję kina science fiction “Mój brat robot”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper