dd

Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Amazon Prime, kina

Dawid Ilnicki | 08.12.2023, 20:59

Najbliższy tydzień nie obfituje w wiele premier na serwisach streamingowych, ale i tak znajdzie się kilka ciekawych propozycji. Tak jest z pewnością w przypadku nowego filmu Netflixa, w którym wystąpiło wielu znanych aktorów. Amazon Prime da swoim użytkownikom dostęp do interesującego filmu, mającego swoją polską premierę w zeszłym roku, a z kolei w kinach pojawi się kilka interesujących horrorów.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Amazon Prime i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Hitem tego tygodnia na Netflixie jest nowy film oryginalny zatytułowany “Zostaw świat za sobą”, którego reżyserem jest Sam Esmail. Ten scenarzysta i producent jest jednak bardziej znany jako pomysłodawca wielu seriali, spośród których najbardziej znanym jest zdecydowanie “Mr. Robot”, a obecna produkcja pojawia się w sieci dziewięć lat po premierze jego poprzedniego pełnometrażowego filmu “Kometa”. Tym razem na planie udało się zgromadzić bardzo dobrą obsadę, bo w produkcji streamingowego giganta zagrali m.in. Julia Roberts, Ethan Hawke, Mahershala Ali i Kevin Bacon. Scenariusz obrazu znów ma wiele wspólnego z nowoczesnymi technologiami, bo opowiada o losach pewnej rodziny, która wyjeżdża poza miasto; pech sprawia jednak, że podczas globalnego cyberataku ich urządzenia przestają działać, a do drzwi puka dwójka nieznajomych. Film pojawi się na serwisie w piątek.

Z kolei w środę do biblioteki trafił nowy serial kryminalny “Krwawe wybrzeże”, który został zrealizowany przez francuskich twórców. Akcja serii toczy się głównie w Marsylii, gdzie lokalny szef narkotykowej grupy postanawia przejąć kontrolę nad miastem, w czym rzecz jasna przeszkodzić ma mu grupa pod przywództwem niezłomnego policjanta, akurat przyjmująca jednak w swe szeregi tajemniczą rekruterkę, mającej - jak się okaże - swoje ukryte motywacje. Produkcja liczy sobie sześć odcinków. 

Wśród oferty filmów na licencji tym razem jest przede wszystkim “Głębia strachu” z 2020 roku z duetem Kristen Stewart - Vincent Cassell, która powinna zadowolić wszystkich fanów serii “Obcy”, która w tym wypadku została połączona z fabułą rodem z “Otchłani” Jamesa Camerona. W tym tygodniu na Netflixie pojawi się również niezłe “Sekretne życie Waltera Mitty”, film wyreżyserowany przez Bena Stillera, jak również “Terminator Ocalenie”, w swoim czasie głośny powrót franczyzy z Christianem Bale’m w roli Johna Connora.

Wśród propozycji dokumentalnych mamy głównie serial “II wojna światowa: Historie z frontu”, które za sprawą udoskonalonych nagrań archiwalnych i wywiadów z przedstawicielami wszystkich stron konfliktu, ma go pokazywać z zupełnie innej strony. Na odważnych czeka za to saudyjski thriller “Zaginiona”, a także indyjski musical “The Archies”. O uwagę najmłodszych mogą z kolei walczyć rodzima “Kicia Kocia”, a także trzeci sezon chwalonego serialu “Hilda”.

HBO MAX

Na serwisie Warnera pojawią się zarówno starsze produkcje, jak i pozycje z tegorocznego kina festiwalowego. Najgłośniejszym tytułem mającym już swoje lata jest bez wątpienia “Kapitan Phillips” Paula Greengrassa z 2013 roku, w którym główny bohater - grany przez Toma Hanksa - zmaga się z atakiem somalijskich piratów. Na HBO MAX powraca również inny znany obraz z amerykańskim gwiazdorem, czyli “Cóż za piękny dzień”. Wśród produkcji nowych warto zwrócić uwagę na chwalony polski dokument “Apolonia, Apolonia”, opowiadający o artystce Apolonii Sokół.

Amazon Prime

W oczekiwaniu na powrót jednego z najbardziej lubianych w ostatnich latach seriali Amazona na serwisie pojawi się film “Cyrano” w reżyserii Joe Wrighta, którego scenariusz oparty jest na sztuce z końcówki XIX wieku. Jej głównym bohaterem jest Cyrano de Bergerac, który zakochuje się w swej dalekiej kuzynce, ale jednocześnie nie potrafi jej tego wyznać. W główną rolę w najnowszej odsłonie tej historii wcielił się Peter Dinklage, najbardziej znany jako Tyrion Lannister z serialu “Gra o Tron”.

Kina

Dobry tydzień dla fanów horroru, bo do kin wchodzą aż cztery tytuły z tego gatunku. Jest wśród nich “Nóż w nocnej ciszy”, który sam w sobie stanowi ciekawy przypadek niezwykle kreatywnego tłumaczenia oryginalnego tytułu. Angielskie “It’s a wonderful knife” nawiązuje rzecz jasna do największego świątecznego hitu wszech czasów, czyli do “To wspaniałe życie” (w oryginale “It’s a wonderful life”) Franka Capry. Rodzima wersja, uzupełniona również o hasło promujące obraz, odwołuje się do zupełnie innych skojarzeń, ale działa równie dobrze. Wiele wskazuje na to, że i samo widowisko jest warte uwagi, bo to komedio-horror dość ciekawie podchodzący do typowych slasherowych motywów.

O wiele więcej ciekawości budzi jednak drugi horror “Służka”, wyreżyserowany przez Bishala Duttę, dla którego jest to pełnometrażowy debiut. Fabuła obiecuje wartką akcję, koncentrującą się wokół odnalezienia przyjaciółki głównej bohaterki, porwanej przez prastarego demona, co wymaga wejścia w świat pradawnych rytuałów. Oceny na serwisach filmowych niespecjalnie jednak zachęcają do wizyty w kinach.

W kinowej ofercie również dwa filmy, które już widziałem na Octopus Film Festiwal i oba mogę polecić z całego serca. Czesko-słowacka “Światłonoc” to folk-horror w najlepszym wydaniu, trzymająca w napięciu i okraszona świetnymi zdjęciami opowieść o 30-letniej dziewczynie powracającej do swej rodzimej miejscowości i poszukującej odpowiedzi na to, co zdarzyło się jeszcze za czasów jej dzieciństwa.

Drugim tytułem jest litewska “Sztuka zabijania”. O filmach z tego kraju mówi ię rzadko, nadarza się więc okazja by to zmienić. Film wyreżyserowany Jonasa Traukanasa można porównać do rodzimego “W lesie dziś nie zaśnie nikt”, bo i tu mamy do czynienia z grupą młodych ludzi, na których w końcu zacznie polować szaleniec, mający jednak tym razem podstawy swych niecnych czynów. Obraz na tle polskiego odpowiednika wyróżnia się jednak niebanalnym zakończeniem, zwłaszcza w kontekście gatunku, i oryginalnym drugoplanowym bohaterem, któremu na imię Żygi.

Ciekawą pozycją do zobaczenia w kinach studyjnych może być hiszpański dramat “20000 gatunków pszczół”, który miał swą światową premierę w lutym tego roku. Dla najmłodszych przygotowano z kolei, jakże typową w tym okresie w roku, norweską produkcję familijną “Najpiękniejsze święta”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper