TAR

Co oglądać w weekend – Netflix, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+, kina

Dawid Ilnicki | 24.02, 20:49

Najciekawszymi premierami tygodnia wydają się w tym tygodniu nowe propozycje serialowe: jedna od Amazon Prime, a druga od Apple TV+. Na Netflixie pojawi się kilka nowych, oryginalnych produkcji, a z kolei Disney+ pokaże ciekawą serię w gwiazdorskiej obsadzie. W kinach będzie można zobaczyć głośny film, który otrzymał kilka nominacji oscarowych.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+ i kin.

Netflix

W tym tygodniu premierę będzie miało kilka oryginalnych produkcji Netflixa. Pierwszą z nich jest film reklamowany jako familijny komediowy horror. Mowa o “Mamy tu ducha”, w którym jedną z głównych ról zagrał, znany głównie za sprawą “Stranger Things” David Harbour, a partnerują mu m.in. Anthony Mackie i Jennifer Coolidge. Fabuła obrazu koncentruje się wokół rodziny, która pewnego dnia orientuje się, że w ich domu zagnieździł się duch o mrocznej historii, którym zaczyna się interesować również pewna agencja rządowa, mająca swoje podejrzane interesy. Reżyser Christopher Landon ma doświadczenie w tworzeniu nietypowych produkcji kina grozy, czego dowodem jest choćby “Piękna i rzeźnik”. Premiera w piątek.

Dużo mniej da się powiedzieć o brytyjskim thrillerze “Przybłędy”. Jego bohaterką jest kobieta, w której z pozoru poukładane życie wkracza para tajemniczych nieznajomych. Inną oryginalną produkcją Netflixa będzie japoński dramat “Mów mi Chihiro”. Gratką dla fanów niewybrednego humoru powinno być za to dodanie do biblioteki Netflixa trzeciej części serii Kevina Smitha “Clerks”, która miała swoją premierę w zeszłym roku. Ponownie pojawiają się w niej postacie Randala, Dante, a także Jaya i Cichego Boba, granego przez samego reżysera. Ten film będzie można obejrzeć od soboty.

Na stronę Netflixa powracają dobrze znane już seriale. Od piątku będzie można oglądać już piąty sezon “Formuła 1: jazda o życie”, który został stworzony nie tylko z myślą o fanach najbardziej prestiżowego sportu motorowego, ale także dla tych, którzy dotąd się nim w ogóle nie interesowali. Dzień wcześniej na stronie pojawi się trzeci sezon młodzieżowego serialu “Outer Banks”. Nowością, dodaną do biblioteki już w środę jest za to meksykańska “Triada”, serial sensacyjny, którego bohaterką jest kobieta, wyruszająca w niebezpieczną podróż, mającą na celu odnalezienie sióstr, o których nie miała pojęcia. Nową propozycją dokumentalną jest serial “Skandal w Karolinie Południowej” opowiadający o sekretach jednego z najbardziej wpływowych rodów, zamieszkujących ten stan USA.

Disney+

Od środy na Disney+ można już oglądać serial “Rozterki Fleischmana”, oparty na głośnej powieści Taffy Brodesser-Akner (“Pan i Pani Fleishman”), wydanej w 2019 roku. Serial wyróżnia się bardzo dobrą obsadą: głównego bohatera gra w nim Jesse Eisenberg, a obok niego występują m.in. Claire Danes i Lizzy Caplan. Dwa dni później na serwisie pojawi się film “Piętno wychowania”, reżyserski debiut Milesa Warrena, w którym jedną z głównych ról gra - znany choćby z “Moonlight” i “Predatora” - Trevante Rhodes.

Amazon Prime

Od poniedziałku, ci którzy mają zdecydowanie zbyt wiele wolnego czasu, mogą sprawdzić film “Pętla” Patryka Vegi z 2020 roku. Zdecydowanie lepiej prezentuje się piątkowa premiera serialowa, którą jest “The Consultant”, produkcja reklamowana jako połączenie komedii i thrillera, w której główną rolę gra Christoph Waltz. Austriak odtwarza pewnego konsultanta, zatrudnionego w firmie CompWire po to, by poprawić jej wyniki finansowe, co będzie wymagało podjęcia wielu bezwzględnych działań.

Apple TV+

Z kolei na Apple TV+ premierę będzie miał pierwszy odcinek szpiegowskiego thrillera “Połączeni przeszłością” (”Liaison”). Brytyjsko-francuska seria opowiada o dwójce agentów, a przy okazji również byłych kochanków, którzy muszą połączyć siły, by odnaleźć sprawców niezwykle groźnych cyberataków wymierzonych w Wielką Brytanię. W rolach głównych doborowy duet Eva Green - Vincent Cassell.

Kina

Premierą tygodnia w kinach jest film “Tar” Todda Fielda, który zdobył aż sześć nominacji do Oscarów, w tym za Najlepszy film, reżyserię, a także kobiecą rolę główną. Grająca jedną z najsłynniejszych dyrygentek, pracującą dla niemieckiej orkiestry, Cate Blanchett jest uznawana za zdecydowaną faworytkę w swojej kategorii, której zagrozić może w zasadzie tylko Michelle Yeoh. W tym grubo ponad dwugodzinnym filmie zagrali również Noemie Merlant, Nina Hoss i Mark Strong. 

Do kin wchodzi także w końcu “Tata” Anny Maliszewskiej ze świetną rolą Eryka Lubosa. Aktor odtwarza tu kierowcę ciężarówki, który musi się skonfrontować z tragicznym wydarzeniem, które zmusi go do długiej podróży doUkrainy, wraz z wychowywaną przez niego córką i jej przyjaciółką. Film w interesujący i niebanalny sposób podejmuje temat skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich, a jego dodatkowym atutem jest ciekawie skonstruowany soundtrack.

Na dwa kompletnie różne filmy, podejmujące podobną tematykę zapowiadają się brytyjski “Plan na miłość”, standardowa komedia romantyczna, a także “Najbardziej samotny chłopak na świecie”, połączenie horroru z komedią. Bliżej kryminału lokuje się za to francuska “Maskarada”, w której zagrali m.in. Isabelle Adjani i Francois Cluzet. 

Rosnący z roku na rok katalog dramatów religijnych zasila polki “Opiekun”, w którym zagrali m.in. Rafał Zawierucha, Karolina Chapko i Radosław Pazura. W podobne rejony celuje dokument “Nowicjusz”, portretująca młodych mężczyzn, którzy decydują się na wstąpienie do nowicjatu zakonu dominikanów. W kinach również propozycja dla najmłodszych, fińskie “Super Futrzak ratuje świat”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper