PS Vita

Drugie życie dla PS Vita - streaming gier z PS5 i wiele więcej!

Łukasz Musialik | 16.11, 22:30

Jeny, co to była za konsola! Wielkie nadzieje przed premierą osłabły tuż po, ale dalej nic nie wskazywało na to, jakoby konsolka miała umrzeć, a już z całą pewnością nie poprzez uśmiercenie jej przez producenta, tudzież postawienie jej na pastę losu. Cóż mogę napisać - wyszło, jak wyszło. 

Ale mam dla Was dobrą wiadomość, o której większość posiadaczy urządzenia pewnie wie lub zdaje sobie przynajmniej z niej sprawę. Chodzi o scenę Homebrew, która nada PS Vita zupełnie nowe, powiedziałbym nawet drugie życie. Przez „odblokowanie” konsoli uzyskamy znacznie więcej możliwości, takich jak odpalanie zapasowych gier z różnych innych systemów, komputerów, konsolek (w tym poprzedniczki - PSP), a nawet streamowanie obrazu z konsoli PS5. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Nie potrzeba więc drenować baterii smartfona, kupować Steam Decka, czy wypuszczonego kilkanaście godzin temu PlayStation Portable. I to właśnie przez to granie na kilku letnim przenośnym sprzęcie jest dużo tańsze (właściwie darmowe jeśli już go posiadacie) i przyjemniejsze - zwłaszcza z pozycji leżącej oczywiście. Opisze tylko według mnie najlepsze funkcje, nie zdradzając rzecz jasna instrukcji, bo tych jest wiele w necie. To nie poradnik. Podam jedynie link, gdzie będziecie mieli możliwość sprawdzenia ile modyfikacja konsolki może wnieść, do wydawałoby się tak leciwego już sprzętu. 

PS Vita - drugie życie i Homebrew, czyli co można zrobić?

PS Vita

Jak wspomniałem wcześniej, PS Vita nie umarła. Dzięki społeczności fanów i hakerów konsola zyskała drugie życie. Przerobienie konsoli, czyli odblokowanie jej możliwości poprzez modyfikację oprogramowania, pozwala na uruchamianie nieoficjalnych aplikacji, gier i emulatorów. PS Vita stała się uniwersalnym urządzeniem do retro gamingu, które oferowało dostęp do setek klasyków z różnych platform. Dodatkowo, przerobienie konsoli umożliwiło dodanie nowych funkcji, takich jak strumieniowanie gier z PC, obsługa myszy i klawiatury, czy podłączenie zewnętrznego dysku. Jakie możliwości daje przerobienie PS Vita i jakie nowe funkcje można zyskać?

Adrenaline - to emulator PSP, który pozwala na uruchamianie gier z PSP i PS1 na PS Vita. Adrenaline wykorzystuje wbudowany emulator PSP, który jest częścią oryginalnego oprogramowania Sony, ale dodaje mu wiele nowych funkcji, takich jak filtrowanie grafiki, obsługa pluginów, dostosowywanie przycisków i wiele innych.

DaedalusX64 - to emulator Nintendo 64, który pozwala na uruchamianie gier z tej konsoli. Jest ciągle rozwijany przez społeczność i oferuje dobrą kompatybilność i wydajność. Można na nim pograć w takie hity jak Super Mario 64, The Legend of Zelda: Ocarina of Time czy GoldenEye 007. 

mGBA - to emulator Game Boy Advance. mGBA jest jednym z najlepszych emulatorów GBA, który oferuje wysoką kompatybilność, szybkość i jakość grafiki. Można na nim pograć w takie gry jak Pokemon, Metroid, Castlevania czy Mario Kart.

PCSX ReARMed - to emulator PlayStation. Jest częścią RetroArch i oferuje wiele opcji konfiguracji, takich jak skalowanie grafiki, filtrowanie tekstur, obsługa analogów i wiele innych. Można na nim pograć w takie klasyki jak Final Fantasy, Metal Gear Solid, Resident Evil czy Crash Bandicoot.

To tylko niektóre z emulatorów dostępnych na PS Vita. Jest ich znacznie więcej, na przykład emulatorów NES, SNES, Sega Genesis, Atari 2600, Neo Geo, Commodore 64 i wielu innych. Emulatory na PS Vita to świetny sposób na odkrywanie lub powrót do starych gier, które stworzyły historię.

Więcej funkcji, więcej możliwości

PS Vita

Moonlight - to funkcja, która pozwala na granie w gry z komputera na PS Vita za pomocą sieci bezprzewodowej. Wymaga zainstalowania specjalnego programu na komputerze i na konsoli. Program na komputerze to Moonlight, który jest klientem protokołu NVIDIA GameStream, pozwalającym na przesyłanie obrazu i dźwięku z komputera na inne urządzenia. Z kolei program, który trzeba zainstalować na konsoli to Vita Moonlight. Strumieniowanie gier z PC na nasze przenośne urządzenie to świetna funkcja, która pozwala na granie w gry, takie jak Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2 czy Half-Life: Alyx. Oferuje dobrą jakość obrazu i dźwięku, ale wymaga stabilnego i szybkiego połączenia internetowego. To także sposób na oszczędzanie miejsca na karcie pamięci, ponieważ nie trzeba pobierać i instalować gier na konsoli.

DS4Vita - pozwala na emulację kontrolera DualShock 4 na PS Vita. Wystarczy doinstalować kilka wtyczek, aby móc grać na konsolce zwykłym padem. Inne pluginy pozwalają podłączyć także pad od PS3 lub inne kontrolery obsługujące Bluetooth.

Obsługa myszy i klawiatury na PS Vita - to również ciekawa funkcja, która pozwala na lepszą precyzję i wygodę w grach, które wymagają tego typu sterowania, na przykład strzelankach, strategiach czy symulatorach. Obsługa myszy i klawiatury na PS Vita oferuje możliwość dostosowania przycisków i czułości myszy, ale wymaga dodatkowego sprzętu i kabli. 

Podłączenie zewnętrznego dysku - to funkcja, która pozwala na podłączenie zewnętrznego dysku do PS Vita za pomocą adaptera USB. Podłączenie zewnętrznego dysku do PS Vita wymaga zainstalowania specjalnego pluginu na konsoli. Plugin to USBMC, który pozwala na montowanie zewnętrznego dysku jako karty pamięci na naszej konsolce.

VItaki pozwalający uruchomić Playstation 5 Remote Play na PSVita (port Chiaki) - jak sama nazwa wskazuje powazala uruchomić strumieniowanie obrazu z konsoli PS5 na PS Vita. Trochę jest z tym zabawy, ale w internecie i na dole strony znajdziecie wskazówki jak dokonać tej małej „inwazji” i cieszyć się grami z PS5 na swoim przenośnym urządzeniu.

Podsumowanie

PS Vita

PS Vita to konsola, która nie doczekała się należnego uznania i wsparcia ze strony Sony. Jednak dzięki społeczności fanów i hakerów, konsola zyskała drugie życie. Przerobienie konsoli, czyli odblokowanie jej możliwości poprzez modyfikację oprogramowania, pozwoliło na uruchamianie nieoficjalnych aplikacji, gier i emulatorów. Konsolka stała się uniwersalnym urządzeniem do retro gamingu, które oferuje dostęp do setek klasyków z różnych platform. Dodatkowo przerobienie konsoli umożliwiło dodanie nowych funkcji, takich jak strumieniowanie gier z PC, obsługa myszy i klawiatury, podłączenie zewnętrznego dysku, czy Remote Play z PS5. Przerobienie konsoli nie jest trudne, ale to decyzja każdego użytkownika, który musi sam ocenić, czy warto zaryzykować i zyskać więcej możliwości, czy pozostać przy oryginalnym oprogramowaniu i ograniczonej ofercie gier.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjach, jakie daje zmodowana PS Vita, polecam odwiedzić następującą stronę - Awesome PS Vita.

Źródło: własne
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper