Lenovo Legion Pro 7i

Lenovo zaprezentowało nowe laptopy gamingowe z potężnymi kartami graficznymi NVIDIA RTX z serii 40

Maciej Zabłocki | 17.05, 14:00

W poprzedni weekend Lenovo zaprezentowało najnowsze laptopy dla graczy wyposażone w potężne karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 40, a także najnowsze procesory Intela, odświeżone matryce czy przebudowane układy chłodzenia. To urządzenia, które sprostają najbardziej wymagającym tytułom na rynku, oferując wsparcie takich technologii jak NVIDIA DLSS 3, Reflex czy też ray-tracingu. Sprawdźmy nowe sprzęty w portfolio producenta. 

Zaczniemy od tych najpotężniejszych jednostek, czyli Lenovo Legion Pro 7i 8. generacji. Na tle poprzedników wyróżnia je przede wszystkim specjalnie zaprojektowany układ zwany LA-Q2 AI, czyli jak sama nazwa wskazuje, chip posługujący się sztuczną inteligencją, celem automatycznego dostosowania wymaganej wydajności do możliwości sprzętowych. Uczenie maszynowe pozwala na ciągłe samodoskonalenie się wraz z upływem czasu spędzanego na rozgrywce i rywalizacji. Dzięki temu, niezależnie od okoliczności, laptop powinien znakomicie poradzić sobie z najnowszymi grami nawet po wielu miesiącach użytkowania. 

najnowsze lenovo legion 7i i 5i

Lenovo Legion Pro 7i 8. generacji to bezkompromisowe urządzenia korzystające z najnowszych i najszybszych komponentów na rynku

Obecność sprzętowego kontrolera to jednak nie jedyna nowość, którą przygotowało Lenovo. Wszystkie laptopy z najnowszych serii wyposażono w znakomite matryce o 100% pokryciu palety barwnej sRGB, a także wysokiej częstotliwości odświeżania sięgającej nawet 240 Hz. Ekrany zostały fabrycznie skalibrowane i nagrodzone certyfikatem X-Rite Pantone Cerified Lenovo PureSight Gaming. Ponadto zauważalnie odchudzono ramki obejmujące matryce, której powierzchnia robocza wynosi teraz zawrotne 93,59% w formacie 16:10 i ze wsparciem rozdzielczości WQXGA, czyli 2560x1600p. Każdy z takich ekranów obsługuje HDR, co pozwoli na poprawę wrażeń z rozgrywki, szczególnie w najnowszym Call of Duty: Modern Warfare II, które z HDR na PC robi znakomity użytek. 

Laptopy Lenovo Legion Pro 7i z 8. generacji wyposażono także w pełnowymiarowe klawiatury TrueStrike z obecnością klawiszy numerycznych, a także dużym touchpadem z linii Mylaru. Dodatkowym bonusem dla największych entuzjastów jest możliwość swobodnej wymiany niektórych przycisków. Oczywiście, do dyspozycji użytkowników oddane zostaje w pełni konfigurowalne podświetlanie RGB, które zobaczymy nie tylko przy klawiaturze, ale także wokół całej obudowy laptopa (za sprawą delikatnych pasków diodowych). Robi to duże wrażenie i potęguje obcowanie ze sprzętem gamingowym z wysokiej półki. Najnowsze laptopy Lenovo Legion otrzymały także całkiem nowe, przebudowane chłodzenie następnej generacji wyposażone w pełną komorę parową, powiększoną objętość radiatorów, udoskonalone wentylatory, a także zastosowanie ciekłego metalu (niczym w PlayStation 5) i rozszerzonych wlotów i wylotów powietrza. To wszystko sprawia, że w połączeniu z technologią Lenovo Coldfront 5.0, możliwe było zwiększenie pojemności cieplnej laptopa aż o 35W. To nie bez znaczenia, bo oznacza jeszcze więcej mocy dla najnowszych kart graficznych, a co za tym idzie, zauważalnie poprawioną wydajność i zwiększoną liczbę klatek. 

Najnowsze laptopy Lenovo Legion Pro 7i 8.generacji trafią na rynek z procesorami Intel Core 13. generacji, a także kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX z serii 40. Zadbano również o szybsze ładowanie akumulatora za sprawą technologii Super Rapid Charge. To sprawia, że ogniwo o pojemności aż 99.99 Whr naładujemy od 0 do 80% w ok. 30 minut, a wszystko za sprawą 140W zasilacza na USB-C. To oznacza, że będziemy mogli wykorzystać potężne, smartfonowe ładowarki, gdy akurat nie będzie innej opcji w pobliżu. Nie są znane jeszcze ceny poszczególnych modeli, ale wykonanie, wygląd i sam design robią duże wrażenie, co zresztą możecie zobaczyć w powyższej galerii. 

Lenovo Legion Pro 5i 8. generacji to równie potężne, ale już zauważalnie tańsze jednostki

Równie imponująco wypadają nieco słabsze laptopy z serii Pro 5i. Również wyposażono je w najnowszy układ LA1 AI, który dynamicznie monitoruje wydajność i potrafi dostosować ustawienia i parametry sprzętowe w czasie rzeczywistym. Wszystko celem ustawienia priorytetu na gaming i maksymalnego wydobycia jak największej ilości klatek na sekundę. Podobno, jak nieco mocniejszy brat, czyli Legion Pro 7i, wykorzystuje przy tym uczenie maszynowe, by z czasem jeszcze lepiej poradzić sobie z tym zadaniem. Ponadto, do wszystkich laptopów z serii 5i także trafiły certyfikowane przez Lenovo matryce IPS z doskonałym pokryciem palety barw sRGB (według producenta, aż 100%), wsparciem dla HDR i rozdzielczości WQXGA (czyli 2560x1600p) oraz 240 Hz częstotliwością odświeżania. Powierzchnia ekranu, dzięki odchudzonym ramkom, wynosi aż 93,08% przy proporcjach 16:10. 

Ponadto, podobnie jak w serii Pro 7i, także tutaj znajdziecie pełnowymiarowe klawiatury TrueStrike, touchpady z linii Mylaru oraz 4-strefowe podświetlanie RGB. Producent w serii 5i zastosował akumulatory o pojemności 80 Whr, które od 0 do 80% naładujemy w ok. 30 minut za sprawą 140W ładowarki na USB-C. Wszystkie urządzenia z tej serii wyposażono w najnowsze procesory Intel Core 13. generacji, a także karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 40 z TGP sięgającym aż 140W. Nie brakuje też wsparcia dla WiFi 6E, Bluetooth w wersji 5.1 oraz wielu złącz USB 3.2. To laptopy, które zdecydowanie mogą się podobać i trafią w gusta wszystkich tych graczy, którym potrzebna jest wielka moc przy jednoczesnym zachowaniu spójności i minimalizmu w designie i konstrukcji. Rozbudowane chłodzenie nowej generacji pozwoli utrzymać temperatury na przyzwoitym poziomie, gwarantując przy tym wystarczająco dużo mocy dla najnowszych gier. 

Źródło: Informacja prasowa Lenovo
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper