PlayStation Showcase 2023

PlayStation Showcase 2023 było tragiczne. Nikt nie wyobrażał sobie, że "druga faza PS5" będzie tak nijaka

Mateusz Wróbel | 27.05, 20:31

A miało być tak pięknie - myślę, że w taki sposób możemy rozpocząć ten wpis. Po przeszło 600 dniach od poprzedniego PlayStation Showcase tegoroczna wielka impreza Sony miała pokazać drugą fazę PlayStation, a wyszło... dość niecodziennie. Chciałem napisać, że "wyszło jak zwykle", ale to byłoby nie na miejscu, bo przecież ostatnio Sony raczyło nas świetnymi grami, a w ostatnich latach zapewniało także niezapomniane wydarzenia.

Zaczynając natomiast od samego początku, PlayStation Showcase 2023 było tragiczne - jak na siłę marki PlayStation. Na tle takich wydarzeń, jak PC Gaming Show czy Future Games Show, to wciąż przyzwoita prezentacja, w której pokazano kilka świetnie zapowiadających się wysokobudżetowych gier, ale jednak jak na to, co zazwyczaj szykowało Sony, no i oczywiście ze względu na czynnik długiej stagnacji w temacie imprez, wszyscy posiadacze PS4, a przede wszystkim PS5 mogą czuć zawód.

Zaginieni w akc... z PlayStation Showcase 2023

Spider-Man 2

Przed PlayStation Showcase 2023 pisałem, że nie wyobrażam sobie imprezy bez między innymi sieciowego, ogromnego tytułu w uniwersum The Last of Us, Pragmaty od Capcomu, która zaginęła od 2020 roku i nikt o niej nic nie słyszy, czy również prezentacji Silent Hill 2 Remake od rodzimego Bloober Team, którzy przecież pewien czas temu wspominali, że gra jest na ukończeniu, a teraz trwają wyłącznie szlify mające dopracować nadchodzący horror. Można by wymienić jeszcze choćby brak Bend Studio (a przed wydarzeniem sama ekipa na Twitterze wspominała, że nie może doczekać się, aby zdradzić nam, nad czym pracują - możemy czuć tutaj się wręcz okłamani) i Santa Monica Studio - w przypadku tego drugiego studia Cory Barlog ma od wielu lat pracować nad nową marką science fiction, która mogłaby z ogromnym przytupem zamknąć imprezę Sony.

Ten "zaszczyt" przypadł natomiast Marvel's Spider-Man 2. Obok Alan Wake 2 dla mnie była to jedyna warta uwagi gra, w której pokazano coś więcej niż trailer CGI nic niewyjaśniający. Jednakże w przypadku nowej przygody Petera Parkera i Milesa Moralesa ciężko mówić o jakimkolwiek większym zaskoczeniu (także pod względem gameplayowym), bo doskonale wiedzieliśmy, że to pewniak tego wydarzenia - tym bardziej byłem zniesmaczony, gdy Jim Ryan tuż przed 23:00 stwierdził, że przed nami ostatnia prezentacja materiału z jakiejś gry. Zabrakło właśnie tego efektu WOW przy PlayStation Showcase 2023.

Xbox ma szansę zawstydzić PlayStation i w końcu zaoferować mocne gry!

Hellblade 2

Co teraz w takim razie? Na pewno nie możemy narzekać w najbliższych tygodniach na brak kolejnych wielkim imprez. Geoff Keighley przygotowuje dla nas nową edycję Summer Game Fest, na której zostaną pokazane przynajmniej "4 gry AAA, które mają nas pozytywnie zaskoczyć". Z jednej strony brzmi to optymistycznie, bo równie dobrze choćby Capcom z wymienioną już wyżej Pragmatą może zawitać na owej imprezie, lecz z drugiej strony takie ogłoszenie wcale nie musi być pozytywne, jeśli przypomnimy sobie, że impreza potrwa przynajmniej 1,5 godziny.

W przypadku fiaska Summer Game Fest będziemy mogli zajrzeć jeszcze na Xbox & Bethesda Games Showcase. Na te dwie ekipy, do których być może dołączy w następnych miesiącach Activision Blizzard, patrzy z niecierpliwością wiele graczy i nie tylko ci posiadający konsole Xbox. Microsoft w końcu ma szansę utrzeć nosa Sony, dla którego druga połowa 2023 roku i cały 2024 zapowiada się obecnie mizernie. Xbox ma w zanadrzu Stalkera 2, Starfielda, nową Forzę Motorsport czy nowe Hellblade, na które nie mogę się doczekać.

Phil Spencer i jego spółka musieliby się postarać, żeby to zepsuć. Do powtórki z 2022 roku, gdzie Microsoft po prostu nie istniał i mógł tylko gratulować Sony kolejnych premier, z pewnością nie dojdzie, lecz z drugiej strony jeśli Xbox nie wykorzysta obecnej zadyszki PlayStation (zasypując nas premierami i zawstydzając samo Sony), to będziemy mogli spokojnie założyć, że ta generacja konsol jest jedną z najgorszych. Byle do czerwca - lub jeszcze jednego PlayStation Showcase w tym roku, bo w świetle tych informacji zdecydowanie by się ono przydało.

Źródło: Opracowanie własne
Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper