Niezniszczalni 4

Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, kina

Dawid Ilnicki | 22.09, 20:58

Najciekawszymi propozycjami tygodnia są znów seriale. Na Amazon Prime pojawią się pierwsze odcinki prequela do cyklu o Johnie Wicku, z kolei Netflix pokaże finałowy sezon niezwykle popularnej produkcji oryginalnej. Rzadko zdarza się by do kin wchodziły jednocześnie tak różne filmy: najnowsze i budzące ogromne kontrowersje dzieło Agnieszki Holland i kolejna odsłona przygód niezniszczalnej grupy superbohaterów kina akcji sprzed lat.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime i kin. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Już od czwartku na Netflixie można oglądać ostatnie odcinki czterosezonowego serialu “Sex Education”, jednej z najbardziej lubianych serii wyprodukowanych przez streamingowego giganta. Głównym bohaterem serii jest grany przez Asę Butterfielda nastolatek Otis, po rozwodzie rodziców wychowywany przez matkę, będącą terapeutką seksualną, za sprawą czego chłopak dorasta przysłuchując się prowadzonym przez nią sesjom. Pewnego dnia wpada na pomysł, by wraz ze swą znajomą Maeve (Emma Mackey), zacząć udzielać podobnych porad w szkole. Ostatni sezon liczy sobie osiem odcinków.

Nową interesującą pozycją serialową wydaje się z kolei koreańska “Bandycka pieśń”, osadzona w miejscowości nazwanej Gando, obecnie należącej do północno-wschodniej części Chin, której mieszkańcy zmagają się z klasycznymi dla tego typu fabuł problemami. Muszą się sprzymierzyć w walce z japońskimi siłami kolonialnymi, chcącymi odebrać im ich własność. W obsadzie tego dziewięcioodcinkowego serialu znalazło się wielu aktorów, znanych z koreańskich produkcji ostatnich lat, takich jak “Uprowadzenie”, “Pandora” czy “#Alive”.

Kolejnym polskim serialem sprzed lat, który trafi do biblioteki Netflixa, są “Nielegalni” z 2018 roku. Oparta na znanej powieści Vincenta V. Severskiego produkcja opowiada o polskich agentach wywiadu, którzy starają się udaremnić atak terrorystyczny. W obsadzie znaleźli się m.in. Andrzej Seweryn, Agnieszka Grochowska, Grzegorz Damięcki i Adam Woronowicz. Seria liczy sobie dziesięć odcinków.

Sporą popularnością powinny się cieszyć dwie pozycje dokumentalne o słynnych rodzimych artystach. Pierwszą z nich jest film “Krzysztof Krawczyk - Całe moje życie”, opowiadający o karierze tego niezwykle popularnego, zmarłego w 2021 roku, polskiego piosenkarza. Drugą podobną pozycję jest obraz “Bohdan Smoleń - w cieniu sceny” prezentujący żywot sceniczny komika, znanego m.in. ze współpracy z kabaretem TEY obok Zenona Laskowika, a później także z solowej kariery, zarówno na estradzie, jak i w filmie. Obie pozycje pojawiły się na stronie w środę.

Kompletną nowością jest z kolei nowa propozycja Roberta Rodrigueza, który za sprawą filmu “Mali agenci: Armageddon” powraca do realizowania obrazów z tego cyklu. Mix kina przygodowego, familijnego z science fiction może być jednak dobrą propozycją dla całej rodziny, nawet pomimo tego, że ostatnie odsłony cyklu cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem. Z kolei ci, którzy są ciekawi jakie filmy tworzył wcześniej reżyser tegorocznego kinowego hitu “Meg 2”, Ben Wheatley powinni zobaczyć jego wcześniejszych obraz “Na Ziemi”, który został dodany do biblioteki w środę. To oryginalny horror osadzony w świecie, w którym naukowcy pracują nad znalezieniem leku na pustoszącego planetę wirusa.

HBO MAX

Od niedzieli na HBO MAX można oglądać najnowszy film Marka Fostera (“Marzyciel”, “Czekając na wyrok”, “World War Z”) “Mężczyzna imieniem Otto”, w którym główną rolę zagrał Tom Hanks. Amerykański gwiazdor zdaje się w nim kontynuować trend grania postaci zupełnie niepasujących do jego filmowego emploi, co mogliśmy zaobserwować już w “Elvisie” Baza Luhrmanna. Hanks odgrywa tu bowiem postać zgorzkniałego mężczyzny, który po śmierci ukochanej żony postanawia skończyć z życiem, co jednak za każdym razem udaremniają jego nowi sąsiedzi. Ten komediodramat stanowi remake szwedzkiego filmu z 2015 roku, w którym w główną rolę wcielił się Rolf Lassgard.

Disney+

W tym tygodniu premierę na całym świecie będzie miał nowy film science fiction “Nie ocali cię nikt”, wyprodukowany przez 20th Century Fox. Jest to drugi film Briana Duffielda, znanego ze swego całkiem oryginalnego debiutu “Spontaniczni”, w którym obserwowaliśmy uczniów pełnej szkoły, zmagających się z serią makabrycznych zdarzeń. Jego nowa produkcja zapowiada się na klasyczne kino inwazyjne, pełne odniesień do klasyki gatunku, w którego centrum postawiona zostanie, grana przez Kaitlyn Dever, bohaterka walcząca ze znajdującym się w jej domu kosmitą.

Amazon Prime

Na Amazon Prime pojawi się pierwszy odcinek “The Continental”, stanowiącego serialowy prequel do filmowej serii o Johnie Wicku, którą można oglądać w całości właśnie na tym serwisie. Produkcja ma się zająć młodością, dobrze znanych z tetralogii Chada Stahelskiego i Dereka Kolsteda, Winstona i Charona, granych tu przez Colina Woodella i Ayomide Adeguna, a także opowiedzieć więcej o międzynarodowej sieci zabójców na zlecenie, znajdujących bezpieczną przystań w hotelach rozsianych po całym świecie. Nie lada gratką powinien tu być występ Mela Gibsona, który wcieli się w Cormaca, dyrektora tytułowego przybytku w Nowym Jorku w latach 70’.

Kina

W piątek premierę kinową będzie miał prawdopodobnie najgłośniejszy polski film tego sezonu, czyli “Zielona granica” Agnieszki Holland. Rozgłos przyniosła mu wcale nie nagroda specjalna na niedawno zakończonym festiwalu w Wenecji, ale raczej podejmowana tu tematyka. Fabuła najnowszego obrazu, jednej z najważniejszych reżyserek w historii polskiego kina, została bowiem skoncentrowana wokół wywołujących kontrowersje wydarzeń na granicy wschodniej, będących bez wątpienia (co ma podkreślać sam film) próbą wywołania wojny hybrydowej przez stronę białoruską. W obsadzie znaleźli się m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski i Maciej Stuhr.

Na zupełnych antypodach pierwszej pozycji znajduje się z kolei już czwarta część serii “Niezniszczalni”, opartej w dużej mierze na popularności największych gwiazdorów kina akcji z bliższej lub dalszej przeszłości. Drużyna superbohaterów, pod dowództwem Barneya Rossa i Lee Christmasa, granych przez Sylvestra Stallone i Jasona Stathama, tym razem stanie naprzeciw członków terrorystycznej grupy, w których ręce wpadnie broń masowego rażenia, mogąca wywołać konflikt USA z Rosją. W tą kompletnie oldschoolową fabułę wrzuceni zostali nowi bohaterowie: stojący po dobrej stronie Easy Day, grany przez 50 Centa, a także Suarto Rahmat, przywódca wspomnianej grupy przestępczej, którego odtwarza Iko Uwais. W filmie pojawi się również inny gwiazdor współczesnego kina kopanego, Tony Jaa.

Inną polską produkcją, która w końcu pojawi się w naszych kinach, są “Strzępy” Beaty Dzianowicz, pokazywane już na zeszłorocznym festiwalu filmów fabularnych w Gdyni, gdzie reżyserka została nagrodzona w kategorii najlepszy debiut lub drugi film. Całkowicie zasłużenie, bo jest to niezwykle przejmująca opowieść o zmaganiu się pewnej śląskiej rodziny z postępującą chorobą Alzheimera, dziadka Gerarda, w którego wciela się Grzegorz Przybył. Na uwagę zasługują tu również świetne kreacje aktorskie Michała Żurawskiego i Agnieszki Radzikowskiej.

W kinach studyjnych pojawią się również dwie inne, interesujące produkcje. Pierwsza to brytyjskie “Georgie ma się dobrze”, opowiadające o sprytnej 12-latce, w której życiu nagle pojawia się dawno niewidziany, kompletnie niedojrzały ojciec, grany przez znanego choćby z “Triangle of Sadness” Harrisa Dickinsona. Druga to marokańska “Turkusowa suknia”, pokazywana na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.

W kinach również dwie propozycje dla najmłodszych: “Kosmici w mojej szkole”, animacja zrealizowana w RPA, a także “Magiczna podróż Emily”.

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper