Prince of Persia: Piaski Czasu Remake

Prince of Persia odżyje? Przypominamy dotychczasowe odsłony serii

Kajetan Węsierski | 20.12.2023, 21:30

Są w branży gier wideo marki, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Takie, które cieszyły się ogromną popularnością kilka dekad temu i które dalej wywołują sporo szumu przy okazji każdej zapowiedzi. Albo chociaż plotki związanej z powrotem! Pozycji tego typu moglibyśmy wymieniać sporo i zazwyczaj część się powtórzy. Jedne częściej, drugie rzadziej. Niemniej, samych serii jest wiele. 

A jedną z takich jest bez wątpienia z Prince of Persia! Z jej bogatą historią i ewolucją, stała się synonimem przygodowych gier akcji, łączących zręcznościowe wyzwania z przemyślaną narracją. Nawet po latach od ostatniej dużej odsłony, marka nadal pozostaje w pamięci graczy jako klasyk gatunku. Była fenomenem na początku lat 90. i była nim w pierwszej dekadzie tego wieku. 

Dalsza część tekstu pod wideo

A przyszłoroczna premiera pobocznej odsłony wciąż wywołuje przecież sporo szumu! I choć zdaję sobie sprawę, że nie brakuje zarówno fanów, jak i przeciwników tej stylistyki, to koniec końców nie można przejść obok tego tytułu obojętnie od lat. A skoro Prince of Persia: Zaginiona korona jest tuż za rogiem, to przypomnijmy sobie, jak wyglądały kolejne odsłony w zestawieniu chronologicznym. 

Prince of Persia (1989)

W 1989 roku miało miejsce wydanie pierwszej, historycznej odsłony Prince of Persia. Stworzona przez Jordana Mechnera gra zaskoczyła wszystkich płynną animacją i wyzwaniami zręcznościowymi. Sukces był ogromny, a rzucenie akcji do Persji, serwując przy tym niebywale trudne zadania zręcznościowe i cel w postaci ratowania księżniczki, działały idealnie. 

Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame (1993)

Kontynuacja, która ukazała się cztery lata później, wprowadziła znaczące ulepszenia w grafice i rozgrywce. The Shadow and the Flame zachował kultową mechanikę pierwowzoru, jednocześnie rozszerzając fabułę i wprowadzając nowe elementy zręcznościowe. Gra była bardziej rozbudowana i opowiadała historię Księcia, który musi odzyskać swój tron. Nawet po latach, mimo grafiki, można się tam nieźle bawić.

Prince of Persia 3D (1999)

W 1999 roku seria zdecydowała się na duży skok technologiczny, przechodząc na trójwymiarową grafikę. Prince of Persia 3D zaoferował graczom nowy wymiar (he, he) eksploracji i walki. Choć spotkał się z dość mieszanymi recenzjami, to wprowadził serię w erę nowoczesnych gier wideo. W momencie wydania wypadała całkiem świeżo pod względem wizualnym i przyczyniła się mocno do późniejszych sukcesów! 

Prince of Persia: The Sands of Time (2003)

To była prawdziwa rewolucja. Piaski Czasu z 2003 roku zapoczątkował nową erę w serii, wprowadzając innowacyjny mechanizm cofania czasu i płynną parkourową akrobację. Rzeczona odsłona zyskała ogromną popularność dzięki swojej unikalnej mechanice, zapadającej w pamięć fabule i kinowemu stylowi prezentacji (lepszej niż w ekranizacji :)). Gra dla wielu osób na nowo zdefiniowała gatunek przygodowy i była chwalona za swoją innowacyjność.

Prince of Persia: Warrior Within (2004)

Rok później przyniósł i… Dusza Wojownika, która zaskoczyła zmianą tonu na bardziej mroczny i brutalny. Gra oferowała nam trudniejszą walkę i znacznie bardziej ponurą historię. Fabularnie dostaliśmy nową stronę Księcia, co było znakomitym posunięciem. To kontynuacja, która nie tylko poszerzała uniwersum, ale także pokazała, że seria potrafi się dostosować do zmiennych gustów graczy.

Prince of Persia: The Two Thrones (2005)

Kolejny rok i kolejna odsłona, która jednocześnie domykała trylogię. Dwa Trony, łącząc elementy z poprzednich dwóch gier, zapewniała świetną równowagę między akrobatyką a walką. Fabularnie gra stanowiła epilog, zamykając historię Księcia w spektakularnym stylu. Wprowadziła także unikalną mechanikę związaną ze złą stroną księcia, co zostało fenomenalnie przyjęte. Do dziś mam w pamięci długie godziny z tym tytułem na PS2! 

Prince of Persia: Revelations (2005)

W tym samym roku dostaliśmy także inną grę - tym razem wyłącznie na PlayStation Portable. Jest to - w dużym uproszczeniu rozszerzona wersja gry Prince of Persia: Warrior Within. Gra przenosi zawartość swojej konsolowej wersji na przenośny format, dostarczając fanom serii możliwość doświadczania przygód Księcia w podróży. Warto jednak zaznaczyć, że dostaliśmy przy tym zupełnie nowe sekwencje, a nawet obszary do eksplorowania! Naprawdę udana pozycja. 

Battles of Prince of Persia (2005)

Myśleliście, że to koniec na 2005? Nic bardziej mylnego! Ukazała się bowiem także stosunkowo mało znana odsłona na 3DS, gdzie gracze prowadzą armie w bitwach z wykorzystaniem kart. Gra oferowała wymagającą rozgrywkę strategiczną, łącząc tradycyjne elementy serii z taktycznymi turówkami. Ciekawostka, ale warto o niej pamiętać. 

Prince of Persia: Rival Swords (2007) 

Wspominałem dwa akapity wcześniej o wydanej na PSP rozszerzonej wersji “Duszy Wojownika”. Cóż, po dwóch latach dostaliśmy tak samo rozwinięte “Dwa Trony”. Ponownie przeniesienie fabuły na przenośne konsole i raz jeszcze dorzucono nieco nowych aspektów, co sprawiało, że nawet fani oryginału mogli znaleźć tu dla siebie sporo dobra. 

Prince of Persia (2008)

W 2008 roku seria zaskoczyła fanów zupełnie nową odsłoną. Tym razem gra przedstawiała całkiem nową historię i postacie, zachowując klasyczne elementy parkouru i eksploracji. Charakterystyczna była dla niej także wyjątkowa, malarska grafika, która wyróżniała ją na tle innych gier. Świeży i naprawdę przyjemny wątek w historii serii. 

Prince of Persia: The Fallen King (2008)

Kolejny tytuł z NDS w naszym zestawieniu i ponownie taki, który… Cóż, nie zapada w pamięć i nic w tym dziwnego. Tym razem mieliśmy do czynienia z platformówką, ale umówmy się - jak na swoje czasy, była już zdecydowanie nazbyt przestarzała.  Gra wykorzystuje unikalne funkcje dotykowego ekranu Nintendo DS, ale nie mogę się wyzbyć wrażenia, że marnuje jego potencjał. 

Prince of Persia: The Forgotten Sands (2010)

“Zapomniane Piaski” z 2010 roku były powrotem do korzeni serii, oferując nam historię z okresu między "Sands of Time" a "Warrior Within". Gra przywróciła mechanikę manipulacji czasem i dodała nowe elementy, takie jak… Kontrola nad żywiołami. Odsłona była hołdem dla klasycznych aspektów serii i została przyjęta całkiem nieźle! Pojawiały się oczywiście gorsze recenzje, ale nie brakowało zadowolonych graczy. 

Prince of Persia Classic 1&2

W ramach ciekawostki, choć już poza zestawieniem, warto wspomnieć, że swego czasu ukazały się także dwie odświeżone wersje klasycznych gier z ubiegłego wieku, które trafiły głównie do posiadaczy Androidów i sprzętów z systemem iOS. Po prostu odświeżona grafika. I dobra okazja, by do nich wrócić - choć dziś dostępność nie jest wcale taka łatwa. 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper