Laptop Lenovo

Jaki jest najlepszy laptop na rynku do gier? Sprawdzamy, czy można kupić coś wydajnego za dobre pieniądze

Maciej Zabłocki | 16.11, 13:05

Chociaż granie na laptopie może wydawać się komuś absurdalne, to na świecie są miliony graczy, którzy nie wyobrażają sobie innego rozwiązania. Komputery mobilne służą także do wielu innych zastosowań. Możemy je zabrać w podróż służbową, do drugiego miasta czy nawet do samolotu, chcąc przejść ulubioną grę w drodze na wakacje. Dobry i wydajny laptop nie musi wiele kosztować. W niniejszym artykule przedstawimy najciekawsze propozycje dla graczy, które nie uszczuplą zbytnio portfela. 

Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD.

Dalsza część tekstu pod wideo

Na początek spójrzmy na ogólne ceny za laptopy. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowany procesor oraz kartę graficzną. Współczesne komputery przenośne często już mają matryce wyświetlające rozdzielczość 1080p i to przy 120 lub 144 Hz częstotliwości odświeżania obrazu. Ponadto, możemy liczyć na minimum 8GB pamięci RAM i pre-instalowany system operacyjny. Można wręcz powiedzieć, że to taki standard. Zwykle nie stosuje się już dysków HDD, a do powszechnych zastosowań wykorzystuje się już wyłącznie dużo szybsze SSD. Zwrócimy więc uwagę na wydajność, czas pracy na baterii oraz jakość zastosowanych materiałów, by taki laptop wytrzymał intensywne użytkowanie. 

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że urządzenia sprzedawane w kwotach do 2500 zł służą zazwyczaj do przeglądania internetu i pracy biurowej. Wyposażone są w komponenty, które będą miały trudności z uruchomieniem nieco bardziej wymagających tytułów, ale da się na nich komfortowo pograć w starsze produkcje. Dla przykładu, Dell Inspiron 3525-5516 z procesorem AMD Ryzen 5 5500U dysponuje zintegrowaną kartą graficzną AMD Vega 7. To, jak na wbudowany w procesor układ, jest wydajna jednostka, zdolna do odpalenia GTA V w rozdzielczości 1080p na średnich detalach i wygenerowaniu ok. 40 klatek na sekundę. Niestety, w zdecydowanej większości gier zmuszeni będziemy do obniżenia jakości oprawy graficznej do możliwego minimum, by utrzymać komfortową płynność. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier?

Laptop ASUS

Najważniejsze są oczywiście zastosowane komponenty. Warto zaufać tutaj sprawdzonym i renomowanym producentom. Laptopy Lenovo charakteryzują się zwykle znakomitą ceną względem oferowanej wydajności. Za mniej niż 4000 zł możemy kupić sprzęt wyposażony w całkiem niezły procesor Intel Core i5-11320H taktowany z prędkością nawet 4,5 GHz. Do tego 120 Hz ekran FullHD, 16GB pamięci RAM, szybki dysk SSD o pojemnośći 512GB i RTX 3050 zdolny do uruchomienia ray-tracingu przy wparciu techniki NVIDIA DLSS. Co potrafi ten układ graficzny? Z pewnością radzi sobie znacznie lepiej od karty zintegrowanej z procesorem. Assassin's Creed Valhalla przy średnich detalach rozpędza się nawet do 80 klatek na sekundę, Cyberpunk 2077 zatrzymuje się w okolicach 40 klatek, a Fortnite na wysokich detalach osiągnie ponad 100 klatek, co jest wynikiem lepiej niż przyzwoitym. Oczywiście mówimy o natywnej rozdzielczości ekranu. 

Jeśli jednak układ RTX 3050 nie będzie dla Was wystarczający, to za niewielką dopłatą można zainwestować w laptopa Lenovo Idea Gaming 3, w którym znajduje się jeszcze nowszy procesor Intel Core i5-12450H, RTX 3060 oraz atrakcyjna, biała obudowa z podświetlaną klawiaturą. Karta graficzna, mimo że to nadal średnia półka, z powodzeniem uruchomi każdą wydaną grę. Wspomniany wyżej Assassin's Creed Valhalla zadziała tutaj na najwyższych możliwych ustawieniach jakości obrazu w ok. 70 klatkach na sekundę. Cyberpunk 2077 z włączonym śledzeniem promieni i NVIDIA DLSS w trybie jakości wykręci nawet 40 klatek na sekundę. Ten laptop jest zatem wystarczający, by swobodnie i komfortowo zagrać we wszystkie pozycje e-sportowe, takie jak League of Legends, DOTA2, Counter-Strike 2 czy uwielbiany dziś i popularny Fortnite (który na najwyższych detalach osiąga nawet 105 klatek na sekundę). 

Jeżeli szukacie jeszcze innego rozwiązania, to doskonałym wyborem mogą być laptopy ASUS. To sprawdzona firma działająca na rynku komponentów komputerowych od wielu lat. W ofercie tego producenta znajdziecie już bardzo wydajne i potężne jednostki, takie jak ASUS TUF Gaming A15, wyposażone w procesor AMD Ryzen 7 7735HS (z taktowaniem rozpędzającym się do 4,7 GHz), a także 16GB szybkiej pamięci RAM DDR5 oraz kartą graficzną NVIDIA RTX 4060. Dzięki tej karcie zagracie w Cyberpunka w ok. 70 klatkach na sekundę na najwyższych ustawieniach jakości obrazu z włączonym ray-tracingiem, generatorem klatek i NVIDIA DLSS 3.5 w trybie jakości. Całości dopełnia szybki dysk SSD, a także sprawdzona matryca FullHD ze 144 Hz częstotliwością odświeżania. ASUS oferuje także wiele innych urządzeń, lecz firma w przypadku laptopów gamingowych rzadko kiedy chodzi na kompromisy, gwarantując, obok znakomitej wydajności, także wysoką jakość wykonania, sprawdzone oprogramowanie i rozszerzone usługi gwarancyjne. Jeżeli więc szukacie mocnego komputera przenośnego, warto zwrócić uwagę na oferty powyższych producentów. Niezależnie od modelu, który wybierzecie, nie będziecie rozczarowani. 

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper