twisted metal

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+, kina

Dawid Ilnicki | 07.09, 22:00

Trwa serialowa ofensywa Netflixa, gdzie pojawi się w tym tygodniu kilka ciekawych tytułów, zarówno zupełnie nowych, jak i kontynuacji znanych tytułów. Nową serię, opartą na serii gier pokaże w tym tygodniu HBO MAX, a na Apple TV+ również pojawi się interesująca produkcja tego typu. W kinach najciekawiej prezentuje się za to nietypowa rodzima pozycja dokumentalna.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+ i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Z piątym i ostatnim sezonem powraca na Netflixa znany serial “Top Boy”, przez dwa pierwsze sezony realizowany dla brytyjskiego Channel 4, a następnie przejęty przez streamingowego giganta. Głównymi bohaterami serii byli od początku dwaj młodzi mężczyźni, uwikłani w handel narkotykami: chcący przejąć kontrolę nad lokalnym rynkiem Dushane (Ashley Walters) i jego przyjaciel Sully, który powraca na londyńskie ulice po epizodzie w więzieniu. Po dwóch pierwszych odsłonach zadecydowano o kontynuacji tej opowieści, na co wpływ miało przede wszystkim zainteresowanie ze strony kanadyjskiego rapera Drake’a. Produkcję porównywano do innych, podobnie mocno chwalonych seriali z ostatnich lat, takich jak “Snowfall” i “Power”.

Na serwisie pojawi się również rodzima “Infamia”, zrealizowana na podstawie pomysłu Anny Maliszewskiej (reżyserka filmu “Tata”). Główną bohaterką serialu jest młoda Romka, która po latach mieszkania w Wielkiej Brytanii powraca do rodzimej Polski, gdzie musi odnaleźć równowagę pomiędzy życiem wśród zwykłych rówieśników a tradycyjnymi romskimi zasadami. W obsadzie serialu znaleźli się m.in. Magdalena Czerwińska, Artur Dziurman, Agata Łabno i Zofia Jastrzębska. Produkcja liczy sobie osiem odcinków.

Od czwartku na Netflixie można oglądać nowy serial anime, osadzony w świecie walczących ze sobą wielkich kaiju. Mowa o ledwie sześcioodcinkowej serii “Gamera Rebirth”, której akcja dzieje się w 1989 roku w Tokio, w którym czterech chłopców obserwuje narodziny ogromnego żółwia, Gamery, która stawia czoła innym potworom atakującym ludzi. Początki tej produkcji sięgają 2005 roku, ale dopiero po 17 latach ostatecznie udało się znaleźć serwis zainteresowany pozyskaniem do niej praw.

W tym tygodniu pojawi się również nowa pozycja serialowa z Hiszpanii. Tym razem jest to oparte na faktach “Ciało w ogniu”, koncentrujące się wokół sprawy zabitego policjanta, którego ciało zostaje spalone. Nie potrafiąc wskazać sprawcy tej zbrodni opinia publiczna kieruje swój wzrok na postacie jego byłej dziewczyny i jej kochanka. Serial można oglądać od piątku. Dzień wcześniej do ofert trafi niemiecka miniseria “Ukochane dziecko”.

Kolejny tydzień i kolejne polskie produkcje sprzed lat pojawiają się na stronie streamingowego giganta. Pierwszą z nich jest dobrze znany serial “Sfora”, oglądany przed laty w TVP. Realizowana w pierwszych latach XXI wieku produkcja miała nawiązywać duchem do poprzedniego wielkiego hitu Wojciecha Wójcika, czyli “Ekstradycji”. Od środy można również oglądać “Komedię małżeńską” w reżyserii Romana Załuskiego, będącą z kolei całkiem niezłym świadectwem stanu ducha przeciętnego mieszkańca dynamicznie zmieniającej się w latach 90’ Polski.

Wśród propozycji dokumentalnych tym razem trafimy na ciekawie zapowiadające się “Nieznane misje szpiegowskie”, opowiadające o kulisach akcji CIA i MI6. Dwiema podobnymi tego typu produkcjami są “Honor skauta. Tajne akta Boy Scouts of America”, a także “Taśmy Rosy Pera”.

HBO MAX

Już od środy na HBO MAX można oglądać pierwszy sezon serialu “Twisted Metal”, opartego na klasycznej serii gier Playstation. Bohaterem, osadzonej w postapokaliptycznym świecie produkcji, jest grany przez Anthony’ego Mackie John Doe, dotknięty amnezją kurier, który pewnego razu otrzymuje zadanie przewiezienia tajemniczego pakunku, o nieznanej zawartości, na drugi koniec Stanów Zjednoczonych. Wkrótce okazuje się, że misja ta jest o wiele trudniejsza niż z początku się wydawała. Obok wspomnianego gwiazdora w serii zagrali m.in. Stephanie Beatriz, Will Arnett i Thomas Haden Church.

W piątek na serwisie wyląduje z kolei głośny obraz Marie Kreutzer “W gorsecie”, zdającej się podążać śladem filmowych biografii Pablo Larraina. Austriacka reżyserka przygląda się w niej bowiem postaci cesarzowej Elżbiety, której obraz został utrwalony w wielu poprzednich filmach, takich jak choćby “Sissi” z Romy Schneider, tym razem pokazując jej rozpaczliwą walkę z dworskimi konwenansami. W bohaterkę brawurowo wciela się tu Vicky Krieps.

Disney+

Już od środy na serwisie Disneya będzie można obejrzeć “Małą syrenkę”, zapowiadaną jako musical fantasy, w reżyserii Roba Marshalla, nominowanego do Oscara w 2003 roku za “Chicago”. Jest to nowa wersja dobrze znanej disneyowskiej opowieści, na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Tym razem w rolę Ariel wciela się Halle Bailey, a oprócz niej w filmie grają m.in. Akwafina, Javier Bardem i Melissa McCarthy.

Tego samego dnia na serwis trafi również pięć kolejnych odcinków serialu “Jestem Groot”, który jednak z uwagi na mocno ograniczony format trudno traktować jak pełnoprawną serię MCU, mogącą nieco poprawić wrażenie po kiepsko ocenianej “Tajnej inwazji”. Dużo ciekawiej zapowiada się pierwszy sezon “Justified: miasta strachu”, kontynuacji trochę niedocenionej serii, której głównym bohaterem był - grany przez Timothy Olyphanta - Raynor Givens. Tym razem opuszcza on Kentucky, by trafić do Detroit i tam zetrzeć się z osławionym przestępcą, znanym pod pseudonimem “Dzikus z Oklahomy”, którego gra Boyd Holbrook.

Amazon Prime

Na stronie Prime od zeszłego tygodnia pojawiają się nowe odcinki drugiego sezonu serialu “Koło czasu”, opartego na serii książek Roberta Jordana. W klasyczną fabułę znaną z tysięcy powieści fantasy zostały wpisane oczywiście potężna organizacja magiczna, której przedstawicielka, Moraine (grana przez Rosamund Pike) poszukuje piątki młodych ludzi, spośród których zostanie wybrana jedna, mająca ocalić lub zniszczyć ten świat. Pierwszy sezon tego serialu został przyjęty bez specjalnego entuzjazmu, ale chyba trochę lepiej niż “Władca pierścieni”.

Apple TV+

Na tym serwisie pojawi się z kolei nowy serial, mający być połączeniem fantasy z horrorem. “Odmieniec” to produkcja, która popularnej powieści Victora LaVelle’a z 2017 roku, umiejscowionej w Nowym Jorku i opowiadającej o mężczyźnie poszukującym swojej żony, która zaginęła tuż po narodzinach ich syna. W głównej roli zobaczymy, znanego choćby z “Atlanty” Lakeitha Stansfielda.

Kina

W piątek do kin trafia drugi w tym roku film powiązany z filmem “Obecność”, którym tym razem jest “Zakonnica 2”. Reżyserem tego obrazu jest tym razem Michael Chaves, a fabuła zabiera widza w lata 50 do Francji, gdzie zaczynają się dziać przerażające rzeczy. W rolach głównych występują tu Taissa Farmiga, Storm Reid i znana już z tytułowej kreacji w poprzednich częściach cyklu Bonnie Aarons. 

Niezwykle interesującą rodzimą pozycją jest dokument “Fantastyczny Matt Parey”. Obraz w reżyserii Bartosza Paducha, znanego już dzięki filmowi “Skandal. Ewenement Molesty” tym razem próbuje się przyjrzeć fenomenowi redaktora naczelnego czasopisma, jaką była “Fantastyka”, przemianowana później na “Nową Fantastykę”, Maciejowi Parowskiemu. Produkcja złożona jest nie tylko z wypowiedzi redaktorów kultowego miesięcznika, ale także fragmentów telewizyjnych, pokazujących przedziwną rzeczywistość lat 90’ w Polsce, w których szanowana jeszcze w czasach PRL fantastyka, była traktowana coraz bardziej po macoszemu.

W kinach również australijskie “Limbo”, którego punktem wyjścia jest śledztwo w sprawie morderstwa popełnionego przed 20 laty, prowadzone przez zmęczonego życiem detektywa (granego przez Simona Bakera). Film Ivana Sena nie jest jednak thrillerem, a raczej dramatem opowiadającym o próbach radzenia sobie ze stratą i stosunku władz kraju do rdzennych mieszkańców.

Od piątku można będzie zobaczyć również francuski familijny film “Siła naszych marzeń”, litewski dramat “Serce motyla” i dość standardowy włoski dokument “Portret Królowej”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper